Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Φίλη μου θέλει να αγοράσει το Samsung A71 Silver και να κάνει συμβόλαιο στη Wind με 33 ευρώ το μήνα και δωρεάν την παραπάνω συσκευή. Η κοπέλα πήγε σε 2 3 καταστήματα και της είπαν ότι δεν πουλάνε συσκευές επειδή σταμάτησε να πουλάει το Media markt, Κοτσοβολος κτλ. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει ένα μαγαζί που να το έχει ετοιμοπαράδωτο κάπου στην Αθήνα; Επίσης, μπορεί να πάει σε ένα κατάστημα να κάνει το συμβόλαιο και να στείλουν τη συσκευή στο σπίτι της;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να το κάνει ηλεκτρονικα ή τηλεφωνικά; Πάλι θα έρθει ο κουριερ για να υπογράψει τα χαρτιά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μπορεί να το κάνει ηλεκτρονικα ή τηλεφωνικά; Πάλι θα έρθει ο κουριερ για να υπογράψει τα χαρτιά.

 

Της είπανε ότι δε γίνεται, όταν ανοίξουν τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας δεν είναι ήδη ανοιχτά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να τους χαιρόμαστε

 

https://www.tanea.gr/2020/05/08/economy/kiniti-tilefonia-polemos-stin-agora-meta-apo-ekthesi-fotia-gia-tis-times/amp/?fbclid=IwAR1w-gcTLGcCPWlZj8o3swefyZfTxqcZpkm7GWzfINcmrq-ks01ffesxhKg

 

 

Ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο... Ευτυχώς που τα λένε και κάποιοι γιατι αν περιμένεις Έλληνα από την ΕΕΤΤ σώθηκες... Φιλαρακια είναι με της εταιρείες

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Να τους χαιρόμαστε

 

https://www.tanea.gr/2020/05/08/economy/kiniti-tilefonia-polemos-stin-agora-meta-apo-ekthesi-fotia-gia-tis-times/amp/?fbclid=IwAR1w-gcTLGcCPWlZj8o3swefyZfTxqcZpkm7GWzfINcmrq-ks01ffesxhKg

 

 

Ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο... Ευτυχώς που τα λένε και κάποιοι γιατι αν περιμένεις Έλληνα από την ΕΕΤΤ σώθηκες... Φιλαρακια είναι με της εταιρείες

 

Και λίγο τους ''στόλισαν΄΄ οι Φινλανδοί

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω wind εδώ και αρκετά χρόνια (συμβόλαιο) και η συσκευή μου είναι ένα Xiaomi Redmi Note 5. Λειτουργεί κανονικά με VoLTE (βλέπω το σηματάκι μόνιμα αναμμένο) ως συσκευή, ωστόσο, έχω παρατηρήσει το εξής θέμα τελευταία: Σε μια συγκεκριμένη περιοχή (κεντρική Ν. Φιλαδέλφεια), υπάρχει μια πιθανότητα κάπου 40-50% να μην με ακούει ο συνομιλητής μου. Αυτό συμβαίνει και σε εισερχόμενες κλήσεις και σε εξερχόμενες, ενώ εγώ ακούω καμπάνα πάντοτε λες και είναι 3 μέτρα μακριά.

 

Δεν αναφέρω το σουρεάλ του ότι ακόμα και η ίδια η Wind έχει τύχει να με καλέσει για ένα αίτημα κατασκευής γραμμής με οπτικές ίνες που έχω σε εκκρεμότητα, και να μην με ακούει η υπάλληλός της. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται πάντα, για να μπορώ να το απομονώσω σαν θέμα περισσότερο. Ούτε γίνεται προς/από κάποιο δίκτυο.

 

Η συσκευή είναι μια χαρά. Το 'θέμα' εμφανίζεται και με VoLTE και χωρίς. Έχετε καμία ιδέα για το πώς να το απομονώσω περισσότερο; Γιατί έχω πάρει μερικά τηλέφωνα στο 13700 αλλά η Wind φαίνεται λες και καταγράφει τα αιτήματά μου κάτω από κάποιο φάκελο του στυλ "αιτήματα από μισότρελους πελάτες που πρέπει να τους λέμε πάντοτε ναι" και εν τω μεταξύ συνεχίζει να υπάρχει το εν λόγω θέμα...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα της συσκευής πάντως μου ακούγεται φιλε μου, αφού λες οτι γίνεται και χωρίς αλλα και με volte. Είναι σίγουρο οτι δεν έχει κάποιο θέμα το μικρόφωνο σου; Εγω θα δοκίμαζα κάποια κλήση με wifi για να το έλεγχα για αρχή (skype κλπ εννοω).

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για θέμα της συσκευής πάντως μου ακούγεται φιλε μου, αφού λες οτι γίνεται και χωρίς αλλα και με volte. Είναι σίγουρο οτι δεν έχει κάποιο θέμα το μικρόφωνο σου; Εγω θα δοκίμαζα κάποια κλήση με wifi για να το έλεγχα για αρχή (skype κλπ εννοω).

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Ή δοκίμασε με ακουστικά με μικρόφωνακι να δεις τι θα κάνει

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει με τη συσκευή σκέτη, το έχω πάθει και με Bluetooth Plantronics... Πραγματικά είναι πολύ περίεργο θέμα και σχεδόν θα πόνταρα λεφτά πως κάποιο δομικό ελάττωμα έχει η κεραία της περιοχής. Αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό στην τεχνική υποστήριξη...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Α συγγνώμη δεν το πρόσεξα. Αυτό γίνεται μόνο στη συγκεκριμένη περιοχή που αναφέρεις, ετσι; επίσης πόσο καιρό έχει που το κάνει;

Τεχνική υποστήριξη περίεργα τα πράματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Άμα καταφέρεις βέβαια και το αναφερεις, ίσως γίνει κάτι μελλοντικά άμα εντοπίσουν κάτι (μαζί με άλλους που ίσως έχουν επίσης θεμα). Δεν έχω σε εκτίμηση προσωπικά καμίας εταιρείας την υποστήριξη..

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε το αν το κανει με κλειστό volte και η κλήση να γίνεται μέσω 2g (όχι 3g). Πολύ δύσκολο μου φαίνεται να έχουν θέμα και στο 2g και στο 3g στον ίδιο ιστό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έστειλα το γνωστό stop στο 1213 για να μπει φραγή στα πενταψήφια και ήθελα να ρωτήσω εάν αυτή η φραγή με το συγκεκριμένο sms, επηρεάζει τα μηνύματα επιβεβαίωσης που έρχονται από τις τράπεζες προκειμένου να προχωρήσει μία συναλλαγή, ευχαριστώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί

α) τα εισερχόμενα από τράπεζες, κινητή τηλεφωνία κλπ έρχονται από όνομα (πχ EUROBANK, WIND)

και β) η φραγή απενεργοποιεί τα χρεωσιμα 5ψηφια , άρα αν ερχόταν κάτι από τράπεζα (δωρεάν) δεν θα υπήρχε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σωστά. Κι εγώ έχω ενεργοποιήσει την φραγή 5ψήφιων από πέρυσι μέσω φυσικής μου παρουσίας σε κατάστημα wind της περιοχής μου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα εισερχομένων μηνυμάτων από τράπεζες, εταιρίες τηλεφωνίας κλπ.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έκανα ένα ταξίδι στη Γερμανία, και είχα την εντύπωση ότι δε χρειάζεται να αγοράσεις ή να σετάρεις περιαγωγή για να μιλάς με Ελλάδα. Είχα δει όμως ότι το f2go έχει διαθέσιμα πακέτα για ομιλία προς εξωτερικό, οπότε υπέθεσα ότι χρειάζεται να έχεις ένα, μιας και το πακέτο στην κορυφή της σελίδας ονομάζεται "Roaming Talk to All".

Αγόρασα το πακέτο για ομιλία προς Γερμανία, αλλά διαπίστωσα ότι δε χρειαζόταν, ακόμη και για κλήση σε γερμανικό κινητό, για τα οποία είχα ένα άλλο πακέτο για ομιλία προς όλους.

 

Άρα τσάμπα τα λεφτά που πλήρωσα, και αναρρωτιέμαι, ποια η χρησιμότητα του; Για κλήσεις απο Ελλάδα προς σταθερά στο εξωτερικό; Και γιατί δεν το ξεκαθαρίζουν στο site?

Link to comment
Share on other sites

Τα λεπτά προς εξωτερικό χρησιμεύουν για κλήσεις από την Ελλάδα (δηλαδή όταν βρίσκεσαι Ελλάδα) προς το εξωτερικό.

Όταν είσαι εσυ στο εξωτερικό, χρησιμοποιείς τα λεπτά προς όλους από τα πακέτα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,δεν βρήκα κατηγορία PayPal κ επειδή η χρέωση ήταν από την Wind το άνοιξα εδώ.

 

Το πρόβλημα αφορά μια χρέωση που είχα από την PayPal μετά από ανανέωση μιας κάρτας Free2go των 12€, με την οποία κατά το PayPal την πλήρωσαν οι ιδιοι γιατί η τράπεζα μου (Εθνικη) αρνήθηκε την πληρωμή. Εγώ από την άλλη θυμάμαι να είχα ένα θετικό υπόλοιπο περί των 8€ κ μάλλον τράβηξε μερικως από εκεί κ ίσως κάποιο σφάλμα να δημιουργήθηκε. Έτσι δημιουργήθηκε το αρνητικό υπόλοιπο των 12€ στο λογαριασμό μου.

 

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

-Πως γίνεται να αρνηθεί η τράπεζα δική μου πληρωμή, ή να επέμβουν στην συνεργασία μου με την PayPal;

-Γιατι τώρα δεν τραβάει αυτόματα το PayPal αφού θεωρείται ότι έχει πάρει την έγκριση μου,οπως σε κάθε άλλη συναλλαγή,τώρα τι την εμποδίζει κ ζητα από εμένα να κάνω κατάθεση στον λογαριασμό μου στο PayPal;

-Γιατι δεν μπορούν να μου πουν το υπόλοιπο του λογαριασμού μου(αν ειχα ή δεν είχα 8€ υπόλοιπο) την συγκεκριμένη ημερομηνία, ολόκληρη εταιρεία δεν μπορεί να γνωρίζει το ημερήσιο υπόλοιπο;

 

Θα εκτιμηθεί αν κάποιος γνωρίζει κ κου έδειχνε πως εγω μπορώ να δω το ημερήσιο υπόλοιπο συγκεκριμένη ημερομηνία κ όχι το σημερινό όπως έχει.

 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Edited by jimiss79
Link to comment
Share on other sites

Απλά από την πρώτη σελίδα επάνω δεξιά ζήτα statement.

Μπορεις να πάρεις statement για τα τελευταία 7 χρόνια.

Λεπτομερώς αναφέρει το υπόλοιπο σου κάθε μέρα που έγινε συναλλαγή.

Τώρα το γιατί δεν πλήρωσε η τράπεζα σου είναι θέμα που θα το λύσεις με την τράπεζα σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 αριθμούς wind (καρτοσύνδεση και προνομιακό καρτοτηλέφωνο).

Και στους 2 αριθμούς όταν είναι το τηλέφωνο κλειστό η δεν έχει σήμα και με καλέσει κάποιος, δεν μου έρχεται μήνυμα που να με ενημερώνει για τις χαμένες κλήσεις.

Έχω στείλει μήνυμα για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση που κάθε φορά υποτίθεται πως το έφτιαξαν, αλλά τίποτα.

Αντιμετωπίζει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω στείλει μήνυμα και όχι μόνο 1 φορά. Το έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά.

Δυστυχώς τίποτα.

 

πάρε την εξυπηρέτηση τοτε το ίδιο θέμα εχω με cosmote εδώ και 10 χρόνια δεν έχει λυθεί ποτέ πάντως καμιά φορά επανέρχεται μονο του αλλα 9 στα 10 ειναι απλα off και κανει τουτ τουτ ουτε καποιο μήνυμα ουτε τπτ

Link to comment
Share on other sites

MAN0l0, ρίξε μια ματιά στις λειτουργίες του τηλεφώνου σου μήπως από εκεί είναι κλειστό.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα άκρη.

Μπήκα στις ρυθμίσεις μήπως υπάρχει προώθηση κλήσης όταν είναι κλειστό η δεν έχει σήμα (γιατί αν υπάρχει προώθηση δεν λειτουργεί η ειδοποίηση με μήνυμα για χαμένες κλησεις) και δεν υπήρχε προώθηση.

Στο τέλος δοκίμασα το εξής. Στον dialer πάτησα ##27# και μετά το κουμπί για κλήση (αυτό απενεργοποιεί οποιαδήποτε προώθηση κλήσης) και πλέον μου έρχονται μηνύματα για χαμένες κλήσεις, κανονικότατα. Το έκανα και για τα 2 νούμερα που έχω στην συσκευή και δούλεψε και στα 2.

Τώρα πως υπήρχε προώθηση χωρίς να φαίνεται στις ρυθμίσεις, δεν γνωρίζω.

Όσο για την εξυπηρέτηση της γουιντ, ότι να'ναι. Άσχετοι εντελώς. Είχα καλέσει πολλές φορές εξηγώντας το πρόβλημα μου, με διαβεβαίωναν πως θα το διορθώσουν χωρίς φυσικά να διορθωθεί κάτι και ούτε ένας από τους τόσους υπαλλήλους που μίλησα δεν μου είπε να τσεκάρω για τυχόν προώθηση κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...