Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα κ το πήρα από public όπως είπα 279 με τη θήκη σε 12 δόσεις μου πήγε 292. Προς το παρόν το στήνω έχω φτιάξει ήδη δύο accounts όπως ήθελα κ τώρα βάζω τις εφαρμογές. Δεν έχω εμπειρία από άλλο ταμπλετ μια χαρά μου φαίνεται αυτό κ οπτικά κ σαν επιδόσεις. Δοκίμασα λίγο το gta Vice City κ τρέχει ομαλά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φορτίζεις όταν θες, όσο θες. Κανόνας δεν υπάρχει :)

Δεν θα πάθει τίποτα η μπαταρία εφόσον δεν πέφτει καν κάτω από τα 3.5 volt

και ποτε πεφτει κατω απο τα 3.5V?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενδείκνυται αυτό. Πρέπει να το φορτίζεις, εφόσον φυσικά μπορείς, όταν έχει κατέβει στο 40-50%. Αν είσαι έξω, ταξίδι, μακριά από το φορτιστή κλπ. ασφαλώς κάποιες φορές θα το τερματίσεις, κανένα πρόβλημα. Αλλά εφόσον σου είναι δυνατό πρέπει να αποφεύγεις να ρίχνεις χαμηλά την μπαταρία.

 

Αν και σπανίως συμβαίνει αυτό που είπα, απλά να δίξω ήθελα ότι περίπου σ' εκείνες τις ώρες τερματίζει το ταμπλετακι, ποτέ δεν ασχολούμαι με το ποτε, πόσο και το πως θα φόρτισω την μπαταρία.

 

Δεν αντιμετώπισα όμως και πότε κάποιο θέμα, πέραν του γνωστού πλέον φουσκωματος της μαμα μπαταρίας στο s4 που επίσης δουλεύω. Όμως αυτό οφείλονταν καθαρά σε αστοχία υλικού αφού υπήρχαν και συνεχίζουν να εμφανιζονται και σε νέες παρτίδες τέτοια κρούσματα.

 

Τώρα αν θα μου κρατήσει 12 μήνες η μπαταρία αντί για 13 (που δεν παίζει κάτι τέτοιο, αλλά λέμε....), ελάχιστα έως καθόλου με απασχολεί. Το άγχος και η συνεχής προσοχή, του πως και πότε θα την φορτισω, δεν αξίζουν τα 15 ευρώ μιας καινουργιας που θα τα δώσω 1 μήνα νωριτερα!

 

Θα έλεγα μάλιστα ν'αρχίσουμε να ξεκολαμε από κάτι τέτοια στερεότυπα! Οι μπαταρίες πλέον, δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη από συγκεκριμένη διαδικασία στην φόρτιση.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν θα μου κρατήσει 12 μήνες η μπαταρία αντί για 13 (που δεν παίζει κάτι τέτοιο, αλλά λέμε....), ελάχιστα έως καθόλου με απασχολεί. Το άγχος και η συνεχής προσοχή, του πως και πότε θα την φορτισω, δεν αξίζουν τα 15 ευρώ μιας καινουργιας που θα τα δώσω 1 μήνα νωριτερα!

 

Θα έλεγα μάλιστα ν'αρχίσουμε να ξεκολαμε από κάτι τέτοια στερεότυπα! Οι μπαταρίες πλέον, δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη από συγκεκριμένη διαδικασία στην φόρτιση.

 

Yep. Συμφωνω σε ολα

 

και ποτε πεφτει κατω απο τα 3.5V?

 

Ποτε. Ολες οι μπαταριες λιθιου δουλευουν απο τα 4.2 volt (οι lg συνηθως 4.35) μεχρι και τα 3.5-3.3 που τις κοβει η καθε ηλεκτρονικη συσκευη. Ο κατασκευαστης φροντιζει η συσκευη του να μην φουλαρει εντελως την μπαταρια και να μην την αδειασει κατω απο τα volt που ανεφερα για να μην υπαρξει θεμα.

 

Αν μια μπαταρια φτασει πχ τα 2.7-2.5 εχει παθει ανεπανορθωτη ζημια εφοσον εχει αλλαξει η χημεια της και μπορει να σκασει.

Αυτο φυσικα δεν θα γινει σε μια ηλεκτρονικη συσκευη γιατι θα κοψει το ρευμα εκει που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αν δεν παει κάτω απο 10% δεν το βάζω στην πρίζα παντως

 

Και γω, από το να κυνηγάω το φορτιστή κάθε 3 ώρες, το αφήνω και πέφτει :p

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αν δεν παει κάτω απο 10% δεν το βάζω στην πρίζα παντως

 

Αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι «δεν ενδείκνυται να αφήνεις την μπαταρία να φτάσει στο 5% για να τη βάλεις στο φορτιστή», ισχύει πράγματι και μπορείτε να διαβάσετε το πώς και το γιατί πχ. εδώ αλλά και σε πολλά άλλα πρόσφατα άρθρα, σε διάφορες ιστοσελίδες, όπου γίνεται τεκμηριωμένη εξήγηση.

 

Να διευκρινίσω ότι λέγοντας αυτό, δεν σημαίνει ότι παροτρύνω κανέναν (έτσι αντιμετωπίστηκε) να «τρελαθεί» με την μπαταρία και να μπει σε απίστευτους κόπους, κυνηγώντας την ταμπλέτα με τον φορτιστή μόλις φτάσει στο 50% «για να κρατήσει η μπαταρία ένα μήνα παραπάνω». Απεναντίας, ως χρήστης, είμαι και εγώ «χαλαρός», πιστεύω ότι τα μηχανάκια είναι για να μας υπηρετούν και όχι για να τα λατρεύουμε ή να είναι τέλεια και αγρατζούνιστα (δική μου φιλοσοφία - σέβομαι τη φιλοσοφία κάθε χρήστη και δεν τη σχολιάζω καν). Απλά θέλησα να ενημερώσω κάθε ενδιαφερόμενο που λανθασμένα αφήνει την μπαταρία να φτάσει σχεδόν στο τέλος της για να τη φορτίσει, όπως κάναμε οι περισσότεροι παλιά (προσωπικά εγώ έτσι έκανα), ότι κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο, αλλά τη βλάπτει κιόλας.

 

Από κει και πέρα, ο καθένας όπως νομίζει.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..όντας απόλυτα ευχαριστημένος με το g2,Έχω ψηθεί για την ταμπλέτα...απλά κάποιες απορίες...

 

Α.το πρόβλημα που διάβαζα στις πρώτες σελίδες με την μπλε γραμμή στο πλάι λόγω υπερθέρμανσης,ξεπεράστηκε πλέον στις επόμενες παρτίδες;;Η υφίσταται;;;

 

Β. Παίζει κανονικά φαντάζομαι mkv με ξεχωριστούς υπότιτλους,όπως και το κινητό...με ανταπτορα usb, διαβάζει φλασακια και εξωτερικό σκληρό;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..όντας απόλυτα ευχαριστημένος με το g2,Έχω ψηθεί για την ταμπλέτα...απλά κάποιες απορίες...

 

Α.το πρόβλημα που διάβαζα στις πρώτες σελίδες με την μπλε γραμμή στο πλάι λόγω υπερθέρμανσης,ξεπεράστηκε πλέον στις επόμενες παρτίδες;;Η υφίσταται;;;

 

Β. Παίζει κανονικά φαντάζομαι mkv με ξεχωριστούς υπότιτλους,όπως και το κινητό...με ανταπτορα usb, διαβάζει φλασακια και εξωτερικό σκληρό;;;

A. Η μπλε γραμμή ξεπεράστηκε, αλλά ακόμη και όπου υπήρχε έπρεπε να προσπαθήσεις πολύ για να την δείς.

Β. Ναι, διαβάζει φλασάκια και σκληρούς. Για mkv δεν έχω δοκιμάσει, αλλά κι εγώ φαντάζομαι πως παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Απο screen protector αναμεσα σε αυτα που εχει στο σκρουτζ εχει δοκιμασει κανεις καποιο και αν ναι με πιο εμεινε ευχαριστημενος? http://www.skroutz.gr/c/612/palmtop-prostasia-othonis.html?from=catspan&keyphrase=lg+g+pad

 

αγορασες screen protector?αξιζουν η όχι.

Link to comment
Share on other sites

@steliosnats:

Α. Νομίζω ότι είναι τυχαίο.. Μπορεί να στο βγάλει μπορεί και όχι (εγώ το έχω από Day 1 και την έχω αλλά αν δεν το διάβαζα κάπου δεν θα το παρατηρούσα...)

Β.Κανονικά διαβάζει τα πάντα.. Εγώ με Bs Player βλέπω ταινίες μέσω WifI από το NAS μου με HW acceleration σε MKV...Για εξωτερικό δίσκο ίσως χρειαστείς και εξωτερική τροφοδοσία ανάλογα το μέγεθος του δίσκου

Link to comment
Share on other sites

Σου προτινω και εγω να το παρεις απο public. 279 το g pad με δωρο θηκη, αυτη σαν καπακι-της voia εννοειται, και 20€ για επομενη online παραγγελια. Ετσι, μπορεις να παρεις και τη θηκη σαν βιβλιο οπως θα κανω εγω. (θα δωσω και ενα 10ευρω αλλα χαλαλι)

 

το ιδιο ηθελα να κανω αλλα δεν προλαβα.

σημερα αποφασισα (επιτελους)να το αγορασω,πηγα στα PUBLIC και μου ειπαν ότι η προσφορα δεν ισχυει πια.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ηθελα να κανω αλλα δεν προλαβα.

σημερα αποφασισα (επιτελους)να το αγορασω,πηγα στα PUBLIC και μου ειπαν ότι η προσφορα δεν ισχυει πια.

 

Είναι μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Το πήρα Τρίτη από Λαμία κ Τετάρτη πρωί στο mall δεν υπήρχε. Σήμερα το πήρε όμως φίλος μου πάλι από Λαμία, είχαν 4-5 κομμάτια. Διευκρινίζω ότι είναι 299-20 =279 €, το κουπόνι δηλαδή χρησιμοποιείται σε αυτή την συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Το πήρα Τρίτη από Λαμία κ Τετάρτη πρωί στο mall δεν υπήρχε. Σήμερα το πήρε όμως φίλος μου πάλι από Λαμία, είχαν 4-5 κομμάτια. Διευκρινίζω ότι είναι 299-20 =279 €, το κουπόνι δηλαδή χρησιμοποιείται σε αυτή την συναλλαγή.

Δεν είναι έτσι. Ήταν 279+εκπτωτικό κουπόνι 20 ευρώ για επόμενη αγορά. Στο λέω γιατί το αγόρασα το Σάββατο. Χρησιμοποίησα τα 20 ευρώ για να αγοράσω τη Voia book type η οποία μου βγήκε με αυτό τον τρόπο 10 ευρώ. Δυστυχώς η προσφορά έληξε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Ήταν 279+εκπτωτικό κουπόνι 20 ευρώ για επόμενη αγορά. Στο λέω γιατί το αγόρασα το Σάββατο. Χρησιμοποίησα τα 20 ευρώ για να αγοράσω τη Voia book type η οποία μου βγήκε με αυτό τον τρόπο 10 ευρώ. Δυστυχώς η προσφορά έληξε.

 

πηγα στα PUBLIC χτες και μου ειπανε στο κατάστημα 299-20.

τους ειπα για την δωροεπιταγη και μου ειπανε οτι ισχυει για παραγγελια από το ιντερνετ.

προσφερθηκε ο υπάλληλος να το κανει,δεν ειχα αποφασισει όμως για την αγορα του και αρνηθηκα.

σημερα που το αποφασισα ηταν αργα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Ήταν 279+εκπτωτικό κουπόνι 20 ευρώ για επόμενη αγορά. Στο λέω γιατί το αγόρασα το Σάββατο. Χρησιμοποίησα τα 20 ευρώ για να αγοράσω τη Voia book type η οποία μου βγήκε με αυτό τον τρόπο 10 ευρώ. Δυστυχώς η προσφορά έληξε.

 

Επειδή είμαι δουλειά θα σου σκαναρω μετά την απόδειξη από το public. Είναι όπως σου το λέω. Το πιο πιθανό είναι να το κάνει το κάθε μαγαζί όπως γουστάρει δεν ισχυρίζομαι ότι λες ψέματα. Πάντως εγώ τρίτη απόγευμα το πήρα 279 € και ελπίζω να θυμηθώ να σου δείξω κ την απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Το αγοράσαμε σήμερα για τη γυναίκα μου. Έπαιξα κάμποση ώρα μαζί του και το αγάπησα, μέχρι που άρχισε να μου γκρινιάζει η γυναίκα μου :)

 

Αυτό που ήταν πραγματικά έκπληξη για μένα ήταν το multi user mode. Δεν το περίμενα ότι θα έπαιζε τόσο καλά. Πραγματικά tablet το οποίο μπορείς να πεις ότι είναι οικογενειακό καθώς ο καθένας έχει στο χρήστη του το profile του και τα data του στις κοινές εφαρμογές.

 

Όλα αυτά για 279 ευρώ.

 

Πολύ πολύ καλή αγορά.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Όχι και τόσο καλό το multiuser..

Όταν ανοίγω το δικό μου και μετά γυρνάω στο δεύτερο που έχω για τους υπόλοιπους, ανάβει αρκετές φορές η οθόνη του (χωρίς να δείχνει κάτι, μόνο ανάβει) όταν έχω ειδοποίηση στο δικό μου προφίλ.

Δεν το κάνει πάντα αλλά είναι σπαστικό

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Ήταν 279+εκπτωτικό κουπόνι 20 ευρώ για επόμενη αγορά. Στο λέω γιατί το αγόρασα το Σάββατο. Χρησιμοποίησα τα 20 ευρώ για να αγοράσω τη Voia book type η οποία μου βγήκε με αυτό τον τρόπο 10 ευρώ. Δυστυχώς η προσφορά έληξε.

 

το ταμπλετ μπορει να στεκεται σε landscape με αυτη τη θηκη; (δεν εννοω αυτη που δινουν δωρο αλλα την book type)

Link to comment
Share on other sites

το ταμπλετ μπορει να στεκεται σε landscape με αυτη τη θηκη; (δεν εννοω αυτη που δινουν δωρο αλλα την book type)

 

Ναι, κανονικά, αναβοσβήνει και αυτόματα μάλιστα το οποίο είναι μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά, αναβοσβήνει και αυτόματα μάλιστα το οποίο είναι μεγάλη ευκολία.

 

φιλε ευχαριστω γιατι ειχα εδιασμους! το κουπονι εκει θα το χαλασω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Το αγοράσαμε σήμερα για τη γυναίκα μου. Έπαιξα κάμποση ώρα μαζί του και το αγάπησα, μέχρι που άρχισε να μου γκρινιάζει η γυναίκα μου :)

 

Αυτό που ήταν πραγματικά έκπληξη για μένα ήταν το multi user mode. Δεν το περίμενα ότι θα έπαιζε τόσο καλά. Πραγματικά tablet το οποίο μπορείς να πεις ότι είναι οικογενειακό καθώς ο καθένας έχει στο χρήστη του το profile του και τα data του στις κοινές εφαρμογές.

 

Όλα αυτά για 279 ευρώ.

 

Πολύ πολύ καλή αγορά.

 

Έχεις εξακριβώσει εάν τις κοινές εφαρμογες τις εγκαθιστά μια ή περισσότερες φορές? Προς το παρόν έχω ένα βασικό λογαριασμό και έναν guest. Ο guest, στον οποίο δεν έχω βάλει google account δεν βλέπει καμία από τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει στον άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εξακριβώσει εάν τις κοινές εφαρμογες τις εγκαθιστά μια ή περισσότερες φορές? Προς το παρόν έχω ένα βασικό λογαριασμό και έναν guest. Ο guest, στον οποίο δεν έχω βάλει google account δεν βλέπει καμία από τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει στον άλλο..

 

Ο guest δεν βλεπει τις εφαρμογες του βασικου. Αλλα εαν παει να εγκαταστησει μια εφαρμογη που εχει ηδη εγκατασταθει (στον βασικο), αυτο θα γινει σε 1 δευτερολεπτο, χωρις να την ξανακατεβασει. Επομενως χρησιμοποιει τα αρχεια απο την πρωτη εγκατασταση για να μην δεσμευει τζαμπα διπλασιο χωρο :)

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...