Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη που θα τα πω λίγο χοντροκομμένα αλλά χεστήκαμε εάν η cosmote ή η vodafone βγάζει και 500mbps στην ίδια περιοχή. Υπάρχει θέμα στους διαξιφισμούς εδώ και πολύ καιρό με τίτλο συγκριτικές μετρήσεις.

 

Σε αυτό το θέμα μιλάμε μόνο για τα κατορθώματα της wind για να αποκτήσουμε ποιο ξεκάθαρη εικόνα τελικά που υπάρχει επέκταση, βελτίωση και που αν σέρνεται το 4g.

 

Τώρα επιστρέφοντας στο θέμα στην υποστήριξη ακόμα λένε ότι δεν τελείωσε η αναβάθμιση στην περιοχή της Κατερίνης αλλά και ολόκληρου του νομού. Θα φανεί πιστεύω μέχρι τον Σεπτέμβριο.

 

Απλά διαβάζοντας και τις μαρτυρίες των παιδιών για τις πολύ προβληματικές περιοχές Έδεσσα κλπ ότι κάνουν τεστ σημαίνει ότι το pattern αναβάθμισης είναι λίγο περίεργο που δεν μπορεί να το ακολουθήσει κάνεις εύκολα πλέον.

 

Ότι γίνει ας γίνει για καλό και βλέπουμε μετά τι θα παίξει και εάν θα παραμείνουμε η όχι στο δίκτυο.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

από Δευτέρα θα είμαι Έδεσσα για δέκα μέρες οπότε θα σας αναφέρω εάν έχει αλλάξει κάτι από τα Χριστούγεννα που ήμουν πάλι εκεί. γιατί μέχρι τότε καρακεντρο Έδεσσας μέσα σε σπίτι οριακά έπιανες 3g. χάλια ήταν. λουτρά ποζαρ ανύπαρκτο 4g/3g

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Γελάει ο κόσμος με το σφεντόνα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε,για τη χρηση του μεσου καταναλωτη μια χαρα ειναι.Τα παντα κανεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά συγνώμη που θα τα πω λίγο χοντροκομμένα αλλά χεστήκαμε εάν η cosmote ή η vodafone βγάζει και 500mbps στην ίδια περιοχή. Υπάρχει θέμα στους διαξιφισμούς εδώ και πολύ καιρό με τίτλο συγκριτικές μετρήσεις.

 

Σε αυτό το θέμα μιλάμε μόνο για τα κατορθώματα της wind για να αποκτήσουμε ποιο ξεκάθαρη εικόνα τελικά που υπάρχει επέκταση, βελτίωση και που αν σέρνεται το 4g.

 

Τώρα επιστρέφοντας στο θέμα στην υποστήριξη ακόμα λένε ότι δεν τελείωσε η αναβάθμιση στην περιοχή της Κατερίνης αλλά και ολόκληρου του νομού. Θα φανεί πιστεύω μέχρι τον Σεπτέμβριο.

 

Απλά διαβάζοντας και τις μαρτυρίες των παιδιών για τις πολύ προβληματικές περιοχές Έδεσσα κλπ ότι κάνουν τεστ σημαίνει ότι το pattern αναβάθμισης είναι λίγο περίεργο που δεν μπορεί να το ακολουθήσει κάνεις εύκολα πλέον.

 

Ότι γίνει ας γίνει για καλό και βλέπουμε μετά τι θα παίξει και εάν θα παραμείνουμε η όχι στο δίκτυο.

 

Ναι,θεμα εχει το αιγινιο οπου το μισο χωριο πιανει απο τις κεραιες στη Κυψελη Ημαθιας και το αλλο μισο απο τη κεραια του αιγινιου.Εκει εχει θεμα,μεχρι τον Σεπτεμβρη παντως θα δουμε μεγαλες αλλαγες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και Κατερίνη καλά ειναι. Ικανοποιητικά . Θα μπορούσε να είναι καλύτερα Όμως! Τέλος πάντων, ελπίζω να μην μας παρατήσουν όπως έκαναν και σε άλλες περιοχες...Θα δείξει! Σίγουρα δεν έχουμε καμμία σχεση με 1 βδομάδα πριν!

 

Καλα ειναι σιγουρα αλλα το θεμα ειναι να κανεις τη δουλεια σου.Οσο για τη χωρητικοτητα η Wind θελει δουλεια.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Διακοπές στην Χαλκιδική ημέρα 6η!

 

Σήμερα πήγαμε στο Καστρί αφού περάσαμε από Νικήτη!!!

 

Wind:ΠΑΛΙ πρόβλημα με το δίκτυο!!!Ίντερνετ ούτε με σφαίρες!!!Στην Νικήτη κάτι πήγαινε να κάνει αλλά να πω την αλήθεια....κουράστηκα να παλεύω να βρω τρόπο να μπω!

 

Την ίδια ώρα Cosmote:

Ping:20

Down:38.07

Up:11.86

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις θεματα αλλά είσαι ο μόνος που αναφέρει τόσο μεγάλα προβλήματα στη Χαλκιδική.

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις θεματα αλλά είσαι ο μόνος που αναφέρει τόσο μεγάλα προβλήματα στη Χαλκιδική.

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

 

Στα πόδια μια χαρά είναι η WIND! Στο εσωτερικό όμως και κυρίως στην ορεινή Χαλκιδική είμαι με GPRS ή EDGE και σπανίως με 1 μπάρα 4G. Καρατσεκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

από Δευτέρα θα είμαι Έδεσσα για δέκα μέρες οπότε θα σας αναφέρω εάν έχει αλλάξει κάτι από τα Χριστούγεννα που ήμουν πάλι εκεί. γιατί μέχρι τότε καρακεντρο Έδεσσας μέσα σε σπίτι οριακά έπιανες 3g. χάλια ήταν. λουτρά ποζαρ ανύπαρκτο 4g/3g

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τίποτα δεν έχει αλλάξει. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ

 

Πάρε μια καρτούλα της άλλης της εταιρίας να κάνεις τη δουλειά σου, αν δεν έχεις πρόσβαση σε wifi.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχει αλλάξει. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ

 

Πάρε μια καρτούλα της άλλης της εταιρίας να κάνεις τη δουλειά σου, αν δεν έχεις πρόσβαση σε wifi.

εδώ και καιρό στο δικαρτο έχω cosmote :) φουλ 4g η τουλάχιστον 3g

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ, thanks

Από βδομάδα θα είμαι στην περιοχή με ένα TP-Link M7350 και ψάχνομαι γενικά για το τι θα κάνω και αν μπορώ να εκμεταλλευτώ το 10 € / 15 gb για 2 μήνες ή να καταφύγω σε άλλη λύση

 

Καλιμερα κ παλι. Απο παραλια Karnagio Kato Lexonia. 4G NO, 3G Yes but no internet. Δεν ξερω αν ειναι πρωσορινο το προβλημα αλλα σημερα πρωτη φορα με την καρτα της Wind στο Mifi κ εδω στην παραλια δεν εχει ιντερνετ. Σε speed test bgazei Network Communication Problem, or Unable to initiate test, το ιντερνετ δεν λειτουργει σε καμια εφαρμοφη.(ελπιζω να ειναι πρωσορινο τεχνικο προβλημα). Στον Αγιο Λαυρεντιο που μενω εξακολουθει να δουλεβει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλιμερα κ παλι. Απο παραλια Karnagio Kato Lexonia. 4G NO, 3G Yes but no internet. Δεν ξερω αν ειναι πρωσορινο το προβλημα αλλα σημερα πρωτη φορα με την καρτα της Wind στο Mifi κ εδω στην παραλια δεν εχει ιντερνετ. Σε speed test bgazei Network Communication Problem, or Unable to initiate test, το ιντερνετ δεν λειτουργει σε καμια εφαρμοφη.(ελπιζω να ειναι πρωσορινο τεχνικο προβλημα). Στον Αγιο Λαυρεντιο που μενω εξακολουθει να δουλεβει κανονικα.

 

Μπορείς να δεις αν ο σταθμός των Λεχωνίων έχει LTE?

Από Σωρό μάλλον κουβά και φέτος. Θα ήθελα να ξέρω τι έχει πάει τόσο στραβά με αυτό το σταθμό.:X

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις αν ο σταθμός των Λεχωνίων έχει LTE?

Από Σωρό μάλλον κουβά και φέτος. Θα ήθελα να ξέρω τι έχει πάει τόσο στραβά με αυτό το σταθμό.:X

 

Το οριο εγκατεστημενων κεραιων σε σταθμους ειναι 6 απ οσο ξερω.Αν εβαλε κεραιες η Voda στον σωρο μαζι με τη Wind(συνεγκατασταση) δεν προκειται να μπει 4G.Στον Πλατανο Ημαθιας οπου εχει 2G 900/1800 και 3G 2100 απο Vodafone ειχε θεσεις για 4G.Απο τη στιγμη ομως που εβαλε η Wind 2G/3G δεν θα δουμε 4G.Απο Αδενδρο και Χαλαστρα-Μαλαγρα εβλεπα 4G σε Πλατανο-Τρικαλα-Κλειδι.Εκτος αν παιζει απο αλεξανδρεια.Και η Cosmote αυτα τα 3 χωρια τα καλυπτει απο Αλεξανδρεια οπου εχει κεραιες 4G.

Και το σημα ειναι στα ορια λειτουργικου,απο -125dBm και πανω εβλεπα με 4G απο B3 στα 1800mhz

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 6 γιατί έχει μπει σαν όριο?

 

Ναι,υπαρχει οριο στις κεραιες ανα σταθμο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι,υπαρχει οριο στις κεραιες ανα σταθμο.

 

Στα κεραιοστοιχεία εννοείς; Δε γνωρίζω το νομοθετικό πλαίσιο - φαντάζομαι για να το λες το έχεις δει κάπου - αλλά ένα κεραιοστοιχείο μπορεί να είναι multiband. Δεν έχει καμία σχέση με τη δυνατότητα του σταθμού να εκπέμψει LTE. :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις θεματα αλλά είσαι ο μόνος που αναφέρει τόσο μεγάλα προβλήματα στη Χαλκιδική.

 

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

 

Μιλάω για συγκεκριμένες περιοχές! Δεν είπα ΟΛΟΚΛΗΡΗ η Χαλκιδική αλλά μέχρι τώρα με έχει απογοητεύσει! Σήμερα ήμουν στην Βουρβουρού! Τα ίδια! Ίντερνετ ΔΕΝ!!!Κλήσεις κανονικά!Δεν ξέρω τι κάνουν αλλά κάτι δεν πάει καλά!!!! Στο ίδιο σημείο πάλι με Cosmote 40αρια χτύπαγα!

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ: Καλλιθέα, Ελάνη, Πευκοχώρι, Καστρί, Νικήτη, Βουρβουρού, Φούρκα είχε δίκτυο για κλήσεις (στην πλειοψηφία 3G) αλλά ίντερνετ μου έβγαζε συνεχώς Network Communication Issues! Στο Παλιούρι κάτι έδινε (3-5mbps) κατά διαστήματα, με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλιμερα κ παλι. Απο παραλια Karnagio Kato Lexonia. 4G NO, 3G Yes but no internet. Δεν ξερω αν ειναι πρωσορινο το προβλημα αλλα σημερα πρωτη φορα με την καρτα της Wind στο Mifi κ εδω στην παραλια δεν εχει ιντερνετ. Σε speed test bgazei Network Communication Problem, or Unable to initiate test, το ιντερνετ δεν λειτουργει σε καμια εφαρμοφη.(ελπιζω να ειναι πρωσορινο τεχνικο προβλημα). Στον Αγιο Λαυρεντιο που μενω εξακολουθει να δουλεβει κανονικα.
Πολύ χρήσιμη πληροφορία για μένα, το σπίτι είναι 600 μέτρα από το Καρνάγιο, αριστερά από το ποτάμι.

Θα ενεργοποιήσω στην κοσμοκαρτα τα data

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS+A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για συγκεκριμένες περιοχές! Δεν είπα ΟΛΟΚΛΗΡΗ η Χαλκιδική αλλά μέχρι τώρα με έχει απογοητεύσει! Σήμερα ήμουν στην Βουρβουρού! Τα ίδια! Ίντερνετ ΔΕΝ!!!Κλήσεις κανονικά!Δεν ξέρω τι κάνουν αλλά κάτι δεν πάει καλά!!!! Στο ίδιο σημείο πάλι με Cosmote 40αρια χτύπαγα!

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ: Καλλιθέα, Ελάνη, Πευκοχώρι, Καστρί, Νικήτη, Βουρβουρού, Φούρκα είχε δίκτυο για κλήσεις (στην πλειοψηφία 3G) αλλά ίντερνετ μου έβγαζε συνεχώς Network Communication Issues! Στο Παλιούρι κάτι έδινε (3-5mbps) κατά διαστήματα, με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Το κινητό σου υποστηριζει 800αρα;;μου φαίνεται νικητη είχα δει σίγουρα Πριν κανένα δίμηνο που περασα.νομίζω Κάποιος ανεφερε και για βουρβουρου

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το οριο εγκατεστημενων κεραιων σε σταθμους ειναι 6 απ οσο ξερω.Αν εβαλε κεραιες η Voda στον σωρο μαζι με τη Wind(συνεγκατασταση) δεν προκειται να μπει 4G.Στον Πλατανο Ημαθιας οπου εχει 2G 900/1800 και 3G 2100 απο Vodafone ειχε θεσεις για 4G.Απο τη στιγμη ομως που εβαλε η Wind 2G/3G δεν θα δουμε 4G.Απο Αδενδρο και Χαλαστρα-Μαλαγρα εβλεπα 4G σε Πλατανο-Τρικαλα-Κλειδι.Εκτος αν παιζει απο αλεξανδρεια.Και η Cosmote αυτα τα 3 χωρια τα καλυπτει απο Αλεξανδρεια οπου εχει κεραιες 4G.

Και το σημα ειναι στα ορια λειτουργικου,απο -125dBm και πανω εβλεπα με 4G απο B3 στα 1800mhz

 

Δεν παίζει αυτό. Κάνουν απλά τροποποίηση της άδειας. Μπορεί να υπάρχει LTE από 1 στοιχείο μόνο που να μη βλέπει προς μια περιοχή. Δεν σημαίνει ότι όλα τα στοιχεία εκπέμπουν τα πάντα. Το ίδιο ισχύει και για το UMTS. Μην ξεχνάς επίσης ότι κάθε στοιχείο βλέπει προς συγκεκριμένη κατεύθυνση. Και όσο πιο υψηλή η συχνότητα τόσο πιο κατευθυντικη.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου υποστηριζει 800αρα;;μου φαίνεται νικητη είχα δει σίγουρα Πριν κανένα δίμηνο που περασα.νομίζω Κάποιος ανεφερε και για βουρβουρου

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Vernee Apollo lite!!!Κανονικότατα υποστηρίζει 800αρα!!!

 

Στην Θεσσαλονίκη πώς πιάνω κανονικά Wind 4g?????

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Vernee Apollo lite!!!Κανονικότατα υποστηρίζει 800αρα!!!

 

Στην Θεσσαλονίκη πώς πιάνω κανονικά Wind 4g?????

Δεν ξέρω την συσκευή σου αλλά ότι πιάνει στη θεσσαλονικη 4g δεν σημαίνει ότι πιάνει 800αρα. Και το Xiaomi της αδερφής μου πιάνει 4g αλλά δεν έχει 800αρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι κινέζικο με MTK soc(από ότι βλέπω για τέτοιο πρόκειται το Vernee) μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει. Aν μπει στο κρυφό μενού και απενεργοποιήσει τις άλλες μπάντες π.χ. και αφήσει μόνο την 800 τότε μάλλον πιάνει τέτοια.
Link to comment
Share on other sites

4G WIND(Q)Άνω Δασκαλειό Κερατέας 14,25 download...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

@cmvr σήμερα άλλαξαν παλι οι χάρτες και δειχνει ολη την πιερια και ενα μέρος της ημαθιας... καποτε θα τελειώσουν τα τεστ και θα δούμε πολλές διαφορές...

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/ypostirixi/coverage/August_2017/4g_out_greece.jpg

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/ypostirixi/coverage/August_2017/3g_out_greece.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλιμερα κ παλι. Απο παραλια Karnagio Kato Lexonia. 4G NO, 3G Yes but no internet. Δεν ξερω αν ειναι πρωσορινο το προβλημα αλλα σημερα πρωτη φορα με την καρτα της Wind στο Mifi κ εδω στην παραλια δεν εχει ιντερνετ. Σε speed test bgazei Network Communication Problem, or Unable to initiate test, το ιντερνετ δεν λειτουργει σε καμια εφαρμοφη.(ελπιζω να ειναι πρωσορινο τεχνικο προβλημα). Στον Αγιο Λαυρεντιο που μενω εξακολουθει να δουλεβει κανονικα.

 

Alex ο σταθμός των Λεχωνίων θα έπρεπε να σε καλύπτει κανονικά σε αυτή την περίπτωση. Δε καταλαβαίνω τι συνέβη. :blink:

Θα σας πω αύριο σίγουρα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...