Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω σκεφτομουνα απο THL τα W100, W200 & W8 καθως και τα Xiaomi Red Rice & το zte που αναφερθηκε.

 

Ολα αυτα σαν hardware ειναι παρομοια. Το σημαντικο για μενα ειναι να μην χρειαστει να μπλεξει το παιδι με custom roms και να μην ειναι πολυ φθηνιαρικη η κατασκευη.

 

Απ'οσα αναφερθηκαν μεχρι τωρα απο αποψη κατασκευης & καλης στοκ ρομ πιο υπερτερει ;

 

Για το xiaomi πρεπει να περιμενεις την εκδοση που θα λειτουργει στην Ευρωπη.ολα τ αλλα εχουν τα μικρο η μεγαλοπροβληματακια τους.

ωραιο ειναι αυτο,μολις το πηραν καποιοι περιμενουμε αξιολογηση\

 

http://europe.oppostyle.com/home/17-r819.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω σκεφτομουνα απο THL τα W100, W200 & W8 καθως και τα Xiaomi Red Rice & το zte που αναφερθηκε.

 

Ολα αυτα σαν hardware ειναι παρομοια. Το σημαντικο για μενα ειναι να μην χρειαστει να μπλεξει το παιδι με custom roms και να μην ειναι πολυ φθηνιαρικη η κατασκευη.

 

Απ'οσα αναφερθηκαν μεχρι τωρα απο αποψη κατασκευης & καλης στοκ ρομ πιο υπερτερει ;

 

εγω εχω παρει δυο thl w100 και δουλευουν και τα δυο απροβληματιστα εδω και τρεις μηνες..στο προτεινω με κλειστα ματια!!

Link to comment
Share on other sites

Xρειάζεσαι άλλη εφαρμογή dialer-επαφών.Δοκίμασε το ex dialer

 

χωρίς να βάλω κάποιον άλλων dialer δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής...

 

Σκεφτόμουν να πάρω το Zoppo το καινούριο με τα 32G με την 6'' την οθόνη το οποίο βγαίνει στα 250Ευρό με αυτά και με αυτά... Από την άλλη, το Samsung Note 2 λόγο αφαίρεσης ΦΠΑ μου βγαίνει κοντά στα 340ευρό... Εσείς με την εμπειρία σας τι προτείνετε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιαζουν τα 100€ παρε το Note II. Να ξερεις ομως οτι δεν θα εχεις 2καρτη συσκευη, αρα εξαρταται τι θελεις ;)

Κατα τα αλλα, το Ζοπο ειναι αξιοπιστη εταιρια με πολυ καλες και γρηγορες συσκευες :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Θα ήθελα την άποψη σας στο εξής...

 

Σκεφτόμουν να πάρω το Zoppo το καινούριο με τα 32G με την 6'' την οθόνη το οποίο βγαίνει στα 250Ευρό με αυτά και με αυτά... Από την άλλη, το Samsung Note 2 λόγο αφαίρεσης ΦΠΑ μου βγαίνει κοντά στα 340ευρό... Εσείς με την εμπειρία σας τι προτείνετε?

 

Ευχαριστώ

να παρεις κινεζικο,ακυρο στο note!:)

vfm λεμε φιλε μουυυ

 

αλλα,μολις βγηκε το zopo 990..γιατι να τα σκασεις στην πολυ χοντρα υπερτιμημενη οπως

παντα αρχικη τιμη του.

περιμενεις 1-2 μηνες κ τσιμπας κατι αλλο η απλα τσιμπα απο τωρα κατι αλλο.

 

τοσες επιλογες υπαρχουν.

παρε κανα 5,7 ιντσες με 150+ ευρα και σε 2 μηνες το ξανακοιτας το 990

π.χ. http://www.minideal.net/zopo-zp950-5-7-ips-capacitive-touch-android-4-1-os-mtk6589-quad-core-3g-smart-phone-8mp-cam-1.html απλα βρες το με περισσοτερη ρομ

ειπαμε κινεζικο αλλα οχι κ να παρασυρομαστε χαζα ;):)

σε 2 μηνες θα κανει 190 το 990 κ πολλα λεω,θα χει βγει ο 8πυρηνος κ θα το παρεις ΤΣΑΜΠΑ!:)

 

αυτα τα 5,7 ιντσες οταν πρωτοβγηκαν κιαυτα 230-240 ευρα κανανε,να συγκρατηθεις!

κι εγω φπα δεν δινω...δεν στα λεω στον αερα αυτα.

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να δεχτώ ότι δεν αξίζει κάποιος να δίνει πολλά χρήματα για κινητό.Το note 2 όμως αν μπορείς να δώσεις τα χρήματα ειναι ανώτερο σχεδόν σε όλα από τα κινέζικα που δείχνεις.Ως χρήστης mtk6589 συσκευής note "κλώνο" ας το πούμε, το thl w7s που χρησιμοποιώ και έχοντας δοκιμάσει και note 2 αλλά και άλλες mtk6589 συσκευες τολμω να πω ότι το note 2 ειναι καλύτερο σε όλα πλην 2 πραγμάτων.Δεν είναι dualsim και προσωρινά βρίσκεται επίσημα στην 4.1.2 όταν τα mtk ειναι ήδη στην 4.2.1 όμως με μηδενική προοπτική αναβάθμισης σε 4.3 ενώ το note έστω και καθυστερημένα θα την πάρει και έχει φυσικά πολύ μεγαλύτερη υποστήριξη απο την κοινότητα.Στα "περιφερειακά" βάζουμε την καλύτερη κάμερα και gps που τρέχει τα πάντα απροβλημάτιστα και την κορυφαία σε αίσθηση wacom οθόνη με το πενάκι (για όποιον το χρειάζεται φυσικά) σε αντίθεση με την "πλαστική" αίσθηση του κινέζικου.Επισης σε απόδοση δε θα το χαρακτήριζα βάσει της διπλάσιας τιμής ότι έχει και 2χ φορές καλύτερη απόδοση απο το κινέζικο αλλά για όλα τα άλλα που προσφέρει ως σύνολο για όποιον δεν έχει οικονομικό θέμα,το θεωρώ καλύτερο απο το όποιο αντίστοιχο mtk.Αυτονομία και το κινέζικο είναι κορυφή. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

έχω βρει για αγορά το smartphone Caterpillar Cat B15 με λειτουργικο Android 4.1 Jelly Bean το οποίο όμως δεν έχει Ελληνικό μενού και θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε πως μπορώ να του περάσω Ελληνικά. Έχω διαβάσει στο forum για κάποια προγράμματα (morelocal κ.τ.λ.) που μισομεταφράζουν κάπως το τηλέφωνο αλλά θα ήθελα μια πιο ουσιαστική λύση.

 

Μ'ενδιαφέρουν περισσότερο τα Ελληνικά στα μηνύματα, στα email, στον τηλεφωνητή και στον τηλεφωνικό κατάλογο.

 

Σας ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! ειναι αναλογα τον κατασκευαστη μαλλον γιατι εγω εχω το zopo 980 (1/16) με 4.1 και εχει παντου Ελληνικα και φυσικα γραφεις κανονικα! αν δεν εχει αυτο που θες τοτε θελει αλλαγη ROM. Εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα αλλο κινητο που να εχει!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει η ρομ ελληνικά,δε μπορεις να έχεις ελληνικά στο μενού.Για να έχεις ελληνικά στα μηνύματα κτλ δε χρειάζεται ελληνικό μενού στο κινητό.Βάζεις ελληνικό πληκτρολόγιο και είσαι οκ.Κάποιες εφαρμογές που έχουν ελληνικά και τα επιλέγουν αυτόματα βάσει της επιλεγμένης γλώσσας στο κινητό,θα λειτουργήσουν με ελληνικά αν βάλεις ελληνικά στο more locale. Πάντως όπως βλέπω στο http://catphones.com/b15-smartphone#.UjCdqH_4JN8 το κινητό δεν έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά πέραν της αδιαβροχοποίησης.Διπύρηνο με 512mb ram jellybean δε λέει και πολλά... Σε απόδοση θα ειναι κάπως καλύτερο απο το hd2 αλλά και πάλι θα έχεις lag.Αν δε χρειάζεσαι πραγματικά την σκληρή χρήση δεν αξίζουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κινητού
Link to comment
Share on other sites

Το πιο βασικό να κοιτάτε στα κινητά πλέον είναι η ραμ! Οκ όλα τα καλούδια αλλά αν δεν έχεις ραμ δεν πας πουθενά!
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τηλεφωνο το βρηκα τυχαια ψαχνοντας για smartphone που να αντεχει λιγο περισσοτερο μιας και την περασμενη εβδομαδα εσπασα και δευτερη οθονη μεσα σε 2-3 χρονια και αυτο λογο επαγκελματος.

 

Οσο αφορα την RAM, τα περισσοτερα smartphone που ειδα σε γνωστες αλυσιδες εχουν 512mb και λιγα ειναι αυτα με περισσοτερη και φυσικα ακριβοτερα. Θελω να πιστευω πως θα βολευτω με την 512, εξαλου δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Εχω ομως καποιες αποριες με την Ελληνικη γλωσσα που δεν εχει και αυτο με προβληματιζει. Ας υποθεσουμε πως θα εγκαταστησω καποιο Ελληνικο πληκτρολογιο, στις επαφες μου θα μπορω να αποθηκευω ονοματα και διευθηνσεις στα Ελληνικα ή ακομα και τις επαφες που θα φορτωθουν απο το Gmail (πανω απο 400) θα εμφανιστουν στα Ελληνικα ή θα μου βγαλει κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ομως καποιες αποριες με την Ελληνικη γλωσσα που δεν εχει και αυτο με προβληματιζει. Ας υποθεσουμε πως θα εγκαταστησω καποιο Ελληνικο πληκτρολογιο, στις επαφες μου θα μπορω να αποθηκευω ονοματα και διευθηνσεις στα Ελληνικα ή ακομα και τις επαφες που θα φορτωθουν απο το Gmail (πανω απο 400) θα εμφανιστουν στα Ελληνικα ή θα μου βγαλει κινεζικα.

 

Απ τη χρήση που περιγράφεις, κοιτα για αδιάβροχο, με Gorilla Glass... πχ Lenovo S750

Τα ελληνικά σε εφαρμογές (πχ SMS, Ταξινόμηση και Επαφές) είναι εγγενή στο Android 4,οπότε δεν υπάρχει θέμα πχ στις Επαφες σου από το gmail ή στο πληκτρολόγιο, λειτουργούν κανονικά

Αν λοιπόν δεν ψάχνεις σώνει και καλά Ελληνικά στους τίτλους και επιλογές των Μενού, δεν υπάρχει πρόβλημα!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τηλεφωνο το βρηκα τυχαια ψαχνοντας για smartphone που να αντεχει λιγο περισσοτερο μιας και την περασμενη εβδομαδα εσπασα και δευτερη οθονη μεσα σε 2-3 χρονια και αυτο λογο επαγκελματος.

 

Οσο αφορα την RAM, τα περισσοτερα smartphone που ειδα σε γνωστες αλυσιδες εχουν 512mb και λιγα ειναι αυτα με περισσοτερη και φυσικα ακριβοτερα. Θελω να πιστευω πως θα βολευτω με την 512, εξαλου δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Εχω ομως καποιες αποριες με την Ελληνικη γλωσσα που δεν εχει και αυτο με προβληματιζει. Ας υποθεσουμε πως θα εγκαταστησω καποιο Ελληνικο πληκτρολογιο, στις επαφες μου θα μπορω να αποθηκευω ονοματα και διευθηνσεις στα Ελληνικα ή ακομα και τις επαφες που θα φορτωθουν απο το Gmail (πανω απο 400) θα εμφανιστουν στα Ελληνικα ή θα μου βγαλει κινεζικα.

 

ειχα κινητο με αγγλικο μενου,εγκατεστησα το πληκτρολογιο go keyboard και το greek for go keyboard και ειχα ελληνικο και αγγλικο πληκτρολογιο,αν οι επαφες σου ειναι περασμενες στην σιμ του κινητου σου στα Ελληνικα θα φανουν στα ελληνικα μολις τις βαλεις στο νεο,τις νεες θα τις αποθηκευεις με το ελληνικο πληκτρολογιο στα ελληνικα,το μενου θα ειναι στα αγγλικα αλλα δεν ειναι δυσκολο να το χειριστεις ετσι.

 

Κοιτα και αυτο,ειναι τελευταια προταση,γρηγορο,και με ελληνικο μενου και android 4,2 και παμφθηνο

http://www.geekbuying.com/Search/?keyword=mpai+s720

Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τηλεφωνο το βρηκα τυχαια ψαχνοντας για smartphone που να αντεχει λιγο περισσοτερο μιας και την περασμενη εβδομαδα εσπασα και δευτερη οθονη μεσα σε 2-3 χρονια και αυτο λογο επαγκελματος.

 

Οσο αφορα την RAM, τα περισσοτερα smartphone που ειδα σε γνωστες αλυσιδες εχουν 512mb και λιγα ειναι αυτα με περισσοτερη και φυσικα ακριβοτερα. Θελω να πιστευω πως θα βολευτω με την 512, εξαλου δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Εχω ομως καποιες αποριες με την Ελληνικη γλωσσα που δεν εχει και αυτο με προβληματιζει. Ας υποθεσουμε πως θα εγκαταστησω καποιο Ελληνικο πληκτρολογιο, στις επαφες μου θα μπορω να αποθηκευω ονοματα και διευθηνσεις στα Ελληνικα ή ακομα και τις επαφες που θα φορτωθουν απο το Gmail (πανω απο 400) θα εμφανιστουν στα Ελληνικα ή θα μου βγαλει κινεζικα.

 

Αν ψάχνεις κάτι με λίγη περισσότερη υποστήριξη και ανθεκτικό θα σου προτείνω αυτά τα 2, αν και δεν γνωρίζω μέχρι πόσα χρήματα θές να δώσεις:

http://www.etotalk.com/huawei-g350_p3648.html IP68

http://www.to2c.com/lenovo-s750-gorilla-ip67-water-proof-scratch-resistant-3g-dual-sim-android-4-2-quad-core-1-2ghz-4-5-qhd.html IP67

 

Και κάποιες πληροφορίες αν θές για την IP βαθμονόμηση συσκευών και τι σημαίνει:

http://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

Αυτός που μιλάει λιγότερο, έχει τα περισσότερα να πεί

http://www.webutation.net/

http://www.resellerratings.com/

http://www.scamadviser.com/

Link to comment
Share on other sites

http://www.antelife.com/autumndiscount.html

 

ειδα Pulid F13 MTK6589T Quad Core Smart Phone Android 4.2 5.0 Inch FHD Screen 1920x1080 2G 32G Dual Camera White κανει τιμη 133 ευρω

Edited by valanths
Link to comment
Share on other sites

http://www.antelife.com/autumndiscount.html

 

ειδα Pulid F13 MTK6589T Quad Core Smart Phone Android 4.2 5.0 Inch FHD Screen 1920x1080 2G 32G Dual Camera White κανει τιμη 133 ευρω

 

τραβηξα τοση ταλαιπωρια μαζι τους,δεν θα αγοραζα αν μου το δινανε και τζαμπα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και ζηταω συγγνωμη αν εχω γραψει σε λαθος θεμα..

εχω παραγγειλει το galaxy s4 legend απο κινα..το παρηγγειλα στις 22 αυγουστου στις 7 σεπτεμβρη ενεργοποιηθηκε το tracking number και στις 9 του μηνα εφυγε απο κινα(εχει εμφανιστει και στα ελτα οτι εφυγε απο κινα)..ποτε περιπου να το περιμενω να ερθει ελλαδα?λετε να ερθει μεσα στην εβδομαδα??στελνεται με registered airmail..ευχαριστω εκ των προτερων!!

φιλικα γιωργος!!

Edited by qwert13
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και ζηταω συγγνωμη αν εχω γραψει σε λαθος θεμα..

εχω παραγγειλει το galaxy s4 legend απο κινα..το παρηγγειλα στις 22 αυγουστου στις 7 σεπτεμβρη ενεργοποιηθηκε το tracking number και στις 9 του μηνα εφυγε απο κινα(εχει εμφανιστει και στα ελτα οτι εφυγε απο κινα)..ποτε περιπου να το περιμενω να ερθει ελλαδα?λετε να ερθει μεσα στην εβδομαδα??στελνεται με registered airmail..ευχαριστω εκ των προτερων!!

φιλικα γιωργος!!

 

μεχρι το τελος της εβδομαδας πρεπει να εχει φανει,αλλοιως παρε τηλ τα ελτα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου!!να ρωτησω και κατι αλλο..τι γνωμη εχεις για το κινητο αυτο??το εχεις ακουστα?μου το συστησαν σαν πολυ καλο!!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου!!να ρωτησω και κατι αλλο..τι γνωμη εχεις για το κινητο αυτο??το εχεις ακουστα?μου το συστησαν σαν πολυ καλο!!

 

Οχι,δεν το ξερω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

εεε παιδια κινεζικα ειναι ??

γτ θελω να παραγγειλω ενα και φοβαμαι για τον αν θα ειναι μουφα

τα εχει ανακοινωσει επισημα αυτα η lenovo??

Link to comment
Share on other sites

εεε παιδια κινεζικα ειναι ??

γτ θελω να παραγγειλω ενα και φοβαμαι για τον αν θα ειναι μουφα

τα εχει ανακοινωσει επισημα αυτα η lenovo??

 

http://search.lenovo.com.cn/lenovo/searchMain.jsp?%20moreHitsFromSite=&category=&similarTo=&similarType=find&breadcrumb=&old_query=&keywords=&sortBy1=&findInResult=&filter=&sortOrder1=&sortOrder2=&collapseField=&scopeSearchField=&queryLanguage=zh&numHits=10&offset=0&query=A820 Δεν ειναι ευκολοτερο να γκουγκλαρεις πριν ρωτησεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...