Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μια καλη ερωτηση πουχω:πρεπει να κανουμε συχνα;;;υπαρχει χρονικο οριο ή βαση χρησης;;;

Μπα... αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν κάνεις και ποτέ. ή κάνεις πριν από ένα μεγάλο update. Πχ, με την 7.1 που έρχεται.

1ον backup.

2ον επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου και setup as new

3ον αναβαθμίζεις τη συσκευή έτσι καθαρή που είναι

4ον επαναφέρεις το backup.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μια καλη ερωτηση πουχω:πρεπει να κανουμε συχνα;;;υπαρχει χρονικο οριο ή βαση χρησης;;;

 

Υπάρχουν διάφορες απόψεις και δε τίθεται πρέπει, είναι ανάλογα με τη χρήση του, έαν βλέπετε στα others του iTunes κάποια gigabytes καλό θα είναι να του κάνετε μία επαναφορά και setup as new αφού πρώτα διασφαλίσετε τα δεδομένα σας. Σε κάθε περίπτωση η επαναφορά από backup θα επαναφέρει και όλα τα "σκουπίδια".

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εδς και 2-3 μερες που φορτιζω το κινητο μονο μεσω usb και οχι με πριζα βλεπω μικροτερη αυτονομια με ιδια χρηση εννοειται απο οταν το φορτιζα μεσω πριζας.Μπορει να ειναι τυχαιο η να παιζει κατι αλλο?!

Εδω και 2-3 μερες κανω μικρες φορτισεις πολλες οπως ειπατε οτι ειναι καλυτερο και συνολικα εχω μικροτερη αυτονομια απο οταν το φορτιζα απο το 20% μεχρι το 100% επισης μεσω πριζας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά....

Και αυτή είναι η beta2 ακόμα, φαντάσου...

 

Aκριβώς..Και σε video με τις beta 4 και 5 τα κάνει όλα στο πι και φί..!!

 

Μετράμε αντίστροφα πραγματικά..!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εδς και 2-3 μερες που φορτιζω το κινητο μονο μεσω usb και οχι με πριζα βλεπω μικροτερη αυτονομια με ιδια χρηση εννοειται απο οταν το φορτιζα μεσω πριζας.Μπορει να ειναι τυχαιο η να παιζει κατι αλλο?!

Εδω και 2-3 μερες κανω μικρες φορτισεις πολλες οπως ειπατε οτι ειναι καλυτερο και συνολικα εχω μικροτερη αυτονομια απο οταν το φορτιζα απο το 20% μεχρι το 100% επισης μεσω πριζας.

Εγω αυτό που βλέπω μετα απο 1 1/2 μήνα χρήσης ειναι οτι κρατάει λιγότερο η μπαταρία του απο το 4s. Υπάρχουν ημέρες που το φορτιζω και απόγευμα γιατι δε με βγάζει η μπαταρία. Στο 4s το άφηνα ολο το βραδυ και με έβγαζε με μια φόρτιση. Δε ξερω, ίσως δεν εχει στρώσει ακομα η μπαταρία του?

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που βλέπω μετα απο 1 1/2 μήνα χρήσης ειναι οτι κρατάει λιγότερο η μπαταρία του απο το 4s. Υπάρχουν ημέρες που το φορτιζω και απόγευμα γιατι δε με βγάζει η μπαταρία. Στο 4s το άφηνα ολο το βραδυ και με έβγαζε με μια φόρτιση. Δε ξερω, ίσως δεν εχει στρώσει ακομα η μπαταρία του?

 

Ενδεχομένως να χρειαστεί να κένετε ορισμένες ρυθμίσεις που αφορούν τη μείωση κατανάλωσης ενέργειας ορισμένες από αυτές είναι:

 

1. Παρακολουθήστε τα στατιστικά στοιχεία για να δείτε τις ανάγκες χρήσης

2. Αποθηκεύστε Ενέργεια με τη χρήση ρυθμίσεων φωτεινότητας

3. Κλείστε Bluetooth, WiFi, LTE όταν δεν τα χρησιμοποιείτε

4. Απενεργοποιήστε Push Mail και Push Notifications

5. Απενεργοποιήστε τις Υπηρεσίες Τοποθεσίας όταν δεν χρειάζονται.

 

Κάνετε αυτά και θα δείτε σημαντική βελτίωση διάρκειας!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να χρειαστεί να κένετε ορισμένες ρυθμίσεις που αφορούν τη μείωση κατανάλωσης ενέργειας ορισμένες από αυτές είναι:

 

1. Παρακολουθήστε τα στατιστικά στοιχεία για να δείτε τις ανάγκες χρήσης

2. Αποθηκεύστε Ενέργεια με τη χρήση ρυθμίσεων φωτεινότητας

3. Κλείστε Bluetooth, WiFi, LTE όταν δεν τα χρησιμοποιείτε

4. Απενεργοποιήστε Push Mail και Push Notifications

5. Απενεργοποιήστε τις Υπηρεσίες Τοποθεσίας όταν δεν χρειάζονται.

 

Κάνετε αυτά και θα δείτε σημαντική βελτίωση διάρκειας!

Κυρίως τις υπηρεσίες τοποθεσίας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το background app refresh το οποίο και μπαταρία καταναλώνει και data.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μονο το Facebook απενεργοποίησα στο background fresh και αυτό λόγω αχρειαστων data...όλα τα αλλα ανοιχτά με 4g και δε τα κλείνω ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κύριοι για τις απαντήσεις σας. Ολα αυτα που προτείνετε τα εχω κανει. Ολα τα settings τα εχω ιδια οπως και στο 4. Και παλι με βγάζει λιγότερο. Ίσως καταναλώνει παραπάνω μπαταρία λογω lte? η μήπως μεγαλύτερης οθόνης? ειναι το μονο που μπορω να σκεφτώ. Απο την αλλη δεν εχω συνέχεια τα data on παρα μονο για λιγο να δω emails οταν ειμαι στη δουλεια. Θα παω στη Vodafone αυριο να πάρω 2η sim me to Vodafone double που υπαρχει, ώστε να χρησιμοποιώ και το 4 και το 5 εναλλάξ!!! Αν και οταν πιάνω το 4 το βρίσκω βαρύ μπροστά στο 5.
Link to comment
Share on other sites

Μονο το Facebook απενεργοποίησα στο background fresh και αυτό λόγω αχρειαστων data...όλα τα αλλα ανοιχτά με 4g και δε τα κλείνω ποτέ...

 

Ειδικά οι εφαρμογές facebook (Pages, Messenger, Facebook) είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρες, εάν δεν τις χρειάζεστε καλό θα ήταν να τις απενεργοποιήσετε από το refresh app και push notifications

 

Ευχαριστώ κύριοι για τις απαντήσεις σας. Ολα αυτα που προτείνετε τα εχω κανει. Ολα τα settings τα εχω ιδια οπως και στο 4. Και παλι με βγάζει λιγότερο. Ίσως καταναλώνει παραπάνω μπαταρία λογω lte? η μήπως μεγαλύτερης οθόνης? ειναι το μονο που μπορω να σκεφτώ. Απο την αλλη δεν εχω συνέχεια τα data on παρα μονο για λιγο να δω emails οταν ειμαι στη δουλεια. Θα παω στη Vodafone αυριο να πάρω 2η sim me to Vodafone double που υπαρχει, ώστε να χρησιμοποιώ και το 4 και το 5 εναλλάξ!!! Αν και οταν πιάνω το 4 το βρίσκω βαρύ μπροστά στο 5.

 

Kαλό θα ήταν να μη συγκρίνετε συσκευές με διαφορετικούς επεξεργαστές και διαφορετικές ανάγκες σε ενέργεια. Κρατήστε στατιστικά, και κάνετε σύγκειση με όμοιες συσκευές. Θα πρέπει να του κάνετε συνεχόμενη χρήση για να μην σας βγάζει 24ωρο. Πόσες ώρες αν επιτρέπεται κάνετε χρήση από πλήρη φόρτιση;

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά οι εφαρμογές facebook (Pages, Messenger, Facebook) είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρες, εάν δεν τις χρειάζεστε καλό θα ήταν να τις απενεργοποιήσετε από το refresh app και push notifications

 

 

 

Kαλό θα ήταν να μη συγκρίνετε συσκευές με διαφορετικούς επεξεργαστές και διαφορετικές ανάγκες σε ενέργεια. Κρατήστε στατιστικά, και κάνετε σύγκειση με όμοιες συσκευές. Θα πρέπει να του κάνετε συνεχόμενη χρήση για να μην σας βγάζει 24ωρο. Πόσες ώρες αν επιτρέπεται κάνετε χρήση από πλήρη φόρτιση;

1 με 1 1/2 ώρες μιλάω περίπου. Μερικές φορες παραπάνω. Θα κοιτάξω τα usage statistics. Αλλα έχετε και δικαιο για το θέμα του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

1 με 1 1/2 ώρες μιλάω περίπου. Μερικές φορες παραπάνω. Θα κοιτάξω τα usage statistics. Αλλα έχετε και δικαιο για το θέμα του επεξεργαστή.

 

Το έχεις σε lte?

Αν ναι, τότε αυτό φταίει σίγουρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς LTE ποια είναι η αυτονομία του σε σχέση με το i4s?

Το 4s χωρίς υπερβολική χρήση δεν μου έβγαζε την μέρα.

 

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει το πόσο γρήγορα ανοίγει η εφαρμογή του Gmail?

Θέλω push οπωσδήποτε και αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιώ gmail. Όμως στο 4s όλες οι εφαρμογές mail client από το app store αργούσαν στο άνοιγμα γιατί έκαναν refreshing.

(Δεν έχω παραλάβει την συσκευή ακόμα).

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς LTE ποια είναι η αυτονομία του σε σχέση με το i4s?

Το 4s χωρίς υπερβολική χρήση δεν μου έβγαζε την μέρα.

 

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει το πόσο γρήγορα ανοίγει η εφαρμογή του Gmail?

Θέλω push οπωσδήποτε και αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιώ gmail. Όμως στο 4s όλες οι εφαρμογές mail client από το app store αργούσαν στο άνοιγμα γιατί έκαναν refreshing.

(Δεν έχω παραλάβει την συσκευή ακόμα).

Gmail δεν εχει push. Mono fetch μπορείτε να κάνετε. Hotmail and icloud have push

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει το πόσο γρήγορα ανοίγει η εφαρμογή του Gmail?

Θέλω push οπωσδήποτε και αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιώ gmail. Όμως στο 4s όλες οι εφαρμογές mail client από το app store αργούσαν στο άνοιγμα γιατί έκαναν refreshing.

(Δεν έχω παραλάβει την συσκευή ακόμα).

 

Η εφαρμογή της Google Gmail ενδείκνυται.

Λίγο που τη χρησιμοποίησα με ένα ξεχασμένο gmail, δουλεύει γρήγορα και είναι αρκετά καλοφτιαγμένη (δοκιμασμένη σε iPhone 5).

Από κάτω η περιγραφή από το iTunes:

Get the official Gmail app for your iPhone or iPad. The newly redesigned app brings the best of Gmail with real-time notifications, multiple account support and search across your entire inbox. With the Gmail app, you can:

 

● Switch between up to 5 accounts

● Get notified of new mail fast, with notification center, badge and lock screen options

● Search through all your mail quickly - now with predictions as you type

● See profile pictures as part of the conversation

● Read your mail with threaded conversations

● Auto-complete contact names as you type from your Google contacts or your phone

● Respond to Google Calendar invites right from the app

● Read and respond to interactive Google+ posts right from the app

● Organize your mail by archiving, labeling, starring, deleting and reporting spam

● Send and receive attachments

● Customize emails with custom scribbles

 

Και έχει και 4,5/5 αστέρια από 1000 περίπου ελληνικά reviews.

 

Gmail δεν εχει push. Mono fetch μπορείτε να κάνετε. Hotmail and icloud have push

Ναι σωστά. Η εγγενής εφαρμογή για Mail, δεν έχει push για τους Google λογαριασμούς. Για αυτό και έβγαλε η Google την δική της εφαρμογή. Η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα.

 

Off-Topic:

Μάλλον θέλει λίγο παραπάνω έλεγχο η Google. Και όλες οι εφαρμογές της συνεργάζονται μεταξύ τους. Από οποιαδήποτε εφαρμογή της μπορείς να μεταπηδήσεις σε άλλη. Δηλαδή οι Google Users είναι πολλοί ευπρόσδεκτοι στο iOS

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβαζει οτι οταν εχεις ανοιχτη την αυτοματη φωτεινοτητα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια γιατι αλλαζει συνεχεια μονο εκει που μπορει να μην το χρειαζεσαι πχ αν εκτεθει το κινητο σε φως για λιγη ωρα και συνεχεια αυτο το πραμα. απο οταν την εχεις κλειστη και την ενταση εννοειται καπου σχετικα χαμηλα. και την αλλαζεις οποτε θες εσυ.ισχυει κατι τετοιο? επισης παρατηρησα οτι μεσω usb εχω λιγοτερη αυτονομια οταν το φορτιζω μεσω usb απο οτι οταν με πριζα..παιζει κατι τετοιο ?

 

συγκεκριμενα διαβασα αυτο

 

"Το πρώτο πράμα που έχει να κάνει κάποιος είναι να μην ανοιγοκλείνει όλη την ώρα τη συσκευή του για να κοιτάει την ώρα ή για να δει αν έχει κάποιο μήνυμα κλπ αφού το άνοιγμα κλείσιμο του φωτισμού μπορεί να μην φαίνεται αλλά "τρώει" την μπαταρία της συσκευής και γι' αυτό το λόγο καλό θα είνια να απενεργοποιήσουμε την αυτόματη προσαρμογή φωτισμού που υπάρχει στο μενού Ρυθμίσεις > Ταπετσαρίες και φωτισμός και να την προσαρμόζουμε χειροκίνητα..."

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

@ Θανάση σ ευχαριστώ σαν εφαρμογή είναι καλή την έχω στο ipad 2, αλλά εκεί λίγο προϊστορικού hardware αργεί να ανοίξει. Εκτός αυτού είναι γενικά πιο αργή από την official email εφαρμογή γιατί αυτή μένει συνεχώς ανοικτή.

Στο i4s έκανα το εξής: χρήσιμοποιουσα την εφαρμογή του Gmail για push, αλλά τα mail μου τα διάβαζα απο την official εφαρμογή την οποία ειχα ρυθμίσει να συγχρονίζει καθε μισή ώρα.

 

Αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσω όλες τις εφαρμογές της Google γιατί θέλω συγχρονισμό με το tablet μου.

Και φυσικά το google maps που είναι τέλειο στην αναζήτηση επειδή περιλαμβανει ακόμα και ψιλικατζιδικα.

 

Σχετικά με την αυτονομία άρθρο που έχω δει εγώ σε όλες τις ios συσκευές εκτός 5 και 5s, είναι ότι η κατανάλωση οφείλεται στην χρήση (οθόνη και data απο 3 g).

Σε αναμονή με όλα ανοικτά, η κατανάλωση είναι πολύ μικρή και δεν αξίζει να περιορίζεις τους αυτοματισμους της συσκευής για να γλυτώσεις ενα 10% στην διάρκεια όλης της μέρας.

Το LTE αν υπάρχει ρύθμιση που να επιτρέπει χρήση μόνο 3g είναι ότι πρέπει.

Σε μια τόσο μικρή οθόνη κάνεις ελάχιστο browsing. Κυρίως χρησιμοποιείς εφαρμογές για ενημέρωση κλπ. Οπότε αν το 3g είναι καλό, αρκεί η ταχύτητα του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις δοκιμάζεις και άλλες εφαρμογές τύπου Mailbox και Sparrow, που έχουν δημιουργηθεί κυρίως για το Gmail. Προσωπικά δεν τις έχω δοκιμάσει γιατί "Γιοκ Gmail".

 

Σχετικά με την αυτονομία άρθρο που έχω δει εγώ σε όλες τις ios συσκευές εκτός 5 και 5s, είναι ότι η κατανάλωση οφείλεται στην χρήση (οθόνη και data απο 3 g).

Σε αναμονή με όλα ανοικτά, η κατανάλωση είναι πολύ μικρή και δεν αξίζει να περιορίζεις τους αυτοματισμους της συσκευής για να γλυτώσεις ενα 10% στην διάρκεια όλης της μέρας.

Το LTE αν υπάρχει ρύθμιση που να επιτρέπει χρήση μόνο 3g είναι ότι πρέπει.

Σε μια τόσο μικρή οθόνη κάνεις ελάχιστο browsing. Κυρίως χρησιμοποιείς εφαρμογές για ενημέρωση κλπ. Οπότε αν το 3g είναι καλό, αρκεί η ταχύτητα του.

 

Τελευταία έχω παρατηρήσει αύξηση στους χρόνους χρήσης. Δεν ξέρω γιατί και πως. Πιθανόν το "Smart" Background Refresh, να έχει μάθει τις συνήθειές μου και να εκτελεί τις διεργασίες διαφόρων εφαρμογών όταν είναι πιο βολικό από άποψη οικονομίας ενέργειας και πρόσβασης στο WiFi/data.

Σε μένα, το 3G είναι πάντα ενεργοποιημένο. Αλλά πλέον έχει βελτιωθεί και πολύ το δίκτυο στις περιοχές που κινούμαι. Το LTE, καλώς υπάρχει, αλλά θέλεις 4-5 (στις 5) γραμμές σήμα, για να μη σου τσακίσει την μπαταρία στο άψε-σβήσε. Αλλά όσο να πεις είναι γρήγορο το άτιμο.

Έχω δει και καλύτερους χρόνους χρήσης, απ'όταν πήρα το iPad mini, μιας και το χρησιμοποιώ λιγότερο κατά τη διάρκεια μιας ημέρας.

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

χρησιμοποιω την εφαρμογη gmail εχει καπου επιλογη να ρυθμισουμε να μας ερχονται τα μηνυματα αμεσα?

και κατι αλλο οταν θελω να στειλω μια φωτογραφια απο καποιο αλμπουμ δεν εμφανιζει το gmail αλλα το icloud πως μπορω να επιλεξω να στελνει αυτοματα με το gmail?

Link to comment
Share on other sites

Το G-mail δεν κάνει ώθηση (push) μέσω της ενσωματωμένης εφαρμογής e-mail. Θα πρέπει να κατεβάσεις την επίσημη εφαρμογή, της Google, ώστε να λαμβάνεις άμεσα νέα e-mails.

Για το δεύτερο που ρωτάς, θα πρέπει να ορίσεις προεπιλεγμένο (default) λογαριασμό e-mail. Αυτό γίνεται από Ρυθμίσεις > Mail, Επαφές, Ημερολόγια > Προεπιλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβαζει οτι οταν εχεις ανοιχτη την αυτοματη φωτεινοτητα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια γιατι αλλαζει συνεχεια μονο εκει που μπορει να μην το χρειαζεσαι πχ αν εκτεθει το κινητο σε φως για λιγη ωρα και συνεχεια αυτο το πραμα. απο οταν την εχεις κλειστη και την ενταση εννοειται καπου σχετικα χαμηλα. και την αλλαζεις οποτε θες εσυ.ισχυει κατι τετοιο? επισης παρατηρησα οτι μεσω usb εχω λιγοτερη αυτονομια οταν το φορτιζω μεσω usb απο οτι οταν με πριζα..παιζει κατι τετοιο ?

 

συγκεκριμενα διαβασα αυτο

 

"Το πρώτο πράμα που έχει να κάνει κάποιος είναι να μην ανοιγοκλείνει όλη την ώρα τη συσκευή του για να κοιτάει την ώρα ή για να δει αν έχει κάποιο μήνυμα κλπ αφού το άνοιγμα κλείσιμο του φωτισμού μπορεί να μην φαίνεται αλλά "τρώει" την μπαταρία της συσκευής και γι' αυτό το λόγο καλό θα είνια να απενεργοποιήσουμε την αυτόματη προσαρμογή φωτισμού που υπάρχει στο μενού Ρυθμίσεις > Ταπετσαρίες και φωτισμός και να την προσαρμόζουμε χειροκίνητα..."

 

OR get a Watch;) it helps! :)

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση σέ όσους έχουν σχετική εμπειρία, η αγορά iphone απο το birdphone από ποιό service καλύπτεται; υπήρξαν προβλήματα πού δέν λύθηκαν ;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...