Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Το κινητό μ'ενδιαφέρει άμεσα και εκτός των άλλων (φανταστικών!) χαρακτηριστικών του θα ήθελα όσοι μπορούν να μοιραστούν την εμπειρία τους σχετικά με

 

α) Το "σήμα" του τηλεφώνου. Ζω σε δύσκολη περιοχή και είναι πολύ σημαντικό για μένα να έχει καλό πομποδέκτη..

β) Την απόδοση του GPS. Κλειδώνει γρήγορα; χάνει εύκολα το σήμα;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το σημα δεν ξερω γιατι ζω σε πολη, για το gps εμενα με root και με το faster gps σε βολτες σε χωριο στην πιερια μου κλειδωσε σε 5 δευτερολεπτα!!!!!!!!!

Παιδια δειτε τι βρηκα τωρα μολις τυχαια!!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=50856162

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μιας και ειχα περασει το τελευταιο update OTA και ειχα αυξημενη καταναλωση μπαταριας. Λυθηκε κι αυτο οπωε και το θεμα επιλογης κανενος κλειδωματος οθονης, που ουτε εκαθαρριση πιστοποιητικων μ αφηνε νσ κανω. Τωρα δουλευουν ολα ρολοι.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ νέος κάτοχος του τηλεφώνου και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Πριν, είχα το xperia L και είχα αρκετά θεματάκια. Φοράω την .270 με καθαρή εγκατάσταση από pc companion.

Το μόνο περίεργο που παρατήρησα, είναι όταν η οθόνη σβήνει από τον proximity sensor στις κλήσεις ΔΕΝ κλειδώνει αμέσως αλλά

με μία καθυστέρηση 2 περίπου δευτερολέπτων. Έτσι όταν το βάζω στο αυτί, ακούω το "τικ" γιατί κλικάρει στη notification bar. Το δοκίμασα και σε safe mode με ίδιο αποτέλεσμα.

Ένας εύκολος τρόπος δοκιμής είναι να κάνουμε μία κλήση και αφού καλύψουμε τον σένσορα, και αμέσως πατήσουμε πχ το home 3-4 φορές , θα δούμε ότι για 2 δευτερόλεπτα δέχεται το κλικ. (Το κλικ στο home το καταλαβαίνεις λόγω της δόνησης)

Σε κάποια φόρουμ της sony είδα ότι αρκετοί έχουν θέμα με πάτημα κουμπιών με κλειστή οθόνη.

 

Έχει κάποιος ανάλογο θέμα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Έχω την 270 Nordic. Μάλιστα αρκετές φορές το αυτί μου έχει προλάβει και έχει πατήσει πράγματα....
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν είναι θέμα software, φαίνεται σαν να έχει ρύθμιση να καθυστερεί 2 sec. Είναι κάπως ενοχλητικό γιατί αν χάσει επαφή ο αισθητήρας την ώρα που μιλάς, πατιούνται διάφορα... Το έχουν όλα όμως;
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει και για μερικες custom based roms.Ρε παιδια οταν εχετε ανοιχτό το wifi ενω μιλατε ακουγεται καλα η συνομιλια;μολις μιλουσα με μια φιλη μου και δεν ακουγα τπτ ολο διακοπες.και μολις απενεργοποιησα το wifi ξαφνικα κρυσταλλο η συνομιλια..
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ νέος κάτοχος του τηλεφώνου και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Πριν, είχα το xperia L και είχα αρκετά θεματάκια. Φοράω την .270 με καθαρή εγκατάσταση από pc companion.

Το μόνο περίεργο που παρατήρησα, είναι όταν η οθόνη σβήνει από τον proximity sensor στις κλήσεις ΔΕΝ κλειδώνει αμέσως αλλά

με μία καθυστέρηση 2 περίπου δευτερολέπτων. Έτσι όταν το βάζω στο αυτί, ακούω το "τικ" γιατί κλικάρει στη notification bar. Το δοκίμασα και σε safe mode με ίδιο αποτέλεσμα.

Ένας εύκολος τρόπος δοκιμής είναι να κάνουμε μία κλήση και αφού καλύψουμε τον σένσορα, και αμέσως πατήσουμε πχ το home 3-4 φορές , θα δούμε ότι για 2 δευτερόλεπτα δέχεται το κλικ. (Το κλικ στο home το καταλαβαίνεις λόγω της δόνησης)

Σε κάποια φόρουμ της sony είδα ότι αρκετοί έχουν θέμα με πάτημα κουμπιών με κλειστή οθόνη.

 

Έχει κάποιος ανάλογο θέμα?

 

Ευχαριστώ

 

Ναι και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Έχω την 270 Nordic. Μάλιστα αρκετές φορές το αυτί μου έχει προλάβει και έχει πατήσει πράγματα....

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν είναι θέμα software, φαίνεται σαν να έχει ρύθμιση να καθυστερεί 2 sec. Είναι κάπως ενοχλητικό γιατί αν χάσει επαφή ο αισθητήρας την ώρα που μιλάς, πατιούνται διάφορα... Το έχουν όλα όμως;

 

Ισχύει και για το 270 Customized GR...

 

Η λύση που διάβασα από κάποιον στο talk.sonymobile.com και δοκιμάζοντας την φαίνεται ότι δουλεύει, είναι να απενεργοποιήσετε την "Προσαρμοστική φωτεινότητα" στις ρυθμίσεις της οθόνης. Ούτως ή άλλως τη φωτεινότητα στο Lollipop μπορείτε άνετα ανά πάσα στιγμή να ρυθμίσετε από το notification bar.

Κουφό bug. Ελπίζω αν δεν το έχουν διορθώσει στην .283, τουλάχιστον να το διορθώσουν στο 5.1.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που διάβασα από κάποιον στο talk.sonymobile.com και δοκιμάζοντας την φαίνεται ότι δουλεύει, είναι να απενεργοποιήσετε την "Προσαρμοστική φωτεινότητα" στις ρυθμίσεις της οθόνης. Ούτως ή άλλως τη φωτεινότητα στο Lollipop μπορείτε άνετα ανά πάσα στιγμή να ρυθμίσετε από το notification bar.

Κουφό bug. Ελπίζω αν δεν το έχουν διορθώσει στην .283, τουλάχιστον να το διορθώσουν στο 5.1.

 

Το δοκίμασα, δεν μου άλλαξε κάτι...

 

Ισχυει και για μερικες custom based roms.Ρε παιδια οταν εχετε ανοιχτό το wifi ενω μιλατε ακουγεται καλα η συνομιλια;μολις μιλουσα με μια φιλη μου και δεν ακουγα τπτ ολο διακοπες.και μολις απενεργοποιησα το wifi ξαφνικα κρυσταλλο η συνομιλια..

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ημουν ετοιμος να παρω το z1 αλλα ο θεος μου χαρισε αλλα 100 ευρω στον λογιαριασμο μου..και τωρα μπορω να διαθεσω μεχρι και 300 ευρω για κινητο..πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη το z1c??σας παρακαλω απαντηστε αμεσα.. ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ημουν ετοιμος να παρω το z1 αλλα ο θεος μου χαρισε αλλα 100 ευρω στον λογιαριασμο μου..και τωρα μπορω να διαθεσω μεχρι και 300 ευρω για κινητο..πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη το z1c??σας παρακαλω απαντηστε αμεσα.. ευχαριστω!!

 

Να πάρεις το Z1C και να κρατήσεις τα 100€ γιατί έρχονται δύσκολοι καιροί... Άλλωστε ελάχιστες οι διαφορές κατ' εμέ και δεν αξίζουν τα 100€ διαφορά.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ημουν ετοιμος να παρω το z1 αλλα ο θεος μου χαρισε αλλα 100 ευρω στον λογιαριασμο μου..και τωρα μπορω να διαθεσω μεχρι και 300 ευρω για κινητο..πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη το z1c??σας παρακαλω απαντηστε αμεσα.. ευχαριστω!!

 

αν το Z3c ειχε 3 gb μνημη οπως εχει το Z3, τοτε ναι θα το επαιρνα και εγω αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ημουν ετοιμος να παρω το z1 αλλα ο θεος μου χαρισε αλλα 100 ευρω στον λογιαριασμο μου..και τωρα μπορω να διαθεσω μεχρι και 300 ευρω για κινητο..πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη το z1c??σας παρακαλω απαντηστε αμεσα.. ευχαριστω!!

 

Για την τιμή του είναι παραπάνω από η καλύτερη επιλογή, αλλά θα σου έλεγα αν δεν τα στερηθείς από κάτι άλλο, δώσε 335 και πάρε Z3 compact. Θα ξεχάσεις τι θα πει φόρτισμα και θα ξεχάσεις ότι έχεις smartphone στην τσέπη. Ο ανταγωνισμός σε αυτό το μέγεθος είναι ανάμεσα στα Ζ1c και Ζ3c, εκτός και αν θες μεγαλύτερη οθόνη, γούστα είναι αυτά.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη RAM, είναι υπεραρκετή και ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει μπουκώσει, ό,τι και να του κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ημουν ετοιμος να παρω το z1 αλλα ο θεος μου χαρισε αλλα 100 ευρω στον λογιαριασμο μου..και τωρα μπορω να διαθεσω μεχρι και 300 ευρω για κινητο..πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη το z1c??σας παρακαλω απαντηστε αμεσα.. ευχαριστω!!

 

εννοειται οτι πας για Ζ3c.. ειναι κινητο που αν δεν το χαλασεις, το κρατας μια ζωη πιστευω..(δηλαδη πανω απο 2 χρονια :p :lol: )

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ψηφίζω το Z3 Compact!

 

σχετικά μ'αυτό ξέρει κανείς;

Γεια χαρά σε όλους.

Το κινητό μ'ενδιαφέρει άμεσα και εκτός των άλλων (φανταστικών!) χαρακτηριστικών του θα ήθελα όσοι μπορούν να μοιραστούν την εμπειρία τους σχετικά με

 

α) Το "σήμα" του τηλεφώνου. Ζω σε δύσκολη περιοχή και είναι πολύ σημαντικό για μένα να έχει καλό πομποδέκτη..

...

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με WiFi tithering στο τελευταίο Firmware. Δεν δουλεύει, βγάζει error όταν πας να το ενεργοποιήσεις.

Βέβαια από το KitKat δεν έχω κάνει clean install αλλά κανονικό update από πάνω.

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με WiFi tithering στο τελευταίο Firmware. Δεν δουλεύει, βγάζει error όταν πας να το ενεργοποιήσεις.

Βέβαια από το KitKat δεν έχω κάνει clean install αλλά κανονικό update από πάνω.

Τα ίδια και σε Ζ1 σκέτο. Χωρίς custom rom. Τα απόνερα του Lollipop:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπε το παιδι..Αν δε τα στερηθεις απο αλλου..Αν και να πω την αληθεια στο xda πολλοι λενε οτι η μπαταρια του z1c παει περισσότερο απο το z3c..
Link to comment
Share on other sites

Μία λύση για το πρόβλημα tethering μετά την αναβάθμιση σε lollipop

http://forum.xda-developers.com/z3/help/problem-lollipop-stopped-tethering-t3057741

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,μου βγαζε κι εμενα αυτο το σφαλμα. Μετα δεν το ξαναβγαζει.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω δουλέψει και τα 2, το Z3c υπερέχει εκτός από την εμφάνιση. Έχει καλύτερη μπαταρία το Ζ3c αλλά με lollipop το Z1c έχει όντως βελτιωθεί, που βέβαια σε καμία περίπτωση δεν το έλεγες κακό, ήταν έτη μπροστά από τον ανταγωνισμό, απλά το Z3c ανέβασε ακόμα πιο ψηλά τον πήχη.

Επίσης, έχε υπόψη ότι το Z1c θέλει οπωσδήποτε tempered glass - μεμβράνη μπρος πίσω γιατί χαράσει για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ψηφίζω το Z3 Compact!

 

σχετικά μ'αυτό ξέρει κανείς;

 

ναι, αυτο που ρωτησες εχει μια απαντηση..πιο καλο σημα απο το Ζ3c δεν εχω ξαναδει..φιλοι με s4 και Uphone6 εχουν το ιδιο ή χειροτερο..οσο συγκρινω.

 

To z3c μου θυμιζει απλο 'facelift' του z1c.

καμια σχεση, ειναι σε πολλα σημαντικα σημεια βελτιωμενο, απλα δεν φαινεται..

φλας,μπαταρια,ηχο,καμερα, double tap, αδιαβροχοποιηση, επεξεργαστη, παχος, bezels (ιδιο μεγεθος με μεγαλυτερη οθονη) και διαφορα αλλα που δε μου ερχονται..το καθε ενα μοιαζει μικρο αλλα ολα μαζι δινουν ενα πολυ πολυ βελτιωμενο κινητο.

 

Αυτο που σου ειπε το παιδι..Αν δε τα στερηθεις απο αλλου..Αν και να πω την αληθεια στο xda πολλοι λενε οτι η μπαταρια του z1c παει περισσότερο απο το z3c..

δεν ισχυει, επειδη το εχω και το Ζ1c και το Ζ3c στο σπιτι, το Ζ3c παραμενει πολυ καλυτερο..Σκεψου πλεον μου βγαζει 2 ημερες ανετα, που η μερα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τον Φεβρουαριο..που ελιωνα την 4.4.4...τωρα ειναι πανω απο 2 μηνες με 5αρα, εχει στρωσει και βλεπω ιδια διαρκεια με την προηγουμενη εκδοση, σε μεγαλυτερη ημερα και υψηλοτερες θερμοκρασιες..αρα καλυτερη αυτονομια και το Ζ3c...και ας μοιαζει πιο πεσμενο απο το χειμωνα.

 

Επειδή τα έχω δουλέψει και τα 2, το Z3c υπερέχει εκτός από την εμφάνιση. Έχει καλύτερη μπαταρία το Ζ3c αλλά με lollipop το Z1c έχει όντως βελτιωθεί, που βέβαια σε καμία περίπτωση δεν το έλεγες κακό, ήταν έτη μπροστά από τον ανταγωνισμό, απλά το Z3c ανέβασε ακόμα πιο ψηλά τον πήχη.

Επίσης, έχε υπόψη ότι το Z1c θέλει οπωσδήποτε tempered glass - μεμβράνη μπρος πίσω γιατί χαράσει για πλάκα.

 

ετσι ακριβως..και εχει πολλες βελτιωσεις ακομα οπως γραφω παραπανω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...