Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πολύ ψάξιμο,κατέληξα ότι η καλύτερη συσκευή γι αυτά που ζητάω από ένα κινητο ειναι το 920. Αν κ ειναι λίγο μεγάλο για τα γούστα μου,είχα συνηθίσει το xperia ray,θα το πάρω μέσα στη βδομάδα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα σε κανένα χρόνο στη συσκευή,που το πάω για επισκευή,αφού η Nokia μάλλον δε θα υπάρχει;

Ευχαριστώ!

 

Δε νομίζω να αλλάξει κάτι. Αν τώρα η MS αποφασίσει να κλείσει τα Nokia care, πράγμα που απέυχομαι, θα το πας, μαζί με την απόδειξη αγοράς, στο μαγαζί που το πήρες.

 

καποιος απο αυτους που το ειχε παρει απο expansys και εχει cv-gb μπορει να μου πει αν τωρα που εχει επιλογη 4G, εχει καταφέρει να συνδεθει σε 4G? Το εχω ενεργοποιήσει απο cosmote αλλα ολο 3g βλεπω.. και σε περιοχες που εχει 4g

 

Εγώ αρχικά αυτό το firmware είχα, αλλά το άλλαξα επειδή δεν είχε υποστήριξη για 4G. Δεν ξέρω αν τώρα στην Amber του βάλανε.

Edited by Johnious13

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλήμερα ,σήμερα το.πρωί ξύπνησα κ βρήκα το κινητό κλειστό χωρίς καθόλου μπαταριά,το είχαν φωρτισει εχθές το απόγευμα και όταν κοιμιθηκα υπήρχε μπαταριά στα.μισά .4g και wiring κλειστά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα ,σήμερα το.πρωί ξύπνησα κ βρήκα το κινητό κλειστό χωρίς καθόλου μπαταριά,το είχαν φωρτισει εχθές το απόγευμα και όταν κοιμιθηκα υπήρχε μπαταριά στα.μισά .4g και wiring κλειστά.

 

Κατι προφανως εχει μεινει στην μνημη. Δοκιμασε να κρατησεις πατημενο το back κουμπι και κλεισε οτι ειναι ανοιχτο. Ακομα καλυτερα ενα restart.

 

Εχει δοκιμασει κανεις καποιο καμερα software εκτος απο το nokia pro cam? Χτες εβγαλα στο auto κατι macro φωτογραφιες με φωτισμο χωρου, και μου βγηκαν ολες εντονα προς το μπλε.

Με το μαμα δεν δοκιμασα να πω την αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το WB να δεις αν θα αλλάξει...

 

To φανταστηκα οτι ειναι το white balance αλλα στο auto δεν το πηρε απο μονο του σωστα. Υπαρχει πιθανοτητα το εργοστασιακο προγραμμα να δουλευει καλυτερα απο το camera pro?

Εσυ ποιο χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο Pro Cam χρησιμοποιώ... :)

 

Το κακό με αυτό είναι ότι απαιτεί δυο κλικ για μια φωτογραφία (αν δεν κάνω λάθος). Ένα για να εστιάσει και ένα για να την βγάλει. Στην "μαμά" πιέζω στην οθόνη εκαι που θέλω να εστιάσω και καθάρισα. Μου ξεφεύγει κάτι?

 

Συγχαρητήρια για την "αναβάθμιση"....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που καταλαβαίνει καλύτερα τους αριθμούς firmware, τι μας λέει το παρακάτω; Μπορεί να περιορίζεται για μια χώρα ή είναι κάτι που θα έρθει για άλους;

Στο navifirm υπάρχει μια έκδοση 3049.0000.1330.0009

για το product code 059R3S1 π.χ.

EDIT: φαινεται πως είναι για vodafone μόνο και υπηρχε καιρό τώρα. Δεν το είχα προσέξει οκ.

Edited by phonee
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω παντως να το φερω στα επιπεδα του s4 την ημερα αλλα δεν τα καταφερνω. Οσο και να παιξω με τις ρυθμισεις το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Αν ειχε το αποτελεσμα του s4 την ημερα, θα ηταν η τελεια καμερα σε κινητο.

Απλα απο οτι καταλαβαινω τελεια καμερα δεν υπαρχει σε κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, έχεις και εσύ το φαινόμενο με το pro camera, να βλέπεις την φωτογραφία στο στάδιο "Αποθήκευση" πιο καθαρή και πιο ρεαλιστικά χρώματα και μετά το σώσιμο να έχεις μια χειρότερη έκδοση της φωτό;
Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας για να μου πειτε πως λειτουργει η εφαρμογή που εφτιαξα σε Lumia 920 μιας που είναι ακομα beta δεν ξερω αν είναι σωστο αυτό που κανω ας με συγχωρεσουν οι διαχειριστες

αρθρο: ΕΟΠΥΥ Beta για windows phone

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Όλοι το 'χουν. Κι εγώ στο 925 !!!

Λένε οτι μπορεί να φταίει το preview των wp8...

Για αυτό και πιστεύω ότι η κάμερα έχει και άλλα περιθώρια βελτίωσης και κοιτάζω κάθε τόσο αν εμφανιστούν νέα updates.

Link to comment
Share on other sites

Απλα απο οτι καταλαβαινω τελεια καμερα δεν υπαρχει σε κινητο...

 

Μέλλον δεν είχες ποτέ 808. Δεν πειράζει, έφτασε το 1020....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πηρε ενας φιλος μου.. καλο μου φανηκε αλλα δεν μπορει να καταβασει εφαρμογες. Βγαζει το μηνυμα με την οικογενεια. Εψαξα λιγο και διαβασα οτι ισως δεν ειχε βαλει ολες τις πληροφοριες στο mail του. Τις βαλαμε αλλα τιποτα.. καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

Το πηρε ενας φιλος μου.. καλο μου φανηκε αλλα δεν μπορει να καταβασει εφαρμογες. Βγαζει το μηνυμα με την οικογενεια. Εψαξα λιγο και διαβασα οτι ισως δεν ειχε βαλει ολες τις πληροφοριες στο mail του. Τις βαλαμε αλλα τιποτα.. καμια ιδεα???

 

Γράψε κάτι πιο συγκεκριμένο να καταλάβουμε το θέμα σου. Ποιο μήνυμα με οικογένεια σου βγάζει? Το έχει βάλει στην επιλογή "παιδική γωνια"?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέλλον δεν είχες ποτέ 808. Δεν πειράζει, έφτασε το 1020....;)

Οχι φιλε μου δεν το ειχα ποτε...τοσο καλο ειναι οσο εχω ακουσει?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, εσύ πας για το 1020 σε μερικούς μήνες να καλυφθείς απόλυτα από θέμα κάμερα... ;)

 

Κι όχι μόνο αυτός......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και παλι. Το 1020 ναι εχει κορυφη καμερα αλλα δεν μου αρεσει σαν κινητο το πισω μερος του...Προτιμω 920-925 τουλαχιστον οπτικα.

Ακομα ψαχνω την καμερα του 920 και προσπαθω να τελειοποιησω αυτα που εχω τραβηξει. Εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα:

Εχω φωτογραφιες απο ολα τα κινητα που περασαν απο τα χερια μου (και ειναι αρκετα). Απο ολα τα κινητα σε επιπεδο φωτισμου ημερας την καλυτερη λεπτομερεια-χρωματα-θορυβο την εχει μακραν το Gs4.

Ακολουθει 2ο το lumia και τριτο το S3. Ο λογος που εξακολουθω να παιδευομαι ειναι οτι το 920 μου αρεσει πολυ σαν κινητο. Ειναι οτι πιο ποιοτικο εχει περασει απο τα χερια μου μαζι με το iphone 5.

Επισης μου αρεσει το λειτουργικο του κομματι. Ναι μεν πιο λιτο αλλα πολυ πιο γρηγορο και απροβληματιστο.

Εχω παρατηρησει λοιπον το εξης: Εκει που εχω θεμα ειναι στην αποτυπωση των χρωματων (πως τα εισπρατει ο φακος) και οτι οι φωτο εχουν θορυβο. Προφανως για να αυξησει την λεπτομερεια στις φωτο, με το νεο update για να δωσει πιο πολυ sharpness, εχει δωσει και περισσοτερο θορυβο. Εκει που το lumia εχει θεμα ειναι στον τεχνητο φωτισμο. Μου εισπραττει τα χρωματα λαθος. Π.χ. ταμπελα με προβολεις το s4 την πιανει αψογα χρωματικα. Το lumia μπλεδιζει αρκετα. Αν το βαλεις το wb στο συννεφο ναι μεν διορθωνει αλλα γινεται πολυ κοκκινο και παλι χανει φυσικοτητα. Αν ανοιξω τις φωτο στα windows και δωσω διορθωση θορυβου, χανει παρα πολυ λιγο σε detail αλλα εξαφανιζει τον θορυβο. Ο σκοπος μου ειναι να τελειοποιησουμε τις ρυθμισεις στην καμερα για να βγαζουμε τις καλυτερες δυνατες φωτο γιατι πιστευω οτι σαν hardware "το εχει" και με το παραπανω.

Σημειωση: O αλγοριθμος του gs4 ειναι τελειως διαφορετικος. Για να δωσει εμφαση στις φωτο και να εντυπωσιαζει, δουλευει με περισσοτερο contrast sharpness και saturation δινοντας ενα αποτελεσμα πιο εντυπωσιακο αλλα ισως και πιο ψευτικο. Πηρα μια φωτο απο το 920 και την εφερα πολυ κοντα στα επιπεδα του gs4 με editing.

Αν πιστευετε οτι κουραζω και δεν θελετε να το αναλυσουμε, το σεβομαι και σταματαω εδω.

Μεχρι να μου πειτε τι θελετε διαβαστε αυτο το αρθρο..

http://www.wpcentral.com/nokia-lumia-920-windows-phone-camera-101

(δειτε για το iso-και το focus light)

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα

μια ερωτηση σχετικα με το Viber...

οι ειδοποιησεις οταν καποιος στηλει κατι δουλευουν??

επειδη οταν μου στελνουν κατι δεν μου ερχετε ειδοποιηση αλλα ουτε και σε αυτον που το εστειλε του γραφει delivered.

πρεπει να το ανοιξω και να μπω στο Viber και τοτε βλεπω οτι μου εχουν στειλει κατι και αμεσως γινετε delivered και σε αυτον που το εστειλε!!!!

 

Ευχαριστω.

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...