Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εδω χρησιμοποιει την υπηρεσια fleet management για την εταιρια που εργαζεται.Καθως στην εταιρια που εργαζομαι ψαχνομαστε για υπηρεσια fleet management ,θα ηθελα να ρωτησω τι πρσφορα εχετε παρει,αν ειστε ευχαριστημενοι απο την υπηρεσια κτλ.

Ευχαριστω και περιμενω της αποψεις σας ειτε εδω ειτε σε pm

 

Και αν υπαρχει καποιος πωλητης απο την wind ας επικοινωνησει με πμ.

Link to comment
Share on other sites

εμείς την είχαμε στην εταιρία που δούλευα, δεν ξέρω από τιμές θα σε γελάσω γιατί δεν ασχολήθηκα εγώ, αλλά σαν υπηρεσία και εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή!
Link to comment
Share on other sites

εμείς την είχαμε στην εταιρία που δούλευα, δεν ξέρω από τιμές θα σε γελάσω γιατί δεν ασχολήθηκα εγώ, αλλά σαν υπηρεσία και εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή!

 

ευχαριστω πολυ.αν μπορεις να μαθεις και τιμες θα με εσωζες.δεν εχουμε ιδεα τι παιζει στην αγορα και δεν ξερω ποσο μπορω να το διαπραγματευτουμε.

Thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ευχαριστω πολυ.αν μπορεις να μαθεις και τιμες θα με εσωζες.δεν εχουμε ιδεα τι παιζει στην αγορα και δεν ξερω ποσο μπορω να το διαπραγματευτουμε.

Thanks παντως

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις προσφορές από όλες τις εταιρίες και να πράξεις ανάλογα :) νομίζω όμως και εκεί η Wind ήταν απο τις φθηνότερες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από ένα νούμερο 54*** και έγραφε: Από Βικτώρια 12 Μόλις μπήκα στο chat Συγγνώμη αλλά γιατί ενδιαφέρεστε. Έχω καινούργιο νούμερο εδώ και 3 μήνες και δεν έχω δώσει πουθενα το κινητό μου ούτε εγώ γράψει σε chat. (Δεν έχω facebook) spam?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και είναι spam. Δεν απαντάς και ζήτα φραγή από τη Wind στα 5 ψηφία για να μην έχεις ανεπιθύμητες χρεώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ πέρα παρακαλώ να αναρτούμε μόνο τις πρόσφορες που βγάζει η "Q CARD". Καθώς δεν ανακοινώνονται συγκεντρωτικά κάπου και υπάρχουν πολλές "κρυφές" προσφορές που στέλνονται σε συγκεκριμένους συνδρομητές μέσω SMS.

 

Παρακαλούνται όσα μέλη έχουν καινούριες προσφορές να τις αναρτούν εδώ, για ενημέρωση όλων

(υπάρχει πιθανότητα κάποιες παλιές να μην ισχύουν)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"5GB MONO 5E ΓΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΣΤΕΙΛΕ 55 ΣΤΟ 12410 ΕΩΣ 31/08"

 

"1.500Λ ΠPOΣ OΛOYΣ +1.5GB MONO ME 8,07€! MHN ΞEXNAΣ NA ENEPΓOΠOIEIΣ TO ΠAKETO KAΘE MHNA! ΣTEIΛE 1500 ΣTO 12410"

(για συγκεκριμένους συνδρομητές μόνο)

 

"200Λ ΠPOΣ EΛΛAΔA & EYPΩΠH ME XPEΩΣH ANA ΔEYTEPOΛEΠTO & 7GB INTERNET & 1500Λ ΠPOΣ WIND/Q KAI ΔIAPKEIA 30 HMEPEΣ MONO ME 12€! ΣTEIΛE 7 ΣTO 12410 EΩΣ 31/08!"

 

"200Λ ΠPOΣ EΛΛAΔA/HΠA/ KANAΔA/BOYΛΓAPIA/POYMANIA ME XPEΩΣH ANA 1'' MONO ME 7,06€! ΣTEIΛE 80 ΣTO 12000"

 

"ΓΙΑ 5000Λ προς WIND/Q ΣTEIΛE ME ΔΙΑΡΚΕΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 22:01πμ – 07:59πμ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΕΙΛΕ «M» στο 12000 ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ"

 

"ΓΙΑ 10GB ME ΔΙΑΡΚΕΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 22:01πμ – 07:59πμ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣTEIΛE «GB» στο 12000 ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ"

 

"4GB MONO 4,4E ΓΙΑ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΣΤΕΙΛΕ 70 ΣΤΟ 12000" (πακέτο για αριθμούς Q internationall)

 

Επίσης υπάρχουν άλλες κρυφές προσφορές συγκεντρωτικά στο θέμα

"Κρυφές προσφορές καρτοκινητών Wind με sms στο 12410"

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434674&page=9

Edited by minaspl
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ηδη θεμα που εχουν αναφερθει και αναφερονται τα παντα,και για q και για f2g

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434674

Link to comment
Share on other sites

Απλός έφτιαξα αυτό το θέμα για να είναι πιο ειδικευμένο μόνο με τις προσφορές τις Q μόνο, καθώς το F2G πρακτικά είναι άλλη καρτοκινητή που προωθεί την τρίλεπτη χρέωση και δεν έχει τόσο μεγάλα πακέτα δεδομένων. Οπότε όπως γνωρίζει ισχύουσες προσφορές από εδώ και έπειτα καλό θα ήταν να τις προσθέταμε δω για να μην είναι δυσεύρετες.
Link to comment
Share on other sites

Απλός έφτιαξα αυτό το θέμα για να είναι πιο ειδικευμένο μόνο με τις προσφορές τις Q μόνο, καθώς το F2G πρακτικά είναι άλλη καρτοκινητή που προωθεί την τρίλεπτη χρέωση και δεν έχει τόσο μεγάλα πακέτα δεδομένων. Οπότε όπως γνωρίζει ισχύουσες προσφορές από εδώ και έπειτα καλό θα ήταν να τις προσθέταμε δω για να μην είναι δυσεύρετες.

καλά εκάνες! μαζί σου

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

η wind (telestet) μαζί με την vodafone ( panafon) ήταν απο τις πρώτες εταιρίες πού ιδρύθηκαν στην ελλάδα

το θέμα είναι το εξής , πως η σημερίνη wind να έχει το πιο χάλια σήμα σε 3g/4g σε σχέση με την vodafone / cosmote ( 1998 ιδρύθηκε) ?

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

η wind (telestet) μαζί με την vodafone ( panafon) ήταν απο τις πρώτες εταιρίες πού ιδρύθηκαν στην ελλάδα

το θέμα είναι το εξής , πως η σημερίνη wind να έχει το πιο χάλια σήμα σε 3g/4g σε σχέση με την vodafone / cosmote ( 1998 ιδρύθηκε) ?

 

Απο το 2004 που την πηρε η TIM ηταν καλα και αρχισε το 3G.Μετα το 2006 που την εδωσε τα πραγματα εγιναν χειροτερα.Μετα εξαγορασε την Q και την Tellas.Το δικτυο μεχρι το 2010 το αφησε στο ελεος του θεου,μετα μεχρι το 2014 αρχισε να μπαινει H+ σε αθηνα-θεσσαλονικη ειδικα απο το 2012 αλλα εχει και στην επαρχια.Και φτασαμε 2017,οπου μεσα σε 2 χρονια εχει φτιαξει δικτυο απο το 0.Για να μπει το 4G,ξηλωνεται ο παλιος εξοπλισμος ολος(ericsson,nokia) και μπαινει νεος της huawei.Δηλαδη γινεται Single Ran δικτυο με κεραιες της huawei πανελλαδικα.Παραλληλα σε πολλα σημεια κανει κοινο δικτυο με τη Vodafone μεσω της Victus.Αλλα εχει μικροτερο φασμα,λιγοτερους σταθμους σε σχεση με τους αλλους.

Το φασμα που εχει ειναι:

800mhz 10mhz,χρηση για 4G

900mhz 10mhz,χρηση για 2G αλλα μπορει να μπει και για 3G οπως κανει η Vodafone και τωρα και η Cosmote.

1800mhz 15mhz για 2G/4G.Μπαινει συνηθως 10mhz για 2G και 5mhz για 4G.Σε περιοχες οπου καλυπτονται περιμετρικα απο σταθμους βασης οπως ο Βολος,στον οποιο μεσα στην πολη γινονται πολλα ξηλωματα δινει τα 15mhz μονο στο 2G.Αλλου εγινε refarm και δινει 10mhz για 4G.

2100mhz 5mhz για 3G

2600 mhz με 10mhz για 4G.

Το φασμα της στα 1800 ειναι στα 15mhz,οι αλλες εχουν 25 και 40mhz.

Γι αυτο εχει χαμηλες ταχυτητες.Και επισης αλλη εχει μεν 200-300Mbps Download αλλα πανελλαδικα εχει 40Mbps.

Εγω τους βγαζω το καπελο και μπραβο στην εταιρεια που σε 2 χρονια απο το 0 εκανε ενα γερο δικτυο και σε καλυψη πλεον βγαινει 2η οπου αναβαθμισε.Και για οσους ειναι στην Αθηνα και εχουν χαμηλες ταχυτητες,μεσα στο 18 θα φτιαξει.

Θα αρχισει η φαση 2 της αναβαθμισης που θα γυρνανε πανελλαδικα και θα βελτιωσουν χωρητικοτητα/καλυψη και οι σταθμοι θα εκπεμπουν στο μεγιστο.Και οσο συνεχιζει το shared network με τη Victus η καλυψη θα φτασει σε τρελα επιπεδα.Η Wind εχει δωσει βαση στη καλυψη με 2G σε ακριτικα και απομακρυνσμενα μερη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και για οσους ειναι στην Αθηνα και εχουν χαμηλες ταχυτητες,μεσα στο 18 θα φτιαξει.

Προκυπτει απο καπου επισημα η' ειναι εικασια;

2100mhz 5mhz για 3G

2600 mhz με 10mhz για 4G.

 

Δεν ισχυει, 20mhz δινει στη b7 (2600mhz).

Kαι οσο συνεχιζει το shared network με τη Victus η καλυψη θα φτασει σε τρελα επιπεδα.

 

Το shared network με τη vodafone αφορα μονο το 2G/3G, εξαιρειται το 4G.

.Η Wind εχει δωσει βαση στη καλυψη με 2G σε ακριτικα και απομακρυνσμενα μερη.

Κανει οικονομια η' υπαρχει καποιος αλλος λογος που δεν επενδυει σε 3g/4g στα ακριτικα & απομακρυσμενα μερη;

σε καλυψη πλεον βγαινει 2η οπου αναβαθμισε.

Ο 3ος δεν αναβαθμιζει δλδ σωστα;

 

 

Νικολα κανεις ενα σωρο γενικευσεις, τουλαχιστον εστιασε σε συγκεκριμενες περιοχες ωστε να αποφευγονται τα γενικα & αοριστα και να υπαρχει φυσικα και βαση συζητησης. Καθε περιοχη διαφερει.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Στεφανε,συμφωνα με οτι εχει γραφει εδω μεσα μεχρι αρχες του 18 θα εχουν φτιαξει τη βορεια ελλαδα.Αρα μετα θα αρχισουν να προσθετουν και αλλες μπαντες για να μην σερνονται οι κεραιες με B20.

Δευτερον στη Πιερια φετος,περυσι ηταν 3η και τωρα ειναι 2η.Η Vodafone ειναι χειροτερη φετος απο κατερινη και κατω.Και επειδη μιλαω με αποδειξεις,Θεσσαλονικη και Πιερια ο πατερας μου ειχε 15GB και 1GB απο τις 2 ανανεωσεις με 10€.

Τωρα ειμαστε στα 4GB απο τα 15.

Η χρηση ολη ηταν με H+,4G δεν εβλεπε γιατι η συσκευη του δεν εχει την 800αρα.Μεχρι και στο laptop εδωσε ιντερνετ.Περυσι με τα 2,5GB του φοιτητικου f2g εφαγα 200mb στη Πιερια το πολυ και τα υπολοιπα στη θεσσαλονικη.Οσο για το shared network φετος απο Κατερινη και κατω σε δικαρτο F2G/Cu που εχουν οι γονεις μου εχουν ακριβως ιδιο σημα και οταν πολυ φορτωμενο το δικτυο,μια απο τις 2 καρτες ειχε θεμα και εβγαινε εκτος δικτυου ή δεν εβγαζε κληση.Καρατσεκαρισμενο 100%.Στο 4G,η Wind ειχε απο τη παραλια της Λεπτοκαρυας μετα τα πρωτα beach bar και στο χωριο.

Στα ΚΑΑΥ και Olympian Bay εβλεπε 4G με Vodafone.Αυτα στη συσκευη του πατερα μου.Περυσι στο εξοχιξο με B20 μονο επαιζαν Vodafone/Cosmote.Τωρα παιζουν και οι 3 με B20 και η Voda εχει και B3.

Δεν ξερω τι κανει στη Πελλοποννησο και στην Αθηνα οπου γραφεις,εδω πανω εχω αλλη εικονα για τα δικτυα.

Στη Wind δεν εβλεπα το H+ να πεφτει σε Edge πανω στο browsing.

Μονο οταν αφηνα το κινητο στην ακρη για ωρα.Δεν με ενοχλει να πεφτει τοτε σε Edge,καλα κανει και δινει προτεραιοτητα σε οσους κανουν κινηση δεδομενων.Η Vodafone ομως μου το εκανε πανω στο browsing και ηταν απολυτως εκνευριστικο.Και ειχε 2-3 γραμμες,οχι 1 για να το δικαιολογησω.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στην περιοχή που μένω έχω και 3g και 4g της wind . επείδη δεν βάζω πολλα δεδομένα λόγω οικονομίας

τι να προτιμήσω ;

 

καταλαβαίνω οτι το 3g είναι ταχυτήτες adsl και 4g είναι ταχύτητες vdsl .

 

πχ θέλω το 1 GB να μου φτάσει ένα μήνα

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή που μένω έχω και 3g και 4g της wind . επείδη δεν βάζω πολλα δεδομένα λόγω οικονομίας

τι να προτιμήσω ;

 

καταλαβαίνω οτι το 3g είναι ταχυτήτες adsl και 4g είναι ταχύτητες vdsl .

 

πχ θέλω το 1 GB να μου φτάσει ένα μήνα

και σε τι σε επηρεάζει η ταχύτητα ;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ένα speedtest και με τα δύο και αναλόγως θα πράξεις. Το 4G γενικά καταναλώνει πολλή περισσότερη μπαταρία από το 3G, αλλά σε περιπτώσεις όπως η δική μου που το 4G ακόμα και σε χαλαρές ώρες (πχ 3-4π.μ) πιάνει μάξ 9Mbps και το 3G 4-5, δεν το σκέφτομαι καν γιατί για βασική χρήση (fb, youtube κτλ) είναι πάνω κάτω τα ίδια. Για download μόνο το γυρίζω σε 4G.

 

Με την VF, πχ, πιάνω 1-2Mbps με 3G και έως 14 με 4G (πάντα τις χαλαρές ώρες), οπότε εκεί αναγκάζομαι να το γυρνάω.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

και σε τι σε επηρεάζει η ταχύτητα ;

 

κι εγώ έχω αυτή την απορία. σε τι επηρεάζει η ταχύτητα αν ένα πακέτο MB θα καταναλωθεί πιο γρήγορα ή όχι;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σχετικό ανέκδοτο: Μια κυρία Κεντάει πολύ γρήγορα ένα κέντημα. Οπότε δέχεται την ερώτηση : Γιατί κεντάς τόσο γρήγορα; και Απαντάει : Μου τελειώνει η κλωστή και κάνο γρήγορα για να προλάβω....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Υπάρχει ένα σχετικό ανέκδοτο: Μια κυρία Κεντάει πολύ γρήγορα ένα κέντημα. Οπότε δέχεται την ερώτηση : Γιατί κεντάς τόσο γρήγορα; και Απαντάει : Μου τελειώνει η κλωστή και κάνο γρήγορα για να προλάβω....

 

Ωραίο, αλλά όχι ακριβής παρομοίωση.

Η κλωστή μαζεύεται γρήγορα μπροστά της πριν την χρειαστει (buffering) και αν δεν την χρειαστεί τελικά την πετάει.

Με 3G πετάς λιγότερο από αυτό που δεν θα δεις σε σχέση με το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...