Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην αλλαξεις την κανονικη σου διευθηνση ,μπορει να μπερδευτει ολο το συμπαν ετσι.

 

Tzαμπα το εκανες. Ολες οι αποστολες τυπου συστημενες σαν και αυτην που στελνει το Βικ ειναι με ειδοποιηση, ΠΟΤΕ δεν φερνει ο ταχυδρομος στην πορτα σου ΜΟΝΟ με ειδοποιητηριο.

 

-------

 

Νομίζω ότι έγινε σωστή συνεννόηση με το κατάστημα για την αλλαγή.

 

Αφού έτσι και αλλιώς θα γίνει με δική μου παραλαβή από ταχυδρομείο, τουλάχιστον τώρα θα γίνει από το ΕΛΤΑ που με βολεύει περισσότερο και είναι δίπλα στο σπίτι. Το ΕΛΤΑ κοντά στο μαγαζί που θα πήγαινε αρχικά είναι πιο μακριά.

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως!

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Καμία απαιτητική διαδικασία αν πάρεις από την αρχή την Ευρωπαϊκή έκδοση.

Ποιός αξιόπιστος Κινέζος δίνει ευρωπαϊκή έκδοση της συσκευής;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi, επειδή μπορεί να παίρνει κανονικά αναβαθμίσεις. Τα Meizu έχουν πολύ απαιτητική διαδικασία για να πάρουν την Ευρωπαϊκή ρομ, συν ότι πρέπει να επαναλαμβάνεται για κάθε αναβάθμιση.

Στο meizu m2 που γραφει οτι ενδιαφερετε η διαδικασια για να το κανει μονιμα ευρωπαικο ειναι παρα πολυ απλη. Κατεβαζει σε 5 λεπτα τα απαραιτητα αρχεια και μεσα απο το ιδιο το τηλεφωνο σε 5 λεπτα εχει ευρωπαικο meizu m2 και μετα παιρνει ολα τα επισημα update χωρις κανεναν κοπο. Η διαδικασια ειναι πολυ-πολυ ευκολη και για καποιον αρχαριο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το k3 note έφυγε και ψάχνω τον αντικαταστάτη..με φορά ήμουν έτοιμος για παραγγελία του redmi note 3 και με λύπη διαπιστωνω ότι δεν παίρνει sd! Αυτό είναι βασικό γιατί το χρήμα που διαθετω είναι έως 160€ και πηγαινα για την έκδοση 2 ram, 16 rom. Το redmi note 2 δεν με ικανοποιεί γιατί δεν το βλέπω ως αναβάθμιση του κ3 γιατί ναι μεν έχει λίγο καλύτερο επεξεργαστή αλλά χειρότερη μπαταρια, κατά τα αλλά είναι σχεδόν ίδια. Επίσης δεν θέλω να μπλεξω με κάτι άλλο εκτός από meizu, xiaomi, lenovo , huawei (αυτά γιατί είναι τόσο ακριβά; ). Στην οικογένεια υπάρχει και το meizu m2 note που μέχρι στιγμής ικανοποιεί σχεδόν απόλυτα.

Τι προτεινετε λοιπόν ως άξιο αντικαταστάτη του k3 note μέχρι 160 λοιπόν; Μήπως να περιμένω το k4 note?

Edited by foler
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το k3 note έφυγε και ψάχνω τον αντικαταστάτη..με φορά ήμουν έτοιμος για παραγγελία του redmi note 3 και με λύπη διαπιστωνω ότι δεν παίρνει sd! Αυτό είναι βασικό γιατί το χρήμα που διαθετω είναι έως 160€ και πηγαινα για την έκδοση 2 ram, 16 rom. Το redmi note 2 δεν με ικανοποιεί γιατί δεν το βλέπω ως αναβάθμιση του κ3 γιατί ναι μεν έχει λίγο καλύτερο επεξεργαστή αλλά χειρότερη μπαταρια, κατά τα αλλά είναι σχεδόν ίδια. Επίσης δεν θέλω να μπλεξω με κάτι άλλο εκτός από meizu, xiaomi, lenovo , huawei (αυτά γιατί είναι τόσο ακριβά; ). Στην οικογένεια υπάρχει και το meizu m2 note που μέχρι στιγμής ικανοποιεί σχεδόν απόλυτα.

Τι προτεινετε λοιπόν ως άξιο αντικαταστάτη του k3 note μέχρι 160 λοιπόν; Μήπως να περιμένω το k4 note?

Καλύτερα περίμενε λίγο σε αυτα τα λεφτά αυτή την στιγμή όλα είναι περίπου ίδια βάση με αυτά που θες.

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Τι προτεινετε λοιπόν ως άξιο αντικαταστάτη του k3 note μέχρι 160 λοιπόν; Μήπως να περιμένω το k4 note?

Το k4 note πάντως βγήκε, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται απαραίτητα για *αναβάθμιση* σε σχέση με το -πολύ καλό- k3 note...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός αξιόπιστος Κινέζος δίνει ευρωπαϊκή έκδοση της συσκευής;

Τώρα μιλάμε γενικά για κατασκευαστές ή για την Meizu συγκεκριμένα;

Μην αλλάζουμε την κουβέντα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το k4 note πάντως βγήκε, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται απαραίτητα για *αναβάθμιση* σε σχέση με το -πολύ καλό- k3 note...

Τι να πω...μια καλουτσικη αναβαθμιση ηταν σιγουρα το redmi note 3 αλλα χωρις sd ειναι λιγο.....πισωγυρισμα! Το κακο ειναι οτι ηταν της γυναικας το κινητο και γκρινιαζε επειδη την ειχε βολεψει το κ3 και τωρα που δεν βρισκω κατι αξιολογο σε αυτα τα χρηματα η γκρινια εχει αναβαθμιστει σε παντοφλα! Θα της παραγγειλω μου φαινεται το πολυ καλο και χρηστικο λογω μεγεθους meizu m2 mini να περασει λιγο ο καιρος μπας και βγει κατι καλο....

Link to comment
Share on other sites

Στο meizu m2 που γραφει οτι ενδιαφερετε η διαδικασια για να το κανει μονιμα ευρωπαικο ειναι παρα πολυ απλη. Κατεβαζει σε 5 λεπτα τα απαραιτητα αρχεια και μεσα απο το ιδιο το τηλεφωνο σε 5 λεπτα εχει ευρωπαικο meizu m2 και μετα παιρνει ολα τα επισημα update χωρις κανεναν κοπο. Η διαδικασια ειναι πολυ-πολυ ευκολη και για καποιον αρχαριο.

Θυμόμουν ότι και αυτό είναι πια κλειδωμένο. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi, επειδή μπορεί να παίρνει κανονικά αναβαθμίσεις. Τα Meizu έχουν πολύ απαιτητική διαδικασία για να πάρουν την Ευρωπαϊκή ρομ, συν ότι πρέπει να επαναλαμβάνεται για κάθε αναβάθμιση.

 

Θυμόμουν ότι και αυτό είναι πια κλειδωμένο. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. :)

Δες εκει που γραφει METHOD 1: REPLACING/CHANGING PHONE ID , μονο αυτο. Επισης γραφει σε ποια μοντελα μπορουμε να αλλαξουμε id. H διαδικασια ειναι πολυ-πολυ απλη ακομα και για αρχαριους.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Φαντάζομαι ότι θα έχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλά αδυνατώ να το βρω.

Χθες αγόρασα ένα goophone πολύ καλό αντίγραφο του Iphone 6s+. Το πρόβλημα είναι οτι έχει ένα λειτουργικό μούφα IOS όλες οι εφαρμογές τύπου aple μπαίνουν σε κινέζικες αντίστοιχες που δεν διαβάζονται, και δεν συνδέεται με τίποτα στο google play store. Οπότε δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα.

Υποθέτω ότι πρέπει να κάνω εγκατάσταση νέου λειτουργικού? από που και πως?

θέλω βέβαια να κρατήσω την εφαρμογή που ελέγχει τον σενσορα δακτυλικού αποτυπώματος που έχει (ή μήπως είναι μούφα και αυτό)

εχει τον επεξεργαστή MTK 6592

μπορείτε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρης Σ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, αλλα επειδη ειμαι λιγο "ξεροκεφαλος" παρηγγειλα το kingzone n5 απο το minideal στα 90euro. Ασ ελπισουμε να εκανα καλη επιλογη.. Περισσοτερα στο νημα για το συγκεκριμενο τηλ, όταν το παραλαβω...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ψάνω ενα τηλ για την ανιψιά,η οποία θέλει να έχει καλή κάμερα και 4G γιατί χρησιμοποιεί πολύ data,στις 5 ίντσες και με budget βαριά βαριά στα 100€.Με λίγο ψάξιμο βρήκα το KINGZONE N5 και το ULEFONE PARIS.Αξίζει κανένα από τα δύο ή υπάρχει και κάποιο άλλο που μου ξέφυγε;

Παράλληλα να είναι έτοιμο out of the box για να μήν την βάλω στην διαδικασία να της φλασάρω άλλες rom.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help.Με budget 180-200€ είμαι μεταξύ meizu mxpro4, meizu metal και redmi note3 η και το samsung s5 απο fastcard.Eπειδή έχω χαθεί λίγο με τα + και - των συσκευών κάποια βοήθεια επιλογής?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help.Με budget 180-200€ είμαι μεταξύ meizu mxpro4, meizu metal και redmi note3 η και το samsung s5 απο fastcard.Eπειδή έχω χαθεί λίγο με τα + και - των συσκευών κάποια βοήθεια επιλογής?

 

βγάλε το s5 από την λίστα και ως συσκευή και ώς μαγαζί αγοράς γενικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ψάνω ενα τηλ για την ανιψιά,η οποία θέλει να έχει καλή κάμερα και 4G γιατί χρησιμοποιεί πολύ data,στις 5 ίντσες και με budget βαριά βαριά στα 100€.Με λίγο ψάξιμο βρήκα το KINGZONE N5 και το ULEFONE PARIS.Αξίζει κανένα από τα δύο ή υπάρχει και κάποιο άλλο που μου ξέφυγε;

Παράλληλα να είναι έτοιμο out of the box για να μήν την βάλω στην διαδικασία να της φλασάρω άλλες rom.

Ευχαριστώ...

 

Για σου φιλε,είχα το kingzone n3 plus σαν εταιρία μάπα,και είχε πολλά προβλήματα το κινητό που δεν έλυσαν ποτε,πήρα το ulefone paris και σωθικά,είναι πολύ καλο κινητό για τα λεφτά του και όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ψάνω ενα τηλ για την ανιψιά,η οποία θέλει να έχει καλή κάμερα και 4G γιατί χρησιμοποιεί πολύ data,στις 5 ίντσες και με budget βαριά βαριά στα 100€.Με λίγο ψάξιμο βρήκα το KINGZONE N5 και το ULEFONE PARIS.Αξίζει κανένα από τα δύο ή υπάρχει και κάποιο άλλο που μου ξέφυγε;

Παράλληλα να είναι έτοιμο out of the box για να μήν την βάλω στην διαδικασία να της φλασάρω άλλες rom.

Ευχαριστώ...

 

τα εχει ολα και συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο barlost,και εγώ με λίγο ψάξιμο που έριξα σημερα το είδα και αυτο,το μονο που με περιορίζει είναι η ram.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help.Με budget 180-200€ είμαι μεταξύ meizu mxpro4, meizu metal και redmi note3 η και το samsung s5 απο fastcard.Eπειδή έχω χαθεί λίγο με τα + και - των συσκευών κάποια βοήθεια επιλογής?

 

Το meizu mx4 pro. Κορυφαιο high-end κινητο με φοβερες επιδοσεις, οθονη και καμερα. Το εχει καποιος δικος μου. Επισης προτεινω ανεπιφυλακτα (αν σου αρεσει και με πιο λιγα χρηματα) το jiayu s3. Το εχω ενα χρονο και φυσαει σε ολους τους τομεις..

Edited by dimitrisxoust
Link to comment
Share on other sites

Το meizu mx4 pro. Κορυφαιο high-end κινητο με φοβερες επιδοσεις, οθονη και καμερα. Το εχει καποιος δικος μου. Επισης προτεινω ανεπιφυλακτα (αν σου αρεσει και με πιο λιγα χρηματα) το jiayu s3. Το εχω ενα χρονο και φυσαει σε ολους τους τομεις..

 

επειδή τα έχεις δει και τα 2, μπορείς να μας πεις από μπαταρία πως τα πάνε γιατί κάποιοι μιλάνε άσχημα για τη μπαταρία του Meizu MX4 pro. To Jiayu S3 τι λέει μετά από τόσο καιρό;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

To Jiayu S3 τι λέει μετά από τόσο καιρό;

 

to jiayu s3 το εχει η κοπελα μου, εξαιρετικη επιλογη, στιβαρο, αντοχης, μηδεν προβληματα λογισμικου, 10 μηνες μετα σα να το πηρε χθες.

Προτεινεται μονο με τον 6752 και οχι με τον 6753, ολη μερα το χρησιμοποιει για ιντερνετ, φωτογραφιες κ τετοια και τη μερα τη βγαζει ανετα.

 

Ωστοσο ειναι 5μιση ιντσες, σε 5μιση σαφως πιο σουλουπωμενο προτεινω Letv X600, κτηνος πραγματικο οπως και το Xiaomi Note 3. Ο x10 κανει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι κάτοχος jiayu g4s και θελω να παρω κάτι καλύτερο μέχρι 200-220 ευρω. θέλω δίκαρτο, καλή κάμερα, καλό βίντεο και οθόνη 5+ ίντσες.

ειμαι μεταξύ xiaomi Red note 3 jiayu 3s,Meizu Metal.

ολα αυτα στο antutu έχουν κοντινά σκορ, λογικά είναι τουλάχιστον αξιοπρεπει σε επιδόσεις.

κάποια αη

άλλη πρόταση ή καποια καλύτερη επιλογή?

ευχαριστώ.

υγ:μνημη ραμ θέλω 3gb μην αλλάξω κινητό σε κανα χρόνο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι κάτοχος jiayu g4s και θελω να παρω κάτι καλύτερο μέχρι 200-220 ευρω. θέλω δίκαρτο, καλή κάμερα, καλό βίντεο και οθόνη 5+ ίντσες.

ειμαι μεταξύ xiaomi Red note 3 jiayu 3s,Meizu Metal.

ολα αυτα στο antutu έχουν κοντινά σκορ, λογικά είναι τουλάχιστον αξιοπρεπει σε επιδόσεις.

κάποια αη

άλλη πρόταση ή καποια καλύτερη επιλογή?

ευχαριστώ.

υγ:μνημη ραμ θέλω 3gb μην αλλάξω κινητό σε κανα χρόνο πάλι.

Ποιο είναι η Meizu metal?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...