Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει και τόσες καλές τιμές στα μεταχειρισμένα. Μπορείς να βρείς και καλύτερες αν ψάξεις λιγάκι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαχαχαχαχα :lol:

 

Έλιωσα με το βιντεακι! Απ' ότι είδα το site δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, κινεζιές φέρνει και σε υπερβολικά υψηλές τιμές, από e-mobilo ή fastcardtech συμφέρει περισσότερο.

 

Και τα ονομάζει με το όνομά του :lol: :lol:

ξερω οτι ειναι κινεζικα...σχετικα ειναι κλωνοι τα κινητα...ελεγε οτι ηταν phone 4 και απο πισω ηταν σχεδον ολο ιδιο με το iphone 4

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ελεγε οτι ηταν phone 4 και απο πισω ηταν σχεδον ολο ιδιο με το iphone 4

 

Έτσι είναι οι περισσότεροι κινέζικοι κλώνοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαλησπέρα σήμερα έγινα κάτοχος ενός G15 .Το κινητό για τα λεφτά του τα σπάει άλλα δεν μπορώ με τίποτα να δω video από το youtube δοκίμασα με opera,με bolt και με UCWEB αλλα τζίφος :worry: επίσης το έχω ρυθμίσει στο network να δουλεύει μόνο με wifi . To κινητό είναι αυτό εδώ link Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ευχαριστώ εκ των πρότερων:):):)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest SMYRNIOSL
Kαλησπέρα σήμερα έγινα κάτοχος ενός G15 .Το κινητό για τα λεφτά του τα σπάει άλλα δεν μπορώ με τίποτα να δω video από το youtube δοκίμασα με opera,με bolt και με UCWEB αλλα τζίφος :worry: επίσης το έχω ρυθμίσει στο network να δουλεύει μόνο με wifi . To κινητό είναι αυτό εδώ link Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ευχαριστώ εκ των πρότερων:):):)

και σε εμενα οσα κινεζικα περασαν κανενα δεν δουλευε το utube

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μπορουμε να κανουμε format σε κινεζικο κινητο,για να αλλαξουμε το λογισμικο του,να βαλουμε windows η και android?
Link to comment
Share on other sites

Τοσα παλικαρια δεν μπορει καποιος να κανει κατι με το youtube στα κινεζικα,εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα χωρις αποτελεσμα.δεν μπορουμε να βαλουμε εναν flash player? πωωωω τι κανουμε?

το θεμα ειναι οτι μολις πας να δεις video σε πιγαινει στον μανισιο player,αυτο δεν αλλαζει τουλαχιστον?καμια αναβαθμιση?

κατι...?

αν ειναι τελιωτικο το οχι να ξερουμε να παρουμε κανενα αλλο κινητο,ταχα παμε στους κινεζους για φθηνοτερα αλλα τζιφος,α ρε κινεζοι.....

εδω με 140-150 ευρω (που εδωσα εγω για το χ10) παιρνεις μια χαρα κινητο με android και εχεις τα παντα

Ηδη ειμαι απογοητευμενος απο το τηλ.αν δεν γινει και τιποτα με το Youtube να ξερεται,πωλειται ή χαριζεται πληροφ. 694.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις το μοντέλο που έχεις, πώς περιμένεις να πάρεις βοήθεια?

Δεν είναι όλα τα κινέζικα το ίδιο. Άλλα παίζουν βίντεο από youtube, άλλα δεν παίζουν.

 

Έχουν αναφερθεί στο forum κάποιοι τρόποι για να βλέπεις βίντεο από youtube. Τους έχεις δοκιμάσει?

Με λίγο ψάξιμο θα τους βρεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις το μοντέλο που έχεις, πώς περιμένεις να πάρεις βοήθεια?

Δεν είναι όλα τα κινέζικα το ίδιο. Άλλα παίζουν βίντεο από youtube, άλλα δεν παίζουν.

 

Έχουν αναφερθεί στο forum κάποιοι τρόποι για να βλέπεις βίντεο από youtube. Τους έχεις δοκιμάσει?

Με λίγο ψάξιμο θα τους βρεις! :)

 

Μα φιλε μου Navi γραφω πως εχω το Χ10 και ειναι το μοντελο χωρις gps (συγγεκριμενα αυτο )

εχω δοκιμασει με bolt με bolt lite,ρυθμησεις δεν εχει ή δεν μπορω να τις βρω για τον μανισιο browser και οτι αλλο εχω δοκιμασει,μολις διαλεγω video με πιγαινει στον μανισιο player που δεν τα παιζει.

Φυσικα πριν γραψω διαβασα αλλα δεν μπορεσα να κανω κατι.

Με καμια αναβαθμιση ισως ο player να μπορεσει να παιξει?γινεται να αλλαξω διαδρομη και αντι του μανισιου Player να ανοιγει καποιον αλλον που θα εχω κατεβασει?καποιος αλλος τροπος?

γιατι αν δεν το κανω θα παρω αλλο,ειμαι τελευταιο σταδιο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγραψες ότι σε αυτά τα χρήματα πήρες το X10 νόμιζα ότι έχεις επιπλέον και το xperia X10 mini. ;)

Λίγο ακριβό το πήρες..

 

Δοκίμασε να κάνεις το παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2921840#post2921840

 

Αν δεν μπορέσεις να δεις βίντεο ούτε με αυτόν τον τρόπο, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω.. :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγραψες ότι σε αυτά τα χρήματα πήρες το X10 νόμιζα ότι έχεις επιπλέον και το xperia X10 mini. ;)

Λίγο ακριβό το πήρες..

 

Δοκίμασε να κάνεις το παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2921840#post2921840

 

Αν δεν μπορέσεις να δεις βίντεο ούτε με αυτόν τον τρόπο, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω.. :O

 

Το χω κοιταξει αλλα ο δικος μου player λεγετε κινηματογραφος (οτι να'ναι..) και δεν εχει τις επιλογες που λεει ο φιλος ο thanos26 αλλα μονο storage για να επιλεξεις μερος για αποθηκη

Μαλλον την πατησα,παντως φιλε Navi να'σαι καλα και σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχετε ακουσει τιποτα για αυτο το κινητο ? η ακομα καλυτερα το εχει καποιος ? θελω να μαθω τι καρτες μνημης μπορει να παρει, οι κινεζοι λενε μεχρι 16gb tf card.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι τελεια σχεδια κινητων σε αυτη τη σελιδα..http://www.fastcardtech.com/category-51-b0-Nokia+Oem+Design.html !!!

Κινεζικα..νοκια..ξερω..αλλα εχουν βγαλει τρελα σχεδια κτλ. Επειδη ψηθηκα τωρα μπορειτε να μου πειτε τη διαδικασια για το πως αποκταω τηλεφωνα απο κει?

Υπαρχουν μαγαζια που τα φερνουν αμα τους πεις?

Στα ελληνικα μενου οκ δε παιζει να εχουν αλλα στα αγγλικα?? μακαρι..

Γινεται μονο μεσω παραγγελιας μεσω βιζας κτλ? Επειδη δεν εχω κανει ποτε στη ζωη μου παραγκελια μεσω ιντερνετ μπορειτε να μου πειτε τη διαδικασια???

Τελος οι αντιστοιχιες τιμων με το ευρω ποιες ειναι?

πχ αν εκει λεει.. USD: 91.00 ..Ποσα ειναι σε ευρω??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια..

Καταρχήν θα πρέπει να έχεις χρεωστική κάρτα.

Δημιουργείς λογαριασμό στο paypal και συνδέεις την κάρτα σου.

Ο τρόπος που θα κάνεις αγορά, εξαρτάται από το κάθε κατάστημα. Δεν έχει κάποια δυσκολία.

Σου το στέλνουν στην διεύθυνση που θα τους δώσεις.

 

Υπάρχουν πολλές συσκευές οι οποίες έχουν ελληνικά στο μενού. Αγγλικά πάντως υποστηρίζουν, αν δεν κάνω λάθος, όλα.

Σε κάθε συσκευή αναφέρονται οι γλώσσες που υποστηρίζει.

Πχ αυτό απ' ότι γράφει, υποστηρίζει ελληνικά.

 

Σχετικά με την ισοτιμία του δολαρίου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον μετατροπέα από αυτούς που υπάρχουν στο ίντερνετ.

Πχ http://www.xe.com/ucc/

91.00 USD = 63.5608 EUR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος πως να κανω restore the factory setting απο ενα κινεζικο κινητο με android 2.2 το fg8 μου εδωσαν κατι κωδικους αλλα δεν ξερω που να τους χρησιμοποιησω..:cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν από 10 ημέρες,πήγα στην εταιρεία Ζερβουδάκης,για να αγοράσω ένα κινητό τηλέφωνο,περισσότερο για δευτερεύουσα χρήση,αφού το πρωτεύον είναι ένα iPhone 4.Επέλεξα το ZER ή OEM (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) E71.Είναι ένα Dual Sim τηλέφωνο,Quad-Band και με Mobile TV.Θα με βόλευε αρκετά στην δουλειά μου.Γνώριζα ότι τα κινέζικα έχουν προβλήματα πολλά ή ότι δεν είναι γενικότερα αξιόπιστα,αλλά θεώρησα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία,δεν θα πουλούσε κάτι σκάρτο.Αμ δε..Απ'την αρχή,ακουγόταν ένας θόρυβος την ώρα της κλήσης,ο οποίος ήταν πολύ ενοχλητικός,ιδίως για όσους συνομιλούσαν μαζί μου.Εγώ άκουγα τον θόρυβο λιγότερο,οι άλλοι όμως στην ουσία δε με ακούγαν ή με ακούγαν λίγο και φυσικά ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό.Αφού,από την πρώτη κιόλας μέρα,μου παραπονέθηκαν ΟΛΟΙ όσοι συνομίλησαν μαζί μου,κατευθύνθηκα στο κατάστημα.Το κοίταξε ένας τεχνικός,έκανε κάποιες κλήσεις διάρκειας 5-10 sec και μου είπε ότι δεν άκουγε κάτι.Του επανέλαβα ότι ο θόρυβος είναι επαναλαμβανόμενος και παρατεταμένος,ενώ δεν εμφανίζεται πάντα στην αρχή της κλήσης αλλά μετά από μισό ή ένα λεπτό.Φυσικά,επειδή γνωρίζω από ηλεκτρονικά κυκλώματα,είχα καταλάβει ότι στην ουσία η κεραία,δεν είχε την καλύτερη δυνατή εκπομπή και για αυτό ''προσπαθούσε'' στην ουσία να πιάσει σήμα.Εννοείται δε,πως εγώ είχα δοκιμάσει τις 2 Sim μου σε άλλα τηλέφωνα,και συγκεκριμένα σ'ένα παλιό SonyEricsson V640i και εκεί δούλευαν κανονικά ΦΥΣΙΚΑ.Ο τεχνικός είπε οτι θα το κρατήσει και θα το τσεκάρει διεξοδικά.Παίρνω τηλέφωνο μετά από 2 ημέρες (γιατί δεν μπήκαν στο κόπο να με ειδοποιήσουν καν) και μου λένε ότι είναι έτοιμο.Πάω,για τρίτη φορά στον Νέο Κόσμο,και ένας δεύτερος τεχνικός μου λέει ότι μου έκαναν αναβάθμιση,το έλεγξαν και δεν παρατηρήθηκε τίποτα..Αργότερα στο σπίτι μου,διαπιστώνω ακριβώς το ίδιο που είχε και πριν.Θόρυβος,λες και βρίσκομαι σε κάποιο υπόγειο καταφύγιο..Πάω την επόμενη ημέρα για τέταρτη φορά στον Νέο Κόσμο,και είναι εκεί ο τεχνικός που ήταν την πρώτη φορά και του λέω τι έγινε.Μου λέει ότι ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ..Φυσικά εξερράγην,διότι το δούλεμα πήγαινε σύννεφο.Το τσεκάρουν ξανά,και μου λένε ότι δεν ακούν τίποτα.Το ακούω εγώ,και τους λέω ότι εγώ ακούω τον θόρυβο την συγκεκριμένη στιγμή,αλλά σε χαμηλότερη ένταση.Μου εξηγούν ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ για το συγκεκριμένο τηλέφωνο..Μου κάνουν αντικατάσταση συσκευής και μου λένε ότι είμαι ο πρώτος που παραπονιέται.Εξηγώ πως με καμία άλλη συσκευή δεν έχω πρόβλημα,ούτε στο σπίτι μου,ούτε στη δουλειά μου,ενώ με αυτήν έχω παντού.Φεύγω και δοκιμάζω αργότερα την δεύτερη συσκευή..Τα ίδια ακριβώς.Μιλώ με έναν φίλο στο τηλέφωνο και μου είπε επί λέξει ότι ''Γίνεται πάρτυ από τον θόρυβο'' και δεν με ακούει καθαρά.Ηχογραφώ την συνομιλία μας και ακούω μετά τι άκουγε αυτός,αφού εγώ άκουγα τον θόρυβο,άλλα όχι τόσο έντονα.Κυριολεκτικά απορώ πως με άκουγε..Η ζεύξη ήταν σαν τις τηλεπικοινωνίες του Β' Π.Π στο μέτωπο..Παίρνω τηλέφωνο στο κατάστημα και μιλώ με έναν υπάλληλο εξηγώντας του ότι και σε αυτήν την συσκευή έχω το ίδιο,άρα δεν είναι ένα μεμονωμένο θέμα συσκευής,αλλά κατασκευαστικό ελάττωμα της συγκεκριμένης μάρκας.Ζητώ να πάρω άλλη μάρκα τηλεφώνου,γιατί η εγγύηση αναφέρει πως τα προιόντα ZER αντικαθίσταται μόνο με ZER..Καταλαβαίνει κανείς εύκολα τον λόγο..Σήμερα μου απάντησαν τηλεφωνικά (αφού κάλεσα πάλι εγώ) ότι δεν γίνεται αντικατάσταση με άλλο τηλέφωνο.Πλέον,θα ζητήσω τα χρήματα μου πίσω,ενώ είναι δεδομένο πως σε διαφορετική περίπτωση θα κινηθώ νομικά.'Εχω ήδη ενημερώσει δικηγόρο και έχω επικοινωνήσει με το ΙΝ.ΚΑ.Δεν είναι μόνο το οικονομικό,αλλά και το ηθικό μέρος της υπόθεσης.Δεν γίνεται να πηγαινοέρχομαι κάθε 2-3 ημέρες στον Νέο Κόσμο,ούτε να εκνευρίζομαι εγώ και κυρίως οι συνομιλητές μου κάθε φορά.Επίσης,θα ήθελα να αναφέρω πως αν και η ενσωματωμένη κεραία της τηλεόρασης είναι σε ξεχωριστό κύκλωμα,εν τούτοις θεωρώ ότι δημιουργεί παρεμβολές,λειτουργώντας σαν πηνίο κάποιες φορές.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε,ότι καμία άλλη γνωστή μάρκα δεν έχει ενσωματώσει δέκτη τηλεόρασης στις συσκευές της.Για το SAR της συσκευής,καλύτερα να μην αναφερθώ,γιατί θα τρομάξουν πολλοί.Ελεύθερη αγορά έχουμε,αλλά είναι απαράδεκτο να θεωρείται ο καταναλωτής ένα ΑΤΜ,που μόνο δίνει χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

1. μα ποιος ο λογος τωρα που τα android εχουν απο 100 ευρω να παιδευεσαι με κινεζικα?

2. αν παλι θελεις κινεζικο ασε τους ζερβουδακηδες κλπ. και πληροφορησου/ενημερωσου απο τους trackera/droulis εδω μεσα που γνωριζουν πολλα

3. καλυτερα να παραγγελνεις απο κινεζικα site απευθειας ....πιο αξιοπιστα,πιο φτηνα θα ειναι και αμεση εξυπηρετηση θα εχεις σε περιπτωση προβληματος

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt περνάνε από το κινητό όταν φορτίζει και τον σκότωσε από ηλεκτροπληξία δηλαδή;Αν δεχόταν sms θα πάθαινε το ίδιο;

Αν φόρτιζε το κινητό,δεχόταν κλήση και είχε αναμένη και την τοστιέρα θα γινόταν το ίδιο και με την τοστιέρα;

Άλλος ένας δράκος που γράφεται αφού δεν υπάρχει κάποιος να τους κυνηγήσει...

Και μην προλάβει κάποιος να πει ότι επειδή γράφω στα κινέζικα κινητά συνέχεια ότι είμαι και υπέρ με τυφλά μάτια.Αυτή τη στιγμή η άποψη μου συμβαδίζει με αυτή

1. μα ποιος ο λογος τωρα που τα android εχουν απο 100 ευρω να παιδευεσαι με κινεζικα?

γενικά θεωρώ ότι τη συγκεκριμένη στιγμή έχουν χάσει το σοβαρό πλεονέκτημα της τιμής τα κινέζικα οπότε κάτι πρέπει να αλλάξει...

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt περνάνε από το κινητό όταν φορτίζει και τον σκότωσε από ηλεκτροπληξία δηλαδή;Αν δεχόταν sms θα πάθαινε το ίδιο;

Αν φόρτιζε το κινητό,δεχόταν κλήση και είχε αναμένη και την τοστιέρα θα γινόταν το ίδιο και με την τοστιέρα;

Άλλος ένας δράκος που γράφεται αφού δεν υπάρχει κάποιος να τους κυνηγήσει...

Και μην προλάβει κάποιος να πει ότι επειδή γράφω στα κινέζικα κινητά συνέχεια ότι είμαι και υπέρ με τυφλά μάτια.Αυτή τη στιγμή η άποψη μου συμβαδίζει με αυτή

απλα το εβαλα για να το σκεφτουν οσοι ειναι προθυμοι για μια τετοια αγορα...Και γενικα το εχω ακουσει αυτο, δηλαδη να μην μιλαμε στο κινητο οταν το φορτιζουμε (ασχετα απο την προελευση του)...

Link to comment
Share on other sites

 

που νομίζεις ότι φτιάχνονται και τα επώνυμα τηλέφωνα se, nokia; και αυτά κινέζικα είναι :)

Ίσα ίσα που κάποιες πλακέτες φτιάχνονται και στα ίδια εργοστάσια.

Link to comment
Share on other sites

που νομίζεις ότι φτιάχνονται και τα επώνυμα τηλέφωνα se, nokia; και αυτά κινέζικα είναι :)

Ίσα ίσα που κάποιες πλακέτες φτιάχνονται και στα ίδια εργοστάσια.

Με αλλες προδιαγραφες ομως και με αλλους ποιοτικους ελεγχους. Εξου η τελικες διαφορες στις τιμες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

που νομίζεις ότι φτιάχνονται και τα επώνυμα τηλέφωνα se, nokia; και αυτά κινέζικα είναι :)

Ίσα ίσα που κάποιες πλακέτες φτιάχνονται και στα ίδια εργοστάσια.

 

οι δυο εταιριες που αναφερεις κατα καιρους φριαχνουν και σε Φινλανδια, Ουγγαρια, Γερμανια, Κορεα, Γαλλια, Ιαπωνια κλπ

 

οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι

 

αν δεν πιστευεις, youtube ---> P900 production line και θα δεις ενα παραδειγμα που ανεφερα (αυτο της Γαλλιας)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

απλα το εβαλα για να το σκεφτουν οσοι ειναι προθυμοι για μια τετοια αγορα...Και γενικα το εχω ακουσει αυτο, δηλαδη να μην μιλαμε στο κινητο οταν το φορτιζουμε (ασχετα απο την προελευση του)...

 

αυτο ισχυει γενικα για ολα τα κινητα...παντως οταν αγοραζεις κινεζικο κινητο πληρωνεις και την μαρκα...για αυτο χ5 και blade ειναι καλα και φτηνα...αλλα ολοι ανησυχουν πως τα κινεζικα κινητα δεν ειναι τοσο καλα οπως τα επισημα(nokia,htc,samsung κλπ)...αλλα αυτο με το φορτιστη μπορει να τυχει σε καθε κινητο πιστευω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...