Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω :( καλό κουράγιο και καλή δύναμη στους εργαζομένους της WIND!

Δύσκολες εποχές για εργασία! :(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mε τη λογική σου bilakosss και το όλο θέμα με τις μαζικές απολύσεις στη Vodafone έπρεπε να θαφτεί αφού δεν αφορά καθόλου τους καταναλωτές. Σίγουρα δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε τίποτα. Καλό όμως είναι αυτά να βγαίνουν προς τα 'εξω γιατι είναι πολύς ο κόσμος που πιστεύει πως σε αυτές τις μεγάλες εταιρείες τα πάντα για τους εργαζομένους είναι ρόδινα και ωραία. Δεν είναι όμως έτσι. Από μέρα σε μέρα μπορεί να αλλάξουν τα πάντα στο βωμό του κέρδους. Ποιός εγγυάται σε τόσες οικογένειες που το εισόδημα τους βασίζεται στην εταιρεία αυτή ότι αύριο η διοίκηση της προβληματικής (από οικονομικής απόψεως πάντα) WIND θα αρχίσει να διώχνει εργαζομένους για βγάλει τα σπασμένα όπως έγινε στην ανταγωνίστρια της (η οποία δεν είχε κιόλας ζημιές και χρέη όπως η Wind αλλά κέρδη πολλών εκατομμυρίων)??? Καλό θα είναι αυτά να μην θάβονται...

Το συμπέρασμα? Όλες τα ίδια σ@#τά είναι. Να δούμε τι θα γίνει και σε OTE/Cosmote με την έλευση της DT...

Αγαπητε μου φιλε,οπως καταλαβαινεις και συ κι εγω και πολλοι αλλοι το ξερουμε τι ζορι ειναι..

κι εγω υπαλληλος ειμαι,αλλα εσενα θα σε ενδιεφερε αν αυριο το αφεντικο μου δεν μου δωσει αυτα που ζηταω? και περα απο αυτο,το θεμα θα ηταν ασχετο με την πολιτικη του φορουμ? δεν ειναι θεμα υποστηριξης της εταιριας..πιστευω να με καταλαβαινεις. απλα με αυτο το θεμα ειναι μια προτροπη στις ομαδικες απολυσεις.

Κρίμα γιατί είσαι νέο παιδί. :(

νομιζω σε καλυψα παραπανω..:cool:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και μας ενημέρωσες.

Τέτοια να κάνουν και θα τους παρει και θα τους σηκώσει.

 

Πιστεύω ότι όταν η εταιρεία δυσαρεστει τους εργαζομενους από τη μια και από την άλλη απογοητεύει και θυμώνει τους "fans" της (wind plus), σίγουρα δεν θα εχει και τα καλύτερα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου.

Αυτοκτονικές τάσεις κατά τη δική μου άποψη.

 

Την πήρε η κατρακύλα τελικά!

Και αν αρχίσεις και τσουλάς στην κατηφόρα, άντε να σταματήσεις και να κερδίσεις και το χαμένο έδαφος.

Μοιράζοντας δωρεάν SIMάκια για να δείχνεις αύξηση συνδρομητών δεν "καθαρίζεις", απλά "κρύβεις τις βρωμιές κάτω από το χαλάκι".

Link to comment
Share on other sites

Το πλησιάζεις λίγο. Πιστεύω πάντως ότι θα γίνουν αλλαγές από την στιγμή που της δίνει αυτή την δυνατότητα ο ανταγωνισμός.

 

Αρε ΑΛΑΝΙ τι αλανι εισαι, καντεμη.:lol:

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε τη λογική σου bilakosss και το όλο θέμα με τις μαζικές απολύσεις στη Vodafone έπρεπε να θαφτεί αφού δεν αφορά καθόλου τους καταναλωτές. Σίγουρα δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε τίποτα. Καλό όμως είναι αυτά να βγαίνουν προς τα 'εξω γιατι είναι πολύς ο κόσμος που πιστεύει πως σε αυτές τις μεγάλες εταιρείες τα πάντα για τους εργαζομένους είναι ρόδινα και ωραία. Δεν είναι όμως έτσι. Από μέρα σε μέρα μπορεί να αλλάξουν τα πάντα στο βωμό του κέρδους. Ποιός εγγυάται σε τόσες οικογένειες που το εισόδημα τους βασίζεται στην εταιρεία αυτή ότι αύριο η διοίκηση της προβληματικής (από οικονομικής απόψεως πάντα) WIND θα αρχίσει να διώχνει εργαζομένους για βγάλει τα σπασμένα όπως έγινε στην ανταγωνίστρια της (η οποία δεν είχε κιόλας ζημιές και χρέη όπως η Wind αλλά κέρδη πολλών εκατομμυρίων)??? Καλό θα είναι αυτά να μην θάβονται...

 

Το συμπέρασμα? Όλες τα ίδια σ@#τά είναι. Να δούμε τι θα γίνει και σε OTE/Cosmote με την έλευση της DT...

 

αντιθετως και αλλα τετοια πρεπει να βγαινουν στη φορα για να καταλαβει

ο κοσμος τι εταιρειες , τι επιχειρηματιες και τι super managers εχουμε εδω στην

Ελλαδαρα...

 

μονιμα προβληματικες,μονιμα πισω απο τον ανταγωνισμο και τις εξελιξεις , μονιμα φταινε οι εργαζομενοι....

τα εκατομμυρια γεμιζουν τις τσεπουλες , ο δανεισμος τους στα υψη και ενα ωραιο πρωϊνο ...κυριοι δεν παμε καλα ...εσεις φταιτε ...εμεις παμε για αλλα..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

και αυτες οι συσκεψεις και τα γευματα εργασιας πολυ αποδοτικα...σιγουρα!! :lol:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αρε ΑΛΑΝΙ τι αλανι εισαι, καντεμη.:lol:

 

Που θυμήθηκες το θέμα αυτό;:lol::lol::lol:

Πάντως ένα είναι σίγουρο. Θα δώσει απεριόριστη TV και απεριόριστη πλοήγηση σε wind plus portal μαζί με 40 Mb για internet με φθηνό πάγιο.

Ο ανταγωνισμός αυτά δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ξεφτιλίκια η Wind! Χα! χα! χα!

Τελικά τζάμπα την αγόρασαν οι Άραβες :p

 

αα.. και κάτι ακόμα.. όταν μαλώναμε την Wind που έκοψε το απεριόριστο surfing στο Non Stop Plus μας έλεγαν τα παπαγαλάκια της Wind ότι είμαστε 100 - 200 άνθρωποι όλοι και όλοι εδώ πέρα στο MyPhone και δεν τρέχει τίποτα για την εταιρία καθώς δεν μπορούμε να την βλάψουμε .. όσο και αν φωνάζουμε - τώρα ξαφνικά θέλετε να κατεβάσετε αυτή την είδηση μην τυχόν και την δουν οι χιλιάδες επισκέπτες του site; Τι φαρισαϊσμοί είναι αυτοί; Για αυτό θα είστε 3 μια ζωή .. και είμαι συνδρομητής στην Wind από το 1997 btw. :p

 

Υ.Γ.

Και να εξαφανισθεί (λέμε..) το παρόν θέμα, μην σκάτε θα το αναρτήσω αλλού εγώ κύριοι ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ξεφτιλίκια η Wind! Χα! χα! χα!

Τελικά τζάμπα την αγόρασαν οι Άραβες :p

 

αα.. και κάτι ακόμα.. όταν μαλώναμε την Wind που έκοψε το απεριόριστο surfing στο Non Stop Plus μας έλεγαν τα παπαγαλάκια της Wind ότι είμαστε 100 - 200 άνθρωποι όλοι και όλοι εδώ πέρα στο MyPhone και δεν τρέχει τίποτα για την εταιρία καθώς δεν μπορούμε να την βλάψουμε .. όσο και αν φωνάζουμε - τώρα ξαφνικά θέλετε να κατεβάσετε αυτή την είδηση μην τυχόν και την δουν οι χιλιάδες επισκέπτες του site; Τι φαρισαϊσμοί είναι αυτοί; Για αυτό θα είστε 3 μια ζωή .. και είμαι συνδρομητής στην Wind από το 1997 btw. :p

 

Υ.Γ.

Και να εξαφανισθεί (λέμε..) το παρόν θέμα, μην σκάτε θα το αναρτήσω αλλού εγώ κύριοι ;)

 

Πω,πω,πω φανατισμός!

Link to comment
Share on other sites

Aνεύθυνο το πρωτο ποστ. Παντελως. Το όλο θεμα βρισκεται ακομα υπο διαπραγματευση.

Η ανακοινωση εχει γραφει με υφος για να προκαλεσει αισθηση .

Γενικα εχω αλλεργια σε σωματεια εργαζομενων που έχουν την επαρση να υποθεσουν πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν τις ιδιες αποψεις με αυτους. Δεν καταλαβαινω γιατι ΝΤΕ και καλα πρεπει ο πυρηνας (και οχι μονο) ενος σωματειου να αποτελειται απο ξεκαθαρα κοματικα ενεργα ατομα.

Τι θεση εχουν αυτα στις σχεσεις εργαζομενου-εργοδοτη. Το λεω αυτο γιατι στο παρελθον οι ανακοινωσεις και τα εντυπα του σωματειου ελαχιστα διαφερανε απο φυλαδια του ΚΚΕ, απο το υφος , την γλωσσα και το κειμενο εν γενει. Οχι κυριοι, δεν εχουμε "πολεμο" .

Γιατι δεν αναφερετε τι εγινε κατα την διαπραγματευση της προηγουμενης συλλογικης συμβασης?

Μηπως και εκει δεν ειχε προκυψει αδιεξοδο? Μηπως και εκει φτασαμε στον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας ? Μηπως και εκει δεν ζητουσε τον ουρανο με τ΄αστρα το σωματειο και η διοικηση προτεινε πενταροδεκαρες και περιφρονουσε πληρως το σωματειο?

Τελικα τι εγινε?

Υποφραφηκε μια συμβαση που εδωσε ενισχυση στουν χαμηλομησθους, εδωσε παροχες στους συμβασιουχους ορισμενου χρονου που μεχρι τοτε ηταν προνομια των μονιμων, αναγνωρισε προυπηρεσιες, εδωσε επιδοματα που δεν υπηρχαν πριν, εδωσε συγκεκριμενους μισθολογικους πινακες κτλ κτλ .... ηταν μια παρα μα παρα πολυ θετικη συμβαση, την οποια καλως και επιδιωκει το σωματειο να την βελτιωσει ακομα περισσοτερο με νεα επαναδιαπραγματευση.Αν θυμαστε οταν υπογραφηκε η πρωτη συμβαση, μπηκε σαν ειδηση στο myphone, και ηταν διαφημηση απο πλευρας Wind, και το παρουσιαζε σαν κινητρο να ερθουν και αλλοι υπαλληλοι την εταιρεια.

 

Που θελω να καταληξω? Οτι τοτε, πριν υπογραφει η πρωτη συμβαση, μπορουσε καποιος παρα πολυ ευκολα να γραψει ενα αντιστοιχο ποστ με αυτο εδω, και ακομα χειροτερα, γιατι τοτε η διοικηση αρνουνταν σε πολλες περιπτωσεις να συζητησει καν με το σωματειο και δεν το αναγνωριζε, του εκανε μυνηση κτλ....

Ομως, δεν εγραψε κανεις τιποτα, γιατι δεν ειχανε καταληξει καπου, και οι εξελιξεις τρεχανε ακομα, και τελικα αποδειχτηκε οτι τα πραγματα τελικα πηγαν καλα.

Ειναι ενα "παιχνιδι" στρατηγικης , οπου το σωματειο ζηταει πραγματα (πολλες φορες εντελως παραλλογα και ανεφαρμοστα) και η διοικηση αντιπροτεινει αστεια πραγματα, ωστε να ερθουν τελικα σε μια μεση λυση, που ειναι και αποδεκτη.

Πως θα ενιωθε ο αρθογραφος που θα ειχε γραψει κατι αναλογο τοτε μολις ειχε ανακοινωθει και το περιεχομενο της πρωτης συμβασης?

 

Ετσι και τωρα, χωρις ΚΑΝ να εχει υπαρξει εστω και μια πρωτη αντιδραση η προκαταρκτικη προταση απο τον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας, βγαινει ο κυριος και γραφει αυτα που γραφει, που ειναι και αναμενομενα στο κατω κατω. Ας γραψει και ενα δευτερο κειμενο με τις απαιτησεις του σωματειου, να δουμε και εκει εαν ειναι και αυτα λογικα η οχι.

 

Ειναι ανευθυνος , γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον μεχρι να υπαρξει μια πρωτη εικονα για το που θα καταληξει τελικα η συμβαση, και μετα να γραψει οτι θελει. Το να γραφει πραγματα τωρα, χωρις να εχει ιδεα τι τελικα θα εφαρμοστει, ειναι τουλαχιστον ατοπο, γιατι οπως εχω αναφερει και πιο πριν, αν περιμενει οτι θα ακουσει ΛΟΓΙΚΑ πραγματα σε αρχικα σταδια, ειναι γελασμενος και δεν εχει ιδεα απο "διπλωματια" και την μαχη της σκακιερας που γινεται.

 

Εχει δικιο ο billakos σε αυτο που λεει οτι ρεζιλευει την εταιρεια χωρις λογο, γιατι πχ και στην πρωτη συμβαση γιναν πραγματα πολλα, να καταληξουμε ομως τελικα σε καλο δρομο. Εαν καποιος ειχε βγαλει στην φορα το χρονολογιο της γεννησης της πρωτης συμβασης , απλα αισθησιασμο θα εκανε, ανουσιο, και χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

H2SO4 και τι έγινε που τη ρεζιλεύει τη wind;

Forum είναι εδώ για να ακούγονται όλες οι απόψεις και όχι τα έτοιμα δελτία τύπου που στέλνουν οι ίδιες οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ τι είναι αυτά που λες; Εδώ πρέπει να γράφουμε παιάνες και ύμνους υπέρ της Wind, που είναι καλή εταιρία, που αγαπά τους χρήστες που αγαπά τους υπαλλήλους της που για ότι στραβό συμβαίνει φταίμε ΕΜΕΙΣ και άλλες φαιδρολογίες που χόρτασα να διαβάζω τις τελευταίες ημέρες :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

το θεωρεις σωστο να δημοσιευεις αποφασεις της εταιριας και στην ουσια να την μειωνεις στα ματια χιλιαδων καταναλωτων που επισκεπτονται καθημερινα το site ?

Νομιζω οτι κανεις κακο περισσοτερο παρα καλο..δικη μου γνωμη ειναι αυτη και να εξαφανιστει το παρον θεμα. :(

καλη συνεχεια σε ολα σας τα προβληματα.

Πραγματικά ΕΛΕΟΣ για αυτό το ποστ καθώς και παρόμοια του.

Δεν έχω λόγια να πω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ΕΛΕΟΣ για αυτό το ποστ καθώς και παρόμοια του.

Δεν έχω λόγια να πω.

 

+1

 

Τραγικά τα post που κατηγορούν το σωματείο και υπερασπίζονται την wind......

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

H2SO4 και τι έγινε που τη ρεζιλεύει τη wind;

Forum είναι εδώ για να ακούγονται όλες οι απόψεις και όχι τα έτοιμα δελτία τύπου που στέλνουν οι ίδιες οι εταιρείες.

Κοιτα, το θεωρω γενικοτερα σαν κακη κινηση. Δεν μου αρεσουν περιπτωσεις που ατομα προδικαζουν καταστασεις με εντονη και δογματικη γλωσσα, οταν δεν εχει αποφασιστει η χαραχτει καν ενα γενικο πλαισιο.

 

Τον θεωρω φαφλατα.

 

Γιατι μιλαει για κατι το οποιο δεν υφισταται. Η διοικηση της Wind μπορει να λεει παπαδες, οπως και το σωματειο μπορει να λεει παπαδες κατα την διαρκεια μιας διαπραγματευσης. "Δουλεια" του ειναι του ανθρωπου της Wind να ειναι "σκληρος" και να προσπαθει να μην δωσει τιποτα. Ετσι ηταν και πριν, και τελικα εδωσε πολλα. Οπως επισης "Δουλεια" του σωματειου ειναι να ζητα λαγους με πετραχηλια , και να μαχεται για το συμφερον του εργαζομενου. Ξερω πολυ καλα πως αρκετα απο τα αιτηματα του σωματειου ειναι τουλαχιστον ουτοπικα και γελανε με αυτα ακομα και οι ιδιοι οι υπαλληλοι. Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι. Αυτο που ΔΕΝ συμφωνω ειναι οταν αυτο το "παιχνιδι" μεταφερεται προς τα εξω απο εναν θερμοκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ΕΛΕΟΣ για αυτό το ποστ καθώς και παρόμοια του.

Δεν έχω λόγια να πω.[/Q

 

δεν θα συμφωνησω μαζι σου εμεις στηριζουμε το σωματιο της wind και οποιοδηποτε σωματιο και οποιος δουλευει σε μεγαλες εταιριες με σωματια ειμαι σηγουρος οτι συμφωνει μαζι μου σιγα μην λυπηθουμε τωρα την wind και την καθε wind :ρ:ρ:ρ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ΕΛΕΟΣ για αυτό το ποστ καθώς και παρόμοια του.

Δεν έχω λόγια να πω.

 

+1

 

Τραγικά τα post που κατηγορούν το σωματείο και υπερασπίζονται την wind......

 

Μπειτε στον κοπο να πιασετε το νοημα αυτων που γραφω, και καταλαβετε πως δεν υπερασπιζομαι την Wind και κατακρινω το σωματειο, αλλα κατακρινω την πραξη την συγκεκριμενη ως ανευθυνη, μη επικοδομητικη και εν τελει, αντιπαραγωγικη στην διαδικασια της διαπραγματευσης .Οταν οι "αντιπαλοτητες" και οι κινησεις τακτικης της μιας η της αλλης πλευρας δημοσιευονται απο την αλλη, τοτε χαλαει το "κλιμα". Υπαρχει ο Οργανισμός Μεσολάβησης και Διαιτησίας, που μια χαρα κανει την δουλεια του(οπως ακριβως εκανε και στο παρελθον), και δεν χρειαζεται να μεταφερει καταστασεις σε ενα forum(!).

 

Ειναι σαν να τσακωνονται δυο φιλοι, πισω απο κλειστες πορτες, και ο πρωτος να βγαινει και να κακολογα τον δευτερο σε ολον τον κοσμο, και αμεσως μετα να τα βρισκουνε. Ελα ντε ομως που ο ενας εχει κακολογιαστει μπροστα σε ολους. Αν ειναι πραγματικος φιλος μπορει και να το παραβλεψει, μπορει ομως να αισθανθει την αναγκη να κακολογισει και αυτος με την σειρα του.

 

Γιαυτο λεω, λιγα λογια. Ας δει ο αγαπητος κυριος τι προτασεις θα θεσει ο Οργανισμός Μεσολάβησης και Διαιτησίας, και ΤΟΤΕ εαν δει πως αδικειται ο εργαζομενος, να φωναξει παντου, και εγω πρωτοε απ'ολους μαζι του, γιατι και εγω υπαλληλος ειμαι, οχι κουστουμι....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να τσακωνονται δυο φιλοι, πισω απο κλειστες πορτες, και ο πρωτος να βγαινει και να κακολογα τον δευτερο σε ολον τον κοσμο, και αμεσως μετα να τα βρισκουνε. Ελα ντε ομως που ο ενας εχει κακολογιαστει μπροστα σε ολους. Αν ειναι πραγματικος φιλος μπορει και να το παραβλεψει, μπορει ομως να αισθανθει την αναγκη να κακολογισει και αυτος με την σειρα του.

 

Μόνο που εδώ δεν πρόκειται για φίλους :p :rolleyes:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Που θυμήθηκες το θέμα αυτό;:lol::lol::lol:

Πάντως ένα είναι σίγουρο. Θα δώσει απεριόριστη TV και απεριόριστη πλοήγηση σε wind plus portal μαζί με 40 Mb για internet με φθηνό πάγιο.

Ο ανταγωνισμός αυτά δίνει.

 

Θα ψαχνουμε για πατεντες παλι για να μετατρεψουμε το streaming σε απεριοριστο internet:)

Θα ειναι μονο tv απο το μενου της wind λογικα ε? με οποια καναλια γουσταρει αυτη.

Να εχουμε απεριοριστο streaming youtube κ.τ.λ.π χλωμο παντως.

Μηπως ειναι απο τον Ποντο η wind? το streaming απετει μεγαλη μεταφορα δεδομένων, αν το χρησιμοποιησουν οσοι χρησιμοποιουσαν το wind plus non stop το σιγουρο ειναι οτι θα τους γονατισει το δικτυο.:happy:

Δεν ξερω τι να πω, νιωθω πως τις αποφασεις τις περνουν καποιοι που ειναι ασχετοι.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aνεύθυνο το πρωτο ποστ. Παντελως. Το όλο θεμα βρισκεται ακομα υπο διαπραγματευση.

Η ανακοινωση εχει γραφει με υφος για να προκαλεσει αισθηση .

Γενικα εχω αλλεργια σε σωματεια εργαζομενων που έχουν την επαρση να υποθεσουν πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν τις ιδιες αποψεις με αυτους. Δεν καταλαβαινω γιατι ΝΤΕ και καλα πρεπει ο πυρηνας (και οχι μονο) ενος σωματειου να αποτελειται απο ξεκαθαρα κοματικα ενεργα ατομα.

Τι θεση εχουν αυτα στις σχεσεις εργαζομενου-εργοδοτη. Το λεω αυτο γιατι στο παρελθον οι ανακοινωσεις και τα εντυπα του σωματειου ελαχιστα διαφερανε απο φυλαδια του ΚΚΕ, απο το υφος , την γλωσσα και το κειμενο εν γενει. Οχι κυριοι, δεν εχουμε "πολεμο" .

Γιατι δεν αναφερετε τι εγινε κατα την διαπραγματευση της προηγουμενης συλλογικης συμβασης?

Μηπως και εκει δεν ειχε προκυψει αδιεξοδο? Μηπως και εκει φτασαμε στον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας ? Μηπως και εκει δεν ζητουσε τον ουρανο με τ΄αστρα το σωματειο και η διοικηση προτεινε πενταροδεκαρες και περιφρονουσε πληρως το σωματειο?

Τελικα τι εγινε?

Υποφραφηκε μια συμβαση που εδωσε ενισχυση στουν χαμηλομησθους, εδωσε παροχες στους συμβασιουχους ορισμενου χρονου που μεχρι τοτε ηταν προνομια των μονιμων, αναγνωρισε προυπηρεσιες, εδωσε επιδοματα που δεν υπηρχαν πριν, εδωσε συγκεκριμενους μισθολογικους πινακες κτλ κτλ .... ηταν μια παρα μα παρα πολυ θετικη συμβαση, την οποια καλως και επιδιωκει το σωματειο να την βελτιωσει ακομα περισσοτερο με νεα επαναδιαπραγματευση.Αν θυμαστε οταν υπογραφηκε η πρωτη συμβαση, μπηκε σαν ειδηση στο myphone, και ηταν διαφημηση απο πλευρας Wind, και το παρουσιαζε σαν κινητρο να ερθουν και αλλοι υπαλληλοι την εταιρεια.

 

Που θελω να καταληξω? Οτι τοτε, πριν υπογραφει η πρωτη συμβαση, μπορουσε καποιος παρα πολυ ευκολα να γραψει ενα αντιστοιχο ποστ με αυτο εδω, και ακομα χειροτερα, γιατι τοτε η διοικηση αρνουνταν σε πολλες περιπτωσεις να συζητησει καν με το σωματειο και δεν το αναγνωριζε, του εκανε μυνηση κτλ....

Ομως, δεν εγραψε κανεις τιποτα, γιατι δεν ειχανε καταληξει καπου, και οι εξελιξεις τρεχανε ακομα, και τελικα αποδειχτηκε οτι τα πραγματα τελικα πηγαν καλα.

Ειναι ενα "παιχνιδι" στρατηγικης , οπου το σωματειο ζηταει πραγματα (πολλες φορες εντελως παραλλογα και ανεφαρμοστα) και η διοικηση αντιπροτεινει αστεια πραγματα, ωστε να ερθουν τελικα σε μια μεση λυση, που ειναι και αποδεκτη.

Πως θα ενιωθε ο αρθογραφος που θα ειχε γραψει κατι αναλογο τοτε μολις ειχε ανακοινωθει και το περιεχομενο της πρωτης συμβασης?

 

Ετσι και τωρα, χωρις ΚΑΝ να εχει υπαρξει εστω και μια πρωτη αντιδραση η προκαταρκτικη προταση απο τον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας, βγαινει ο κυριος και γραφει αυτα που γραφει, που ειναι και αναμενομενα στο κατω κατω. Ας γραψει και ενα δευτερο κειμενο με τις απαιτησεις του σωματειου, να δουμε και εκει εαν ειναι και αυτα λογικα η οχι.

 

Ειναι ανευθυνος , γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον μεχρι να υπαρξει μια πρωτη εικονα για το που θα καταληξει τελικα η συμβαση, και μετα να γραψει οτι θελει. Το να γραφει πραγματα τωρα, χωρις να εχει ιδεα τι τελικα θα εφαρμοστει, ειναι τουλαχιστον ατοπο, γιατι οπως εχω αναφερει και πιο πριν, αν περιμενει οτι θα ακουσει ΛΟΓΙΚΑ πραγματα σε αρχικα σταδια, ειναι γελασμενος και δεν εχει ιδεα απο "διπλωματια" και την μαχη της σκακιερας που γινεται.

 

Εχει δικιο ο billakos σε αυτο που λεει οτι ρεζιλευει την εταιρεια χωρις λογο, γιατι πχ και στην πρωτη συμβαση γιναν πραγματα πολλα, να καταληξουμε ομως τελικα σε καλο δρομο. Εαν καποιος ειχε βγαλει στην φορα το χρονολογιο της γεννησης της πρωτης συμβασης , απλα αισθησιασμο θα εκανε, ανουσιο, και χωρις λογο.

 

Όπως θεωρείς ανεύθυνο το πρώτο post, έτσι θεωρώ κι εγώ το δικό σου post αρκετά ανεύθυνο. Δε θα σκεφτούμε την διπλωματία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να καταλήξουμε να πεινάμε στο τέλος με τα 700€. Δηλαδή οι απεργίες και οι διαδηλώσεις είναι εκτός διπλωματίας και καταστρέφουν το "κλίμα"? Γιατί εγώ το post αυτό το βλέπω σαν ηλεκτρονική διαδήλωση... Αυτές οι απόψεις μας έφτασαν να είμαστε η γενιά των 700€...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί είσαι νέο παιδί. :(

 

 

νομιζω σε καλυψα παραπανω..:cool:

 

Με κάλυψες όπως κάλυπτε, απομακρύνοντας τους από τις φωτογραφίες όσους πρώτα είχε αποσύρει από την κυκλοφορία, ο Στάλιν στην πάλαι ποτέ Ε.Σ.Σ.Δ., ή ο Έλλην "γυψαδόρος" της επταετίας και γενικά όποιος ακραίος.

Ναι ίσως είναι λάθος το ποστ του φίλου μας, ναι μπορεί έχει άδικο, ναι μπορεί όλα αυτά να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη, ναι ..., ναι ... , ναι... .

Όταν όμως απαντάς ακραία (ο Αιγύπτιος ιδιοκτήτης ίσως αντιδρούσε ηπιότερα) ζητώντας διαγραφή ενός θέματος τότε χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.

 

Κι εγώ δε θέλω να δημοσιοποιούνται καταστάσεις οι οποίες δεν είναι τετελεσμένες ώστε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα, αλλά ΠΟΤΕ δε θα σκεφτώ να ζητήσω να μην γράφονται ή ακόμα χειρότερο να διαγράφονται.

 

Κατανοητό;

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες όπως κάλυπτε, απομακρύνοντας τους από τις φωτογραφίες όσους πρώτα είχε αποσύρει από την κυκλοφορία, ο Στάλιν στην πάλαι ποτέ Ε.Σ.Σ.Δ., ή ο Έλλην "γυψαδόρος" της επταετίας και γενικά όποιος ακραίος.

Ναι ίσως είναι λάθος το ποστ του φίλου μας, ναι μπορεί έχει άδικο, ναι μπορεί όλα αυτά να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη, ναι ..., ναι ... , ναι... .

Όταν όμως απαντάς ακραία (ο Αιγύπτιος ιδιοκτήτης ίσως αντιδρούσε ηπιότερα) ζητώντας διαγραφή ενός θέματος τότε χάνεις το όποιο δίκιο μπορεί να έχεις.

 

Κι εγώ δε θέλω να δημοσιοποιούνται καταστάσεις οι οποίες δεν είναι τετελεσμένες ώστε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα, αλλά ΠΟΤΕ δε θα σκεφτώ να ζητήσω να μην γράφονται ή ακόμα χειρότερο να διαγράφονται.

 

Κατανοητό;

Over and out.

μονο που φιλε μου,κατα την δικη μου γνωμη δεν ειναι η θεση του θεματος εδω μεσα.

τελος παντων,ας γινει επισημασμενο! ;)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

το θεωρεις σωστο να δημοσιευεις αποφασεις της εταιριας και στην ουσια να την μειωνεις στα ματια χιλιαδων καταναλωτων που επισκεπτονται καθημερινα το site ?

Νομιζω οτι κανεις κακο περισσοτερο παρα καλο..δικη μου γνωμη ειναι αυτη και να εξαφανιστει το παρον θεμα. :(

καλη συνεχεια σε ολα σας τα προβληματα.

 

Αγαπητε μου φιλε,οπως καταλαβαινεις και συ κι εγω και πολλοι αλλοι το ξερουμε τι ζορι ειναι..

κι εγω υπαλληλος ειμαι,αλλα εσενα θα σε ενδιεφερε αν αυριο το αφεντικο μου δεν μου δωσει αυτα που ζηταω? και περα απο αυτο,το θεμα θα ηταν ασχετο με την πολιτικη του φορουμ? δεν ειναι θεμα υποστηριξης της εταιριας..πιστευω να με καταλαβαινεις. απλα με αυτο το θεμα ειναι μια προτροπη στις ομαδικες απολυσεις.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στο Σωματείο Εργαζομένων της Wind και καλή δύναμη στον αγώνα που κάνει, για να πετύχει τα αιτήματα του.

Ως εργαζόμενοι που είμαστε όλοι (ή σχεδόν όλοι), οφείλουμε να σας συμπαρασταθούμε.

Αλλά, να ξέρετε ότι, όσο υπάρχουν τέτοιες αντιλήψεις, θα υπάρχει και αυτή η συμπεριφορά, από μέρους της εταιρείας…

 

Χλευάζουν τα αιτήματα και τις ανάγκες μας
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ δεν πρόκειται για φίλους :p :rolleyes:

Μπορει η αναλογια να μην ειναι η πλεον σωστη, αλλα το νοημα της νομιζο κατανοητο :p

Όπως θεωρείς ανεύθυνο το πρώτο post, έτσι θεωρώ κι εγώ το δικό σου post αρκετά ανεύθυνο. Δε θα σκεφτούμε την διπλωματία και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να καταλήξουμε να πεινάμε στο τέλος με τα 700€. Δηλαδή οι απεργίες και οι διαδηλώσεις είναι εκτός διπλωματίας και καταστρέφουν το "κλίμα"? Γιατί εγώ το post αυτό το βλέπω σαν ηλεκτρονική διαδήλωση... Αυτές οι απόψεις μας έφτασαν να είμαστε η γενιά των 700€...

Εσυ αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα?

Τι σχεση εχουν αυτα που ειπα με γενιες των 700 ευρω??

Ποιοες απεργιες και ποιες διαδηλωσεις?Που τα ειδες αυτα?

Καταλαβαινεις οτι τετοιου ειδους ενεργειες ΒΛΑΠΤΟΥΝ την αξιοπιστια του σωματειου?Οτι πριν ΚΑΝ ξεκινησει η διαδικασια μεσω του Οργανισμού Μεσολάβησης και Διαιτησίας υπαρχουν καποια μελη που θεωρουν σωστο να παρουν την κατασταση στα χερια τους πρωιμα?Οτι μπορει εργαζομενοι να μην υποστηριζουν την οποια κινηση ορισμενων του σωματειου να ανοιξουν ΝΕΑ μετωπα με την εταιρεια πριν αυτο κριθει απαραιτητο? Μεχρι στιγμης μονο προτασεις ειχαμε και τιποτα παραπανω. Μην νομιζεις πως ειναι το σωστο πραγμα καθε φορα που υπαρχει διαφωνια να ξεκινουν αμεσα οι αφορισμοι και οι καταρες, με το καλημερα δηλαδη! Εαν απο τις διαδικασιες του Οργανισμου Μεσολάβησης και Διαιτησίας προκυψει οτι πχ, οντως και ο οργανισμος προτεινει την αυξηση του 3%, ΤΟΤΕ κρινω εγω οτι ειναι η σωστη στιγμη να γινουν ομαδικες ενεργειες απο μερους του σωματειου και των εργαζομενων για να αλλαξει η προφανεστατα αδικη μεσολαβηση....Με ποιο δικαιωμα βγαινει καποιο ατομοι του σωματειου και θεωρει οτι εκπροσωπει η αποψη ΤΟΥ ολους τους υπολοιπους? Ξερεις μετα απο τοσο καιρο που εχει ιδρυθει το σωματειο, τι ποσοστο των εργαζομενων ανηκει σε αυτο?Θα γελασεις!

Αμα δηλαδη στο τελος βγουν απο μια συμφωνια που ικανοποιει το σωματειο και τους εργαζομενους, θα βγει τουτος εδω ο τυπος που τα εγραψε αυτα να ζητησει συγνωμη για αυτα που ειπε?

Τι θελουμε δηλαδη? Να ξεπεσει και η δοιηκηση της Wind να βγαζει γραφικες ανακοινωσεις τονιζοντας τα μειονεκτηματα του σωματειου ? (πιστεψε με, υπαρχουν μπολικα) .

Link to comment
Share on other sites

Aνεύθυνο το πρωτο ποστ. Παντελως. Το όλο θεμα βρισκεται ακομα υπο διαπραγματευση.

Η ανακοινωση εχει γραφει με υφος για να προκαλεσει αισθηση .

Γενικα εχω αλλεργια σε σωματεια εργαζομενων που έχουν την επαρση να υποθεσουν πως ολοι οι εργαζομενοι εχουν τις ιδιες αποψεις με αυτους. Δεν καταλαβαινω γιατι ΝΤΕ και καλα πρεπει ο πυρηνας (και οχι μονο) ενος σωματειου να αποτελειται απο ξεκαθαρα κοματικα ενεργα ατομα.

Τι θεση εχουν αυτα στις σχεσεις εργαζομενου-εργοδοτη. Το λεω αυτο γιατι στο παρελθον οι ανακοινωσεις και τα εντυπα του σωματειου ελαχιστα διαφερανε απο φυλαδια του ΚΚΕ, απο το υφος , την γλωσσα και το κειμενο εν γενει. Οχι κυριοι, δεν εχουμε "πολεμο" .

Γιατι δεν αναφερετε τι εγινε κατα την διαπραγματευση της προηγουμενης συλλογικης συμβασης?

Μηπως και εκει δεν ειχε προκυψει αδιεξοδο? Μηπως και εκει φτασαμε στον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας ? Μηπως και εκει δεν ζητουσε τον ουρανο με τ΄αστρα το σωματειο και η διοικηση προτεινε πενταροδεκαρες και περιφρονουσε πληρως το σωματειο?

Τελικα τι εγινε?

Υποφραφηκε μια συμβαση που εδωσε ενισχυση στουν χαμηλομησθους, εδωσε παροχες στους συμβασιουχους ορισμενου χρονου που μεχρι τοτε ηταν προνομια των μονιμων, αναγνωρισε προυπηρεσιες, εδωσε επιδοματα που δεν υπηρχαν πριν, εδωσε συγκεκριμενους μισθολογικους πινακες κτλ κτλ .... ηταν μια παρα μα παρα πολυ θετικη συμβαση, την οποια καλως και επιδιωκει το σωματειο να την βελτιωσει ακομα περισσοτερο με νεα επαναδιαπραγματευση.Αν θυμαστε οταν υπογραφηκε η πρωτη συμβαση, μπηκε σαν ειδηση στο myphone, και ηταν διαφημηση απο πλευρας Wind, και το παρουσιαζε σαν κινητρο να ερθουν και αλλοι υπαλληλοι την εταιρεια.

 

Που θελω να καταληξω? Οτι τοτε, πριν υπογραφει η πρωτη συμβαση, μπορουσε καποιος παρα πολυ ευκολα να γραψει ενα αντιστοιχο ποστ με αυτο εδω, και ακομα χειροτερα, γιατι τοτε η διοικηση αρνουνταν σε πολλες περιπτωσεις να συζητησει καν με το σωματειο και δεν το αναγνωριζε, του εκανε μυνηση κτλ....

Ομως, δεν εγραψε κανεις τιποτα, γιατι δεν ειχανε καταληξει καπου, και οι εξελιξεις τρεχανε ακομα, και τελικα αποδειχτηκε οτι τα πραγματα τελικα πηγαν καλα.

Ειναι ενα "παιχνιδι" στρατηγικης , οπου το σωματειο ζηταει πραγματα (πολλες φορες εντελως παραλλογα και ανεφαρμοστα) και η διοικηση αντιπροτεινει αστεια πραγματα, ωστε να ερθουν τελικα σε μια μεση λυση, που ειναι και αποδεκτη.

Πως θα ενιωθε ο αρθογραφος που θα ειχε γραψει κατι αναλογο τοτε μολις ειχε ανακοινωθει και το περιεχομενο της πρωτης συμβασης?

 

Ετσι και τωρα, χωρις ΚΑΝ να εχει υπαρξει εστω και μια πρωτη αντιδραση η προκαταρκτικη προταση απο τον Οργανισμό Μεσολάβησης και Διαιτησίας, βγαινει ο κυριος και γραφει αυτα που γραφει, που ειναι και αναμενομενα στο κατω κατω. Ας γραψει και ενα δευτερο κειμενο με τις απαιτησεις του σωματειου, να δουμε και εκει εαν ειναι και αυτα λογικα η οχι.

 

Ειναι ανευθυνος , γιατι επρεπε να περιμενει τουλαχιστον μεχρι να υπαρξει μια πρωτη εικονα για το που θα καταληξει τελικα η συμβαση, και μετα να γραψει οτι θελει. Το να γραφει πραγματα τωρα, χωρις να εχει ιδεα τι τελικα θα εφαρμοστει, ειναι τουλαχιστον ατοπο, γιατι οπως εχω αναφερει και πιο πριν, αν περιμενει οτι θα ακουσει ΛΟΓΙΚΑ πραγματα σε αρχικα σταδια, ειναι γελασμενος και δεν εχει ιδεα απο "διπλωματια" και την μαχη της σκακιερας που γινεται.

 

Εχει δικιο ο billakos σε αυτο που λεει οτι ρεζιλευει την εταιρεια χωρις λογο, γιατι πχ και στην πρωτη συμβαση γιναν πραγματα πολλα, να καταληξουμε ομως τελικα σε καλο δρομο. Εαν καποιος ειχε βγαλει στην φορα το χρονολογιο της γεννησης της πρωτης συμβασης , απλα αισθησιασμο θα εκανε, ανουσιο, και χωρις λογο.

 

 

Πρώτη φορά στη ζωή μου δεν κατάφερα να διαβάσω ολόκληρο post...

Και έχω διαβάσει τα απίστευτα κατεβατά από greeklish.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...