Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την εξυπνάδα να παραγγείλω από GearBest ένα Xiaomi power bank μαζί με μια θήκη σιλικόνης. :rocket:

Επειδή το χρώμα της θήκης είναι σε έλλειψη είπαν να περιμένω 5-7 ημέρες ή να ακυρώσουν την θήκη, κάτι το οποίο αρνήθηκα και ζήτησα να ακυρωθεί η παραγγελία και refund.

Σήμερα με ειδοποίησαν ότι αφαίρεσαν την θήκη!

Αφού δεν καταλαβαίνουν, έκανα dispute. Ξέχασα και πως γίνεται, ως μαθημένος στο -υπερτίμιο- Vickmall...

 

Καλά να πάθω! Αφού ξέρω ότι κάνουν πονηριές και πήγα να γλιτώσω 5 φράγκα...

 

Μπαίνοντας στην σελίδα της θήκης, το power bank εμφανίζεται φθηνότερο (στο Featured products) από ότι στην σελίδα του. Οπότε παίρνεις την θήκη μαζί με το power bank φθηνότερα απ' ότι σκέτο το power bank.

Μόνο μη τους πει κανείς για το λάθος τους και το διορθώσουν! :X

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα την εξυπνάδα να παραγγείλω από GearBest ένα Xiaomi power bank μαζί με μια θήκη σιλικόνης. :rocket:

Επειδή το χρώμα της θήκης είναι σε έλλειψη είπαν να περιμένω 5-7 ημέρες ή να ακυρώσουν την θήκη, κάτι το οποίο αρνήθηκα και ζήτησα να ακυρωθεί η παραγγελία και refund.

Σήμερα με ειδοποίησαν ότι αφαίρεσαν την θήκη!

Αφού δεν καταλαβαίνουν, έκανα dispute. Ξέχασα και πως γίνεται, ως μαθημένος στο -υπερτίμιο- Vickmall...

 

Καλά να πάθω! Αφού ξέρω ότι κάνουν πονηριές και πήγα να γλιτώσω 5 φράγκα...

 

Μπαίνοντας στην σελίδα της θήκης, το power bank εμφανίζεται φθηνότερο (στο Featured products) από ότι στην σελίδα του. Οπότε παίρνεις την θήκη μαζί με το power bank φθηνότερα απ' ότι σκέτο το power bank.

Μόνο μη τους πει κανείς για το λάθος τους και το διορθώσουν! :X

 

Πού το ξετρύπωσες αυτό;;

Μόνος δεν το έλεγες gearworse; :lol::lol::lol:

Θα βγω λίγο off topic αλλά χωρίς πλάκα πάντως και εγώ από εκεί πήρα ένα xiaomi powerbank με τη θήκη του πριν λίγους μήνες αλλά χωρίς προβλήματα.

Όπως επίσης και πρόσφατα πήρα 4-5 πραγματάκια μαζεμένα και ήρθαν κανονικά στην ώρα τους.

Με το tracking number έχουν ένα θέμα. Είχα πληρώσει και εγώ τα 2€ αλλά μου είχαν στείλει λάθος κωδικό. Αφού παρέλαβα την παραγγελία ζήτησα refund αλλά έκαναν πως δεν καταλάβαιναν. Μόνο όταν άνοιξα θέμα στο paypal μου επέστρεψαν τα χρήματα. Και στην τελευταία μου παραγγελία μου δώσανε tracking number χωρίς να τους το ζητήσω!!!:confused::confused::lol::lol:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Πού το ξετρύπωσες αυτό;;

Μόνος δεν το έλεγες gearworse; :lol::lol::lol:

Θα βγω λίγο off topic αλλά χωρίς πλάκα πάντως και εγώ από εκεί πήρα ένα xiaomi powerbank με τη θήκη του πριν λίγους μήνες αλλά χωρίς προβλήματα.

Όπως επίσης και πρόσφατα πήρα 4-5 πραγματάκια μαζεμένα και ήρθαν κανονικά στην ώρα τους.

Με το tracking number έχουν ένα θέμα. Είχα πληρώσει και εγώ τα 2€ αλλά μου είχαν στείλει λάθος κωδικό. Αφού παρέλαβα την παραγγελία ζήτησα refund αλλά έκαναν πως δεν καταλάβαιναν. Μόνο όταν άνοιξα θέμα στο paypal μου επέστρεψαν τα χρήματα. Και στην τελευταία μου παραγγελία μου δώσανε tracking number χωρίς να τους το ζητήσω!!!:confused::confused::lol::lol:

 

Φιλικά το λέω αλλά (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά) να έχεις λάβει την παραγγελία και έγκαιρα κιόλας και να ζητάς τα χρήματά σου πίσω δεν είναι και πολύ τίμιο....

Παρόμοια περιστατικά οδήγησαν το Amazon στο να κόψει τα δωρεάν μεταφορικά προς Ελλάδα σε αγορές >20€.

Link to comment
Share on other sites

Πού το ξετρύπωσες αυτό;;

Μόνος δεν το έλεγες gearworse; :lol::lol::lol:

Με παρέσυραν αυτοί που όσους προτιμούμε το Vickmall μας λένε κολλημένους κτλ, ξέρεις. Οπότε είπα να ξαναδοκιμάσω με ένα μεγάλο, φανταζί, δημοφιλές κατάστημα. Και έτσι θυμήθηκα μετά από πολύυυυυ καιρό τι τραβούσα και γιατί ψωνίζω πια από το Vickmall.

Αν γίνει στραβή, αρχίζουν... Καταλαβαίνουν ότι τους συμφέρει, αγνοούν ότι τους γράφεις, τυποποιημένε/copy-paste απαντήσεις, πολύ μπελάς που κάνει την παραγγελία μια όχι απλή υπόθεση. Αγανάκτηση!

Ξαναβρήκα πως γίνεται claim στο Paypal μετά από χρόνια!

Αν ξαναπεί κανείς κακό για το Vickmall, θα του πετάξω το power bank στο κεφάλι! :kill:

 

Όσοι θέλετε πολύ φθηνό το -εξαιρετικό- Xiaomi power bank, να είσαστε σε θέση να περιμένετε για την αποστολή του. Στέλνει, αλλά αν δεν έχει στοκ, θα κοιτάξει με κάθε τρόπο να μην σας επιστρέψει χρήματα ή να σας τα βάλει στο Gearbest wallet.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά το λέω αλλά (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά) να έχεις λάβει την παραγγελία και έγκαιρα κιόλας και να ζητάς τα χρήματά σου πίσω δεν είναι και πολύ τίμιο....

Παρόμοια περιστατικά οδήγησαν το Amazon στο να κόψει τα δωρεάν μεταφορικά προς Ελλάδα σε αγορές >20€.

 

Άλλος ήταν ο λόγος. Ήταν σχεδιασμός της εταιρείας και ήταν γενικά για σχεδόν την μισή Ευρώπη, όχι για την Ελλάδα.

 

Πηγή: http://www.insomnia.gr/_/articles/internet/amazon/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-ama-r4952

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά το λέω αλλά (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά) να έχεις λάβει την παραγγελία και έγκαιρα κιόλας και να ζητάς τα χρήματά σου πίσω δεν είναι και πολύ τίμιο....

Παρόμοια περιστατικά οδήγησαν το Amazon στο να κόψει τα δωρεάν μεταφορικά προς Ελλάδα σε αγορές >20€.

Καμία σχέση αυτό για το Αμαζον, όπως σου έγραψαν ήδη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση αυτό για το Αμαζον, όπως σου έγραψαν ήδη.

Ναι ΟΚ το εμπέδωσα, relax guys. Ο γενικότερος σκοπός του ποστ μου είναι άλλος φυσικά.

 

Τέλος offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και πίστεψες ότι η τιμή του είναι 800 δολλάρια;;;; :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει την 800αρα μπαντα σε 4g εγω -ειδικα με wind που την χρησιμοποιει πολυ- δεν θα το επαιρνα οσο καλο και εαν φαινεται

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει την 800αρα μπαντα σε 4g εγω -ειδικα με wind που την χρησιμοποιει πολυ- δεν θα το επαιρνα οσο καλο και εαν φαινεται

Φίλε μου όταν θα έχει λήψη 4G η Ελλάδα θα έχεις αλλάξει άλλα 15 τηλέφωνα ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν θα έχει λήψη 4G η Ελλάδα θα έχεις αλλάξει άλλα 15 τηλέφωνα ... :lol:

 

ηδη πιο συχνα ειμαι συνδεδεμενος με 800 αρα της wind παρα με τις αλλες!καμια σχεση το 3g σημα της wind με το 4g της με την 800αρα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα bluboo έχεις κάποιος άποψη? Σκέφτομαι για το bluboo Picasso http://www.geekbuying.com/item/-HK-Stock-BLUBOO-Picasso-5-0inch-IPS-HD-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-2GB-16GB-3G-GPS-Dual-8-0MP-Camera--Black-363907.html .

Φαίνεται καλό για την τιμή του, τουλαχιστον ειναι εμφανίσιμο, αλλά επειδή θα είναι για γνωστό, μην έχουμε γκρινιες μετά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για μενα, παρτο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ηδη πιο συχνα ειμαι συνδεδεμενος με 800 αρα της wind παρα με τις αλλες!καμια σχεση το 3g σημα της wind με το 4g της με την 800αρα!

Και Πώς βλέπεις σε ποια μπάντα είσαι συνδεδεμένος;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά το λέω αλλά (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά) να έχεις λάβει την παραγγελία και έγκαιρα κιόλας και να ζητάς τα χρήματά σου πίσω δεν είναι και πολύ τίμιο....

Παρόμοια περιστατικά οδήγησαν το Amazon στο να κόψει τα δωρεάν μεταφορικά προς Ελλάδα σε αγορές >20€.

 

Sorry και πάλι για το offtopic αλλά επανέρχομαι για κάτι που δεν κατανοήθηκε σωστά. Τα χρήματά μου τα ζήτησα πίσω γιατί αγόρασα κάτι που δεν μου δώσανε ποτέ (tracking number), κάτι που κάθε άλλο παρά άτιμο είναι. Είναι άσχετο με το αν τελικά παρέλαβα την παραγγελία ή όχι. Και επίσης δεν αναφέρω πουθενά ότι την συγκεκριμένη παραγγελία την παρέλαβα τελικά έγκαιρα ή όχι. Δεν ήταν αυτό το θέμα μου.

Αυτά προς διευκρίνηση και ξανά συγνώμη.

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Για τα bluboo έχεις κάποιος άποψη? Σκέφτομαι για το bluboo Picasso http://www.geekbuying.com/item/-HK-Stock-BLUBOO-Picasso-5-0inch-IPS-HD-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-2GB-16GB-3G-GPS-Dual-8-0MP-Camera--Black-363907.html .

Φαίνεται καλό για την τιμή του, τουλαχιστον ειναι εμφανίσιμο, αλλά επειδή θα είναι για γνωστό, μην έχουμε γκρινιες μετά.

 

Εχει δωσει καλα στοιχεια μεχρι στιγμης

Καλη τιμη, με αυτα που προσφερει.

Link to comment
Share on other sites

Για τα bluboo έχεις κάποιος άποψη? Σκέφτομαι για το bluboo Picasso http://www.geekbuying.com/item/-HK-Stock-BLUBOO-Picasso-5-0inch-IPS-HD-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-2GB-16GB-3G-GPS-Dual-8-0MP-Camera--Black-363907.html .

Φαίνεται καλό για την τιμή του, τουλαχιστον ειναι εμφανίσιμο, αλλά επειδή θα είναι για γνωστό, μην έχουμε γκρινιες μετά.

 

Και εγώ το ζαχαρώνω.

Δεν ξέρω τι λέει το Dealextreme...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ζαχαρώνω.

Δεν ξέρω τι λέει το Dealextreme...

 

Και εγώ το είδα στο dealxtreme, βασικά είναι το πιο φθηνό, αλλα είχα την εντύπωση ότι το έχει σε presale. Αν και στο geekbuying με το κουπόνι 5$PICASSO βγαίνει στα 65$. Προσωπικά προτιμώ το geekbuying, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να το πάρω και από το dx αν γνώριζα ότι το έχει σε στοκ και με τα υπόλοιπα 5$ καμία θηκουλα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από DX.

Καθυστερεί πολύ με τις αποστολές και είναι από τα πιο ακριβά κινέζικα μαγαζιά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είδα στο dealxtreme, βασικά είναι το πιο φθηνό, αλλα είχα την εντύπωση ότι το έχει σε presale. Αν και στο geekbuying με το κουπόνι 5$PICASSO βγαίνει στα 65$. Προσωπικά προτιμώ το geekbuying, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να το πάρω και από το dx αν γνώριζα ότι το έχει σε στοκ και με τα υπόλοιπα 5$ καμία θηκουλα.

Βεβαιώσου πρώτα εάν το έχουν σε στοκ ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω το mi4c απο Vickmall,αλλά θέλω και περιφερειακά ( ακουστικά,θήκη,screen protector ). Αξίζει λέτε να τα πάρω όλα απο το Vickmall ή να πάρω απο αλλού τα περιφερειακά που είναι πιο φθηνά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω το mi4c απο Vickmall,αλλά θέλω και περιφερειακά ( ακουστικά,θήκη,screen protector ). Αξίζει λέτε να τα πάρω όλα απο το Vickmall ή να πάρω απο αλλού τα περιφερειακά που είναι πιο φθηνά?

Κινητό από Vickmall περιφερειακά από eBay.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο, όταν λέει original tempered glass Nillkin 2,8€ δεν είναι original, όσες φορές και να το λέει στον τιτλο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...