Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το xiaomi redmi note 3 pro δεν ξέρω να σου πω νομίζω είναι καλύτερο από όλα αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να ασχοληθείς κάπως με Rom (υπάρχει μεγάλη κοινότητα γι αυτό ελληνική και ξένη). Το note 3 το θεωρώ παλιό δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις από ένα κινητό για να σου πω αν θα σου κρατήσει, θα σου έλεγα να το αποφύγεις (αν θες καλύτερα κοίτα το note 4 που είναι πιο καινούργιο). Το xperia z3 έχει καλή κάμερα, το One plus one ειναι ωραίο εμφανισιακά και το zuk z1 έχει καλή μπαταρία, το xiaomi θεωρώ ότι έχει λίγο από όλα και μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη πρόταση (πάντα για το note 3 pro) Επίσης καλύτερα πάρε δικαρτο και ας μην το χρησιμοποιεις με δύο κάρτες. Αργότερα ίσως χρειαστείς να βάλεις και τότε να μην χρειαστεί να ξανά ψάχνεις κινητό.

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ. Για το Xiaomi ξέρω, για όλα έχω ψάξει πολύ, απλά το xiaomi δεν έχει καθόλου καλή κάμερα στο σκοτάδι. Δεν ξέρω, δεν ξέρω καθόλου, όλα κάπου υπερισχύουν και κάπου χάνουν. Επίσης, Asus Zenfone 2 4gb ram 32gb rom 2Ghz τι λες; Γιατί αυτό είναι και dual active, όχι dual standby, αλλά έχω ενδοιασμούς για κάμερα και μπαταρία. Έχει πονέσει το κεφάλι μου από χθες. Στα 200€ με 250€ υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές:blink::blink::blink::)

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

oneplus, xiaomi, zuk, asus έχουν μέτριες κάμερες πάντως...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ. Για το Xiaomi ξέρω, για όλα έχω ψάξει πολύ, απλά το xiaomi δεν έχει καθόλου καλή κάμερα στο σκοτάδι. Δεν ξέρω, δεν ξέρω καθόλου, όλα κάπου υπερισχύουν και κάπου χάνουν. Επίσης, Asus Zenfone 2 4gb ram 32gb rom 2Ghz τι λες; Γιατί αυτό είναι και dual active, όχι dual standby, αλλά έχω ενδοιασμούς για κάμερα και μπαταρία. Έχει πονέσει το κεφάλι μου από χθες. Στα 200€ με 250€ υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές:blink::blink::blink::)

 

Καλυτερα Dual standby απο θεμα μπαταριας και ακτινοβολιας νομιζω.. Το Redmi note 3 pro ειναι φοβερο κινητο και οι φωτογραφιες ειναι σχετικα καλες αλλα ναι στο σκοταδι χανει σχεδον ολα τα Κινεζικα αν οχι ολα.. Τα Asus δεν ειναι τοσο δυνατα κινητα και δεν εχουν καλο λογισμικο..

 

Ζυγισε τα και κρινε ποιο ερχεται περισσοτερο στις προδιεγραφες σου..

Link to comment
Share on other sites

Ok, σας ευχαριστώ πολύ. Μάλλον όμως θα πάρω Smasung Galaxy Note 3, λόγω του s-pen, αν και ξέρω πως είναι σχετικά παλιό. Και μια 2η μπαταριά και κομπλε. Επίσης είδα πως στο xda υπάρχουν αμέτρητες rom + κάποιες που φέρνουν τα χαρακτηριστικά του Note 5, οπότε...... Και πάλι ευχαριστώ.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Ok, σας ευχαριστώ πολύ. Μάλλον όμως θα πάρω Smasung Galaxy Note 3, λόγω του s-pen, αν και ξέρω πως είναι σχετικά παλιό. Και μια 2η μπαταριά και κομπλε. Επίσης είδα πως στο xda υπάρχουν αμέτρητες rom + κάποιες που φέρνουν τα χαρακτηριστικά του Note 5, οπότε...... Και πάλι ευχαριστώ.

 

Γιατί δεν κοιτάς το note 4? Τώρα που βγήκε το 5 έχει πέσει η τιμή του και πιστεύω αξίζει από το 3. Έχει και δακτιλικο αποτυπομα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς το note 4? Τώρα που βγήκε το 5 έχει πέσει η τιμή του και πιστεύω αξίζει από το 3. Έχει και δακτιλικο αποτυπομα.

 

Δυστυχώς ξεφεύγει από το budget. Εγώ δίνω βαριά 250€, αλλιώς σίγουρα θα πήγαινα σε Note 4

Edited by THD
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα δεν εχει nfc

Με μια αναζήτηση πχ στο geekbuying που έχει τέτοια φίλτρα αναζήτησης, βλέπω πως είναι πολύ λίγα τα δίκαρτα κινέζικα που έχουν nfc http://www.geekbuying.com/category/Android-Phones-178/FDD-LTE800-B20-Dual-SIM-With-NFC-c-1010v1013v1139-v-967v176v3245.html

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ξεφεύγει από το budget. Εγώ δίνω βαριά 250€, αλλιώς σίγουρα θα πήγαινα σε Note 4

 

Στο fast card tech το εχει κάτω από 250 αν και οι απόψεις διίστανται για την αξιοπιστία του μαγαζιού. Σε τέτοια τιμή εγώ θα το τολμουσα πάντως. Επίσης και στο aliexpress υπάρχει σε τέτοια τιμή. Όπως και να έχει δική σου επιλογή και ότι και να πάρεις να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ξεφεύγει από το budget. Εγώ δίνω βαριά 250€, αλλιώς σίγουρα θα πήγαινα σε Note 4

Kαι εγώ υπέρ του note 3 είμαι.Αν και παλιό πια,σαφώς ανώτερο απο τα κινέζικα του "κιλού"..Και αν θες πραγματικά τεράστια αυτονομία και δε σε ενοχλεί το βάρος,του βάζεις πάνω μια 6400mah anker και ξεφεύγεις

Link to comment
Share on other sites

Στο fast card tech το εχει κάτω από 250 αν και οι απόψεις διίστανται για την αξιοπιστία του μαγαζιού. Σε τέτοια τιμή εγώ θα το τολμουσα πάντως

Πολλοί το τολμησαν, όπως και ο υποφαινομενος και ήρθε σε όλους με ελαττωματικη μπαταρία και χωρίς GPS. Κατά τ' άλλα, ήταν στην πένα η συσκευή. Αν κάποιος αισθάνεται τολμηρός μπορεί να το πάρει το ρίσκο.. Ή θα του κάτσει ή θα την κάτσει...

Υπάρχει σχετικό, hot, θέμα στην ενότητα επιλογή συσκευής.

Kαι εγώ υπέρ του note 3 είμαι.Αν και παλιό πια,σαφώς ανώτερο απο τα κινέζικα του "κιλού"..Και αν θες πραγματικά τεράστια αυτονομία και δε σε ενοχλεί το βάρος,του βάζεις πάνω μια 6400mah anker και ξεφεύγεις

Χρήστο, έχω πάρει το Xiaomi Redmi Note 3 Pro, το οποίο ξεφεύγει από τα Κινεζικα του κιλου.

Το "μικρο" το βρίσκεις στα 160 ευρώ, με επεξεργαστή snapdragon 650 θηρίο, Gpu επίσης, μπαταρία 4.050mah (fast charge) που βγάζει 3 μέρες με 9+ ώρες sot(!), οθόνη 1080χ1920 σούπερ με 401ppi, κάμερα 16mp (τη μέρα, τη νύχτα λιγότερο :lol:) antutu 77.000+, δίκαρτο ή 1 sim+1 SD, GPS δυναμιτη, υπέρυθρες (τηλεχειριστήριο tv) , OTG φλασακι, Ελληνικές ρομ, υποστήριξη φοβερή.. .... ουφ.... κουράστηκα... :lol:

Όσο καλο και αν ήταν το note 3, πέρασε κ το "κινέζικο" note 4 για λίγο απ τα χέρια μου, είμαι σίγουρος ότι δε μπορεί να σταθεί πλέον δίπλα στο μικρό γίγαντα που κρατάω στα χέρια μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το τολμησαν, όπως και ο υποφαινομενος και ήρθε σε όλους με ελαττωματικη μπαταρία και χωρίς GPS. Κατά τ' άλλα, ήταν στην πένα η συσκευή. Αν κάποιος αισθάνεται τολμηρός μπορεί να το πάρει το ρίσκο.. Ή θα του κάτσει ή θα την κάτσει...

Υπάρχει σχετικό, hot, θέμα στην ενότητα επιλογή συσκευής.

 

Χρήστο, έχω πάρει το Xiaomi Redmi Note 3 Pro, το οποίο ξεφεύγει από τα Κινεζικα του κιλου.

Το "μικρο" το βρίσκεις στα 160 ευρώ, με επεξεργαστή snapdragon 650 θηρίο, Gpu επίσης, μπαταρία 4.050mah (fast charge) που βγάζει 3 μέρες με 9+ ώρες sot(!), οθόνη 1080χ1920 σούπερ με 401ppi, κάμερα 16mp (τη μέρα, τη νύχτα λιγότερο :lol:) antutu 77.000+, δίκαρτο ή 1 sim+1 SD, GPS δυναμιτη, υπέρυθρες (τηλεχειριστήριο tv) , OTG φλασακι, Ελληνικές ρομ, υποστήριξη φοβερή.. .... ουφ.... κουράστηκα... :lol:

Όσο καλο και αν ήταν το note 3, πέρασε κ το "κινέζικο" note 4 για λίγο απ τα χέρια μου, είμαι σίγουρος ότι δε μπορεί να σταθεί πλέον δίπλα στο μικρό γίγαντα που κρατάω στα χέρια μου... ;)

 

Αρχικά και εγώ αυτό σκεφτόμουν, αλλά το s pen είναι κάτι που με εξιτάρει, για αυτό. Και το Xiaomi δεν έχει και καλή κάμερα. Επίσης σκεφτόμουν Sony Xperia z3 και ZUK Z1

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το τολμησαν, όπως και ο υποφαινομενος και ήρθε σε όλους με ελαττωματικη μπαταρία και χωρίς GPS. Κατά τ' άλλα, ήταν στην πένα η συσκευή. Αν κάποιος αισθάνεται τολμηρός μπορεί να το πάρει το ρίσκο.. Ή θα του κάτσει ή θα την κάτσει...

Υπάρχει σχετικό, hot, θέμα στην ενότητα επιλογή συσκευής.

 

Χρήστο, έχω πάρει το Xiaomi Redmi Note 3 Pro, το οποίο ξεφεύγει από τα Κινεζικα του κιλου.

Το "μικρο" το βρίσκεις στα 160 ευρώ, με επεξεργαστή snapdragon 650 θηρίο, Gpu επίσης, μπαταρία 4.050mah (fast charge) που βγάζει 3 μέρες με 9+ ώρες sot(!), οθόνη 1080χ1920 σούπερ με 401ppi, κάμερα 16mp (τη μέρα, τη νύχτα λιγότερο :lol:) antutu 77.000+, δίκαρτο ή 1 sim+1 SD, GPS δυναμιτη, υπέρυθρες (τηλεχειριστήριο tv) , OTG φλασακι, Ελληνικές ρομ, υποστήριξη φοβερή.. .... ουφ.... κουράστηκα... :lol:

Όσο καλο και αν ήταν το note 3, πέρασε κ το "κινέζικο" note 4 για λίγο απ τα χέρια μου, είμαι σίγουρος ότι δε μπορεί να σταθεί πλέον δίπλα στο μικρό γίγαντα που κρατάω στα χέρια μου... ;)

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί λένε ότι η κάμερα δεν τόσο καλή..... Αλήθεια;;;; η τα παρα λένε;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση πχ στο geekbuying που έχει τέτοια φίλτρα αναζήτησης, βλέπω πως είναι πολύ λίγα τα δίκαρτα κινέζικα που έχουν nfc http://www.geekbuying.com/category/Android-Phones-178/FDD-LTE800-B20-Dual-SIM-With-NFC-c-1010v1013v1139-v-967v176v3245.html

Λογικό, γιατί το NFC έχει σχεδόν μηδενική χρησιμότητα και ο κόσμος δεν το ζητάει.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και το one plus one και το redmi note 3pro να πω ότι δεν είναι καθόλου κινεζικά όπως λένε μερικοί , το xiaomi το πήρα πρόσφατα και έπαθα πλάκα με ποιότητα και με κάμερα και γενικά σαν σύνολο.

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου δεν μας τα λες καλά και έχεις μπερδευτεί.

 

Κινέζικα οπωσδήποτε και είναι, αλλά δεν είναι του "κιλου"... :p :lol: ;)

 

Πολύ θάψιμο έχει πέσει για την κάμερα του RN3 PRO και η μόνη εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι σε κάποιους τυχαίνει η έκδοση με την κακιά κάμερα και σε κάποιους με την καλή!! :blink:

 

Ευτυχώς μου λαχε συσκευή από την καλή παρτίδα... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Επειδή δεν έχω εμπειρία με κινέζικα, θέλω τη γνώμη σας.

 

Θέλει η αδερφή μου ένα κινέζικο, για πιο γρήγορο από το g2 mini που έχει.

 

Θα το χρησιμοποιεί για Facebook viber WhatsApp κλπ.. Τίποτα αλλο

 

Επίσης μας ενδιαφέρει πολύ, πάρα πολύ η κάμερα...

 

Διαθέτουμε μέχρι 150€...

 

Ακούω τις προτάσεις σας παιδιά... Νομίζω ότι από vickmall θα το πάρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Επειδή δεν έχω εμπειρία με κινέζικα, θέλω τη γνώμη σας.

 

Θέλει η αδερφή μου ένα κινέζικο, για πιο γρήγορο από το g2 mini που έχει.

 

Θα το χρησιμοποιεί για Facebook viber WhatsApp κλπ.. Τίποτα αλλο

 

Επίσης μας ενδιαφέρει πολύ, πάρα πολύ η κάμερα...

 

Διαθέτουμε μέχρι 150€...

 

Ακούω τις προτάσεις σας παιδιά... Νομίζω ότι από vickmall θα το πάρω

 

Το lenovo k3 note (5.5 ίντσες) από το vickmall και σου μένουν το 50αρι για θύκες τζαμακια και άλλα... Αλλιώς xiaomi redmi 3 (5 ίντσες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Επειδή δεν έχω εμπειρία με κινέζικα, θέλω τη γνώμη σας.

 

Θέλει η αδερφή μου ένα κινέζικο, για πιο γρήγορο από το g2 mini που έχει.

 

Θα το χρησιμοποιεί για Facebook viber WhatsApp κλπ.. Τίποτα αλλο

 

Επίσης μας ενδιαφέρει πολύ, πάρα πολύ η κάμερα...

 

Διαθέτουμε μέχρι 150€...

 

Ακούω τις προτάσεις σας παιδιά... Νομίζω ότι από vickmall θα το πάρω

 

xiaomi και letv einai τα καλυτερα αυτο το καιρο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Επειδή δεν έχω εμπειρία με κινέζικα, θέλω τη γνώμη σας.

 

Θέλει η αδερφή μου ένα κινέζικο, για πιο γρήγορο από το g2 mini που έχει.

 

Θα το χρησιμοποιεί για Facebook viber WhatsApp κλπ.. Τίποτα αλλο

 

Επίσης μας ενδιαφέρει πολύ, πάρα πολύ η κάμερα...

 

Διαθέτουμε μέχρι 150€...

 

Ακούω τις προτάσεις σας παιδιά... Νομίζω ότι από vickmall θα το πάρω

 

Aν έχει wind/Q ΜΗΝ πάρεις ΧΙΑΟΜΙ/LETV θα έχεις περιορισμό στις συχνότητες 4G.

Επίσης αυτά θέλουν γαργάλημα στις ΡΟΜ.

Κατά τα άλλα εξαιρετικα κινητα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Aν έχει wind/Q ΜΗΝ πάρεις ΧΙΑΟΜΙ/LETV θα έχεις περιορισμό στις συχνότητες 4G.

Επίσης αυτά θέλουν γαργάλημα στις ΡΟΜ.

Κατά τα άλλα εξαιρετικα κινητα

 

Το Κ3 note θα δουλεύει κανονικά;

 

139 το βρίσκω το μοντέλο που δουλεύει 4G Ελλάδα, από ευρωπαϊκή αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Οντως, τα letv έχουν κάνει μεγάλο μπαμ.

Το φρέσκο 5.5" letv Le 2 http://www.vickmall.com/letv-2-le-2-mtk-helio-x20-deca-core-3gb-ram-32gb-rom-16mp-8mp-cameras-fhd-screen-fingerprint-sensor-5-5-inch.html που είναι τώρα στην αρχή στα 200 ευρώ, όταν περάσει λίγο διάστημα κ πέσει η τιμή της, είναι πολύ καλή περίπτωση.

 

Καλή κάμερα και σε τιμή κάτω των 150 ευρώ έχει το 5.5" Xiaomi redmi note 2.

 

Καλη περίπτωση, με σχετικά μικρή όμως μπαταρία, είναι το 5" ZTE BLADE S6 από το minideal, που υποστηρίζει κ την 800ρα συχνότητα και δουλεύει out of the box.

 

Για την ποιότητα της κάμερας του 5" redmi 3 pro, με μπαταρία 4100mah και εξαιρετικά χαρακτηριστικα δεν γνωρίζω, αξίζει όμως να το ψάξει κανείς για την τιμή που το βρίσκεις.

 

Το 5.5" redmi note 3 pro επισης στα 160 ευρώ (έκδοση 16/2GB + SD CARD) ειναι υπερ-πληρης συσκευη με τις απόψεις για την 16-ρα φωτογραφική του να διίστανται, κάτι που εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω, γιατί βλέπω να βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

την εκανα την χαζομαρα εχω ενα κινεζικο CUBOT που ειχε κολλησει ιο. Δεν ανοιγε καθολου και στην απελπησια μου του εβαλα αλλη ROM αλλα επιλλεγοντας απο το flash tool FORMAT ALL + DOWNLOAD. Μου βγάζει μή έγκυρο IMEI.

Καποιο backup δεν ειχα κανει καθως το κινητο δεν ανοιγε καθολου. τωρα τι μπορω να κανω; Πως σώζεται; :wacko::cry:

Link to comment
Share on other sites

την εκανα την χαζομαρα εχω ενα κινεζικο CUBOT που ειχε κολλησει ιο. Δεν ανοιγε καθολου και στην απελπησια μου του εβαλα αλλη ROM αλλα επιλλεγοντας απο το flash tool FORMAT ALL + DOWNLOAD. Μου βγάζει μή έγκυρο IMEI.

Καποιο backup δεν ειχα κανει καθως το κινητο δεν ανοιγε καθολου. τωρα τι μπορω να κανω; Πως σώζεται; :wacko::cry:

Για δοκίμασε αυτά (γενικά υπάρχουν αρκετά video για imei στο youtube.....)

https://youtu.be/E1Wa0qx9OWk

Link to comment
Share on other sites

Το Κ3 note θα δουλεύει κανονικά;

Δεν έχεις παρά να το παραγγείλεις με την International / RoW ROM (την εγκαθιστούν συνήθως στο μαγαζί, ανάλογα με τις επιθυμίες σου) και θα δουλεύει μια χαρά out of the box.

139 το βρίσκω το μοντέλο που δουλεύει 4G Ελλάδα, από ευρωπαϊκή αποθήκη

Όλα δουλεύουν κανονικά Ελλάδα - άσχετα με το αν θα το παραγγείλεις από Κίνα ή Ευρώπη (ειδικά μάλιστα αν τους το παραγγείλεις με την κατάλληλη ROM - βλ. παραπάνω).

Υπολόγισε $20-$30 επιβάρυνση για την ευρωπαϊκή αποθήκη, με όφελος τη γρήγορη παράδοση (τουλάχιστον αν παραγγείλεις από κανένα Vickmall, Minideal κλπ -ειδικά τα 2 αυτά έχουν τις αποθήκες τους στην Ελλάδα!- τώρα για κάτι άλλα όπως π.χ. Gearbest, διαβάζω σε γειτονικά topics παράπονα ότι κάνει περισσότερο να έρθει από την ευρωπαϊκή τους αποθήκη απ' ό,τι... απ' την Κίνα!)

και βεβαίως την έλλειψη άγχους για τυχόν τελωνεία κλπ.

Στα λέω για να ζυγίσεις τις επιλογές ανάλογα με τις προτεραιότητές σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...