Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κείμενο είναι πολύ φτωχό και πρόχειρο, χρειάζεται πιο καλογραμμένο, με περισσότερα στοιχεία, πηγές κλπ

 

Δεν συνέταξα εγώ το κείμενο αλλά γνωρίζω από άλλο forum το παιδί που το ξεκίνησε. Πιστεύω ότι είναι καλό που άρχισε η προσπάθεια γρήγορα και αν μπορείς να βοηθήσεις μπορώ να σας φέρω σε επαφή. Προσωπικά δεν γνωρίζω τον τρόπο που λειτουργεί το avaaz, ούτε το κύρος που διαθέτει. Θα στηρίξω όμως κάθε προσπάθεια που είναι προς την σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά, LTE δεν έχω βλέψεις. Ενα ταπεινό 3G μου κάνει μια χαρά....

 

Πολυ πιο πιθανο να εχεις LTE 800Mhz παρα 3η γενια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο πιθανο να εχεις LTE 800Mhz παρα 3η γενια.

 

Με τη διαφορά ότι στο θεσσαλικό κάμπο δε μπορεί να μπει παντού Band 20 λόγω μορφολογίας. Θα παίξει και Band 3/7 σε ΜΕΓΑΛΟ βαθμό. Άρα θα υπάρχουν περιπτώσεις που η 3η γενιά θα έχει μεγαλύτερη εμβέλεια. Ωστόσο θεωρώ ότι η κεραία των Σοφάδων θα αναβαθμιστεί σε Band 20/7 ή 20/3 λόγω θέσης. Και για την πληροφόρηση του forum στο νομό Καρδίτσας η Wind έχει τις περισσότερες κεραίες στο νομό + καλύτερες θέσεις. Μόνο η πόλη των Σοφάδων έχει 3 περιφερειακές κεραίες - δυστυχώς καμία στο κέντρο - ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ. Αλλά μη συγκρίνουμε Macro cell με κεραίες στο κέντρο των πόλεων. Άλλη ένταση, άλλο κέρδος, άλλη κάλυψη... Όσο τέρμα και να βάλεις μια κεραία στο κέντρο της πόλης ποτέ δε θα φτάσεις να έχεις την κάλυψη ενός μεγάλου σταθμού. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λήγει το νούμερο μετά από 6 μήνες αλλά χάνεται ο χρόνος ομιλίας στο 3μηνο, πιστεύω κάποιος που χρησιμοποιεί καρτοκινητό δεν έχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Λήγει το νούμερο μετά από 6 μήνες αλλά χάνεται ο χρόνος ομιλίας στο 3μηνο, πιστεύω κάποιος που χρησιμοποιεί καρτοκινητό δεν έχει πρόβλημα

 

Μικρή διόρθωση. O αριθμός λήγει 13 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση, και όχι 6.

Link to comment
Share on other sites

Λήγει το νούμερο μετά από 6 μήνες αλλά χάνεται ο χρόνος ομιλίας στο 3μηνο, πιστεύω κάποιος που χρησιμοποιεί καρτοκινητό δεν έχει πρόβλημα

 

Τελικα ρε παιδια, χανεται ο χρονος στο 3μηνο ή 6μηνο;

Εχω μπερδευτει, αλλα λενε οι ανακοινωσεις, αλλα μας λενε τα συστηματα τους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το κείμενο.όποιος θέλει προτάσεις ας πει!Πάντως έκανα ένα copy paste τους κανόνες της Ε.Ε. που μου έστειλα άλλος φίλος!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες για το καρτέλ απαιτούν να αποδειχτεί η σύμπραξη

Το να ανεβάσεις την τιμή λίγες μέρες μετά που τις ανέβασε ο ανταγωνιστής ίσως ειναι ένδειξη αλλά όχι απόδειξη

Εξάλλου το ίδιο γίνεται όταν κάποιος κατεβάσει τις τιμές σε λίγες μέρες οι ανταγωνιστές κατεβάζουν και αυτοί

Άρα δεν μπορεί στο κατέβασμα να μιλάμε για ανταγωνισμό και στο ανέβασμα για καρτέλ

Να σοβαρευτούμε τώρα

Οι πραγμετικες τιμές στην καρτοκινητή ( όχι οι βασικές χρεώσεις ) βρίσκονται σε καθοδική τροχιά τα τελευταία χρόνια και όχι σε ανοδική όπως υπονοεί το ψήφισμα

Για τον λόγο αυτο και δεν το ψήφισα

Πάντως από οικονομικής απόψεως βρισκόμαστε σε ολιγοπώλιο και όχι σε τέλειο ανταγωνισμό

Άρα δεν εχει έννοια η σύμπραξη καρτέλ

Έτσι και αλλιώς τέλειος ανταγωνισμός δεν υπάρχει , στην αγορά υπάρχουν μόνο 3 παίκτες . Άντε 4 με τον εικονικό πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πραγμετικες τιμές στην καρτοκινητή ( όχι οι βασικές χρεώσεις ) βρίσκονται σε καθοδική τροχιά τα τελευταία χρόνια και όχι σε ανοδική όπως υπονοεί το ψήφισμα

Για τον λόγο αυτο και δεν το ψήφισα

Μπορείς να μας εξηγήσεις με παραδείγματα, πως βρίσκονται οι τιμές στην κινητή σε καθοδική τροχιά;

 

Αν εξαιρέσεις τις τιμές στο roaming (που τους υποχρέωσε η Ε.Ε να τις κατεβάσουν), σε πακέτα, χρεώσεις ανά λεπτό στις κλήσεις, SMS και άλλα, έχουμε μόνο αυξήσεις κάθε 6-12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες το κείμενο μου.

Αν είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι

α) Δεν μιλάω για κινητή αλλά για Καρτοκινητή.

β) Δεν μιλάω για τις βασικές χρεώσεις οι οποίες δεν ενδιαφέρουν κανέναν, αλλά για τις πραγματικές τιμές δηλαδή αυτές που αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής όταν αγοράζει ένα πακέτο.

Φτιάξε ένα διάγραμμα δεκαετίας και θα δεις αμέσως αν είναι σε καθοδική ή ανοδική τροχιά. Η έννοια καθοδική τροχιά δεν αφορά εβδομάδες ή μήνες αλλά χρόνια.

Τώρα αν θες να σου αποδείξω ότι οι τιμές τώρα είναι καλύτερες ή όχι από την προηγούμενη διετία ή πενταετία ή δεκαετία μάλλον ζητάς να σου αποδείξω το αυτονόητο. απλά σύγκρινε πόσα λεπτά μίλαγες το 2006 και πόσα το 2016 και θυμίσου ότι το 2006 αγόραζες 200ΜΒ με 5 ευρώ και σήμερα 4GΒ με 4,43 (μιλάω για την καρτοκινητή γενικώς και όχι για την Q μόνο ,εξάλλου το ψήφισμα δεν αφορά μόνο την Q)

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδία για τον καταναλωτή.Εχουν το χειρότερο δίκτυο σε συνολική κάλυψη στο κομμάτι των data εν έτει 2016 και πλέον τις ίδιες τιμές με τους άλλους 2 που είναι μίλια μπροστά στις αντίστοιχες υπηρεσίες
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες το κείμενο μου.

Αν είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι

α) Δεν μιλάω για κινητή αλλά για Καρτοκινητή.

β) Δεν μιλάω για τις βασικές χρεώσεις οι οποίες δεν ενδιαφέρουν κανέναν, αλλά για τις πραγματικές τιμές δηλαδή αυτές που αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής όταν αγοράζει ένα πακέτο.

Φτιάξε ένα διάγραμμα δεκαετίας και θα δεις αμέσως αν είναι σε καθοδική ή ανοδική τροχιά. Η έννοια καθοδική τροχιά δεν αφορά εβδομάδες ή μήνες αλλά χρόνια.

Τώρα αν θες να σου αποδείξω ότι οι τιμές τώρα είναι καλύτερες ή όχι από την προηγούμενη διετία ή πενταετία ή δεκαετία μάλλον ζητάς να σου αποδείξω το αυτονόητο. απλά σύγκρινε πόσα λεπτά μίλαγες το 2006 και πόσα το 2016 και θυμίσου ότι το 2006 αγόραζες 200ΜΒ με 5 ευρώ και σήμερα 4GΒ με 4,43 (μιλάω για την καρτοκινητή γενικώς και όχι για την Q μόνο ,εξάλλου το ψήφισμα δεν αφορά μόνο την Q)

Να θυμηθούμε τις εποχές που με 1€ είχαμε 400 λεπτά ή 1500 κλπ

Εκτός αυτού, κάποτε στην Q είχα ίντερνετ με 2€. ΔΕ μ ενδιαφέρει πόσα, αλλά είχα κι εκανα τη δουλειά μου. Τώρα έχει πάει στα 3€ και απ τον αλλο μήνα ποιος ξέρει πού θα πάει. Για μένα αυτό είναι αύξηση, αδιάφορη μεν για το εισόδημά μου, αλλά είναι. Για άλλους είναι πολύ πιο σημαντική, όταν ζούνε με δανεικά, μισθό ή συνταξη 200€, ή με χαρτζιλίκια από γονείς, και δυστυχώς είναι τεράστιο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Κι η τηλεφωνία είναι βασικό αγαθό που θα πρεπε να προστατεύεται από το κράτος, πάρα πολλές φτωχές οικογένειες δεν έχουν σταθερό τηλέφωνο για λόγους κόστους (μηνιαίο πάγιο), έχουν μονο κινητό.

Όσο για το καρτέλ, αν κάποιος ψάξει τα στοιχεία σε βάθος δεκαετίας, είναι φως φανάρι. Τις ίδιες κουβέντες περί καρτέλ θυμάμαι από πριν το 2008 εδώ στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ καλά το κείμενο σου αλλά όχι την σκέψη σου, που ταξιδεύει στο 2006 για να δικαιολογήσει καταστάσεις της σημερινής εποχής. Μάλλον αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά τα πράγματα από τους υπόλοιπους αφού για κάθε βήμα που γίνεται προς τα πίσω, εσύ θα μας θυμίζεις σε ποιο σημείο βρισκόμασταν πριν από 5-10 χρόνια άρα δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Μικρή διόρθωση. O αριθμός λήγει 13 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση, και όχι 6.

 

προς το παρων τουλαχιστον :X

Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθούμε τις εποχές που με 1€ είχαμε 400 λεπτά ή 1500 κλπ

Εκτός αυτού, κάποτε στην Q είχα ίντερνετ με 2€. ΔΕ μ ενδιαφέρει πόσα, αλλά είχα κι εκανα τη δουλειά μου. Τώρα έχει πάει στα 3€ και απ τον αλλο μήνα ποιος ξέρει πού θα πάει. Για μένα αυτό είναι αύξηση, αδιάφορη μεν για το εισόδημά μου, αλλά είναι. Για άλλους είναι πολύ πιο σημαντική, όταν ζούνε με δανεικά, μισθό ή συνταξη 200€, ή με χαρτζιλίκια από γονείς, και δυστυχώς είναι τεράστιο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας. Κι η τηλεφωνία είναι βασικό αγαθό που θα πρεπε να προστατεύεται από το κράτος, πάρα πολλές φτωχές οικογένειες δεν έχουν σταθερό τηλέφωνο για λόγους κόστους (μηνιαίο πάγιο), έχουν μονο κινητό.

Όσο για το καρτέλ, αν κάποιος ψάξει τα στοιχεία σε βάθος δεκαετίας, είναι φως φανάρι. Τις ίδιες κουβέντες περί καρτέλ θυμάμαι από πριν το 2008 εδώ στο myphone.

 

Το καρτέλ είναι ένα πολύ δύσκολο πράγμα να αποδειχτεί. Οι κανόνες απαιτούν να αποδειχτεί ότι έγινε συμφωνία. Από όσο ξέρω δεν υπάρχουν μάρτυρες που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.

Αλλά θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα απλό ερώτημα : Όταν κάποιος δίνει κάτι φτηνότερα π.χ. ένα νέο πακέτο με εκπληκτική προσφορά τρέχουν οι άλλοι δύο να βγάλουν παρόμοιο . Σε αυτήν την περίπτωση κανείς δεν μίλησε για καρτέλ αλλά για ανταγωνισμό.

Γιατί όταν κάποιος ανεβάζει μια τιμή , και οι άλλοι βλέποντας ότι έχει περιθώριο ανόδου τιμών η αγορά τρέχει και το κάνει , γιατί τότε μιλάμε για καρτέλ ; Κοντολογίς καρτέλ υπάρχει μόνο στην άνοδο των τιμών και όχι στην μείωση ;

 

Όσο για την προστασία από το κράτος θα αρκούσε απλά να επιτρέψει τον ελεύθερο ανταγωνισμό. Σε καθεστώς θεσμοθετημένου ολιγοπωλίου τι προστασία να υπάρξει.;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

πω πω!

καποτε ειχα δωρεαν 1500mb αν θυμαμαι καλα (ισως εδινε και λεπτα και sms;;;;) και παλευα να μπω στο νετ απ την οθονη του νοκια 3250!

φυσικα δωρεαν και χωρις ανανεωσεις κλπ.

 

μετα απο εκεινη την περιοδο, ο αριθμος q εγινε το βασικο μου νουμερο!

Link to comment
Share on other sites

το αν είναι συμφέρουσα μια εταιρία εξαρτάται απο την χρήση που κάνουμε.

Εγω πχ κάνω ελάχιστες κλήσεις, χρησιμοποιώ κυρίως internet. Οπότε με τα 3€ της Q βολεύομαι μια χαρά, αξιοποιώντας πάντα και τα free wifi που κατα διαστήματα βρίσκω!

Συνεπώς, ακομα κι αν αυξήσει τις τιμές στα πακέτα ομιλίας, προσωπικά δεν μ' επηρεάζει πάρα πολύ.

Για κάποιον αλλον μπορεί να ειναι η cosmote καλυτερη επιλογή...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Στην Αζά δεν είχε η wind ή για την κοσμοτέ?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Στην Αζά δεν είχε η wind ή για την κοσμοτέ?

 

Cosmote. Έμενα προς στρατολογία. Δε ξέρω τι κάνει τώρα, πάνε χρόνια...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

600 MB με 6 Ευρώ???

 

Δυστυχώς η wind για άλλη μια φορά, Είναι αναλογική, σε έναν ψηφιακό Κόσμο...

 

Πανάκριβα τα πακέτα...

 

Αυτό πού το είδες; Τα 600mb κοστίζουν 3€ και έχεις δωρεάν whatsapp.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με την κατάργηση του Mobile App πακέτου από μεθαύριο 17/10 μιλάμε για σημαντική αύξηση του κόστους χρήσης τόσο του Mobile Internet όσο και της τηλεφωνίας.

Ο μόνος τρόπος να το σώσουν είναι να δώσουν κανένα bonus σε mb online αγοράς πακέτου (πχ 600 MB + 600 MB online bonus με 6 ευρώ) και φυσικά να αφήσουν ως έχουν (ή να βελτιώσουν) τα more και τα turbo πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με την κατάργηση του Mobile App πακέτου από μεθαύριο 17/10 μιλάμε για σημαντική αύξηση του κόστους χρήσης τόσο του Mobile Internet όσο και της τηλεφωνίας.

Ο μόνος τρόπος να το σώσουν είναι να δώσουν κανένα bonus σε mb online αγοράς πακέτου (πχ 600 MB + 600 MB online bonus με 6 ευρώ) και φυσικά να αφήσουν ως έχουν (ή να βελτιώσουν) τα more και τα turbo πακέτα.

Ποιο mobile app πακέτο καταργείται από αύριο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Το πακέτο Super TALK αποτελεί προωθητική ενέργεια και θα είναι διαθέσιμο μέχρι και 31.10.2016 (15.00μμ)"

Από εδώ αν εννοείτε αυτό.

https://www.wind.gr/gr/f2g/upiresies/myf2g-app/super-talk/

Edited by johndos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...