Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απατη απο τα ανθεκτικα κινητα ,παρτε καμια σοβαρη μαρκα και σταματηστε να αγοραζεται το κινητο του καθε μπαρμπα μητσου της κινας που εχει βρει τον μαγικο τροπο που δεν ανακαλυψαν ακομα οι κολοσσοι των κατασκευαστων της κινητης.

Δεν μας λες κανέναν "κολοσσό" που δεν τα παίρνει από τον μπαρμπα Μήτσο τον Κινέζο;;

Ή τουλάχιστον πρότεινε καμμία "σοβαρή" μάρκα, γιατί υπάρχουν και " Κινέζοι" αυτού του τύπου με 300 ευρώ ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην μπερδευεις τους μεγαλους κινεζους κατασκευαστες (ειτε με δικο τους brand οπως lenovo/coolpad/ZTE/Xiaomi ,ειτε μεγαθηρια ΟΕΜ κατασκευαστες οπως η Foxcon) με τον καθε κινεζοκατασκευαστη με την μηδαμινη αξιοπιστια που υποστηριζει οτι το κινητο που κατασκευαζει μπορεις να το βαρας με την βαριοπουλα και το κινητο να σου φωναζει "ριξε και αλλο αν εισαι αντρας".

Δεν συμβαινει αυτο ,απλα δουλευουν τον κοσμο ψιλο γαζι.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεις τους μεγαλους κινεζους κατασκευαστες (ειτε με δικο τους brand οπως lenovo/coolpad/ZTE/Xiaomi ,ειτε μεγαθηρια ΟΕΜ κατασκευαστες οπως η Foxcon) με τον καθε κινεζοκατασκευαστη με την μηδαμινη αξιοπιστια που υποστηριζει οτι το κινητο που κατασκευαζει μπορεις να το βαρας με την βαριοπουλα και το κινητο να σου φωναζει "ριξε και αλλο αν εισαι αντρας".

Δεν συμβαινει αυτο ,απλα δουλευουν τον κοσμο ψιλο γαζι.

 

Αν καταλαβα καλα μιλας για την Ουκιτελ. Με την βαριοπουλα δεν το χτυπησα, δεν ειμαι τοσο ακραιος, αλλα μια φορα αντεχει στις κακουχιες περισσοτερο απο κινητα τυπου xcover της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android-Phones/Rugged-Phones/

 

Κατι τετοιο λεω αλλα και η oukitel πουλει πολλα φουμαρα.

Μόνο που και αυτά τα οποία έβαλες, είναι του "Μπαρμπα Μήτσου του Κινέζου" ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα: Έφτασε πριν 4 μέρες το κινητό μου (bv2000), που αγόρασα από το vickmall και χτες ενώ ήταν ανοικτό στην κάμερα, έκλεισε ξαφνικά και από τότε δεν ανοίγει. Δοκίμασα να το φορτίσω, τίποτα. Έχει κάποιος να προτείνει μία λύση? Αν δεν δουλέψει υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω? Γιατί και άλλο να μου στείλουν φοβάμαι οτι θα βγει πάλι ελαττωματικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα: Έφτασε πριν 4 μέρες το κινητό μου (bv2000), που αγόρασα από το vickmall και χτες ενώ ήταν ανοικτό στην κάμερα, έκλεισε ξαφνικά και από τότε δεν ανοίγει. Δοκίμασα να το φορτίσω, τίποτα. Έχει κάποιος να προτείνει μία λύση? Αν δεν δουλέψει υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω? Γιατί και άλλο να μου στείλουν φοβάμαι οτι θα βγει πάλι ελαττωματικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

wΔεμ μου εχει τυχει αλλα επειδη πιστευω οτι απλα εμεινε απο μπαταρια, βαλτο με το δικο του φορτιστη και καλωδιο και αφησε το αρκετη ωρα στη μπριζα πριν επιχειρησεις να το ανοιξεις.

Αν δεν πετυχει αυτο, τοτε βγαλε τη μπαταρια και αφησε το ετσι για αρκετα λεπτα.

Οτι ειναι να κανεις παντως να το βιαστεις μην περασει η προθεσμια DOA.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ίδια περίπτωση με bv2000 από vickmall μου έτυχε κι εμένα..έφυγε πίσω και έγινε επιστροφή χρημάτων με κουπονι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα: Έφτασε πριν 4 μέρες το κινητό μου (bv2000), που αγόρασα από το vickmall και χτες ενώ ήταν ανοικτό στην κάμερα, έκλεισε ξαφνικά και από τότε δεν ανοίγει. Δοκίμασα να το φορτίσω, τίποτα. Έχει κάποιος να προτείνει μία λύση? Αν δεν δουλέψει υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω? Γιατί και άλλο να μου στείλουν φοβάμαι οτι θα βγει πάλι ελαττωματικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βρες έναν επώνυμο φορτιστή με -κατά προτίμηση- πάνω από 1Α έξοδο και άσε το να φορτίσει για αρκετή ώρα. Ίσως ξυπνήσει. Επίσης, προτίμησε το καλώδιο του επώνυμου φορτιστή.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ο,τι και αν δοκίμασα δεν φορτίζει. Από το vickmall μου είπαν να κάνω flash την rom. Είδα κάποια βιντεάκια στα οποία γίνεται αυτό μέσω υπολογιστή αλλά το δικό μου pc δεν αναγνωρίζει καν το κινητό. Καμιά ιδέα?

 

Ίδια περίπτωση με bv2000 από vickmall μου έτυχε κι εμένα..έφυγε πίσω και έγινε επιστροφή χρημάτων με κουπονι

 

Ποια διαδικασία ακολούθησες για να πάρεις κουπόνι? Πλήρωσες μεταφορικά όταν το έστειλες?

Link to comment
Share on other sites

περίπτωση να υπάρχει ταινία στην μπαταρία;

 

 

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λες μια βδομάδα τώρα να το έχει με την ταινία στη μπαταρία; :D

 

Ποια διαδικασία ακολούθησες για να πάρεις κουπόνι? Πλήρωσες μεταφορικά όταν το έστειλες?

 

Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις κουπόνι. Μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω, εφόσον δεν θες το κινητό.

Συνεννοήσου με το κατάστημα όμως.

Για τα μεταφορικά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα: Έφτασε πριν 4 μέρες το κινητό μου (bv2000), που αγόρασα από το vickmall και χτες ενώ ήταν ανοικτό στην κάμερα, έκλεισε ξαφνικά και από τότε δεν ανοίγει. Δοκίμασα να το φορτίσω, τίποτα. Έχει κάποιος να προτείνει μία λύση? Αν δεν δουλέψει υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω? Γιατί και άλλο να μου στείλουν φοβάμαι οτι θα βγει πάλι ελαττωματικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

to επαθα και με το κινητο και με το τανπλετ !!! το μεν κινητο ανοιξε οταν το συνδεσε μαστορας με μεγαλυτερο φορτιστη απο τ ο δικο του ,το δε ταμπλετ μετα απο 4 μερες που το εβαλα απλι στο φορτιστη ανοιξε ,το ειχα αφησει μιση μερα στο ρευμα αλλα τιποτε . μου ειπε ο μαστορας οτι εχει πιθανοτατα θεμα στην πλακετα και μπορει να το ξανακανει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου έστειλαν σήμερα email να στείλω πάλι πίσω το κινητό για αντικατάσταση (δεν είπαν για επιστροφή χρημάτων). Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πάλι με κάτι τέτοιο, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο ή απλά το πάω στα ελτα και αναλαμβάνουν αυτοί? Αυτοί μου είπαν να το τυλίξω με bubble wrap και κάτι τέτοια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου έστειλαν σήμερα email να στείλω πάλι πίσω το κινητό για αντικατάσταση (δεν είπαν για επιστροφή χρημάτων). Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πάλι με κάτι τέτοιο, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο ή απλά το πάω στα ελτα και αναλαμβάνουν αυτοί? Αυτοί μου είπαν να το τυλίξω με bubble wrap και κάτι τέτοια.

Θα το συσκευάσεις όπως το παρέλαβες (στο βαθμό που μπορείς)

κουτί από τα ΕΛΤΑ

Φωτογραφίες με τα αυτοκόλλητα των ΕΛΤΑ

Και καλό ταξίδι :D

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου έστειλαν σήμερα email να στείλω πάλι πίσω το κινητό για αντικατάσταση (δεν είπαν για επιστροφή χρημάτων). Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πάλι με κάτι τέτοιο, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο ή απλά το πάω στα ελτα και αναλαμβάνουν αυτοί? Αυτοί μου είπαν να το τυλίξω με bubble wrap και κάτι τέτοια.

 

Τους ζήτησες ξεκάθαρα refund και σου αρνήθηκαν;

Εγώ στις 4 μέρες να βγάλει βλάβη το κινητό τις θεωρώ doa.

Αλλά αν θέλεις πολύ το κινητό και θα ξαναγόραζες το ίδιο μια χαρά είναι η αντικατάσταση.

Το στέλνεις στην συσκευασία που το πήρες.

Είμαστε εκτός θέματος όμως, περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το κινητό έφυγε σήμερα για Κίνα. Άντε να δούμε!

 

Τους ζήτησες ξεκάθαρα refund και σου αρνήθηκαν;

Εγώ στις 4 μέρες να βγάλει βλάβη το κινητό τις θεωρώ doa.

Αλλά αν θέλεις πολύ το κινητό και θα ξαναγόραζες το ίδιο μια χαρά είναι η αντικατάσταση.

Το στέλνεις στην συσκευασία που το πήρες.

Είμαστε εκτός θέματος όμως, περισσότερα εδώ.

 

Δεν ζήτησα refund γιατί δεν ήξερα ότι έχω αυτή την επιλογή επειδή δεν το ανέφεραν καθόλου. Για αντικατάσταση μόνο μου είπαν. Έχεις δίκιο, αν χρειαστώ κάτι άλλο θα γράψω στο κατάλληλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χθες παρέλαβα το Cubot H2 από 1949deal.

Μετά από μία περίπου ώρα χρήσης άρχισε να αναβοσβήνει η οθόνη και ξεκολλούσε μετά από πολλές προσπάθειες.

Έκανα επανεκκίνηση και επαναφορά ρυθμίσεων, αλλά τίποτα δεν είχε αποτέλεσμα.

Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία από εδώ και στο εξής;

α) Το στέλνω στην Cubot ή στο 1949deal; Ποιο είναι το κόστος των μεταφορικών;

β) Δικαιούμαι τα χρήματά μου πίσω;

γ) Μέσω αυτής της ελληνικής ιστοσελίδας μπορώ να κάνω τίποτα; http://cubot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χθες παρέλαβα το Cubot H2 από 1949deal.

Μετά από μία περίπου ώρα χρήσης άρχισε να αναβοσβήνει η οθόνη και ξεκολλούσε μετά από πολλές προσπάθειες.

Έκανα επανεκκίνηση και επαναφορά ρυθμίσεων, αλλά τίποτα δεν είχε αποτέλεσμα.

Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία από εδώ και στο εξής;

α) Το στέλνω στην Cubot ή στο 1949deal; Ποιο είναι το κόστος των μεταφορικών;

β) Δικαιούμαι τα χρήματά μου πίσω;

γ) Μέσω αυτής της ελληνικής ιστοσελίδας μπορώ να κάνω τίποτα; http://cubot.gr/

Επικοινώνησε με το κατάστημα και πες τους ότι μόλις το άνοιξες παρουσίασε βλάβη και πες τους ότι θα το στείλεις πίσω γιά αντικατάσταση.

Τα μεταφορικά τα καλύπτει το Paypal : https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το κατάστημα και πες τους ότι μόλις το άνοιξες παρουσίασε βλάβη και πες τους ότι θα το στείλεις πίσω γιά αντικατάσταση.

Τα μεταφορικά τα καλύπτει το Paypal : https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

 

Αυτό πώς γίνεται;

Το στέλνω με το ταχυδρομείο;

Δικαιούμαι refund για το κινητό; Με απογοήτευσε και δε θέλω να περιμένω άλλο ένα δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κινητο γυρω στα 120-150ε. Θελω να ειναι 5.5 ιντσες και κυριως να εχει καλουτσικη καμερα . Εχετε καποιο να μου προτεινετε??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ.

Ποιό φθηνό ( εως 110ευρώ ) προτείνετε με βάση την αυτονομία/μπαταρία ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ.

Ποιό φθηνό ( εως 110ευρώ ) προτείνετε με βάση την αυτονομία/μπαταρία ;

leagoo elite 5 πολύ καλή μπαταρία και απροβλημάτιστο.το χω 7 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...