Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο συμφορουμητης βρήκε αξιοπρεπεστατη προσφορά και πολύ καλά έκανε και την ποσταρε εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7347822#post7347822

 

Η απορία που μου γεννιέται εμένα είναι για πιο λόγο να πάρει κάποιος τηλέφωνο στην περιοχή των 400 ευρώ, που δεν έχει την 800ρα μπάντα;

 

ΥΓ

Να ξαναπώ ότι ο συμφορουμητης καλά έκανε και ποσταρε την προσφορά. Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει κι από όπου θέλει.

Η ερώτηση μου είναι γενικότερη και είμαι στο σωστό νήμα (νομίζω) για να την εκφρασω.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο συμφορουμητης βρήκε αξιοπρεπεστατη προσφορά και πολύ καλά έκανε και την ποσταρε εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7347822#post7347822

 

Η απορία που μου γεννιέται εμένα είναι για πιο λόγο να πάρει κάποιος τηλέφωνο στην περιοχή των 400 ευρώ, που δεν έχει την 800ρα μπάντα;

 

ΥΓ

Να ξαναπώ ότι ο συμφορουμητης καλά έκανε και ποσταρε την προσφορά. Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει κι από όπου θέλει.

Η ερώτηση μου είναι γενικότερη και είμαι στο σωστό νήμα (νομίζω) για να την εκφρασω.

 

Εχουν ανοιξει δοκιμαστικα και οι αλλες συχνοτητες, οποτε αυτος ο λογος δεν πρεπει να ανησυχει κανεναν. Κατεβηκα ελλαδα το καλοκαιρι και το τηλεφωνο μου δεν υποστηριζει την 800, αλλα ειχα κανονικα LTE

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ανοιξει δοκιμαστικα και οι αλλες συχνοτητες, οποτε αυτος ο λογος δεν πρεπει να ανησυχει κανεναν. Κατεβηκα ελλαδα το καλοκαιρι και το τηλεφωνο μου δεν υποστηριζει την 800, αλλα ειχα κανονικα LTE

Τι εννοείς δοκιμαστικά;;;

Ποιο κινητό και ποιες συχνότητες;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι Κατερίνη, με Vodafone και είχα μέχρι πριν 2 - 3 μήνες το Leeco x600 που δεν είχε 800ρα μπάντα Αμφιβάλλω αν σ όλη την πόλη υπήρξαν ένα δύο σημεία που έπιασε 4G. Ήταν στην καλύτερη περίπτωση στο Η+. Μάλιστα τον τελευταίο σχεδόν 1 χρόνο, ακόμα και με Η+ το mobile internet ήταν αργό. Αυτό με την πτώση ταχύτητας στο Η+ το παρατήρησα και σε άλλο τηλέφωνο, οπότε δεν ήταν θέμα συσκευής. Σαν κάτι να άλλαξε στο δίκτυο.

Τώρα έχω ένα redmi note 4x global. Πιάνει σχεδόν παντού 4G και πάει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δοκιμαστικά;;;

Ποιο κινητό και ποιες συχνότητες;

 

Ακυρο φιλε γραψε λαθος, νομιζα οτι δεν ειχα την 800αρα αλλα τελικα την εχω.

:O:O:O:X

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο φιλε γραψε λαθος, νομιζα οτι δεν ειχα την 800αρα αλλα τελικα την εχω.

:O:O:O:X

 

Ποιο κινητό;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ZTE Nubia N1 Lite

 

5.5 ίντσες HD, 4πυρινο, 2/16 μνήμες, με δυνατότητα για κάρτα μνήμης στη θέση της 2ης SIM, με 800ρα μπάντα, 8/5 Mp κάμερες, 3000mAh μπαταρία.

 

Στα ~90 $ + ~10 $ priority mail =~100$:

https://m.banggood.com/ZTE-Nubia-N1-Lite-5_5-inch-Fingerprint-2GB-RAM-16GB-ROM-MTK6737-Quad-core-4G-Smartphone-p-1186365.html

 

Νομίζω ότι είναι απ τις καλύτερες περιπτωσεις, αν μιλάμε για 5.5 ίντσες σ αυτή την περιοχή τιμών (80~90 ευρώ, μαζί με το priority mail) .

 

Στο skroutz στα 111 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/12606134/ZTE-Nubia-N1-Lite-16GB.html

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

ZTE Nubia N1 Lite

 

5.5 ίντσες HD, 4πυρινο, 2/16 μνήμες, με δυνατότητα για κάρτα μνήμης στη θέση της 2ης SIM, με 800ρα μπάντα, 8/5 Mp κάμερες, 3000mAh μπαταρία.

 

Στα ~90 $ + ~10 $ priority mail =~100$:

https://m.banggood.com/ZTE-Nubia-N1-Lite-5_5-inch-Fingerprint-2GB-RAM-16GB-ROM-MTK6737-Quad-core-4G-Smartphone-p-1186365.html

 

Νομίζω ότι είναι απ τις καλύτερες περιπτωσεις, αν μιλάμε για 5.5 ίντσες σ αυτή την περιοχή τιμών (80~90 ευρώ, μαζί με το priority mail) .

 

Στο skroutz στα 111 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/12606134/ZTE-Nubia-N1-Lite-16GB.html

 

στη θεση σου θα το περνα απο σκρουτζ , γλυτωνεις πολλα για 11 ευρω

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου θα το περνα απο σκρουτζ , γλυτωνεις πολλα για 11 ευρω
Εντάξει, 25€ η διαφορά, βάλε και τα μεταφορικά, δεν τα λες και λίγα, αγοράζεις θήκες κλπ με τη διαφορά και ουσιαστικά έχεις την ίδια εγγύηση. Εγώ ήμουνα έτοιμος να το χτυπήσω πριν μερικές ημέρες αλλά η ρόμ με την οποία έρχεται είναι custom και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να του περάσεις την international, οπότε το άφησα. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και από Ελλάδα.

Αν είναι εύκολο, τότε το θεωρώ και εγώ πολύ καλή επιλογή στα χρήματά του, είτε από Ελλάδα είτε από Κίνα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, 25€ η διαφορά, βάλε και τα μεταφορικά, δεν τα λες και λίγα, αγοράζεις θήκες κλπ με τη διαφορά και ουσιαστικά έχεις την ίδια εγγύηση. Εγώ ήμουνα έτοιμος να το χτυπήσω πριν μερικές ημέρες αλλά η ρόμ με την οποία έρχεται είναι custom και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να του περάσεις την international, οπότε το άφησα. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και από Ελλάδα.

Αν είναι εύκολο, τότε το θεωρώ και εγώ πολύ καλή επιλογή στα χρήματά του, είτε από Ελλάδα είτε από Κίνα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Η ρομ στα ΖΤΕ ειναι ευκολη καθως οι ΜΤΚ εχουν ενα τροπο για να περασεις την ρομ και αυτος ειναι το φλασοεργαλειο. Οποτε αν σου ερθει με οτι να ναι ρομ, εδω θα ειμαστε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευτυχής κάτοχος του Leeco Le 2 Pro εδώ και 2 σχεδόν χρόνια, σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο κινητό (5,5-5,7", τουλάχιστον 4gb ram, τουλάχιστον 32gb - επιθυμητό παραπάνω-, ιδανικά όσο πιο bezeless γίνεται, αν έχει και curved οθόνη στις γωνίες ακόμα καλύτερα) και να βγάζει ακόμα καλύτερες φωτό από το τωρινό μου (ιδανικά να έχει και flash η selfie κάμερα). Το τωρινό έχει 21mp αισθητήρα IMX230. Budget ως 250, από όπου να ναι, αρκεί να μη φάω τελωνείο.

Έχετε κάποιο να προτείνετε? Σκέφτηκα για το Le 3 pro X722 που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία από το δικό μου, μα έχει 16mp αισθητηρα IMX298. Αυτό σημαίνει ότι θα βγάζει χειρότερες φωτό από το τωρινό μου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω xiaomi φορτιστη για το redmi 3s.

εκτος απο ebay, εχει πουθενα αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα το redmi 3s που να απαιτεί κάποιον 'ιδιαίτερο' φορτιστή (άντε καμία ταχυφόρτιση ίσως...; Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο).

Οπότε, μπορείς να δεις και οποιονδήποτε (επώνυμο μάλιστα) φορτιστή με παρόμοια χαρακτηριστικά από ελληνικό μαγαζί.

Η διαφορά με Κίνα δεν είναι τραγική σε αυτά τα είδη και δεν αξίζει -πιστεύω- να υποστεί κανείς την αναμονή και όλα τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

 

η μπαταρια του δεν ειναι λιγο μικρη?

υπαρχει δυνατοτητα να αλλαχθει αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Στο πι σι μου δουλεύειτο λινκ

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5A-Global-Edition-5_5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-425-Quad-core-4G-Smartphone-p-1198978.html?rmmds=category

Xiaomi Redmi Note 5A Global Edition 5.5 inch 2GB RAM 16GB ROM

Link to comment
Share on other sites

Στο πι σι μου δουλεύειτο λινκ

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5A-Global-Edition-5_5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-425-Quad-core-4G-Smartphone-p-1198978.html?rmmds=category

Xiaomi Redmi Note 5A Global Edition 5.5 inch 2GB RAM 16GB ROM

Δεν αξίζει οταν με σχεδόν ίδια χρήματα παίρνεις redmi note 4

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για φιλο που δινει αυστηρα ως 100 ειδα το uhans note 4

μου φαινεται εντελως αντιγραφη του xiaomi με πιο light επεξεργαστη

τα αλλα της κινητα ειναι μια χαρα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

για φιλο που δινει αυστηρα ως 100 ειδα το uhans note 4

μου φαινεται εντελως αντιγραφη του xiaomi με πιο light επεξεργαστη

τα αλλα της κινητα ειναι μια χαρα νομιζω

Δες και το leeco s3. Πολύ αξιολογη συσκευή. Την έχω πάρει για φίλο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για φιλο που δινει αυστηρα ως 100 ειδα το uhans note 4

μου φαινεται εντελως αντιγραφη του xiaomi με πιο light επεξεργαστη

τα αλλα της κινητα ειναι μια χαρα νομιζω

Σημασία έχει το software.

Δεν θα είναι ελαφρύ όπως της ΧΙΑΟΜΙ, οπότε η τελική εμπειρία χρήσης θα είναι διαφορετική.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευτυχής κάτοχος του Leeco Le 2 Pro εδώ και 2 σχεδόν χρόνια, σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο κινητό (5,5-5,7", τουλάχιστον 4gb ram, τουλάχιστον 32gb - επιθυμητό παραπάνω-, ιδανικά όσο πιο bezeless γίνεται, αν έχει και curved οθόνη στις γωνίες ακόμα καλύτερα) και να βγάζει ακόμα καλύτερες φωτό από το τωρινό μου (ιδανικά να έχει και flash η selfie κάμερα). Το τωρινό έχει 21mp αισθητήρα IMX230. Budget ως 250, από όπου να ναι, αρκεί να μη φάω τελωνείο.

Έχετε κάποιο να προτείνετε? Σκέφτηκα για το Le 3 pro X722 που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία από το δικό μου, μα έχει 16mp αισθητηρα IMX298. Αυτό σημαίνει ότι θα βγάζει χειρότερες φωτό από το τωρινό μου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Στέλιος

 

Το θέμα της cameras είναι softwate και ο chrisball έχει κάνει φοβερή δουλειά στις rom του όπως και στα θέματα διαχείρισης μπαταρίας...άλλαξε rom και θα έχεις καινούριο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της cameras είναι softwate και ο chrisball έχει κάνει φοβερή δουλειά στις rom του όπως και στα θέματα διαχείρισης μπαταρίας...άλλαξε rom και θα έχεις καινούριο κινητο
Αν είναι θέμα software, τότε με άλλες εφαρμογές κάμερας θα βγάζει καλύτερες;

Αλλιώς πώς γίνεται μια διαφορετική Ρομ να επεμβαίνει στο hardware; Τι αλλαγές κάνει δηλαδή ο dev;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...