Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους σας χρονια πολλα και καλη χρονια να έχουμε. Θα ηθελα να κανω ενα δωρο στν εαυτο μου αυτες τις μέρες και εχω βάλει στο ματι το umidigi s2. Εχει καποιος αυτη την συσκευή;; εχω δει στο ίντερνετ αρκετα review αλλα θελω να ξερω και σε καθημεινη χρήση πως τα παει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους σας χρονια πολλα και καλη χρονια να έχουμε. Θα ηθελα να κανω ενα δωρο στν εαυτο μου αυτες τις μέρες και εχω βάλει στο ματι το umidigi s2. Εχει καποιος αυτη την συσκευή;; εχω δει στο ίντερνετ αρκετα review αλλα θελω να ξερω και σε καθημεινη χρήση πως τα παει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιατι? Τσακωμενοι ειστε? :)

Η UMI γενικα δεν εχει καλο ονομα σε αξιοπιστια. Υπαρχουν αλλες πιο αξιοπιστες εταιρίες να απευθυνθείς.

Α δεν το εχεις κανει ηδη, ψαξε λιγο στα θεματα των συσκευων του φορουμ . Σιγουρα κατι θα εντοπισεις.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

εχουμε πολυ καλες σχεσεις δοξα τν θεο!:p:p Αν γνωριζει καποιος οποιοδηποτε αξιοπιστο μεντελο μεχρι 170 ευρω ας μου πει. (περα απο τα πολυ καλα χιαομι)
Link to comment
Share on other sites

εχουμε πολυ καλες σχεσεις δοξα τν θεο!:p:p Αν γνωριζει καποιος οποιοδηποτε αξιοπιστο μεντελο μεχρι 170 ευρω ας μου πει. (περα απο τα πολυ καλα χιαομι)

 

Τα xiaomi!!! Αν ειναι να δωσεις 170 ευρω παιρνεις και απο Ελλαδα το redmi note 4x. Καλη προταση απο banggood το nubia m2 που ειναι τζαμπα με 140 ευρω περιπου με amoled οθονη 4 ram και 64 rom.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ. το ειδα εχθες το Μ2 και οντως ειναι εξαιρετικη η τιμη του. το μονο που με ανυσηχει ειναι αν θα πληρωσω τελωνειο.
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ. το ειδα εχθες το Μ2 και οντως ειναι εξαιρετικη η τιμη του. το μονο που με ανυσηχει ειναι αν θα πληρωσω τελωνειο.

 

Θα επιλεξεις τροπος αποστολης priority με 2 δολλαρια παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Τα xiaomi!!! Αν ειναι να δωσεις 170 ευρω παιρνεις και απο Ελλαδα το redmi note 4x. Καλη προταση απο banggood το nubia m2 που ειναι τζαμπα με 140 ευρω περιπου με amoled οθονη 4 ram και 64 rom.

Τί λέει αυτό σε θέμα κάμερα σε σχέση με τα redmi?

Πού πάσχει και το "σκοτώνουν" έτσι?

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Τί λέει αυτό σε θέμα κάμερα σε σχέση με τα redmi?

Πού πάσχει και το "σκοτώνουν" έτσι?

 

μην μου λες τετοια, αυριο λεω να κανω να κανω την παραγγελια!:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Πού πάσχει και το "σκοτώνουν" έτσι?

Χωρίς να έχω δει περί τίνος ακριβώς πρόκειται, απάντησα (νοερά, μιλώντας... στον εαυτό μου) "στην ηλικία, σίγουρα". Μετά όμως έψαξα λίγο το M2 και είδα ότι δεν είναι καθόλου έτσι, πρόκειται για μοντέλο του '17!

Και με δεδομένη την καλή φήμη της ZTE/Nubia για ποιοτικά τηλέφωνα, τις προδιαγραφές, την amoled οθόνη και -βεβαίως- και την τιμή, το πράγμα φαίνεται εξαιρετικό!

Έχει και ένα πρόσθετο πλεονέκτημα (για μένα τουλάχιστον - είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό) ότι ΔΕΝ ακολουθεί την καινούρια μόδα με τα τηλέφωνα-λουκανικόπιτες, αλλά έχει την πιο κλασσική αναλογία 16:9 και ξεχωριστά capacitive πλήκτρα κάτω από την οθόνη.

Οκ, αν θέλω να του βρω ένα μειονέκτημα, θα ήθελα τουλάχιστον 1000mAh παραπάνω στην μπαταρία, αλλά δεν μπορεί κανείς να τα έχει και όλα...

Από κάτι λίγα που είδα από reviews (τα περισσότερα είναι στα... Ινδικά!), φαίνεται να είναι και δυνατό στον τομέα της κάμερας.

Πιστεύω ότι όποιος ψωνίσει, δε θα μετανιώσει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάμε, είναι δωράκι του Aϊ Βασίλη το εν λόγω κινητό σε αυτή την τιμή. Απ όσο θυμάμαι και παλαιότερα, κάποια μοντέλα ZTE/nubia σε κάποια χρονική περίοδο τα "σκοτώνουν", έτσι είχα πάρει και το ZTE blade s6.

Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι η ρόμ να είναι custom ή η έκδοση του κινητού να είναι κινέζικη και να του πέρασαν international Rom.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τί λέει αυτό σε θέμα κάμερα σε σχέση με τα redmi?

Πού πάσχει και το "σκοτώνουν" έτσι?

 

Σε ολα τα reviewsπου ειδα στο youtube φαινεται καλο και στην καμερα. Παντως αξιζει το κινητο. Γελασα με το φιλο πανω που περιγραφει τα καινουρια τηλ. σαν λουκανικοπιτες. Πραγματικα και εμενα με χαλαει αυτη η εμφανιση. Η στενη οθονη δεν φαινεται στα ματια μου καθολου ωραια και μου θυμιζει τηλεκοντρολ τηλεορασης οπως το κραταω.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, αλλά το... copyright του όρου (λουκανικόπιτα) ανήκει σε άλλο μέλος εδώ (και δεν μπορώ να θυμηθώ και από ποιον το... δανείστηκα!) :)

 

Από την αρχή δε μου άρεσε αυτή η καινούρια αναλογία (εδώ που τα λέμε, και το 16:9 το βρίσκω ήδη πολύ "μακρύ" - και θα εξηγήσω και το γιατί), τώρα που είδα και μερικά 18:9 από κοντά (σε χέρια άλλων), μπορώ να πώ ότι το μίσησα.

Τα δε "virtual keys" μέσα στην οθόνη τα έχουμε... φάει στη μάπα τα τελευταία χρόνια από τα περισσότερα tablets, τώρα θα έχουμε την... τύχη να τα λουστούμε και στα κινητά!

Έχοντάς τα χρησιμοποιήσει, τα θεωρώ στην καλύτερη ενοχλητικά.

 

Όσο για την αναλογία... Έχετε δοκιμάσει να γυρίσετε κινητό (16:9) σε landscape και να πληκτρολογήσετε, για να μπορείτε να βλέπετε μεγαλύτερο μέρος (σε πλάτος) του κειμένου και να έχετε και μεγαλύτερο πληκτρολόγιο; (προσωπικά μάλιστα χρησιμοποιώ το εξαιρετικό Hacker's Keyboard, που το έχω βάλει να βγάζει full qwerty layout σε landscape - αναντικατάστατο, μόλις το χρησιμοποιήσεις μια φορά!)

Η οθόνη είναι τόσο στενόμακρη που με το πληκτρολόγιο να καταλαμβάνει μεγάλο μέρος του ύψους της (μιλώντας πάντα για landscape) και με τα... απαραίτητα status bar και κανένα toolbar της όποιας εφαρμογής χρησιμοποιείται εκείνη τη στιγμή, είναι ζήτημα αν μένει μία γραμμή κειμένου ορατή στην οθόνη!

Ήδη τραγικό! Και 'τραβώντας' και άλλο την αναλογία σε 18:9, δεν τολμώ να σκεφτώ τα χάλια...

 

Όλα για χάρη του marketing.... Έβγαλε μια ******* η Samsung (άστοχα κατ' εμέ, θα έπρεπε απλώς να αφεθεί να αποτύχει και να το εγκαταλείψει) και έσπευσαν όλοι να τη μιμηθούν!

 

Έχω βρει την υγειά μου με το... 4:3 σε tablet (και δυστυχώς και αυτό έχει πρακτικά εκλείψει από τα Android tablets... :()

Οκ, σε κινητό θα ήταν μάλλον υπερβολικό (θα έκανε μάλλον την οθόνη πολύ πλατιά για να τη χειριστεί κανείς).

Θεωρώ όμως ότι μια αναλογία 3:2 (και με ξεχωριστά πάντα capacitive keys κάτω από την οθόνη!) θα ήταν μια χαρά για κινητό!

Και δε θα υπήρχε λόγος για τεράστιες οθόνες. Αν τα μετράω καλά, με μια διαγώνιο λίγο κάτω και από τις 5 ιντσες (γύρω στις 4.8"!) θα είχαμε το πλάτος μιας 5.5άρας 16:9 οθόνης και συνολικά επαρκέστατο χώρο, θεωρώ.

 

Αλλά όλα αυτά είναι όνειρα θερινής (οκ, χειμερινής) νυκτός, δεν πρόκειται ποτέ να τα δούμε, όπως παει το πράγμα.

Μάλλον μετά τη λουκανικόπιτα, θα πάμε σε αναλογία... φιδιού, κανένα 25:9!

 

Οπότε, αρκετά γκρίνιαξα για σήμερα, σταματάω εδώ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Thanks, αλλά το... copyright του όρου (λουκανικόπιτα) ανήκει σε άλλο μέλος εδώ (και δεν μπορώ να θυμηθώ και από ποιον το... δανείστηκα!) :)

 

Οπότε, αρκετά γκρίνιαξα για σήμερα, σταματάω εδώ! :lol:

Καλή Χρονιά Γκρινιάρη .... :lol::rolleyes:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στα 170 η στα 130 παίζουν τα δύο leeco pro elite η προ ..είτε θέλεις το elite με snap 820 και 6/64 η με 4/64 το προ με τον 821. Το μικρό elite βγαίνει με 4/32..πολύ καλή οθόνη.κορυφαία ποιότητα και απο εξω και από μέσα(μικρόφωνα,ηχεία καλωδίωσης)..καλή κάμερα με ένα άλλο αππ..κορυφαίος ήχος με ξεχωριστά dac και ποιότητα κινεζικού των 350+€...το μόνο μείον είναι ότι τρέχει android 6 και μάλλον θα μείνει εκεί official

 

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Στα 170 η στα 130 παίζουν τα δύο leeco pro elite η προ ..είτε θέλεις το elite με snap 820 και 6/64 η με 4/64 το προ με τον 821. Το μικρό elite βγαίνει με 4/32..πολύ καλή οθόνη.κορυφαία ποιότητα και απο εξω και από μέσα(μικρόφωνα,ηχεία καλωδίωσης)..καλή κάμερα με ένα άλλο αππ..κορυφαίος ήχος με ξεχωριστά dac και ποιότητα κινεζικού των 350+€...το μόνο μείον είναι ότι τρέχει android 6 και μάλλον θα μείνει εκεί official

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω την εντύπωση ότι όλα έχουν "EUI" ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά Γκρινιάρη .... :lol::rolleyes:

Thanks! Το αυτό και δι' υμάς! :):):)

(από σένα... βούτηξα μήπως, αλήθεια, τον όρο...?)

 

Έχω την εντύπωση ότι όλα έχουν "EUI" ...

Όντως EUI. Και όλα κολλημένα στο Android 6.0 (που "κρύβεται" κάτω από το EUI)...

Ενδιαφέρουσα απόκλιση φαίνεται να αποτελεί το πολύ καλό Cool1, που η LeEco είχε βγάλει όταν εξαγόρασε την Coolpad (η οποία φαίνεται ότι... αυτονομήθηκε πλέον ξανά, μετά τα χάλια της LeEco).

Αυτό είχε σκάσει μύτη στα κινεζομάγαζα πριν κανα μήνα σε προσφορές (μπορεί να υπάρχουν ακόμα, δεν κοίταξα) με κανένα... €100ρικο (μαζί με Priority για μεταφορικά!) και φαίνεται ότι λόγω της στενής του συγγένειας με Coolpad (και το μεταγενέστερο και πολύ όμοιο Cool 6 Play) κάποιοι του έχουν κάνει port το καινούριο λειτουργικό της Coolpad, το... JUI, το οποίο -παρά το όνομα- λένε ότι είναι πρακτικά stock Android - και συντηρείται κανονικά, οπότε υπάρχουν και ενημερώσεις στις καινούριες εκδόσεις του Android και απ' όλα!

(πράγμα που κάνει το Cool1 φοβερή αγορά!)

 

Πήρε επίσης το μάτι μου κάπου σε fora συζητήσεις για porting του JUI και στα... "καθαρά" LeEco - αλλά ομολογώ ότι δεν έκατσα να το ψάξω.

ΑΝ αληθεύει (και δεν κατάλαβα / θυμάμαι βλακείες...), αυτό ανεβάζει κατακόρυφα τη βιωσιμότητα και αξία και των υπολοίπων LeEco!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι προτείνετε για κινεζικό κινητό με πραγματικά καλή φωτογραφική? Κόστος μέχρι 250-300!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε για κινεζικό κινητό με πραγματικά καλή φωτογραφική? Κόστος μέχρι 250-300!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Αν με τον όρο "πραγματικά καλή φωτογραφική μηχανή" εννοείς με αντίστοιχες επιδόσεις με τις ναυαρχίδες των Samsung, LG, Huawei και Apple, πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει κανένα κινεζικό των 250-300 Ευρώ να στην προσφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Αν με τον όρο "πραγματικά καλή φωτογραφική μηχανή" εννοείς με αντίστοιχες επιδόσεις με τις ναυαρχίδες των Samsung, LG, Huawei και Apple, πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει κανένα κινεζικό των 250-300 Ευρώ να στην προσφέρει!
Εννοώ καλύτερη από του xiaomi redmi note 3 pro και ούτε σαν του 4 , που αναγκαζόμαστε λόγω vfm τηλεφώνου, να θυσιάζουμε τις ανεκτίμητες στιγμές που φωτογραφίζουμε.

Πιστεύω πως θα έπρεπε να έχουν βελτιωθεί οι κάμερες κατά πολύ σε αυτά τα λεφτά 250-300€.

Παράδειγμα το Nubia z17 αλλά είναι τσιμπητη η τιμή ακόμα.

Τι άλλο προτείνετε? Ευχαριστώ!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ καλύτερη από του xiaomi redmi note 3 pro και ούτε σαν του 4 , που αναγκαζόμαστε λόγω vfm τηλεφώνου, να θυσιάζουμε τις ανεκτίμητες στιγμές που φωτογραφίζουμε.

Πιστεύω πως θα έπρεπε να έχουν βελτιωθεί οι κάμερες κατά πολύ σε αυτά τα λεφτά 250-300€.

Παράδειγμα το Nubia z17 αλλά είναι τσιμπητη η τιμή ακόμα.

Τι άλλο προτείνετε? Ευχαριστώ!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Δώσε παραπάνω λεφτά και άστα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε για κινεζικό κινητό με πραγματικά καλή φωτογραφική? Κόστος μέχρι 250-300!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Πας καρφί για xiaomi mi note 3. Φοβερή συσκευή, παρά πολύ καλή κάμερα. Μόνο μείον η έλλειψη 800αρας μπάντας αν σ ενδιαφέρει

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δώσε παραπάνω λεφτά και άστα αυτά.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πας καρφί για xiaomi mi note 3. Φοβερή συσκευή, παρά πολύ καλή κάμερα. Μόνο μείον η έλλειψη 800αρας μπάντας αν σ ενδιαφέρει

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Δυστυχώς έχω wind...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ καλύτερη από του xiaomi redmi note 3 pro και ούτε σαν του 4 , που αναγκαζόμαστε λόγω vfm τηλεφώνου, να θυσιάζουμε τις ανεκτίμητες στιγμές που φωτογραφίζουμε.

Πιστεύω πως θα έπρεπε να έχουν βελτιωθεί οι κάμερες κατά πολύ σε αυτά τα λεφτά 250-300€.

Παράδειγμα το Nubia z17 αλλά είναι τσιμπητη η τιμή ακόμα.

Τι άλλο προτείνετε? Ευχαριστώ!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Το xiaomi rn3 pro εχει φοβερη καμερα τη ημερα. Το βραδυ εχει θορυβο. Δεν θυσιαζεις ετσι οπως το λες ανεκτιμητες στιγμες. Εχω βγαλει τρομερες φωτο την ημερα σχεδον ιδιες με το lumia 950 της γυναικας μου που το θεωρω ακομα και σημερα κορυφη στις φωτο.

Θα σου προτεινα το samsung j7 2017 που εχει και 1.7 διαφραγμα. Το δοκιμασα και εχει απιστευτη καμερα και εννοειται οθονη. Καμια σχεση με το mi note 3. Και οπως λεει ο φιλος παραπανω αν θελεις καμερα κοιτα και κανενα oneplus 5 με κανενα 400αρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...