Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι έχει καταργηθεί το 1 mb, από ερώτηση στο φβ.

 

Μακάρι αλλά σήμερα που με πήρε φίλος μου που έκανε το συμβόλαιο τηλεφωνικά του είπαν 15gb και μετά 1Mbps.

 

Ας το δοκιμάσει και βλέπουμε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι στο σπίτι δεν έφερε το συμβόλαιο αλλά έντυπο με προγράμματα κ στυλό σημειωμένες τις παροχες κ κόστος. Αυτό που υπέγραψε το κράτησαν εκεί. Είμαι σε άλλη πόλη. Πρέπει να πάω από το κατάστημα αλλά μέχρι τότε λέω να κάνω καταγγελία στο συνήγορο καταναλωτή.

Έχει νόημα;

 

Για αρχή, επικοινωνησε με τη Wind (μεσω φορμας επικοινωνιας), αναφεροντας τους ισχυρισμούς σου και αναλυτικα ολα τα στοιχεία (περιοχη καταστήματος κλπ) καθως και αυτο που ζητας (το οποίο υποθέτω ειναι να ακυρωθει το συμβολαιο) και περιμένεις απαντηση. Η προσφυγή στο Συνήγορο του Καταναλωτη υπο μορφη καταγγελιας εχει νοημα οταν εχεις επικοινωνησει με την εταιρία και σου εχουν κλείσει ολες τις πόρτες.

Ταυτόχρονα, στειλε μια καταγγελία στη Γενική γραμματεια καταναλωτή εδω: http://www.mindev.gov.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%B7/. Δεν ξερω κατα πόσο η αστυνομία που αναφερουν οι συμφορουμιτες πιο πανω μπορεί να κάνει κατι.

 

Μπορείς πριν απο ολα να βεβαια να παρεις καποιο τηλεφωνο είτε στο συνηγορο ειτε στη γενικη γραμματεια και να ζητησεις να σε κατατοπισουν σχετικα με τις κινησεις που μπορείς να κάνεις

 

Στην πραξη τώρα, η αποτελεσματικότητα των κινήσεων σου μπορεί να μην ειναι άμεση, δηλαδη μπορει να ξεπερασεις το μηνα.

 

Συμπέρασμα: οι παππουδες και οι γιαγιαδες πρεπει να ειναι μιλημενοι και καχυποπτοι, απο το απλο τηλεφώνημα που μπορεί να ειναι απατη για καποιο διαγωνισμό που κερδισαν ή για συγγενικό προσωπο που δηθεν ειχε ατύχημα και χρειάζεται χρήματα για νοσηλεία μεχρι ενα χαρτι που τους δινουν να υπογραψουν και δεν ξερουν ακριβώς τι γράφει. Οι καιροί χαλεποι γαρ.

Link to comment
Share on other sites

Cmvr αν δεν γίνει τουλάχιστον 50GB αυτό της wind δεν είναι δελεαστικο λόγω ακριβώς της πολύ χαμηλής ταχύτητας μετά τα 15 που δεν σε αφήνει να δεις ένα βιντεάκι της προκοπής! Ας βάλει κάτι παραπάνω... Τρίτη είναι, θέλει ή δεν θέλει συνδρομητές;;;

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by haforce
Link to comment
Share on other sites

Cmvr αν δεν γίνει τουλάχιστον 50GB αυτό της wind δεν είναι δελεαστικο λόγω ακριβώς της πολύ χαμηλής ταχύτητας μετά τα 15 που δεν σε αφήνει να δεις ένα βιντεάκι της προκοπής! Ας βάλει κάτι παραπάνω... Τρίτη είναι, θέλει ή δεν θέλει συνδρομητές;;;

 

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το θέμα είναι να ανεβάσει την αργή ταχύτητα στα 3 με 10 mbps και θα είναι σούπερ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Φίλη μου θέλει να αγοράσει το Samsung A71 Silver και να κάνει συμβόλαιο στη Wind με 33 ευρώ το μήνα και δωρεάν την παραπάνω συσκευή. Η κοπέλα πήγε σε 2 3 καταστήματα και της είπαν ότι δεν πουλάνε συσκευές επειδή σταμάτησε να πουλάει το Media markt, Κοτσοβολος κτλ. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει ένα μαγαζί που να το έχει ετοιμοπαράδωτο κάπου στην Αθήνα; Επίσης, μπορεί να πάει σε ένα κατάστημα να κάνει το συμβόλαιο και να στείλουν τη συσκευή στο σπίτι της;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να το κάνει ηλεκτρονικα ή τηλεφωνικά; Πάλι θα έρθει ο κουριερ για να υπογράψει τα χαρτιά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μπορεί να το κάνει ηλεκτρονικα ή τηλεφωνικά; Πάλι θα έρθει ο κουριερ για να υπογράψει τα χαρτιά.

 

Της είπανε ότι δε γίνεται, όταν ανοίξουν τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας δεν είναι ήδη ανοιχτά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να τους χαιρόμαστε

 

https://www.tanea.gr/2020/05/08/economy/kiniti-tilefonia-polemos-stin-agora-meta-apo-ekthesi-fotia-gia-tis-times/amp/?fbclid=IwAR1w-gcTLGcCPWlZj8o3swefyZfTxqcZpkm7GWzfINcmrq-ks01ffesxhKg

 

 

Ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο... Ευτυχώς που τα λένε και κάποιοι γιατι αν περιμένεις Έλληνα από την ΕΕΤΤ σώθηκες... Φιλαρακια είναι με της εταιρείες

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Να τους χαιρόμαστε

 

https://www.tanea.gr/2020/05/08/economy/kiniti-tilefonia-polemos-stin-agora-meta-apo-ekthesi-fotia-gia-tis-times/amp/?fbclid=IwAR1w-gcTLGcCPWlZj8o3swefyZfTxqcZpkm7GWzfINcmrq-ks01ffesxhKg

 

 

Ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο... Ευτυχώς που τα λένε και κάποιοι γιατι αν περιμένεις Έλληνα από την ΕΕΤΤ σώθηκες... Φιλαρακια είναι με της εταιρείες

 

Και λίγο τους ''στόλισαν΄΄ οι Φινλανδοί

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω wind εδώ και αρκετά χρόνια (συμβόλαιο) και η συσκευή μου είναι ένα Xiaomi Redmi Note 5. Λειτουργεί κανονικά με VoLTE (βλέπω το σηματάκι μόνιμα αναμμένο) ως συσκευή, ωστόσο, έχω παρατηρήσει το εξής θέμα τελευταία: Σε μια συγκεκριμένη περιοχή (κεντρική Ν. Φιλαδέλφεια), υπάρχει μια πιθανότητα κάπου 40-50% να μην με ακούει ο συνομιλητής μου. Αυτό συμβαίνει και σε εισερχόμενες κλήσεις και σε εξερχόμενες, ενώ εγώ ακούω καμπάνα πάντοτε λες και είναι 3 μέτρα μακριά.

 

Δεν αναφέρω το σουρεάλ του ότι ακόμα και η ίδια η Wind έχει τύχει να με καλέσει για ένα αίτημα κατασκευής γραμμής με οπτικές ίνες που έχω σε εκκρεμότητα, και να μην με ακούει η υπάλληλός της. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται πάντα, για να μπορώ να το απομονώσω σαν θέμα περισσότερο. Ούτε γίνεται προς/από κάποιο δίκτυο.

 

Η συσκευή είναι μια χαρά. Το 'θέμα' εμφανίζεται και με VoLTE και χωρίς. Έχετε καμία ιδέα για το πώς να το απομονώσω περισσότερο; Γιατί έχω πάρει μερικά τηλέφωνα στο 13700 αλλά η Wind φαίνεται λες και καταγράφει τα αιτήματά μου κάτω από κάποιο φάκελο του στυλ "αιτήματα από μισότρελους πελάτες που πρέπει να τους λέμε πάντοτε ναι" και εν τω μεταξύ συνεχίζει να υπάρχει το εν λόγω θέμα...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα της συσκευής πάντως μου ακούγεται φιλε μου, αφού λες οτι γίνεται και χωρίς αλλα και με volte. Είναι σίγουρο οτι δεν έχει κάποιο θέμα το μικρόφωνο σου; Εγω θα δοκίμαζα κάποια κλήση με wifi για να το έλεγχα για αρχή (skype κλπ εννοω).

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για θέμα της συσκευής πάντως μου ακούγεται φιλε μου, αφού λες οτι γίνεται και χωρίς αλλα και με volte. Είναι σίγουρο οτι δεν έχει κάποιο θέμα το μικρόφωνο σου; Εγω θα δοκίμαζα κάποια κλήση με wifi για να το έλεγχα για αρχή (skype κλπ εννοω).

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Ή δοκίμασε με ακουστικά με μικρόφωνακι να δεις τι θα κάνει

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει με τη συσκευή σκέτη, το έχω πάθει και με Bluetooth Plantronics... Πραγματικά είναι πολύ περίεργο θέμα και σχεδόν θα πόνταρα λεφτά πως κάποιο δομικό ελάττωμα έχει η κεραία της περιοχής. Αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό στην τεχνική υποστήριξη...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Α συγγνώμη δεν το πρόσεξα. Αυτό γίνεται μόνο στη συγκεκριμένη περιοχή που αναφέρεις, ετσι; επίσης πόσο καιρό έχει που το κάνει;

Τεχνική υποστήριξη περίεργα τα πράματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Άμα καταφέρεις βέβαια και το αναφερεις, ίσως γίνει κάτι μελλοντικά άμα εντοπίσουν κάτι (μαζί με άλλους που ίσως έχουν επίσης θεμα). Δεν έχω σε εκτίμηση προσωπικά καμίας εταιρείας την υποστήριξη..

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε το αν το κανει με κλειστό volte και η κλήση να γίνεται μέσω 2g (όχι 3g). Πολύ δύσκολο μου φαίνεται να έχουν θέμα και στο 2g και στο 3g στον ίδιο ιστό.
Link to comment
Share on other sites

Με διανομη κερδων 100 εκατ. Ευρω το 2019 και αλλα 180 εκατομμυρια αποκεφαλαιοποιηση, ειναι πιθανο να κλεισει. Αλλα οχι λογω προσφορων, αλλα επειδη οι μετοχοι της εχουν παρει και τα σωβρακα. Χωρις νεες επενδυσεις και με τα κεφαλαια στις τσεπες των μετοχων, μονο απο κεκτημενη ταχυτητα δουλευει ακομα.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπάρχουν οι ενδελεχείς οικονομικές αναλύσεις και ενημερωνόμαστε. :lol:

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπάρχουν οι ενδελεχείς οικονομικές αναλύσεις και ενημερωνόμαστε. :lol:

 

Ναι μωρε, εχεις δικιο.

τελικα δεν αρπαξαν 180εκατ. αλλα 225εκατ. Δεν θυμαμαι και καλα, γερναω βλεπεις.

Ευτυχως που υπαρχουν μερικοι που μου θυμιζουν να ανατρεξω στις πηγες μου.

https://www.infocom.gr/2019/12/20/metatithetai-chronika-polisi-tis-wind/50705/

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/epistrofi-kefaleou-stous-metochous-tis-wind-prin-tin-polisi/

 

Και 100 εκατ. μεροκαματο.

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1708937/varia-onomata-sthn-koyrsa-gia-th-wind.html

 

Και μετα περιμενετε ποιοτητα υπηρεσιων?

 

Καλημερα σας;.

Link to comment
Share on other sites

Με διανομη κερδων 100 εκατ. Ευρω το 2019 και αλλα 180 εκατομμυρια αποκεφαλαιοποιηση, ειναι πιθανο να κλεισει. Αλλα οχι λογω προσφορων, αλλα επειδη οι μετοχοι της εχουν παρει και τα σωβρακα. Χωρις νεες επενδυσεις και με τα κεφαλαια στις τσεπες των μετοχων, μονο απο κεκτημενη ταχυτητα δουλευει ακομα.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

η Q και η wind έχουν βάλει αυτόματο πιλότο καιρό τωρα, γνωστό, ότι θέλει κανει ο καθένας εκεί μέσα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την πολύ πρόσφατη εξαγορά της Forthnet και την αναμενόμενη είσοδό της στην κινητή, δε θα απέκλεια να δούμε την πολυπόθητη (για αυτούς) συγχώνευση Vodafone Wind.

Ήδη στην Αγγλία επετράπη (κατ' εμέ κακώς) η εξαγορά της O2 από την 3. Η αγορά έτσι μειώνεται σε τρεις παίκτες. Έτσι και εδώ σίγουρα θα το δουν έτσι. Με το που παν να γίνουν και εδώ 4 οι παίκτες θα μείνουν τρεις. Η Ελλάδα δεν αντέχει να λειτουργεί υγιώς. Το βλέπουμε παντού χρόνια τώρα.

Γι αυτό και τα πράγματα από ζήτημα επενδύσεων στη Wind είναι παγωμένα.

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την πολύ πρόσφατη εξαγορά της Forthnet και την αναμενόμενη είσοδό της στην κινητή, δε θα απέκλεια να δούμε την πολυπόθητη (για αυτούς) συγχώνευση Vodafone Wind.

Ήδη στην Αγγλία επετράπη (κατ' εμέ κακώς) η εξαγορά της O2 από την 3. Η αγορά έτσι μειώνεται σε τρεις παίκτες. Έτσι και εδώ σίγουρα θα το δουν έτσι. Με το που παν να γίνουν και εδώ 4 οι παίκτες θα μείνουν τρεις. Η Ελλάδα δεν αντέχει να λειτουργεί υγιώς. Το βλέπουμε παντού χρόνια τώρα.

Γι αυτό και τα πράγματα από ζήτημα επενδύσεων στη Wind είναι παγωμένα.

 

Το ότι η Forthnet κινητή θα αναγκαστεί να είναι εικονικός πάροχος δεν παίζει κάποιο ρολο; Να την πιέσει ας πούμε ο πάροχος που θα της νοικιαζει το δικτυο; Διότι όλες οι υπηρεσίες απο εικονικούς παρόχους έχουν εξαγοραστεί απο τους 3 μεγάλους ή έχουν καταργηθεί.

 

ΥΓ: Μολις διαπίστωσα ότι ειμαι εκτος θέματος. Ας διαγραφεί το ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα την αγοράσει με τέτοια βάση συνδρομητών; Καρτοκινητά; Τσιπς θα αγοράσει ο άλλος;

Πάντως το δίκτυο τώρα είναι αξιοπρεπές. Όχι σούπερ αλλά στέκεται.

Η καημένη η εταιρεία πόσα χέρια θα αλλάξει πια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι είναι πάροχος σταθερής, ίντερνετ, κινητής, wind vision, με αξιοσέβαστη συνδρομητική βάση.

Δεν πρόκειται επομένως για τσιπς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι είναι πάροχος σταθερής, ίντερνετ, κινητής, wind vision, με αξιοσέβαστη συνδρομητική βάση.

Δεν πρόκειται επομένως για τσιπς.

 

Στην κινητή δεν έχει κανένα σοβαρό μερίδιο αγοράς και αυτοί είναι και καρτοκινητοι.

Στη σταθερή ανεβαίνει κουτσα κουτσα αλλά τίποτα το ανταγωνιστικό.

Το wind vision παρακμή.

Δεν είναι τυχαίο ότι δε βρίσκεται αγοραστής...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτοκινητοι σημαίνουν ζεστό χρήμα.

Ξέρεις πόσα φέσια υπάρχουν στα συμβόλαια;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...