Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι στην περιοχη πλατανι στο χαλαει στο πανεπιστημιο πως ειναι η κατασταση;

 

Αδερφέ δεν ξέρω γιατί μόλις είδα το χάλια σήμα βαραγα το κεφάλι μου στον τοίχο..Το κορυφαίο της υπόθεσης όμως είναι ότι αλλά 3 παιδιά που δουλεύουμε μαζί μου είπαν για καλό σημα και βλέπω το ανάποδο...Τις μετρήσεις τις κάνω διαφορετικές ώρες γιατί πρέπει να αλλάζω τις κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Η wind έχει δωρεάν speed test?
Ευτυχώς δεν έχει! Γιατί τότε το δίκτυο θα ήταν ακόμα χειροτερο. Ήδη βλέπουμε διαφορά με τα GB που δίνουν σε προσφορές , να έχουμε χάλια ταχυτητες.

Φαντάσου τι θα γινόταν , αν ο κάθε ένας πατούσε speedtest , δεκάδες φορές την ημέρα για να δει τι "ψαρια" πιάνει.

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη WIND στην Τορώνη, Χαλκιδικής.

Μπράβο!!1ca7628359e9ba2ad5085c079c2f2314.jpgf4fcab4b3568083453fc567f93e8aeb9.jpg

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@elias_ps : Είσαι κοντά στον Πολύγυρο;;; Η 11831 καλύπτει ήδη την μισή Πιερία και το βλέπω ακόμα και στην ταράτσα μου κι ας μην συνδέεται!!! Έρχεται από Τσουκαλά Πολυγύρου αυτή η κεραία σε Β20!!! Έχω και screenshot για να σε δείξω... Αλλά μπράβο στην wind, η συγκεκριμένη είναι Έχω και 1μισο χρόνο... Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

@elias_ps : Είσαι κοντά στον Πολύγυρο;;; Η 11831 καλύπτει ήδη την μισή Πιερία και το βλέπω ακόμα και στην ταράτσα μου κι ας μην συνδέεται!!! Έρχεται από Τσουκαλά Πολυγύρου αυτή η κεραία σε Β20!!! Έχω και screenshot για να σε δείξω... Αλλά μπράβο στην wind, η συγκεκριμένη είναι Έχω και 1μισο χρόνο...
Όχι είμαι πολύ πιο κάτω. 7a6c3937df3bd1a69f2d53ff15624c36.jpg

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η κεραία άλλη και1450dc36fc1c32d095e31b5fe091ef11.jpg είναι κοντά στην Τορώνη. Για αυτο έχει και χαμηλή στάθμη σήματος.

Edited by elias_ps
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@elias_ps : Είσαι κοντά στον Πολύγυρο;;; Η 11831 καλύπτει ήδη την μισή Πιερία και το βλέπω ακόμα και στην ταράτσα μου κι ας μην συνδέεται!!! Έρχεται από Τσουκαλά Πολυγύρου αυτή η κεραία σε Β20!!! Έχω και screenshot για να σε δείξω... Αλλά μπράβο στην wind, η συγκεκριμένη είναι Έχω και 1μισο χρόνο...
Μόνο όταν πατάμε "μόνο LTE" συνδέεται στην 11825 από ΠΙΕΡΊΑ, αλλά έχει 0/5 σήμα χωρίς να κατεβάζει δεδομένα.

Αααα, από τα Πλαζα Κορινου μέχρι περίπου Μακρυγιαλο , αν το έχουμε στο αυτόματο συνδέεται , Αλλά πάλι χωρίς να μπορούμε να κάνουμε χρήση δεδομένων. Επίσης συνδέεται στην 11853.

Για Νότια Πιερία δεν γνωρίζω.

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαίνουν εδώ Από Χαλκιδική τα:

11823, 11825, 11826, 11828, 11829, 11831, 11833, 11835, 11839, 11853, 11857, 11858 κι ενα καινούργιο 2623

Από Θεσσαλονίκη τα:

10400 Χορτιάτης, 10453, 10455, 10457, 10458 είναι και Αλλά θα τα γράψω αργότερα όταν τα βρω όλα... Και Ναι όλα αυτα σε 4G only...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν πατάμε "μόνο LTE" συνδέεται στην 11825 από ΠΙΕΡΊΑ, αλλά έχει 0/5 σήμα χωρίς να κατεβάζει δεδομένα.

Αααα, από τα Πλαζα Κορινου μέχρι περίπου Μακρυγιαλο , αν το έχουμε στο αυτόματο συνδέεται , Αλλά πάλι χωρίς να μπορούμε να κάνουμε χρήση δεδομένων. Επίσης συνδέεται στην 11853.

Για Νότια Πιερία δεν γνωρίζω.

 

Έχει ανώτατο όριο τα 100km το LTE. Δεν είναι θέμα έντασης σήματος, είναι θέμα πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθεί τουλάχιστον 50 εννοείς... στα 100 δεν βλέπεις τίποτα...

Παρεμπιπτόντως χθες το βράδυ εδώ κοντά στη Βέροια δεν έκαναν τεστ Αλλά έκαναν πριν λίγο και αυτή τη φορά η "κοντινότερη" κεραία είναι Νέα Χαλκηδόνα... Όλες μα όλες ήταν off ούτε 2G ούτε 3G... Έχω και screenshot σε λίγο... Αυτή την ώρα επανέρχονται σιγά σιγά ήδη τα περισσότερα ήρθαν... Δεν είδα κάποιο + στο Η ακόμα η και 4G... Υπομονή Γιατί κάτι άκουσα για 31/7 Και για μας εδώ δε ξερω Γιατί αλλα μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθεί τουλάχιστον 50 εννοείς... στα 100 δεν βλέπεις τίποτα...

Παρεμπιπτόντως χθες το βράδυ εδώ κοντά στη Βέροια δεν έκαναν τεστ Αλλά έκαναν πριν λίγο και αυτή τη φορά η "κοντινότερη" κεραία είναι Νέα Χαλκηδόνα... Όλες μα όλες ήταν off ούτε 2G ούτε 3G... Έχω και screenshot σε λίγο... Αυτή την ώρα επανέρχονται σιγά σιγά ήδη τα περισσότερα ήρθαν... Δεν είδα κάποιο + στο Η ακόμα η και 4G... Υπομονή Γιατί κάτι άκουσα για 31/7 Και για μας εδώ δε ξερω Γιατί αλλα μακάρι...

 

Εννοώ ότι υπάρχει μια παράμετρος που λέγεται timing advance και ορίζει πόσο πιο γρήγορα από την στιγμή που περιμένει η κεραία το σήμα από το τηλέφωνο πρέπει να εκπέμψει το τηλέφωνο ώστε το σήμα να φτάσει ακριβώς τη σωστή στιγμή στην κεραία.

Η μέγιστη τιμή που παίρνει αυτή η παράμετρος δίνει 100km εμβέλειας, ακόμα και αν εκπέμπεις 1GW.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι υπάρχει μια παράμετρος που λέγεται timing advance και ορίζει πόσο πιο γρήγορα από την στιγμή που περιμένει η κεραία το σήμα από το τηλέφωνο πρέπει να εκπέμψει το τηλέφωνο ώστε το σήμα να φτάσει ακριβώς τη σωστή στιγμή στην κεραία.

Η μέγιστη τιμή που παίρνει αυτή η παράμετρος δίνει 100km εμβέλειας, ακόμα και αν εκπέμπεις 1GW.

 

Για την ακρίβεια υπάρχει ένας φρουρος μεταξυ των διαδοχικών μεταδόσεων που λέγεται Cyclic Prefix. Στις πόλεις η εμβέλεια των κεραιών είναι μικρή και ο φρουρός τίθεται σε χαμηλή τιμή. Στην επαρχία αυξάνει, ρίχνοντας την απόδοση και σε open sea environment τίθεται ακόμη υψηλότερα, με ιδιαίτερο κόστος στη χωρητικότητα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθεί τουλάχιστον 50 εννοείς... στα 100 δεν βλέπεις τίποτα...

Παρεμπιπτόντως χθες το βράδυ εδώ κοντά στη Βέροια δεν έκαναν τεστ Αλλά έκαναν πριν λίγο και αυτή τη φορά η "κοντινότερη" κεραία είναι Νέα Χαλκηδόνα... Όλες μα όλες ήταν off ούτε 2G ούτε 3G... Έχω και screenshot σε λίγο... Αυτή την ώρα επανέρχονται σιγά σιγά ήδη τα περισσότερα ήρθαν... Δεν είδα κάποιο + στο Η ακόμα η και 4G... Υπομονή Γιατί κάτι άκουσα για 31/7 Και για μας εδώ δε ξερω Γιατί αλλα μακάρι...

Εγώ θα έβαζα 31/8 Γιατί 31/7 μπορεί να έλεγαν του 18 ετούτη..2 Χρόνια δίκτυο ακόμη σωστά καλυμμένη είναι η Πελοπόννησος,η Μαγνησία,το πρώτο πόδι χαλκιδικης και τα 7νησα..και τους βγάζω το καπελο.τους περίμενα πολυ χειροτερους..Η victus αν και αργή Έχει κάνει περισσότερη δουλειά από ότι έχει κάνει η wind από το 95 που άρχισαν να στήνουν δικτυο

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε Από screenshots για το τι έγινε σήμερα...

https://ibb.co/fig2c5 (το νορμάλ στα μέρη μου)

https://ibb.co/cjfHAQ (χωρίς σήμα για 2G)

https://ibb.co/bGyFx5 (τι έρχεται Από Θεσσαλονίκη 4G)

https://ibb.co/hCgqVQ (τι έρχεται από Γιαννιτσά Η+)

Αυτά για τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει πουθενά 4g+;

 

Δεν έχω συσκευή 4G+, αλλά απ' όσο θυμάμαι, κάτι είχαν πει για αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, κάπου στο Γκάζι και κάπου στην Κορινθία (είχε ανέβει Speedtest με 200 Mbps).

 

Εχει μείνει πολύ πίσω η WIND στο θέμα 4G+, ειδικά αφότου ο πρώτος πάροχος έχει αρχίσει να δίνει ακόμα και σε χωριά. :lol: Αλλά ας βάλει πρώτα 4G σε όλη τη χώρα και μετά βλέπουμε... Ελπίζω να μην το αφήσουν έτσι το δίκτυο, αλλιώς οι πελάτες που ήρθαν, θα φύγουν ξανά... Ήδη υπάρχουν περιοχές που το 4G σέρνεται.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Έχει μείνει πολύ πίσω η WIND στο θέμα 4G+, ειδικά αφότου ο πρώτος πάροχος έχει αρχίσει να δίνει ακόμα και σε χωριά. :lol: Αλλά ας βάλει πρώτα 4G σε όλη τη χώρα και μετά βλέπουμε... Ελπίζω να μην το αφήσουν έτσι το δίκτυο, αλλιώς οι πελάτες που ήρθαν, θα φύγουν ξανά... Ήδη υπάρχουν περιοχές που το 4G σέρνεται.

 

Δυστυχώς είναι πολύ τραγική η κατάσταση, το χειρότερο είναι ότι έχουν δικό τους κατάστημα σε περιοχή που δεν έχει ούτε 4g για δείγμα. Ελπίζω τώρα με τις αναβαθμίσεις και τα FTTH / FTTC που πήραν να βάλουν καμιά οπτική σε καμιά κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Τρια πράγματα θα αλλάξουν σημαντικά το τοπίο ο όσον αφορά την wind.

1)VoLTE/VoWiFi όταν αποκτήσει single ran δίκτυο (τώρα δε γίνεται να υλοποιήσει κάτι τέτοιο)

2)refarm 2100 spectrum. Όταν η Εεττ ξυπνήσει

3) Όταν γίνουν τα παραπάνω το LTE θα κάνει ένα άλμα στην ένταση της τάξης των 10dB και θα καλυφθούν τα πάντα. Όχι πάντα αλλά μέσες άκρες.

 

Ελπίζω να μην τα κάνουν μαντάρα γιατί ναι, έχει ακόμη πολύ δρόμο αλλά το θέμα είναι να γίνεται σωστά.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τρια πράγματα θα αλλάξουν σημαντικά το τοπίο ο όσον αφορά την wind.

1)VoLTE/VoWiFi όταν αποκτήσει single ran δίκτυο (τώρα δε γίνεται να υλοποιήσει κάτι τέτοιο)

2)refarm 2100 spectrum. Όταν η Εεττ ξυπνήσει

3) Όταν γίνουν τα παραπάνω το LTE θα κάνει ένα άλμα στην ένταση της τάξης των 10dB και θα καλυφθούν τα πάντα. Όχι πάντα αλλά μέσες άκρες.

 

Ελπίζω να μην τα κάνουν μαντάρα γιατί ναι, έχει ακόμη πολύ δρόμο αλλά το θέμα είναι να γίνεται σωστά.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Ακόμα και αν μπορέσει να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το (λίγο) φάσμα που έχει στα 2100, τι να το κάνει; Να αφήσει 5 MHz σε 3G και 5 MHz σε 4G; :blink: Πιστεύω οι ταχύτητες θα είναι σχεδόν ίδιες και στις 2 τεχνολογίες, όπως είναι και τώρα άλλωστε... :p Μόνο την "κόκκινη" βλέπω να συμφέρει αυτό με τα 2100.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν μπορέσει να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το (λίγο) φάσμα που έχει στα 2100, τι να το κάνει; Να αφήσει 5 MHz σε 3G και 5 MHz σε 4G; :blink: Πιστεύω οι ταχύτητες θα είναι σχεδόν ίδιες και στις 2 τεχνολογίες, όπως είναι και τώρα άλλωστε... :p Μόνο την "κόκκινη" βλέπω να συμφέρει αυτό με τα 2100.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

 

Μπορεί να δώσει 5MHz 900άρι για 3G και όλο το 10MHz 2100 για 4g.

Για τον κόσμο που έχει της φτάνει εύκολα το bandwidth.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρια πράγματα θα αλλάξουν σημαντικά το τοπίο ο όσον αφορά την wind.

1)VoLTE/VoWiFi όταν αποκτήσει single ran δίκτυο (τώρα δε γίνεται να υλοποιήσει κάτι τέτοιο)

2)refarm 2100 spectrum. Όταν η Εεττ ξυπνήσει

3) Όταν γίνουν τα παραπάνω το LTE θα κάνει ένα άλμα στην ένταση της τάξης των 10dB και θα καλυφθούν τα πάντα. Όχι πάντα αλλά μέσες άκρες.

 

Ελπίζω να μην τα κάνουν μαντάρα γιατί ναι, έχει ακόμη πολύ δρόμο αλλά το θέμα είναι να γίνεται σωστά.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Δεν έχει ακόμα Single RAN? Δεν μπορούνε να κουμπώσουν τα παλιά links στα μηχανήματα της Huawei?

Το refarming είναι δική τους απόφαση κυρίως. Με μια επιστολή στην ΕΕΤΤ που να λέει επιτρέψατε στην Cosmote να κάνει refarm τα 1800 όταν σας το ζήτησε πιστεύω θα πάρουν το ok.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει 5MHz 900άρι για 3G και όλο το 10MHz 2100 για 4g.

Για τον κόσμο που έχει της φτάνει εύκολα το bandwidth.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει ακόμα Single RAN? Δεν μπορούνε να κουμπώσουν τα παλιά links στα μηχανήματα της Huawei?

Το refarming είναι δική τους απόφαση κυρίως. Με μια επιστολή στην ΕΕΤΤ που να λέει επιτρέψατε στην Cosmote να κάνει refarm τα 1800 όταν σας το ζήτησε πιστεύω θα πάρουν το ok.

 

Εννοώ να ολοκληρωθεί το δίκτυο πρώτα. :cool: Έχει πολύ παλιά κομμάτια δικτύου που δε μιλούν την ίδια γλώσσα. Από Γενάρη και μετά ξέρω ότι έχουν χρονοδιάγραμμα για VoLTE/VoWiFi.

Μακάρι να κάνουν refarming asap με το σχήμα που ανέφερες παραπάνω. Η Βονταφον θα πρέπει να το κάνει σύντομα πάντως. Θα έχει τεράστιο κέρδος σε χωρητικότητα. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι πολύ βλάκας γιατί σήμερα την πάτησα για τα καλά.

Έφυγα από την cosmote λόγω μιας πολύ καλής προσφροράς από τη wind.

Υπέγραψα πριν από 2 ώρες και τώρα που σας γράφω το έχω ήδη μετανιώσει.

Δουλεύω στο κέντρο της Αθήνας, Ομόνοια συγκεκριμένα, και το κινητό αδυνατεί να πιάσει 4G μέσα στο γραφείο. Έπρεπε να κατέβω στο πεζοδρόμιο για να δουλέψει το 4G. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν θα φύγω διακοπές εκτος Αττικής.

Με την cosmote "φύσαγε" το κινητό. Κατέβαζε τις σελίδες στο τσακ μπαμ. Με τη wind, στο mail δοκίμασα να μπω και σερνότανε..

Σκέτη απογοήτευση.

Επικοινώνησα αμέσως μαζί τους για να διακόψω πάραυτα το συμβόλαιο, αλλά μου είπαν ότι η παραμονή μου στο δίκτυο είναι υποχρεωτική για δυο μήνες εφόσον πρόκειται για νεά αριθμοδότηση.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κλάφτα Χαράλαμπε που λέει και η παροιμία.

Άκουσες τα παπαγαλάκια εδώ μέσα και την πάτησες. Κρίμα.

Εγώ θα το έκοβα, θα πλήρωνα την ρήτρα και τέλος. Αν είναι να σπάσουν τα νεύρα μου 18 μήνες (ή πόσο υπέγραψες) καλύτερα να πονέσει λίγο η τσέπη μου μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω πως λαθος επιλογη ειναι το συμβολαιο. αν επερνες μια καρτουλα και δεν θα ειχες ολο αυτο της δεσμευσης αλλα θα ειχες και καλυτερα πακετα ειδικα στα mb.

 

η καλυτερη λυση πλεον ειναι ενα δικαρτο κινητο με ενα καρτοκινητο cosmote και ενα f2g η q.

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι πολύ βλάκας γιατί σήμερα την πάτησα για τα καλά.

Έφυγα από την cosmote λόγω μιας πολύ καλής προσφροράς από τη wind.

Υπέγραψα πριν από 2 ώρες και τώρα που σας γράφω το έχω ήδη μετανιώσει.

Δουλεύω στο κέντρο της Αθήνας, Ομόνοια συγκεκριμένα, και το κινητό αδυνατεί να πιάσει 4G μέσα στο γραφείο. Έπρεπε να κατέβω στο πεζοδρόμιο για να δουλέψει το 4G. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν θα φύγω διακοπές εκτος Αττικής.

Με την cosmote "φύσαγε" το κινητό. Κατέβαζε τις σελίδες στο τσακ μπαμ. Με τη wind, στο mail δοκίμασα να μπω και σερνότανε..

Σκέτη απογοήτευση.

Επικοινώνησα αμέσως μαζί τους για να διακόψω πάραυτα το συμβόλαιο, αλλά μου είπαν ότι η παραμονή μου στο δίκτυο είναι υποχρεωτική για δυο μήνες εφόσον πρόκειται για νεά αριθμοδότηση.

 

Μια χαρα ειναι η Wind...εστω και H+ να εχεις το κινητο θα εχει 10-15Mbps Download τουλαχιστον

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...