Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ ρε παιδιά μέχρι τώρα εχω παραλάβει 8 δέματα μέσα σε μία εβδομάδα από λάμπες και μάλιστα μεγάλο πακέτο 22 τον αριθμό μέχρι πορτοφόλια και τσάντες της γυναίκας και τα παρέλαβα κανονικά χωρίς καμία χρέωση στα κεντρικά του Πειραιά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το gearbest εχει βρει μια μεθοδο που δεν πληρωνεις τελωνειο ,θα βρω το νημα και θα στο γραψω

 

κοιταξε εδω για λεπτομερειες ,ελπιζω ναπανε ολα καλα . διαβασε ολο το αρθο προσεκτικα γιατι προς το τελος εχει μια λεπτομερεια στην επιλογη τροπου αποστολης απο κινα και επιβαρυμενο κοστος

 

Σε ευχάριστο πολύ,μόλις βρω χρόνο θα το διαβάσω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε παιδιά μέχρι τώρα εχω παραλάβει 8 δέματα μέσα σε μία εβδομάδα από λάμπες και μάλιστα μεγάλο πακέτο 22 τον αριθμό μέχρι πορτοφόλια και τσάντες της γυναίκας και τα παρέλαβα κανονικά χωρίς καμία χρέωση στα κεντρικά του Πειραιά.

 

παιξε κι ενα τζοκερ,εμεις κανουμε ουρα στο Κορωπι να πληρωσουμε 3ευρα να παραλαβουμε συστημενα απο Κινα,μικρης αξιας εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια και εδω συζηταμε γενικα για κινητα (και οχι για τελωνεια), για τα Elephone ποια ειναι η εικονα? Δεν ειχα ποτε αλλα επεσε το ματι μου σ αυτο https://www.banggood.com/Elephone-P8-mini-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-MTK6750T-Octa-core-4G-Smartphone-p-1155532.html?rmmds=mywishlist και μου φανηκε καλη η τιμη του για 4/64 και ειναι και Global version. Τι λενε σαν ποιοτητα κατασκευης? Οι MTK ανταποκρινονται πλεον καλα με GPS? Τη γνωμη σας please

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια και εδω συζηταμε γενικα για κινητα (και οχι για τελωνεια), για τα Elephone ποια ειναι η εικονα? Δεν ειχα ποτε αλλα επεσε το ματι μου σ αυτο https://www.banggood.com/Elephone-P8-mini-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-MTK6750T-Octa-core-4G-Smartphone-p-1155532.html?rmmds=mywishlist και μου φανηκε καλη η τιμη του για 4/64 και ειναι και Global version. Τι λενε σαν ποιοτητα κατασκευης? Οι MTK ανταποκρινονται πλεον καλα με GPS? Τη γνωμη σας please

 

Oi MTK ειναι σφαιρα απο αποψη κλειδωματος δορυφορου. Γενικα οι ΜΤΚ εχουν κανει πολυ καλη δουλεια σε προσιτη τιμη. Οσο για τα Ελεφον, δεν ειναι στις πρωτες μου επιλογες, αλλα σιγουρα δεν τις αγννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα απο την αποψη σου ειναι μαλλον θετικο, οπως επισης και θετικη η ανταποκριση των ΜΤΚ στους δορυφορους (γιατι παλαιοτερα δεν ειχα σχηματισει καλη αποψη..). Αφου η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι κακη οπως λες, νομιζω οτι ειναι καλη περιπτωση. Δεν θελω να τα συγκρινω με τα Xiaomi (τελευταια πηρα ενα Redmi 4A 2/32) απεναντι στα οποια πιθανως να υστερουν σε ποιοτητα αλλα με τον κλειδωμενο bootloader των Xiaomi τα πηρα..

Σ ευχαριστω.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια και εδω συζηταμε γενικα για κινητα (και οχι για τελωνεια), για τα Elephone ποια ειναι η εικονα? Δεν ειχα ποτε αλλα επεσε το ματι μου σ αυτο https://www.banggood.com/Elephone-P8-mini-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-MTK6750T-Octa-core-4G-Smartphone-p-1155532.html?rmmds=mywishlist και μου φανηκε καλη η τιμη του για 4/64 και ειναι και Global version. Τι λενε σαν ποιοτητα κατασκευης? Οι MTK ανταποκρινονται πλεον καλα με GPS? Τη γνωμη σας please
Τι εννοείς πλέον Καλά;

Τα ΜΤΚ πάνω από 3 χρόνια παίζουν σφαίρα με GPS.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια αποψη μ εσενα εχει και ο φιλος που μου απαντησε ακριβως πιο πανω. Με το "πλεον" εννοουσα οτι οταν πρωτοκυκλοφορησαν οι ΜΤΚ ειχαν "παιδικες αρρωστιες", δηλ θεμα με ληψεις και κλειδωματα. Εφ οσον τωρα διορθωθηκαν δεν εχω πλεον ενδοιασμους.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια αποψη μ εσενα εχει και ο φιλος που μου απαντησε ακριβως πιο πανω. Με το "πλεον" εννοουσα οτι οταν πρωτοκυκλοφορησαν οι ΜΤΚ ειχαν "παιδικες αρρωστιες", δηλ θεμα με ληψεις και κλειδωματα. Εφ οσον τωρα διορθωθηκαν δεν εχω πλεον ενδοιασμους..
Δεν έχει νόημα να λέμε τι ισχυε πριν 3 χρόνια.

Και το Android ήταν αλλιώς κλπ.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πλέον Καλά;

Τα ΜΤΚ πάνω από 3 χρόνια παίζουν σφαίρα με GPS.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Κατά την γνώμη μου συνεχίζει να είναι ανάλογα την συσκευή στις Β κατηγορίας μάρκες.Απλά πλέον το ποσοστό λειτουργικό/μη λειτουργικό gps είναι υπέρ του λειτουργικού.

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό. http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-4A-2GB-32GB-Smartphone---Gray-384102.html

Είναι από την Ιταλική αποθήκη του geekbuying. Στην περιγραφή αναφέρει ότι είναι η global έκδοση (με την 800άρα) αλλά δεν αναφέρει τις γλώσσες που υποστηρίζει. Θα έχει σίγουρα την ελληνική; Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα αν ήταν για εμένα αλλά προορίζεται για δώρο σε άτομο που θέλει οπωσδήποτε τα ελληνικά στο κινητό. Επίσης επειδή θα είναι η πρώτη μου παραγγελία από το συγκεκριμένο κατάστημα, έχει κανείς εμπειρία και εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό. http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-4A-2GB-32GB-Smartphone---Gray-384102.html

Είναι από την Ιταλική αποθήκη του geekbuying. Στην περιγραφή αναφέρει ότι είναι η global έκδοση (με την 800άρα) αλλά δεν αναφέρει τις γλώσσες που υποστηρίζει. Θα έχει σίγουρα την ελληνική; Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα αν ήταν για εμένα αλλά προορίζεται για δώρο σε άτομο που θέλει οπωσδήποτε τα ελληνικά στο κινητό. Επίσης επειδή θα είναι η πρώτη μου παραγγελία από το συγκεκριμένο κατάστημα, έχει κανείς εμπειρία και εντυπώσεις;

Ναι είναι η global version οπότε θα έχει και ελληνικά.

Είναι και από EU οπότε (εννοείται ότι) πληρώνεις με paypal και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι η global version οπότε θα έχει και ελληνικά.

Είναι και από EU οπότε (εννοείται ότι) πληρώνεις με paypal και όλα οκ.

 

Ευχαριστώ πολύ :up:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που παραγγειλα 2 απο Κινα μαγιω 28 ευρω αξια και μου ειπαν απο το κεντρο διαλογης να παω στα ελτα διοτι αλλαξε το συστημα και πηγα και πληρωσα 3 ευρω κι ηταν και αλλοι 3 με ιδιο θεμα ειμαι ψευτης?Πας καλα?

 

Και εγω αντιστοιχα πριν 2 βδομαδες παραλαβα στα ΕΛΤΑ smartwatch των 81€ και φορτιστη των 10€, και πληρωσα απο 3€ το καθενα για εκτελωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιο προτεινετε για αντικαταστάτη του xiaomi mi4?

Απαιτήσεις:

- όχι πάνω απο 5.2 ίντσες και fhd εννοείται

- καλουτσικη μπαταρία

- κάμερα τουλάχιστον αντίστοιχη με το mi4 την οποία θεωρώ αξιοπρεπή

- δικαρτο

- μέχρι 200€ μαζί με μεταφορικά αν πρόκειται για ευρωπαϊκή αποθηκη

Το mi5 καλύπτει σχεδόν τα πάντα εκτός από την τιμή ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχουμε δυο ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ (Κινεζικα) κινητα με Android 4.2 στα οποια εχουν περαστει μεσω CWM (ακριβως ιδιας εκδοσης) διαφορετικες ROM και εχει κρατηθει Nandroid backup και στα δυο. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω το buckup που κρατησα απο το ενα να το περασω ακινδυνα στο αλλο, χωρις την πιθανοτητα να το μπρικαρω.

Ευχαριστω.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχουμε δυο ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ (Κινεζικα) κινητα με Android 4.2 στα οποια εχουν περαστει μεσω CWM (ακριβως ιδιας εκδοσης) διαφορετικες ROM και εχει κρατηθει Nandroid backup και στα δυο. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω το buckup που κρατησα απο το ενα να το περασω ακινδυνα στο αλλο, χωρις την πιθανοτητα να το μπρικαρω.

Ευχαριστω.

Όχι, έχουν διαφορετικό IMEI
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ..μου τα εκοψες τα φτερα..:):) Ειπα να γλυτωσω ολοκληρη την διαδικασια, ξερεις, CWM, περασμα ROM, root, κλπ..

Σ, ευχαριστω για την αμεση απαντηση, ετσι για να μην κανω τζαμπα ονειρα..:(

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi mi note 2 αλλά διάβασα ότι η κάμερα δεν βγάζει καλές φωτό

γνωρίζετε μοντέλο με πολύ καλή κάμερα;se xiaomi; ή σε άλλη εταιρεία;samsung δεν θέλω

τα oneplus διάβασα ότι έχουν καλή κάμερα τι λέτε;μέχρι 700euro

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi mi note 2 αλλά διάβασα ότι η κάμερα δεν βγάζει καλές φωτό

γνωρίζετε μοντέλο με πολύ καλή κάμερα;se xiaomi; ή σε άλλη εταιρεία;samsung δεν θέλω

τα oneplus διάβασα ότι έχουν καλή κάμερα τι λέτε;μέχρι 700euro

Oneplus εγγύηση αφού έχεις τόσο budget.

Πας για το ΟΡ5 που είναι θηρίο και έχει και καλή κάμερα.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi mi note 2 αλλά διάβασα ότι η κάμερα δεν βγάζει καλές φωτό

γνωρίζετε μοντέλο με πολύ καλή κάμερα;se xiaomi; ή σε άλλη εταιρεία;samsung δεν θέλω

τα oneplus διάβασα ότι έχουν καλή κάμερα τι λέτε;μέχρι 700euro

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, άλλωστε δικά σου είναι τα χρήματα κι εσύ κάνεις κουμάντο, μα με τέτοιο budget θες να πάρεις από Κίνα κινητό με πολύ καλή κάμερα;

Εντάξει Samsung δεν θες, αλλά κάτι Sony, huawei ή HTC, σκοτώνουν!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σκέφτομαι να αγοράσω το xiaomi mi note 2 αλλά διάβασα ότι η κάμερα δεν βγάζει καλές φωτό

γνωρίζετε μοντέλο με πολύ καλή κάμερα;se xiaomi; ή σε άλλη εταιρεία;samsung δεν θέλω

τα oneplus διάβασα ότι έχουν καλή κάμερα τι λέτε;μέχρι 700euro!

 

Leeco με πολυ καλυτερη καμερα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις από skroutz κοίταξα σε huawei αξίζει το παρακάτω; p10 plus dual απο σκρουτζ έχει 4000mah

https://www.androidcentral.com/huawei-p10-plus-gallery-first-photos-huaweis-best-camera-yet

 

 

skroutz μέχρι 5.5"

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/2159/Huawei/f/389770_606364_624948_705673/megali-toulachiston-5-5-megali-toulachiston-3000mah-toulachiston-32gb-toulachiston-4gb.html?o=MLS&price_min=450.0

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, άλλωστε δικά σου είναι τα χρήματα κι εσύ κάνεις κουμάντο, μα με τέτοιο budget θες να πάρεις από Κίνα κινητό με πολύ καλή κάμερα;

Εντάξει Samsung δεν θες, αλλά κάτι Sony, huawei ή HTC, σκοτώνουν!

 

το ιδιο σκεφτηκα και εγω....:lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις από skroutz κοίταξα σε huawei αξίζει το παρακάτω; p10 plus dual απο σκρουτζ έχει 4000mah

https://www.androidcentral.com/huawei-p10-plus-gallery-first-photos-huaweis-best-camera-yet

 

 

skroutz μέχρι 5.5"

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/2159/Huawei/f/389770_606364_624948_705673/megali-toulachiston-5-5-megali-toulachiston-3000mah-toulachiston-32gb-toulachiston-4gb.html?o=MLS&price_min=450.0

 

 

ή το huawei honor 8 pro https://www.skroutz.gr/s/11129418/Huawei-Honor-8-Pro-6GB-64GB.html#specs

θέλω κάμερα και αυτονομία 1μέρα

θα παώ σε huawei p10 plus

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...