Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε είμαι πολυγραφότατος ο κερατάς :p

 

απλά μου έκαναν φοβερή εντύπωση μερικά πράγματα που διάβασα και περιμένω περισσότερες λεπτομέρειες, εμένα φυσικά αν μου γίνει καμιά βλακεία θα την αναφέρω αμέσως προς το παρόν πάντως όλα καλά, έχει μείνει στο 700αρι υπόλοιπο :lol:

 

μες στο σκ που θα βάλω πάλι κάρτα θα δούμε τι ακριβώς θα συμβεί

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

1. αφού παραθέτεις εμένα θες να μου πεις και τι εννοείς να χαρακτηρίσεις; γιατί το "πελάτες σαν εσάς" μου κάνει το ίδιο με το φανμποϋς

2. για να σε βοηθήσω να αντιληφθείς το θέμα, το πρόβλημα είναι οτι τους φωνάζεις (ως εμπορικός διευθυντής) να έρθουν να δοκιμάσουν το δίκτυο τσάμπα όταν ξέρεις πολύ καλά οτι το δίκτυό σου στις περισσότερες περιπτώσεις θα τους ρίξει σε 3G και πολλοί που δεν έχουν τις πιό προχωρημένες γνώσεις που έχουμε εμεις στα φορα θα χρεωθούν για κάτι που πίστευαν (καλώς ή κακώς) οτι θα είναι δωρεάν. Αλλά είσαι ΟΚ γιατί το διατύπωσες καθαρά, οπότε ας πρόσεχαν, δεν χρειάζεται να πάρεις κανένα παραπάνω μέτρο.

3. Αναλογιζόμενοι λοιπόν οτι σε περίπτωση πολλαπλών αμφισβητήσεων χρέωσης πιθανότατα θα έχουν μεγάλο φόρτο (διαχείριση και διερύνηση αμφισβητήσεων και πιθανά πιστώσεις) μάλλον αποφάσισαν να μην χρεώσουν ούτε τη 3G κίνηση υπο προϋποθέσεις... το οποίο επιβεβαιώνει οτι θα μπορούσαν εξαρχής, να βρουν δηλαδή τρόπους να το διασφαλίσουν καλύτερα π.χ., να μην χρεώνονται τα speedtest με ookla, να ισχύει δωρεαν 3G+4G σε όσους προμηθευτούν νεά κάρτα 4G (κ άρα τους απομονώνεις στο σύστημα) ή δεν ξέρω τι άλλο τεχνικό ή εμπορικό μέτρο μπορούσαν να εφαρμόσουν.

4. Αν υποθέσουμε οτι κατάφερα να το εξηγήσω καλά (και αν κάποιος θέλει να το καταλάβει), πιστεύεις οτι έγινε από ανοργανωσιά (αυτό που λέω εγώ) ή ίσως και επίτηδες για να χρεώσουν (που ισχυρίστηκαν μερικοί υπερβολικοί) ή οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην παροχή και την επικοινωνία της προσφοράς, το οποίο είναι αυτό που ισχυρίζεσαι μέχρι τώρα;

 

Γραφεις πολλα χωρις να απαντας το κυριοτερο. Σου αρεσε η διατυπωση "απο σημερα 4g δικιμαστικο οποιος θελει" χωρις τσαμπα χρηση ΝΑΙ Η ΟΧΙ????

 

Απαντα και σου απανταω μετα αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που έχω με το LTE πάντως είναι οτι δε μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Στους άλλους φαινομαι κλειστός

 

Αν έχεις γυρίσει το τηλέφωνο σε 4G only τότε είναι by design, δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τα φίδια εμένα δε με ζώνουν για κάτι τέτοια, στο ξαναλέω είμαι κάρτα και χέστηκα κανονικά και σε σύνδεση να ήμουν όμως θα ζητούσα τα ρέστα

 

δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ να πληρώσω cent παραπάνω, κόβω το νούμερο άμεσα και πάω αλλού και παίρνω φοιτητικό (το οποίο δικαιούμαι μιας και έχω πάσο σε ισχύ) και έχω καλύτερες παροχές από ότι στο σκέτο f2g

το αν κάνω κάτι εν γνώσει μου ή όχι δεν είναι κάτι που μπορεί να αποδείξει κανείς

 

όσο για την ενημέρωση που λες ότι δε είναι υποχρεωμένος να παρέχει ο πάροχος στο συνδρομητή του, είναι απλά αστειότητα

αν κόλλαγε και δε δούλευε σε real time όπως κάνει πάντα, ποιος μου λέει ότι δεν έβγαλαν κάτι από τη κοιλιά τους στη συνέχεια;

απλά έχουν απενεργοποιήσει τη χρέωση είναι πολύ απλό

 

βλέπω όμως ότι γίνεται προσπάθεια να δημιουργηθεί κλίμα τρόμου χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα

 

συνεχίζω να αναρωτιέμαι πώς ακριβώς θα χρεωθώ τα παραπάνω ΜΒ του 1GB που είχα αυτό το μήνα :lol:

 

YΓ όσο για το torrent που έλεγα φυσικά και δε θα κατέβαζα στο κινητό ή έστω και με hotspot σε pc, αλλά internet όσο είμαι εκτός σπιτιού και δουλειάς θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ αβέρτα όπως έκανα έως τώρα και παραπάνω από αυτό μιας και έχει σταματήσει η χρέωση.. αν θεωρείς ότι με "έζωσαν τα φίδια" θα κλείσω τα data και θα κάνω το σταυρό μου γελιέσαι

 

YΓ2 για να ακριβολογούμε, δεν κόλλησε καμιά εφαρμογή. η εφαρμογή δε μετράει δεδομένα από κάποιο μετρητή εγκατεστημένο στη συσκευή, η εφαρμογή παίρνει απλά ενημέρωση από την ίδια τη wind. αν τώρα θες να μου πεις ότι για μερικούς συνδρομητές κόλλησε εδώ και καμιά βδομάδα+ ολόκληρο το σύστημα της wind και δεν έχει βρεθεί κάποιος τεχνικός να διορθώσει το πρόβλημα μάλλον είσαι αρκετά αφελής ή στη wind είναι τελείως ανίκανοι.

τόσα χρόνια που είμαι σε αυτή την εταιρεία θέματα με τα δεδομένα δεν υπήρξαν ποτέ.

όπως και να χει υπερχρεώσεις σε πελάτες δεν παίζει να υπάρξουν και καλό όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο να το αποδείξει με στοιχεία, αντί να κάθεται να γράφει βλακείες πίσω από ένα πληκτρολόγιο

Απλά να ξέρεις σε ανάλογη περίπτωση που είχα ανοιχτά κατά λάθος τα δεδομένα και είχε κολλήσει σε free2go πήγε -xxx euro και στην επόμενη κατά που έβαλα τα χρέωσε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω το εξής: Παρατηρώ εδώ και 2 εβδομάδες το υπολοιπό μου σε "MB", και διαπιστώνω ότι δεν μειώνονται. Ήτε είμαι σε 3G ή 4G...

Αρα έχει δίκιο ο φίλος πιο πάνω.

Και μην πει κανείς ότι θα μειωθούνε αργότερα. Το παραλακολουθώ από το myWind που λειτουργεί σε real-time...

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις πολλα χωρις να απαντας το κυριοτερο. Σου αρεσε η διατυπωση "απο σημερα 4g δικιμαστικο οποιος θελει" χωρις τσαμπα χρηση ΝΑΙ Η ΟΧΙ????

 

Απαντα και σου απανταω μετα αναλογα.

 

σε βλέπω ορεξάτο για flame αλλά δεν αντιδρώ καλά στις προστακτικές, οπότε αν θέλεις συνέχισέ το μόνος σου. .

Έγραψα πολλά για να καταλάβεις (προφανώς απέτυχα ή δεν θέλεις) οτι το θέμα δεν είναι η διατύπωση αλλά το οτι θα έπρεπε να το οργανώσουν καλύτερα για να προστατευθούν οι λιγότερο γνώστες από χρεώσεις που δεν περιμένουν...και αυτός είναι και ο λόγος που το ξεκίνησα στο άλλο thread, για να προειδοποιήσω φίλους που μπορεί να την πατήσουν, όχι για να γκρινιάξω για τη wind.

Προφανώς εσύ δεν ανυσηχείς για τυχόν έξτρα χρεώσεις από ΜΒ που νόμιζες οτι κατέβηκαν σε 4G αλλά κατέβηκαν σε 3G, άρα δεν καταλαβαινω για ποιό λόγο αγχώνεσαι τόσο πολύ να απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Είχε σήμερα το πρωί που δοκίμασα καλό σήμα στην Πειραιώς στο Μοσχάτο. Πρώτα δοκιμή σε 3G και πέτυχα 15,43mbps download και 2,73upload με ping 46ms. Στο καπάκι το γυρνάω σε 4G, και πετυχαίνω 13,20download, 10,19 upload και 36ms ping. Σαν να μου φαίνεται με βάση όλες τις δοκιμές που έχω κάνει όπου πιάνει 4G πως αν και στο κατέβασμα μπορεί να μην είναι τέλειο, στο ανέβασμα έχει πάνω κάτω σταθερά 9-10mbps.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις σε ανάλογη περίπτωση που είχα ανοιχτά κατά λάθος τα δεδομένα και είχε κολλήσει σε free2go πήγε -xxx euro και στην επόμενη κατά που έβαλα τα χρέωσε κανονικά.

Ακριβές ποσό αν επιτρεπεις; Θέλω να δω πόσο μείον εννοείς;

 

Και με τι καθεστώς χρεωθηκες 1€ τα 20MB;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Είχε σήμερα το πρωί που δοκίμασα καλό σήμα στην Πειραιώς στο Μοσχάτο. Πρώτα δοκιμή σε 3G και πέτυχα 15,43mbps download και 2,73upload με ping 46ms. Στο καπάκι το γυρνάω σε 4G, και πετυχαίνω 13,20download, 10,19 upload και 36ms ping. Σαν να μου φαίνεται με βάση όλες τις δοκιμές που έχω κάνει όπου πιάνει 4G πως αν και στο κατέβασμα μπορεί να μην είναι τέλειο, στο ανέβασμα έχει πάνω κάτω σταθερά 9-10mbps.

 

ισχύει αυτό που λες, το είπε και ένα παιδί πιο πριν, το καλό upload είναι σίγουρη ένδειξη 4G!

Link to comment
Share on other sites

σε βλέπω ορεξάτο για flame αλλά δεν αντιδρώ καλά στις προστακτικές, οπότε αν θέλεις συνέχισέ το μόνος σου. .

Έγραψα πολλά για να καταλάβεις (προφανώς απέτυχα ή δεν θέλεις) οτι το θέμα δεν είναι η διατύπωση αλλά το οτι θα έπρεπε να το οργανώσουν καλύτερα για να προστατευθούν οι λιγότερο γνώστες από χρεώσεις που δεν περιμένουν...και αυτός είναι και ο λόγος που το ξεκίνησα στο άλλο thread, για να προειδοποιήσω φίλους που μπορεί να την πατήσουν, όχι για να γκρινιάξω για τη wind.

Προφανώς εσύ δεν ανυσηχείς για τυχόν έξτρα χρεώσεις από ΜΒ που νόμιζες οτι κατέβηκαν σε 4G αλλά κατέβηκαν σε 3G, άρα δεν καταλαβαινω για ποιό λόγο αγχώνεσαι τόσο πολύ να απαντήσεις...

 

 

Τα βρηκαμε δυσκολα και τα παραταμε?

 

Το ποιος κανει φλειμ κανει μπαμ (φανμπου μας ειπες).

 

Πως να αγχωνεται καποιος οτι θα χρεωθει περισσοτερο αφου ειτε εχει 4g και ειναι τσαμπα ολα 'η ειναι σε 2-3g και χρεωνεται οπως παντα.... Ειμαι χαζος κ δε καταλαβαινω το εχω ξαναγραψει...

Edited by idi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άλλαξα κάρτα και είδα το 4g το αληθινό! :lol:

Τρομερή ποιτότητα μέσα στο σπίτι μου (σταθερά 2-3/5 γραμμές σήμα), αλλά... αυτό το αλλά... Οι ταχύτητες είναι τραγικές. Χαοτική η διαφορά από το υπνοδωμάτιο στο σαλόνι αλλά και πάλι δεν κατεβάζει κάτι.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τα βρηκαμε δυσκολα και τα παραταμε?

 

Το ποιος κανει φλειμ κανει μπαμ (φανμπου μας ειπες).

.

 

Δεν ΣΑΣ είπα φανμποϋ, εγώ αναφέρθηκα γενικώς σε φανμποϋ, εσύ μυγιάστηκες κ ανέλαβες αμέσως να απαντήσεις...εκ μέρους τους;

Τα παρατάω γιατί αρνείσαι να καταλάβεις κ να απαντήσεις στο επιχείρημα του αν έγινε σωστά αυτή η προωθητική, οπότε δεν έχει νόημα, ζήσε το μύθο σου.

Over and Out

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..Δεν έχω πουθενά 4G!

 

Ο αδερφός μου έχει σύνδεση και πιανει κανονικά.

Εγώ free2go με ολοκαίνουρια sim 64k multisim και ότι άλλο γράφει επάνω της.

Έχω δοκιμάσει με iphone 5s και 6.

Ο αδερφός πιάνει κανονικά έγω τίποτα.(Δοκιμασμένο πάντα στην ίδια τοποθεσία.)

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Βάλε την δική σου κάρτα στο κινητό του αδερφού σου, και θα πάρεις την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την δική σου κάρτα στο κινητό του αδερφού σου, και θα πάρεις την απάντησή σου.

 

Κάνε reset network settings

111s
Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω το εξής: Παρατηρώ εδώ και 2 εβδομάδες το υπολοιπό μου σε "MB", και διαπιστώνω ότι δεν μειώνονται. Ήτε είμαι σε 3G ή 4G...

Αρα έχει δίκιο ο φίλος πιο πάνω.

Και μην πει κανείς ότι θα μειωθούνε αργότερα. Το παραλακολουθώ από το myWind που λειτουργεί σε real-time...

 

Στην ενημέρωση υπολοίπου από το 1269 και εκεί λένε το ίδιο νούμερο ? Θέλω να πω είναι πρόβλημα του συστήματος της wind ή μόνο της εφαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και λέει το ίδιο, η εφαρμογή δε μετράει δεδομένα λέμε παίρνει ενημέρωση από το σύστημα του παρόχου

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

To myWind δεν είναι εφαρμογή για κινητό. Το βλέπω από τι site της wind. Διαχειρίζομαι όλους τους λογαριασμούς από εκεί.

Προφανώς χαρίζουν MB μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση του "αποτυχημένου" 4G..!!

Link to comment
Share on other sites

To myWind δεν είναι εφαρμογή για κινητό. Το βλέπω από τι site της wind. Διαχειρίζομαι όλους τους λογαριασμούς από εκεί.

Προφανώς χαρίζουν MB μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση του "αποτυχημένου" 4G..!!

 

για να το ξεκαθαρίσουμε, υπάρχουν δυο πράγματα: το my wind που αφορά τις συνδέσεις και το my f2g που αφορά τις κάρτες

 

το my wind λειτουργεί μονο μέσω site, οπότε και στο κινητό μπαίνεις από browser

 

το my f2g έχει και εφαρμογή για κινητά, η οποία στην ουσία κάνει σχεδόν όσα μπορείς να κάνεις από το site της (όχι όλα, αλλά το 90% των πραγμάτων) , αλλά σαν εφαρμογή είναι φυσικά πολύ πιο βολική για mobile χρήση

 

όταν λένε "κόλλησε η εφαρμογή" εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάμε για κάρτα για την εφαρμογή του my f2g , η οποία όμως δε μετράει δεδομένα, λέει ότι λέει και στο site και οτι λέει στο 1269, ότι λέει δηλαδή το σύστημα της wind

 

οπότε προφανώς και δεν έχει κολλήσει κάτι, απλά έχουν παγώσει οι χρεώσεις

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άλλαξα κάρτα και είδα το 4g το αληθινό! :lol:

Τρομερή ποιτότητα μέσα στο σπίτι μου (σταθερά 2-3/5 γραμμές σήμα), αλλά... αυτό το αλλά... Οι ταχύτητες είναι τραγικές. Χαοτική η διαφορά από το υπνοδωμάτιο στο σαλόνι αλλά και πάλι δεν κατεβάζει κάτι.

 

Τι γίνεται ρε παιδιά? Να παραμείνω στο 3g καλύτερα.....χαχαχα

http://www.speedtest.net/wp/28094611.png

http://www.speedtest.net/wp/28094611.png

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή ακόμα για το 4G της Wind . Ας κάνουμε λίγο υπομονή .

 

Το καλοκαίρι του 2015 θα είναι αρκετά καλό πιστεύω . Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τουλάχιστον , ή και σε μεγάλες πόλεις .

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς καλύτερα νούμερα από ελληνικό, δε νομίζω ότι πάει παραπάνω εδώ γύρω

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-21-17-08-10_zpspeu8umwd.png

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

τελικά ισχυει οτι οι κάρτες 8930101xxxxxxxxxxxxx είναι οι σωστές ?

 

Θα ηθελα κι εγω να μαθω αν ισχυει κατι τετοιο. Επρεπε η wind στις καινουριες να γραψει κανενα 4g πανω για να καταλαβαινουμε. 64k multisim ειναι κι αυτη που πηρα πριν κανενα μηνα αλλά δεν ξερω κατα ποσο ειναι οκ για 4g.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κι εγω να μαθω αν ισχυει κατι τετοιο. Επρεπε η wind στις καινουριες να γραψει κανενα 4g πανω για να καταλαβαινουμε. 64k multisim ειναι κι αυτη που πηρα πριν κανενα μηνα αλλά δεν ξερω κατα ποσο ειναι οκ για 4g.

 

Παρε στο 1231 που ειναι η τεχνικη υποστηριξη για να σου πουν. Και εμενα την πρωτη φορα μου εδωσαν καρτα που δεν ηταν 4g.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...