Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι συμφωνώ και εγώ. Αργησαν αλλά έκαναν απόλυτα αξιοπρεπές δίκτυο και επισης λόγω έλλειψης κόσμου (προφανώς πολλοι βαρέθηκαν να περιμένουν) οι ταχύτητες ειναι σταθερές καθόλο το 24ωρο
Link to comment
Share on other sites

 

2600 είναι αυτό ή 4G+; :X

Link to comment
Share on other sites

Nαι συμφωνώ και εγώ. Αργησαν αλλά έκαναν απόλυτα αξιοπρεπές δίκτυο και επισης λόγω έλλειψης κόσμου (προφανώς πολλοι βαρέθηκαν να περιμένουν) οι ταχύτητες ειναι σταθερές καθόλο το 24ωρο

 

Το καλό πράγμα, αργεί να γίνει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2600 είναι αυτό ή 4G+; :X

 

Δεν κοίταξα band, αλλά σίγουρα ήταν μόνο μία band (όχι 4G+).

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα, αργεί να γίνει...

Το καλό πράγμα πάντα αργεί να γίνει. Αλλά το πρόβλημα είναι με τα μή καλά δίκτυα που αργούν.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα πάντα αργεί να γίνει. Αλλά το πρόβλημα είναι με τα μή καλά δίκτυα που αργούν.

 

Έτσι ακριβώς. Τόσα χρόνια που έκανε η WIND να φτιάξει δίκτυο, έχασε πολλούς συνδρομητές και παράλληλα αμαύρωσε το όνομά της...

 

Τουλάχιστον τόσα χρόνια θα μπορούσε να είχε βάλει 1-2 κεραίες με 3G (H+) μέσα σε κάθε πόλη και παραέξω ας είχε GPRS, μέχρι να βρει λεφτά για την ολική αναβάθμιση. Αλλά ούτε αυτό δεν έκανε (με εξαίρεση Αθήνα-Θεσσαλονίκη) και τελικά έφυγαν όλοι γι' αλλού... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Τόσα χρόνια που έκανε η WIND να φτιάξει δίκτυο, έχασε πολλούς συνδρομητές και παράλληλα αμαύρωσε το όνομά της...

 

Τουλάχιστον τόσα χρόνια θα μπορούσε να είχε βάλει 1-2 κεραίες με 3G (H+) μέσα σε κάθε πόλη και παραέξω ας είχε GPRS, μέχρι να βρει λεφτά για την ολική αναβάθμιση. Αλλά ούτε αυτό δεν έκανε (με εξαίρεση Αθήνα-Θεσσαλονίκη) και τελικά έφυγαν όλοι γι' αλλού... :wacko:

 

 

Το παραπάνω έχει και τα καλά του όμως.

Λιγότεροι και καλύτεροι χρήστες, και όχι η σάρα και η μάρα (βλέπε. παιδάκια με What's Up, CU, κτλ).

Σίγουρα θα μπορούσε να βάλει έγκαιρα τουλάχιστον H+ μέσα στις πόλεις για να κρατήσει τον κόσμο, αλλά σκέψου ότι η άλλη (πράσινη) το ίδιο πράγμα το έκανε άμεσα και ανέξοδα (έτοιμες υποδομές & κρατική εταιρεία-χρήματα), σε σχέση με την Wind που ήταν και είναι καθαρά ιδιωτική εταιρεία, και τις όποιες επενδύσεις για αναβάθμιση/επέκταση του δικτύου της.

25+ χρόνια με συμβόλαιο (αρκετές γραμμές), αλλά δεν έφυγα...

Άσε που ανάμεσα στα 3 χρώματα, μ'αρέσει το μπλε...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω ποστ φίλε μου θα μπορούσα να το έχω γράψει εγώ. Έτσι ακριβώς.

Το δίκτυο είναι πλέον άψογο, το ζω από το 1998 που είμαι συνδρομητής και γνωρίζω από πόσα κύματα πέρασε.

Και τώρα, όλοι οικογενειακως γονείς και παιδιά με Wind.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι και εμένα η πρώτη μου επαφή με κινητό τηλέφωνο ήταν το 1999 με το τότε telestet be free. Κάποια στιγμή είχα και συμβόλαιο στη wind πριν το γυρίσω σε καρτοκινητό. Τα χρήματα που έχω δώσει συνολικά στην telestet/tim/wind και q ανα διαστήματα δεν τα έχω δώσει στους άλλους δύο. Αλλά κάποια στιγμή και η υπομονή έχει τα όριά της και ειδικά όταν βλέπεις ότι για τις ανάγκες σου κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου σε άλλο δίκτυο. Τα megabyte και τα λεπτά ομιλίας που αν τα είχα δώσει για παράδειγμα στην cosmote αυτή τη στιγμή θα είχα εξαψήφιο νούμερο megabyte και πρακτικά θα είχα απεριόριστα με 10€ το μήνα, κακως τα έδινα στη wind και τα μισά από αυτά όσο το δίκτυο ήταν σάπιο πήγαιναν χαμένα.. αλλά okay δεν φταίει κανείς σε αυτό πέρα από εμένα που δεν είχα φύγει πιο πριν από το δίκτυο τους!

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς με rollover;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς γιατί υπάρχει rollover στα πάντα από τα bonus ανανέωσης μέχρι αγορασμενα mb. Και όλα αυτά τα χρόνια παρόλο που τα πακέτα ακρίβυναν τα megabyte μεταφέρονταν στο αμέσως επόμενο ακριβότερο πακέτο. Σε αντίθεση με τη wind πριν λίγες μέρες που κατήργησε τα πακέτα των 8,5 ευρώ με rollover τα megabyte που είχαν μαζέψει οι χρήστες πήγαν υπέρ πίστεως και πατρίδος. Και τέλος να πω ότι θα με δεις να κατηγορώ την cosmote εάν στις φετινές αυξήσεις που λογικά κάποια στιγμή θα κάνει και αυτή, ακολουθήσει παρόμοια λογική με χάσιμο των μαζεμενων παροχών είτε από bonus, είτε από καταργουμενα πακέτα..

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρατήστε πρακτικά! :lol: Παίζει να είναι το υψηλότερο τεστ που έχουμε δει εδώ μέσα με WIND. Μάλλον είναι 3CA η κεραία απέναντι στο Γηροκομείο Αθηνών.

 

Το upload δεν ξέρω τι έπαθε, ίσως επειδή μου τελείωναν τα MB να έφαγε "φρίκη" ή μπορεί και το κινητό να έκοψε την εφαρμογή, γιατί είδε ότι τρώει πολλά... Κρίμα, μου χάλασε ένα καλό τεστ... :cry:

 

Screenshot-2020-01-27-03-37-59-381-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

 

 

Κι ένα τεστ που έκανα 1 λεπτό νωρίτερα, στο δωμάτιό μου. Το πάνω είναι στην κουζίνα, εκεί η WIND έχει ακόμα λιγότερο θόρυβο. :lol:

 

http:// https://ibb.co/cLbxtt3

 

Όταν η Q βάλει ξανά προσφορά σε data, θα σας βάλω καλύτερο τεστ... :rolleyes:

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Κρατήστε πρακτικά! :lol: Παίζει να είναι το υψηλότερο τεστ που έχουμε δει εδώ μέσα με WIND. Μάλλον είναι 3CA η κεραία απέναντι στο Γηροκομείο Αθηνών.

 

Το upload δεν ξέρω τι έπαθε, ίσως επειδή μου τελείωναν τα MB να έφαγε "φρίκη" ή μπορεί και το κινητό να έκοψε την εφαρμογή, γιατί είδε ότι τρώει πολλά... Κρίμα, μου χάλασε ένα καλό τεστ... :cry:

 

 

Να 'ρθω να "βοηθήσω", μιας και τα δικά μου GB δεν τρώνε ποτέ φρίκη αλλά ούτε τελειώνουν;

;)

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πολλά packet loss & drops με την διασύνδεση με εξωτερικό (Γερμανία, ΗΠΑ, κτλ), τόσο σε κινητή αλλά και σε σταθερή γραμμή internet της Wind.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πολλά packet loss & drops με την διασύνδεση με εξωτερικό (Γερμανία, ΗΠΑ, κτλ), τόσο σε κινητή αλλά και σε σταθερή γραμμή internet της Wind.
Σήμερα το πρόσεξες θέλεις να πεις γιατί η κατάσταση με τα Packet loss είναι δύο τρεις μέρες έτσι... Βοήθεια μας...

 

 

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρόσεξες θέλεις να πεις γιατί η κατάσταση με τα Packet loss είναι δύο τρεις μέρες έτσι... Βοήθεια μας...

 

 

 

Ναι, χθες το αντελήφθην, σε υπηρεσίες streaming.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαλάνδρι - Αθήνα

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5708128309

 

Β3

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πολλά packet loss & drops με την διασύνδεση με εξωτερικό (Γερμανία, ΗΠΑ, κτλ), τόσο σε κινητή αλλά και σε σταθερή γραμμή internet της Wind.

 

Έτσι εξηγείται ότι σε μπορώ να μιλήσω με Skype με Ελλάδα όταν γίνεται η κλήση σε δίκτυο κινητής.

Δε ξέρω πόσο χαμηλά θα πέσει αυτό το δίκτυο. Ακόμα στο όνομά μου είναι οι γραμμές αλλιώς θα είχε γίνει ήδη φορητοτητα. Καμία ελπίδα. Το δίκτυο αντί να βελτιώνεται γίνεται χειρότερο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συζητάμε εδώ για το access. Όταν το core παραπαίει και το Διεθνές είναι για κλάματα..
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συζητάμε εδώ για το access. Όταν το core παραπαίει και το Διεθνές είναι για κλάματα..
Σε μια εποχή που είναι στα φόρτε τους online υπηρεσίες stemming /online game κ. τ. λ είναι κρίμα να παρουσιάζει τέτοια εικόνα σε κινητή και σταθερή

 

 

Καποτε ήμουν ο κακος που έκραζα λες και θα έβαζα κανένα φράγκο εγώ στην τσέπη.... Απλά έβλεπα ότι δεν έχει τέλος η κατρακύλα....

 

 

Δεν το έχουν πάρει χαμπάρι να κάνουν κάτι....? Απορώ πραγματικά η να γίνω κακός για ακόμα μια φορά και σου λέει οφου τα τσιμπαμε άφησε τους έτσι.

 

Άσχετα εάν δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους τουλάχιστον έχουν σύνδεση στο Internet

 

Τι να πω ρε π@@@@@ μου

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Πυλαία Θεσσαλονίκης

49,1 / 63,2

Β7

 

Μεταξύ Καρδίας και Κάτω Σχολαρίου

45,4 / 29,7

Β20

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κρατήστε πρακτικά! :lol: Παίζει να είναι το υψηλότερο τεστ που έχουμε δει εδώ μέσα με WIND. Μάλλον είναι 3CA η κεραία απέναντι στο Γηροκομείο Αθηνών.

 

Το upload δεν ξέρω τι έπαθε, ίσως επειδή μου τελείωναν τα MB να έφαγε "φρίκη" ή μπορεί και το κινητό να έκοψε την εφαρμογή, γιατί είδε ότι τρώει πολλά... Κρίμα, μου χάλασε ένα καλό τεστ... :cry:

 

Screenshot-2020-01-27-03-37-59-381-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

 

 

Κι ένα τεστ που έκανα 1 λεπτό νωρίτερα, στο δωμάτιό μου. Το πάνω είναι στην κουζίνα, εκεί η WIND έχει ακόμα λιγότερο θόρυβο. :lol:

 

http:// https://ibb.co/cLbxtt3

 

Όταν η Q βάλει ξανά προσφορά σε data, θα σας βάλω καλύτερο τεστ... :rolleyes:

 

Εχει αναφερθεί οτι η Q δεν πιάνει τις ιδιες ταχύτητες με την Wind και εδω βλέπω άλλα..

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί οτι η Q δεν πιάνει τις ιδιες ταχύτητες με την Wind και εδω βλέπω άλλα..

 

Μπορεί όταν κάποια κεραία έχει υψηλή κίνηση, να βάζει σε προτεραιότητα Συμβόλαια> F2G > Q... Αλλά στις 4 το πρωί, παίζει να ήμουν μόνος μου στην κεραία. :p

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Τριλοφου Θεσσαλονίκης (υπάρχει και στην Ημαθία Τρίλοφος) :

27,1 / 31,3

Β3

Ping 23 ms

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ισάξια με την cosmote πλέον. Θέλει όμως πολύ δουλειά στην κάλυψη στην επαρχεία.

Screenshot-20200202-122702-01.jpg

Screenshot-20200202-122556-01.jpg

 

Και μια σύγκριση με cosmote στο ίδιο σημείο. Μπορεί η ταχύτητα να είναι η μισή αλλά μην ξεχνάμε και το πλήθος συνδρομητών της μιας και της άλλης

Screenshot-20200202-123049-01.jpg

Screenshot-20200202-122927-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω ότι η Wind αργεί να συγκλίνει στη μέγιστη ταχύτητα ενώ η cosmote πάει καρφί. Σε ποια περιοχή είσαι; Το δεύτερο πολύ NSN μου κάνει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζω και κινούμαι στην ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Θεσσαλονίκης, λογικό είναι και οι περισσότερες μετρήσεις μου να είναι εκεί. Το δίκτυο πάει πάρα πολύ καλά.

Παντού υπάρχει κάλυψη 4g, οι ταχύτητες είναι πάρα πολύ καλές και γενικά συμπεριφέρεται χωρίς προβλήματα

Δύο παρατηρήσεις :

Στην επέκταση της Θέρμης, περιοχή που βρίσκεται κοντά στο Lidl, χρειάζεται ενίσχυση του σήματος και επίσης καλύτερες ταχύτητες στο αεροδρόμιο.

Ακόμη, στις συνεχόμενες στροφές πριν την είσοδο του Τριλοφου ερχόμενοι από Καρδία, υπάρχει ένα μικρό κενό για κάποια μέτρα, που ορισμένες φορές χάνεται το σήμα.

Δεν είναι μεγάλη αυτή η διαδρομή, αλλά καλό θα είναι να προσεχθει.

 

Στροφή Τριλοφου, από Θεσσαλονίκη ερχόμενοι

76,6 / 31,9

Β7

Ping 23 ms

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...