Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την Renault δεν ηξερα οτι ειναι της Wind μου φαινεται περιεργο να ειναι δικια της και πιανει μονο Gprs εκει. Επισης νομιζω εχει και μια πισω απο τα ΤΕΙ στον καινουργιο περιφερειακο (φαινεται μια κεραια) γτ εκει εχει φουλ H+ με ταχυτητες 1,5 -2 mbps (εκτος αν πιανει απο Καναλια). Ακομη βλεπω οτι στην θεση Αμπελια που ειναι διπλα απο Καρδιτσομαγουλα εχει κεραια και η WIND και η Voda. Ακομη εχει κεραια στο παλαιοκκλησι 3χλμ απο την πολη . Βασικα μεσα στο site ΕΕΤΤ μονο για μια κεραια εχει υπαρξει αδεια και αυτην ειναι μεσα στην πολη. Οι αλλες κεραιες δεν θα αναβαθμιστουν? Ή απλα δεν ζητουν νεα αδεια και τις αναβαθμιζουν κ εκεινες?

Όταν είχα φύγει το 2012 απο Καρδίτσα η κατάσταση ήταν αυτή που περιέγραψα. Δεδομένου ότι η Καρδίτσα επεκτείνεται προς την κατεύθυνση του περιφερειακού θα περίμενα ότι έχουν μπει σταθμοί σε αυτή την περιοχή. Σημαντικοί σταθμοί είναι στην Χαριτου και στην Καραϊσκάκη από όπου καλύπτεται και το κέντρο της πολης.

Η κρεσνας έχει κλείσει τρύπες προς το νοσοκομείο, η Ρενω έχει κλείσει τρύπες προς το κολυμβητήριο(αυτή είναι 1800αρα, δεν έχει μεγάλη εμβέλεια) και τα χωριά γύρω απο Καρδίτσα. Τα κανάλια είχαν πρόβλημα παρεμβολων τα οποία είχαν λυθεί παλιότερα. Ο σταθμός σήκωνε πολύ κίνηση παλιότερα. Τώρα έχει μικρότερο ρόλο όπως πρέπει :)

 

Στα δικά μας. Στο Βόλο η νέα κεραία στο Σωρό είναι Band 20 αλλά θα περίμενα μελλοντικά να γίνει και προσθήκη Band 7.

Η ταχύτητα αυτή τη στιγμή από Πήλιο (Αργαλαστη) με καλή λήψη (-90dBm, 20SNR)

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160829/201e969d1db481d92f308e8c40d02446.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα για το τι καλύπτει ο σταθμός στον Σωρό; Εννοώ και παραλιακά και διαδρομές (όσες τουλάχιστον έχουν οπτική επαφή). Κυρίως για κάλυψη αναφέρομαι, ταχύτητες δεν με πολυνοιάζουν
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα για το τι καλύπτει ο σταθμός στον Σωρό; Εννοώ και παραλιακά και διαδρομές (όσες τουλάχιστον έχουν οπτική επαφή). Κυρίως για κάλυψη αναφέρομαι, ταχύτητες δεν με πολυνοιάζουν

 

Σε εξωτερικούς χώρους πάντα είδα σε Πορταριά, Μακρινίτσα, Αγρια, Άνω Λεχωνια, Άνω Βόλο, Άλλη Μεριά, Μαλακι, Αφησσο, Μηλινα, Παου, Κάλαμο. Αυτά είναι που τσέκαρα. Σε πολλές περιοχές υπάρχει κάλυψη LTE αλλά δε γυρίζει αυτόματα γιατί το παλιό δίκτυο δεν υποστηρίζει μετάβαση σε LTE (tragic). Πιστεύω στις επόμενες μέρες χωρίς να εχω βάσιμη πληροφόρηση ότι θα αναβαθμιστεί όλος ο Βόλος όπως έγινε και στη Λάρισα.

Για Πήλιο δεν εχω ιδέα πότε θα αναβαθμιστεί. Έχει πολλές κεραίες στο Πήλιο να αναβαθμίσει. Αναμένουμε.

Αφού τον ξέρεις το Σωρό. Είναι φοβερή θέση :) το περίμενα πως και πως για καλοκαίρι αλλά η Wind τον έσκασε φθινόπωρο :)

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερικούς χώρους πάντα είδα σε Πορταριά, Μακρινίτσα, Αγρια, Άνω Λεχωνια, Άνω Βόλο, Άλλη Μεριά, Μαλακι, Αφησσο, Μηλινα, Παου, Κάλαμο. Αυτά είναι που τσέκαρα. Σε πολλές περιοχές υπάρχει κάλυψη LTE αλλά δε γυρίζει αυτόματα γιατί το παλιό δίκτυο δεν υποστηρίζει μετάβαση σε LTE (tragic). Πιστεύω στις επόμενες μέρες χωρίς να εχω βάσιμη πληροφόρηση ότι θα αναβαθμιστεί όλος ο Βόλος όπως έγινε και στη Λάρισα.

Για Πήλιο δεν εχω ιδέα πότε θα αναβαθμιστεί. Έχει πολλές κεραίες στο Πήλιο να αναβαθμίσει. Αναμένουμε.

Αφού τον ξέρεις το Σωρό. Είναι φοβερή θέση :) το περίμενα πως και πως για καλοκαίρι αλλά η Wind τον έσκασε φθινόπωρο :)

 

Δηλαδή πρέπει να κάνεις χειροκίνητα επιλογή LTE στην αναζήτηση δικτυών?Αυτό είναι προσωρινό ή έτσι θα είναι πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να κάνεις χειροκίνητα επιλογή LTE στην αναζήτηση δικτυών?Αυτό είναι προσωρινό ή έτσι θα είναι πάντα?

Προσωρινό προφανώς μέχρι να αναβαθμιστεί όλο το Πήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να κάνεις χειροκίνητα επιλογή LTE στην αναζήτηση δικτυών?Αυτό είναι προσωρινό ή έτσι θα είναι πάντα?

 

Προσωρινό προφανώς μέχρι να αναβαθμιστεί όλο το Πήλιο.

 

Ακριβώς :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4G και στο Μεσολόγγι. Ενεργοποιήθηκε πριν από λίγο. Θα ανεβασω μέτρηση αργότερα.

 

Θα είναι ενδεικτική η μέτρηση :) Θα πάρει μέρες για να παίξει 100%. Είδες συχνότητα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ενδεικτική η μέτρηση :) Θα πάρει μέρες για να παίξει 100%. Είδες συχνότητα;

 

Με ποια εφαρμογή android βλέπω συχνότητα?

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή android βλέπω συχνότητα?

 

Root + LTE discovery

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Root + LTE discovery

 

Δεν μου βγάζει την μπάντα φίλε. Οι πρώτες εντυπώσεις από το 4G στο Μεσολόγγι είναι καλές. Εχει σήμα και σε σε σημεία που δεν είχε 3g.Και σε εσωτερικούς χώρους. οι ταχύτητες μέχρι τώρα ειναι από 10mb μέχρι 14.σε πολλές μετρήσεις είχε μεγαλύτερη ταχύτητα upload από download. Έχω μέτρηση με 16 upload και 14 download. Λογικά τις επόμενες μέρες θα αυξηθεί η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει την μπάντα φίλε. Οι πρώτες εντυπώσεις από το 4G στο Μεσολόγγι είναι καλές. Εχει σήμα και σε σε σημεία που δεν είχε 3g.Και σε εσωτερικούς χώρους. οι ταχύτητες μέχρι τώρα ειναι από 10mb μέχρι 14.σε πολλές μετρήσεις είχε μεγαλύτερη ταχύτητα upload από download. Έχω μέτρηση με 16 upload και 14 download. Λογικά τις επόμενες μέρες θα αυξηθεί η ταχύτητα.

Θέλει root privileges για να σου βγάλει μπάντα. Αλλιώς μόνο το Android 7 υλοποιεί public APIs για μπάντες.

 

Είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε ταχύτητες αλλά και κάλυψη. Μόλις γίνει το σωστό tilting θα το καταλάβεις. Εγώ απο 8mbps πήγα σε 30mbps μετα απο τη διόρθωση. Η τρίτη γενιά βελτιώθηκε πολύ να φανταστώ...

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή android βλέπω συχνότητα?

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Engineer Mode (αυτό που έχει σήμα το MTK). Δείχνει τη μπάντα, ακόμα και το bandwidth του 4G.

 

Πρέπει να πας εκεί που λέει LTE Information, να επιλέξεις το EL1, να κάνεις κλικ πάνω δεξιά που ανοίγει ένα παράθυρο και να το πατήσεις.

 

Θα σου βγει μια λίστα και εκεί που δείχνει Cell info, δες πιο κάτω το Band 20 (ή 3, το 7 δύσκολα θα το δεις επαρχία).

 

Για να δουλέψει σωστά η εφαρμογή, πρέπει η SIM της WIND να βρίσκεται στη θέση 1 (αν έχεις Dual SIM κινητό). Φυσικά πρέπει να έχεις επεξεργαστή Mediatek. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει την μπάντα φίλε. Οι πρώτες εντυπώσεις από το 4G στο Μεσολόγγι είναι καλές. Εχει σήμα και σε σε σημεία που δεν είχε 3g.Και σε εσωτερικούς χώρους. οι ταχύτητες μέχρι τώρα ειναι από 10mb μέχρι 14.σε πολλές μετρήσεις είχε μεγαλύτερη ταχύτητα upload από download. Έχω μέτρηση με 16 upload και 14 download. Λογικά τις επόμενες μέρες θα αυξηθεί η ταχύτητα.

 

Πολυ καλο νεο,το πασχα που ειχα περασει ειχε ακομα το παλιο 3G.Ελπιζω την επομενη φορα να δω το 4G της Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root privileges για να σου βγάλει μπάντα. Αλλιώς μόνο το Android 7 υλοποιεί public APIs για μπάντες.

 

Είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε ταχύτητες αλλά και κάλυψη. Μόλις γίνει το σωστό tilting θα το καταλάβεις. Εγώ απο 8mbps πήγα σε 30mbps μετα απο τη διόρθωση. Η τρίτη γενιά βελτιώθηκε πολύ να φανταστώ...

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

Λοιπόν τα κατάφερα. Βρήκα την μπάντα .Δες την εικόνα και κάνε μια ανάλυση.

 

wind_4_G_MESOLOGI.png

Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

ειναι θολη... χαμηλης αναλυσης κανε τον κοπο και ανέβασε εδω https://postimage.org

 

edit

 

ωραιος...ευχαριστουμε

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

ειναι θολη... χαμηλης αναλυσης κανε τον κοπο και ανέβασε εδω https://postimage.org

 

Με το LTE Discovery το έκανε ο zteblade.

Band 20 στο Μεσολόγγι έβγαλε.

 

Είναι ρουταρισμένη η συσκευή σου zteblade;

Εμένα δε μου εμφανίζει τίποτα στο EARFCN band και βγάζω άκρη όπως είπε ο Mitsos.

Link to comment
Share on other sites

Με το LTE Discovery το έκανε ο zteblade.

Band 20 στο Μεσολόγγι έβγαλε.

 

Είναι ρουταρισμένη η συσκευή σου zteblade;

Εμένα δε μου εμφανίζει τίποτα στο EARFCN band και βγάζω άκρη όπως είπε ο Mitsos.

off topic ;)

 

 

Φυσικα και ειναι root το λεει μεσα στο πρόγραμμα δεν το ειδες...?

 

 

android χωρις root ειναι σαν μια γυναικα χωρις γοητεια ... απλα δεν λεει δεν μπορεις να κανεις και παρα πολλα χωρις root

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα κατάφερα. Βρήκα την μπάντα .Δες την εικόνα και κάνε μια ανάλυση.

 

wind_4_G_MESOLOGI.png

 

Είναι κλασσικό το στήσιμο! 800/1800 (Band 20/3). Αυτό έβλεπα συνεχώς στη Δυτική Ελλάδα. Τα επίπεδα του 800 είναι υψηλά και του 1800 χαμηλά (σωστοί :) ). Μας κάνεις update τις επόμενες μέρες για την ποιότητα του σήματος. Παρατήρησε λίγο τα dBm που σου βγάζει σε κάποια σημεία και δες για παράδειγμα μετά άλλοι δύο μέρες έχεις βελτίωση. Ευχάριστα τα νέα για το Μεσολόγγι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με το LTE Discovery το έκανε ο zteblade.

Band 20 στο Μεσολόγγι έβγαλε.

 

Είναι ρουταρισμένη η συσκευή σου zteblade;

Εμένα δε μου εμφανίζει τίποτα στο EARFCN band και βγάζω άκρη όπως είπε ο Mitsos.

 

:offtopic: H συσκευή που έχει ο ZTE Blade έχει Snapdragon. Οπότε η εφαρμογή που του πρότεινα, δε θα λειτουργεί. Εγώ όμως που έχω Mediatek και Root, δε μου παίζει το LTE Discovery, ενώ πατάω επιβεβαίωση στο ερώτημα του SuperSU. Τουλάχιστον κάνουμε τη δουλειά και με την άλλη. :p

 

Υ.Γ. Προσπαθώ να ποσταρω ή να κάνω τροποποίηση με 1 σκάλα WIND 4G και σέρνεται. Καλύτερα με 3G δηλαδή, που έχει πιο δυνατό σήμα. :down:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μέτρο έχετε ίντερνετ;έστω σε σταθμούς εννοώ μέσα
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Στα Χανια και συγκεκριμενα στο ακρωτηρι το ιντερνετ δεν ειναι τοσο καλο οσο στην υπολοιπη περιοχη. Ειδικα λουτρακι σειταν κ μαραθι το 4G χανεται και μονο G ή E. Αναγκαστικα hotspot απο φιλο με αλλη εταιρια. Γενικα ικανοποιημενος απο την αναβαθμιση του δικτυου εδω αλλα παρολα αυτα παλι πισω ειναι.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μέτρο έχετε ίντερνετ;έστω σε σταθμούς εννοώ μέσα

 

Μετρό μόνο EDGE και σε Συνταγμα-Μοναστηρακι GPRS (ίσως με έριχνε λόγω κίνησης του δικτύου). Φυσικά ίντερνετ δεν μπαίνεις, εκτός κι αν έχεις την υπομονή να περιμένεις το EDGE να ανοίξει την κάθε σελίδα σε 10-15 δεύτερα... 3G/4G μέσα σε σταθμό Μετρό, ούτε για αστείο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...