Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και παλι εχω στα χερια μου το lumia.

Εβγαλα τις ιδιες φωτο που εβγαλα και με το gs4 στις ιδιες συνθηκες.

Παιδια.....απογοητευτηκα....Οι φωτο του ειναι πιο σκοτεινες και καμια σχεση στην λεπτομερεια...

Σε macro τα πραγματα ειναι μια χαρα αλλα στις μακρινες...δραμα..! :(:(:(

Μου βρηκε update το κανω τωρα και σας ενημερωνω αν αλλαξει κατι...

Τονιζω οτι ολα γιναν στο default της καμερας.

Νιωθω οτι την πατησα δυστυχως...ελπιζω να φτιαξει με το update..

 

Αν δεν σου βγάλει την amber κάνε τουλάχιστον την προηγούμενη αναβάθμηση..Μετά βγάλε τις φωτό και πες μας! Επίσης διάβασε το σχόλιο από πάνω..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν σου βγάλει την amber κάνε τουλάχιστον την προηγούμενη αναβάθμηση..Μετά βγάλε τις φωτό και πες μας! Επίσης διάβασε το σχόλιο από πάνω..

 

Μολις τελειωσε το update. Πως καταλαβαινω ποια εκδοση περασε? αν ειναι η amber η οχι?

Συγγνωμη που ρωταω αλλα ειμαι ασχετος απο mobile και καιγομαι να δω τι γινεται με την καμερα του...

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσε το update. Πως καταλαβαινω ποια εκδοση περασε? αν ειναι η amber η οχι?

Συγγνωμη που ρωταω αλλα ειμαι ασχετος απο mobile και καιγομαι να δω τι γινεται με την καμερα του...

 

θα πας ρυθμίσεις--> προσθετα και πληροφορίες και εκεί θα πρέπει να γράφει Lumia Amber.

Link to comment
Share on other sites

Οτάν μιλάς για λεπτομέρεια, νομίζω σε μπερδεύει η ανάλυση. Λογικό είναι όταν την μεγενθυνεις να χάνει αφου έχει μικρότερη ανάλυση.

Από άποψη καθαρότητας και λεπτομέρειας έχεις άδικο. Είναι στα ίδια επίπεδα και μετά απο Amber τα πράγματα καλυτερεύουν και με το Pro Cam... Μην βιάζεσαι...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι εχω στα χερια μου το lumia.

Εβγαλα τις ιδιες φωτο που εβγαλα και με το gs4 στις ιδιες συνθηκες.

Παιδια.....απογοητευτηκα....Οι φωτο του ειναι πιο σκοτεινες και καμια σχεση στην λεπτομερεια...

Σε macro τα πραγματα ειναι μια χαρα αλλα στις μακρινες...δραμα..! :(:(:(

Μου βρηκε update το κανω τωρα και σας ενημερωνω αν αλλαξει κατι...

Τονιζω οτι ολα γιναν στο default της καμερας.

Νιωθω οτι την πατησα δυστυχως...ελπιζω να φτιαξει με το update..

 

Τις φωτογραφιες τις συγκρινες σε υπολογιστη; Ρωταω γιατι η οθονη του s4 ειναι καλυτερης ευκρινειας

Link to comment
Share on other sites

θα πας ρυθμίσεις--> προσθετα και πληροφορίες και εκεί θα πρέπει να γράφει Lumia Amber.

Oχι δεν το γραφει δυστυχως αρα δεν την παιρνω ακομα....:(

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να τραβαει καλυτερες φωτο απο το εργοστασιακο?

Στο βιντεο τα παει καλα, πολυ κοντα στο s4. Στις φωτο ομως...οχι. Ειμαι διατεθημενος να μπω σε win8 αλλα να αξιζει η καμερα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σύγκριση γίνεται σε PC και πατώντας όχι ζουμ αλλά την επιλογή -> πραγματικό μεγεθος φωτό
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Οτάν μιλάς για λεπτομέρεια, νομίζω σε μπερδεύει η ανάλυση. Λογικό είναι όταν την μεγενθυνεις να χάνει αφου έχει μικρότερη ανάλυση.

Από άποψη καθαρότητας και λεπτομέρειας έχεις άδικο. Είναι στα ίδια επίπεδα και μετά απο Amber τα πράγματα καλυτερεύουν και με το Pro Cam... Μην βιάζεσαι...

 

Οχι γιατι το s4 το ειχα σεταρει να τραβηξει σε 9mp 16:9 οχι σε 13mp.

Μακαρι να εχω αδικο αλλα (απανταω και στον φιλο απο κατω) τις φωτο δεν τις κοιταω καν στο κινητο αλλα στον υπολογιστη σε οθονη 1080p. (παρεπιπτωντος οι φωτο στην οθονη του φαινονται θολες).

Μακαρι να ειναι στα ιδια επιπεδα αλλα δεν ειναι...Ανεβαζω φωτο στο imageshack και θα τις δεις.

Δεν θελω να απογοητευτω αλλα η αληθεια ειναι οτι την εχω ακουσει λιγο...Μου αρεσει σαν τηλεφωνο πολυ αλλα η καμερα του ειναι το βασικο για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο τα πάει καλά γιατί τραβάνε στην ίδια ανάλυση (1920*1080). Στις φωτο όμως έχουν διαφορετικές αναλύσεις κι αυτό νομίζω σε μπερδεύει.

Ποιας χώρας είναι η συσκευή? Στο κουτί πρέπει να έχει τα αρχικά η αλλιώς κοίτα κάτω απ' το sim tray και πες μας το product code...

 

Edit: Είδα για την ανάλυση αυτό που έγραψες.

Μην κατεβάσεις κάποια εφαρμογή. Περίμενε την Amber, αν δεν είναι διαθέσιμη...

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν το γραφει δυστυχως αρα δεν την παιρνω ακομα....:(

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να τραβαει καλυτερες φωτο απο το εργοστασιακο?

Στο βιντεο τα παει καλα, πολυ κοντα στο s4. Στις φωτο ομως...οχι. Ειμαι διατεθημενος να μπω σε win8 αλλα να αξιζει η καμερα...

 

Υπάρχουν μερικά που θα μπορούσες να δοκιμάσεις αλλά είναι επι πληρωμή. Ένα που έχω διαβάσει καλά λόγια και έχει και καλά reviews είναι το proshot

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/proshot/3d6a3d7e-5aca-4aee-b059-590b9f53cc13

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικά που θα μπορούσες να δοκιμάσεις αλλά είναι επι πληρωμή. Ένα που έχω διαβάσει καλά λόγια και έχει και καλά reviews είναι το proshot

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/proshot/3d6a3d7e-5aca-4aee-b059-590b9f53cc13

 

Ας περιμένει το προ-καμ με την αμπερ που είναι δωρεάν και της Νόκια! Πάντως και της microsoft το εργοσταστιακό που λέτε, μετά το update είναι εξαιρετικό..ούτε θολές ούτε τπτ! Σε σχέση με iPhone 5 και S3 που μπορώ να μιλήσω, υπερτερεί αρκετά!

 

Ερώτηση για όσους ξέρουν..Self-Timer έχει η pro-cam;

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογή sysapp pusher, και από εκεί κάνε ενημέρωση σε όλες τις εφαρμογές με το γρανάζι μπροστά, όλη την κατηγορία system και τα πρόσθετα + πληροφορίες, και πήγαινε ξανά να δεις αν έχεις Amber.

Η κάμερα του 920 την μέρα, υστερούσε λίγο σε φώτο, πριν την Amber, μετά την Amber όμως και το Nokia pro cam έχουν διορθωθεί οι φωτογραφίες και η θολούρα που λες και η ευκρίνια. Καλά για φώτο με χαμηλό φωτισμό και βραδυνές είναι πιο μπροστά απ το S4 σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους ξέρουν..Self-Timer έχει η pro-cam;

 

Έχει...

Αν και είναι shutter delay και δεν κρατάει 10" πχ Περίπου 3" πρέπει να είναι...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι τα λινκς

Εχω αδικο..?

Υστερει παντου και στην λεπτομερεια και στα χρωματα. Στο lumia ειναι λες και του εχεις βαλει ενα κιτρινο τζαμι μπροστα..

 

http://imageshack.us/a/img17/7599/gjdg.jpg

 

http://imageshack.us/a/img543/5918/5kh7.jpg

 

Τα στοιχεια ειναι:

Νοκια 920.1

vodafone de

FCC ID: PYARM-821

Μεσα στο info:

RM-821 EU EURO2 268

CONFIG.ID 151412

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι coming soon η Amber...

Δοκίμασε με Nokia Software Updater 3.0.8.

Αν εξαιρέσεις την κιτρινίλα, που σιορθώνεται με την αναβάθμιση, και την διαφορά στα MP, ~9,5MP του S4 και ~7ΜΡ του 920, έχουν πολύ καλή λεπτομέρεια και είναι πολύ κοντά... Βάλε Amber με Pro Cam και δοκίμασε βραδυνές για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

 

Edit: Τα πλήκτρα φωτίζονται ανάλογα με το περιβαλλον...

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογή sysapp pusher, και από εκεί κάνε ενημέρωση σε όλες τις εφαρμογές με το γρανάζι μπροστά, όλη την κατηγορία system και τα πρόσθετα + πληροφορίες, και πήγαινε ξανά να δεις αν έχεις Amber.

Η κάμερα του 920 την μέρα, υστερούσε λίγο σε φώτο, πριν την Amber, μετά την Amber όμως και το Nokia pro cam έχουν διορθωθεί οι φωτογραφίες και η θολούρα που λες και η ευκρίνια. Καλά για φώτο με χαμηλό φωτισμό και βραδυνές είναι πιο μπροστά απ το S4 σίγουρα.

 

Κατεβασα το προγραμμα και εχω χασει λιγο την μπαλα...

Εχει σε καποια αριστερα το γραναζακι που λες, αλλα δεξια στα περισσοτερα γραφει version unknown...

Επισης εχει και το nokia pro cam το οποιο αν πατησω πανω του δεν μου βγαζει update αλλα install.

 

ΑΣΧΕΤΟ: Τα τρια φωτακια κατω αναβουν οποτε να'ναι? (back κτλ)

 

Νομίζω είναι coming soon η Amber...

Δοκίμασε με Nokia Software Updater 3.0.8.

Αν εξαιρέσεις την κιτρινίλα, που σιορθώνεται με την αναβάθμιση, και την διαφορά στα MP, ~9,5MP του S4 και ~7ΜΡ του 920, έχουν πολύ καλή λεπτομέρεια και είναι πολύ κοντά... Βάλε Amber με Pro Cam και δοκίμασε βραδυνές για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

 

Edit: Τα πλήκτρα φωτίζονται ανάλογα με το περιβαλλον...

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Ειχα την εντυπωση οτι το 920 ειχε 8αρα καμερα.

Οποτε μετα την αναβαθμιση θα διορθωθει η κιτρινιλα και θα δω διαφορα και στο sharpness?

Παιδια ζητω ειλικρινα συγγνωμη για τα απανωτα post αλλα με εχει πιασει πανικος...κακως βεβαια..

Ειστε πολυ εξυπηρετικοι και φιλικοι. Καλως σας βρηκα

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Ειχα την εντυπωση οτι το 920 ειχε 8αρα καμερα.

Παιδια ζητω ειλικρινα συγγνωμη για τα απανωτα post αλλα με εχει πιασει πανικος...κακως βεβαια..

Οποτε μετα την αναβαθμιση θα διορθωθει η κιτρινιλα και θα δω διαφορα και στο sharpness?

 

8,7 έχει.. Αλλά δεν σημαίνει ότι κάθε φωτό που βγάζεις είναι στα 8,7MP. Εξαρτάται από την αναλογία (16:9 ή 4:3), ζουμ και άλλους παράγοντες! Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το S4 και για όλα!

Επίσης όσο πιο πολλά MP τόσο πιο πολύ λεπτομέρια όταν τη μεγαλώσεις..αλλά το θέμα είναι είναι τι βλέπεις όταν ανοίγεις τη φωτό κανονικά (χωρίς μεγέθυνση).

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

εχει 8.9 σε 4/3 ή 7 σε 16/9 αν θυμαμαι καλα. Εγω ακολουθω τη συμβουλη ενος τυπα απο gsmarena που λεει βιντεο παντα 16/9 και φωτογραφια παντα 4/3 :)
Link to comment
Share on other sites

8,7ΜΡ κάμερα έχει το 920 αλλά όταν το βάλεις σε 16:9 πέφτει αφου είναι τετράγωνος ο αισθητήρας κλπ.

Δεν πειράζουν οι ερωτήσεις...

Θα δεις διαφορά !!!

πχ:

http://www.noknok.tv/wp-content/uploads/2013/09/Nokia-Lumia-920-pre-update-03.jpg?2810bd

http://www.noknok.tv/wp-content/uploads/2013/09/Nokia-Lumia-920-post-update-03.jpg?2810bd

 

Κοίτα μετά το update τα σπίτια... Φυσικά τα αποτελέσματα διαφέρουν ανάλογα με τις συνθήκες, απλά ενδεικτικά.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Απο birdphone το συγκεκριμενο δε θα το αγοραζα. Πολλοι εδω εχουν γραψει οτι τους εβγαλε προβλημα και φοβαμαι μην πεσανε σε ελαττωματικη παρτιδα.

 

Καλημέρα συνforumήτες

 

Επειδή θέλω να αγοράσω το 920 ( ως αντικατάσταση του επαγγελματικού Blackberry που έχω ) , και επειδή θέλω να αποφύγω να δώσω σχεδόν 400 € που πωλείται στα καταστήματα ( π.χ Πλαίσιο κτλ) , παρακαλώ ας μου πει όποιος γνωρίζει εάν θα είναι safe η επιλογή του από Skroutzoμάγαζο ( περίπου 160 € λιγότερα)

Διαβάζω ότι δεν θα μπορούν να αναβαθμιστούν , προβληματικές παρτίδες κ.τ.λ

Τελικά τι ισχύει??

Αν μπορεί κάποιος που έχεια γοράσει από Skroutzoμάγαζο και έχει κάνει update την amber , ας με ενημερώσει από που το πήρε ή τι να προσέξω ( χώρα προέλευσης κ.τ.λ) , έστω και με pm

Μήπως τελικα θα πρέπει να προτιμήσω τα ''μεγάλα'' καταστήματα με κόστος φυσικά 400 € ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

8,7ΜΡ κάμερα έχει το 920 αλλά όταν το βάλεις σε 16:9 πέφτει αφου είναι τετράγωνος ο αισθητήρας κλπ.

Δεν πειράζουν οι ερωτήσεις...

Θα δεις διαφορά !!!

πχ:

http://www.noknok.tv/wp-content/uploads/2013/09/Nokia-Lumia-920-pre-update-03.jpg?2810bd

http://www.noknok.tv/wp-content/uploads/2013/09/Nokia-Lumia-920-post-update-03.jpg?2810bd

 

Κοίτα μετά το update τα σπίτια... Φυσικά τα αποτελέσματα διαφέρουν ανάλογα με τις συνθήκες, απλά ενδεικτικά.

 

Exουν διαφορα και οχι μονο εκει αλλα και στον θορυβο. Μετα το update δειχνει λιγοτερο θορυβο.

Εχω κατεβασει το nokia software updater και ειμαι στο preparing Να δω τι θα κανει.

Το αλλο που παρατηρησα ειναι στην οθονη οτι ειναι λες και εχει ενα πολυ αχνο glitter (μικρα μικρα σωματιδια) λες και φορας επανω προστασια οθονης ματ. Δεν ξερω αν το εχει και το δικο σας το ιδιο πραγμα και δεν ξερω αν σας το εδωσα να το καταλαβετε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Απο birdphone το συγκεκριμενο δε θα το αγοραζα. Πολλοι εδω εχουν γραψει οτι τους εβγαλε προβλημα και φοβαμαι μην πεσανε σε ελαττωματικη παρτιδα.

 

Καλημέρα συνforumήτες

 

Επειδή θέλω να αγοράσω το 920 ( ως αντικατάσταση του επαγγελματικού Blackberry που έχω ) , και επειδή θέλω να αποφύγω να δώσω σχεδόν 400 € που πωλείται στα καταστήματα ( π.χ Πλαίσιο κτλ) , παρακαλώ ας μου πει όποιος γνωρίζει εάν θα είναι safe η επιλογή του από Skroutzoμάγαζο ( περίπου 160 € λιγότερα)

Διαβάζω ότι δεν θα μπορούν να αναβαθμιστούν , προβληματικές παρτίδες κ.τ.λ

Τελικά τι ισχύει??

Αν μπορεί κάποιος που έχεια γοράσει από Skroutzoμάγαζο και έχει κάνει update την amber , ας με ενημερώσει από που το πήρε ή τι να προσέξω ( χώρα προέλευσης κ.τ.λ) , έστω και με pm

Μήπως τελικα θα πρέπει να προτιμήσω τα ''μεγάλα'' καταστήματα με κόστος φυσικά 400 € ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης

 

Εγγυημένο μαγαζί!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

 

Να υποθέσω από την απάντησή σου , ότι safe δεν είναι σε κανένα ελληνικό skroutzομάγαζο??

 

Καμιά άλλη γνώμη??

Ευχαριστώ

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 925 μου απο Kaizer shop και είναι άριστο !!!

Ο κολλητός μου πήρε το 920 απ' το mmplanet και επίσης δεν έχει θέμα.

Αυτό που θα κοιτάξεις είναι το να είναι unbranded η συσκευή, μην είναι vodafone πχ. Αν σου προκύψει κάποιο θέμα με την συσκευή υπάρχουν και τα Nokia Care...

Πάντως με τέτοια διαφορά τιμής δεν βλέπω κάποιον λόγο να επιλέξεις "επώνυμο" κατάστημα...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το 925 μου απο Kaizer shop και είναι άριστο !!!

Ο κολλητός μου πήρε το 920 απ' το mmplanet και επίσης δεν έχει θέμα.

Αυτό που θα κοιτάξεις είναι το να είναι unbranded η συσκευή, μην είναι vodafone πχ. Αν σου προκύψει κάποιο θέμα με την συσκευή υπάρχουν και τα Nokia Care...

Πάντως με τέτοια διαφορά τιμής δεν βλέπω κάποιον λόγο να επιλέξεις "επώνυμο" κατάστημα...

 

Εμενα που ειναι vodafone? Δηλαδη στην αρχικη οθονη εμφανιζει vodafone Και εχει και καποια apps μεσα.

Λες να εχω θεμα?

 

Ασχετο συγκρινα σε χαμηλο φωτισμο βιντεο με iphone 5. Μακραν καλυτερο το 920. Στα παντα. 21kbps και 30fps ενω το iphone 5 ειχε 18kbps και 26fps. Χωρις τον θορυβο.

Επισης δεν μπορω να κανω Update μεσω nokia updater. μου λεει συνεχεια να βαλω το usb ενω ειναι πανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...