Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη δεν θεωρης μεγαλυτερη την 5,7 αρα οθονη απο την 5αρα σε οτιδηποτε και αν κανεις στο κινητο. Επισης και οι καμερες 5 με 13 και 5 με 8 δεν ειναι ενας συμαντηκος παραγωνατς. Για πες μου εσυ τι προτεινης απο τα 2 τηλεφωνακια.

 

για την οθονη ειναι οπως τον βολευει κανεις. Σαφως οι καμερες ειναι καλες, αλλα τι να το κανω αν το λογισμικο του ειναι για κλωτσιες. Εχω μια συσκευη που εχει καλες καμερες αλλα το λογισμικο του οτι θυμαται χαιρετε, τα τελευταια leagoo που ειχα δεν με ενθουσιασε το λογισμικο του. Οποτε, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο... παιρνω ενα Ουκιτελ, (δεν ξερω αν βγαινει σε 5,7 ιντζες )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

THL T9 pro

 

https://m.banggood.com/THL-T9-Pro-5_5-inch-Fingerprint-2GB-RAM-16GB-ROM-MTK6737-64bit-Quad-core-4G-Smartphone-p-1093171.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9669402/THL-T9-Pro-16GB.html

 

Κάποια άποψη γι αυτο;

Σύγκριση με κάποιο Oukitel παρόμοιας τιμής;

Link to comment
Share on other sites

THL T9 pro

 

https://m.banggood.com/THL-T9-Pro-5_5-inch-Fingerprint-2GB-RAM-16GB-ROM-MTK6737-64bit-Quad-core-4G-Smartphone-p-1093171.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9669402/THL-T9-Pro-16GB.html

 

Κάποια άποψη γι αυτο;

Σύγκριση με κάποιο Oukitel παρόμοιας τιμής;

Πολυ καλο τηλεφωνο και αρκετα αξιοπιστη εταιρια για κινεζικη!

Απο ευρωπαικη αποθηκη...http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_584391.html?wid=3&admitad_uid=c96616b9fef808b39ab8bcac55c2b312

 

Το συνιστω!!

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Δεν μπορω να επιλεξω ποιο απ τα παρακατω κινητα να παρω:

Vernee apollo lite,vernee mars,oukitel u15s,meizu m5 note

Ξερω οτι εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα,αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κολλανε στην καθημερινη χρηση (fb,messenger,browsing),να λειτουργουν σωστα σαν κινητα προφανως (σημα,ακουστικο,δε μ ενδιαφερει το 4g) και να χουν οσο το δυνατον καλυτερη διαχειριση μπαταριας.Καμερα δεν περιμενω και πολλα σε τετοια χρηματα,αλλα ας ειναι οσο το δυνατον καλυτερη :P.Επισης παιχνιδια δε μ ενδιαφερουν.

Ελπιζω να σας καλυψα με τις απαιτησεις μου,εξου και το μεγαλο κειμενο :) .Αν εχετε αλλη προταση γυρω στα 150-160€,καλοδεχουμενη :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Δεν μπορω να επιλεξω ποιο απ τα παρακατω κινητα να παρω:

Vernee apollo lite,vernee mars,oukitel u15s,meizu m5 note

Ξερω οτι εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα,αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κολλανε στην καθημερινη χρηση (fb,messenger,browsing),να λειτουργουν σωστα σαν κινητα προφανως (σημα,ακουστικο,δε μ ενδιαφερει το 4g) και να χουν οσο το δυνατον καλυτερη διαχειριση μπαταριας.Καμερα δεν περιμενω και πολλα σε τετοια χρηματα,αλλα ας ειναι οσο το δυνατον καλυτερη :P.Επισης παιχνιδια δε μ ενδιαφερουν.

Ελπιζω να σας καλυψα με τις απαιτησεις μου,εξου και το μεγαλο κειμενο :) .Αν εχετε αλλη προταση γυρω στα 150-160€,καλοδεχουμενη :p

 

Αφού το θες για απλή χρήση, δες το Xiaomi Redmi 4A. Δεν είναι τόσο "δυνατό" όσο τα άλλα που ανέφερες, αλλά είναι καλύτερο σαν μάρκα. Από Ελλάδα έχει 150 και αν πάρεις τη Global έκδοση από Κωτσοβολο, Mediamarkt κλπ, θα έχεις και όλες τις μπάντες κινητής στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θες για απλή χρήση, δες το Xiaomi Redmi 4A. Δεν είναι τόσο "δυνατό" όσο τα άλλα που ανέφερες, αλλά είναι καλύτερο σαν μάρκα. Από Ελλάδα έχει 150 και αν πάρεις τη Global έκδοση από Κωτσοβολο, Mediamarkt κλπ, θα έχεις και όλες τις μπάντες κινητής στην Ευρώπη.

 

Επειδη τελευταια με τα xiaomi γνωστοι μου δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενοι απο την εταιρεια ,λεω να κοιταξω προς αλλου.Ισως λανθασμενα αλλα εχουν τυχει αρκετες περιπτωσεις.Και θα ηθελα να μου κρατησει,να μην αλλαξω δηλαδη σε κανα χρονο, γι αυτο θελω πιο δυνατα χαρακτηριστικα.Ευχαριστω παντως:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To 6αρι ZENFONE 2 LASER ME 3/32,8 core snapdragone.....

 

FHD, 154€, αναβαθμισιμο σε αντροιντ 6.0.2

Και με την 800αρα μπάντα στο 4G-ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Για όποιον ψάχνει 6αρι ειναι ιδανικό.......

Από το να τρέχει σε Bluboo, Doogee κτλ.....

 

http://m.gearbest.com/cell-phones/pp_259459.html?wid=21

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Δεν μπορω να επιλεξω ποιο απ τα παρακατω κινητα να παρω:

Vernee apollo lite,vernee mars,oukitel u15s,meizu m5 note

Ξερω οτι εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα,αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κολλανε στην καθημερινη χρηση (fb,messenger,browsing),να λειτουργουν σωστα σαν κινητα προφανως (σημα,ακουστικο,δε μ ενδιαφερει το 4g) και να χουν οσο το δυνατον καλυτερη διαχειριση μπαταριας.Καμερα δεν περιμενω και πολλα σε τετοια χρηματα,αλλα ας ειναι οσο το δυνατον καλυτερη :P.Επισης παιχνιδια δε μ ενδιαφερουν.

Ελπιζω να σας καλυψα με τις απαιτησεις μου,εξου και το μεγαλο κειμενο :) .Αν εχετε αλλη προταση γυρω στα 150-160€,καλοδεχουμενη :p

 

 

Για ριξε μια ματια και σε αυτο

https://www.tinydeal.com/oukitel-k6000-pro-55-fhd-3gb-ram-mtk6753-android-60-4g-phone-p-160791.html

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και το k6000 pro.Με απωθησε το βαρος του( δικαιολογημενο βεβαια) κι η ελλειψη notification led αρχικα,αλλα θα το κοιταξω καλυτερα μηπως το δω με αλλο ματι.Προς στιγμην τεινω apollo lite, αλλα λενε οτι υπαρχουν καποια προβληματα και δεν ξερω αν θα ναι καλη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και το k6000 pro.Με απωθησε το βαρος του( δικαιολογημενο βεβαια) κι η ελλειψη notification led αρχικα,αλλα θα το κοιταξω καλυτερα μηπως το δω με αλλο ματι.Προς στιγμην τεινω apollo lite, αλλα λενε οτι υπαρχουν καποια προβληματα και δεν ξερω αν θα ναι καλη επιλογη.

 

Ναι ειναι λιγο βαρυ(το εχω το συγκεκριμενο) αλλα οταν θα το φορτιζεις (αναλογως την χρηση βεβαια) μετα απο 2-6 μερες, δεν θα σε ενοχλει καθολου το βαρος...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και το k6000 pro.Με απωθησε το βαρος του( δικαιολογημενο βεβαια) κι η ελλειψη notification led αρχικα,αλλα θα το κοιταξω καλυτερα μηπως το δω με αλλο ματι.Προς στιγμην τεινω apollo lite, αλλα λενε οτι υπαρχουν καποια προβληματα και δεν ξερω αν θα ναι καλη επιλογη.

+1 για το k6000 pro. Θα σε καλύψει απόλυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις κυκλοφόρησε το K6000 plus σχεδόν στα ίδια λεφτά με το παλιό pro.

Οπότε δες και αυτό.

Είναι περίπου 30-40 ευρώ πάνω, τουλάχιστον, ανάλογα που θα το πετύχεις. Η διαφορά στην τιμή φυσικά είναι απόλυτα δικαιολογημένη. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα μόλις είδα αυτήν την προσφορά για το Vernee http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_356130.html?wid=11 και νομίζω είναι πολύ καλή.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Αφού το θες για απλή χρήση, δες το Xiaomi Redmi 4A. Δεν είναι τόσο "δυνατό" όσο τα άλλα που ανέφερες, αλλά είναι καλύτερο σαν μάρκα. Από Ελλάδα έχει 150 και αν πάρεις τη Global έκδοση από Κωτσοβολο, Mediamarkt κλπ, θα έχεις και όλες τις μπάντες κινητής στην Ευρώπη.

Μην γράφουμε ο,τι ναναι.

Το ΧΙΑΟΜΙ για κανένα λόγο δεν είναι καλύτερο σαν μάρκα από το MEIZU.

Και οι 2 εταιρείες είναι γνωστές και μεγάλες και καλά στοιχεία.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τελευταια με τα xiaomi γνωστοι μου δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενοι απο την εταιρεια ,λεω να κοιταξω προς αλλου.Ισως λανθασμενα αλλα εχουν τυχει αρκετες περιπτωσεις.Και θα ηθελα να μου κρατησει,να μην αλλαξω δηλαδη σε κανα χρονο, γι αυτο θελω πιο δυνατα χαρακτηριστικα.Ευχαριστω παντως:rolleyes:

 

50 xiaomi εχουν παρει φιλοι + οικογενεια και κανενας μα κανενας δεν εχει προβλημα.

Τωρα πως αυτοι οι γνωστοι δεν ειναι ευχαριστημενοι ειναι αλλο θεμα.

Παρε το meizu m5 note.

Xiaomi, meizu ειναι πρωτοκλασσατες κινεζικες εταιριες, οπως και huawei lenovo letv oneplus.

Τωρα oukitel, doogee, leagoo ειναι δευτερες εταιριες και ειναι πως θα σου κατσει.

Οπως ειδα πιο πανω doogee vs leagoo δεν εχουν μεγαλες διαφορες.

Η vernee ειναι πολυ ακριβη εφοσον με τα ιδια χρηματα παιρνεις ειτε xiaomi η meizu.

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου 30-40 ευρώ πάνω, τουλάχιστον, ανάλογα που θα το πετύχεις. Η διαφορά στην τιμή φυσικά είναι απόλυτα δικαιολογημένη.

 

Οχι ειναι πολυ μικροτερη η διαφορα 169,99$ για το plus μαζι με κουπονι απο gearbest σε σχεση με το tinydeal που δινει το pro στα 154€.

 

Καλα οπως και να χει δεν του κανει.

Βαλε και κανα τελωνειο αν σκασει...Αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Δεν μπορω να επιλεξω ποιο απ τα παρακατω κινητα να παρω:

Vernee apollo lite,vernee mars,oukitel u15s,meizu m5 note

Ξερω οτι εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα,αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κολλανε στην καθημερινη χρηση (fb,messenger,browsing),να λειτουργουν σωστα σαν κινητα προφανως (σημα,ακουστικο,δε μ ενδιαφερει το 4g) και να χουν οσο το δυνατον καλυτερη διαχειριση μπαταριας.Καμερα δεν περιμενω και πολλα σε τετοια χρηματα,αλλα ας ειναι οσο το δυνατον καλυτερη :P.Επισης παιχνιδια δε μ ενδιαφερουν.

Ελπιζω να σας καλυψα με τις απαιτησεις μου,εξου και το μεγαλο κειμενο :) .Αν εχετε αλλη προταση γυρω στα 150-160€,καλοδεχουμενη :p

Μιλας για αγορα απο ελλαδα ετσι? Για να μην μπλεξεις με τελωνειο...

Αφου βαζεις και την αξιοπιστια μεσα, θα προτεινα το moto g4. Καλη διαχειριση μπαταριας και με την nougat, καθαροτατο λειτουργικο, πολυ καλη καμερα, πολυ καλος ηχος και εννοειται αξιοπιστια.

Απο "κινεζο" θα εβλεπα και το thl t7 http://www.myphone.gr/d/thl/t7.627/hands-on/

Απο τους πραγματικα καλους κινεζους με χρονια εμπειριας. Στα πολυ θετικα του η 3αρα ραμ και η τεραστια μπαταρια του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Δεν μπορω να επιλεξω ποιο απ τα παρακατω κινητα να παρω:

Vernee apollo lite,vernee mars,oukitel u15s,meizu m5 note

Ξερω οτι εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα,αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην κολλανε στην καθημερινη χρηση (fb,messenger,browsing),να λειτουργουν σωστα σαν κινητα προφανως (σημα,ακουστικο,δε μ ενδιαφερει το 4g) και να χουν οσο το δυνατον καλυτερη διαχειριση μπαταριας.Καμερα δεν περιμενω και πολλα σε τετοια χρηματα,αλλα ας ειναι οσο το δυνατον καλυτερη :P.Επισης παιχνιδια δε μ ενδιαφερουν.

Ελπιζω να σας καλυψα με τις απαιτησεις μου,εξου και το μεγαλο κειμενο :) .Αν εχετε αλλη προταση γυρω στα 150-160€,καλοδεχουμενη :p

Πάρε το oukitel u15s, και κοίταξε να είναι από Ευρωπαϊκή αποθήκη ...

Εντελώς απροβλημάτιστο και χωρίς "σκαλίσματα" και αλλαγές rom κάθε τρείς και λίγο, και δεν θα το πληρώσεις και για χρυσό.

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-oukitel-u15s

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο Κινα θα προτιμουσα γιατι υπαρχει μια διαφορα στις τιμες.Τωρα αν ειναι για meizu καλυτερα απο εδω νομιζω.Δε θα ηθελα να μπλεξω με ψαξιμο ρομ κλπ κατα προτιμηση.Και το vernee με τραβαει λογω του οτι ειναι στοκ android σχεδον.Αλλα και στα oukitel μ αρεσει η καλα διαχείριση ram.Σας ευχαριστώ ολους παντως :)
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο Κινα θα προτιμουσα γιατι υπαρχει μια διαφορα στις τιμες.Τωρα αν ειναι για meizu καλυτερα απο εδω νομιζω.Δε θα ηθελα να μπλεξω με ψαξιμο ρομ κλπ κατα προτιμηση.Και το vernee με τραβαει λογω του οτι ειναι στοκ android σχεδον.Αλλα και στα oukitel μ αρεσει η καλα διαχείριση ram.Σας ευχαριστώ ολους παντως :)

 

Ευρωπαϊκή αποθήκη είπα, όχι από Ελλάδα ... αναλόγως του που μένεις, απ'εθείας αγορά από Κίνα ενέχει τον κίνδυνο "χαρατσιού" ... :ninja:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκή αποθήκη είπα, όχι από Ελλάδα ... αναλόγως του που μένεις, απ'εθείας αγορά από Κίνα ενέχει τον κίνδυνο "χαρατσιού" ... :ninja:

 

Στον πιο πανω φιλο αναφερθηκα,για την ευρωπαικη αποθηκη συμφωνω.Αν ειναι απο κινα ξερω οτι υπαρχουν κινδυνοι,αν και λιγοι απ οσο εχω καταλαβει για αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο Κινα θα προτιμουσα γιατι υπαρχει μια διαφορα στις τιμες.Τωρα αν ειναι για meizu καλυτερα απο εδω νομιζω.Δε θα ηθελα να μπλεξω με ψαξιμο ρομ κλπ κατα προτιμηση.Και το vernee με τραβαει λογω του οτι ειναι στοκ android σχεδον.Αλλα και στα oukitel μ αρεσει η καλα διαχείριση ram.Σας ευχαριστώ ολους παντως :)

Mε MEIZU αν δεν έχεις θέμα με αγγλικά, δεν θέλει πείραγμα αν είναι από Κίνα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από κάπου με έχει βρει το e-fox και μου στέλνει κατά καιρούς newsletters.

Στο τελευταίο είχε και αυτό το κινητό Sharp.

Αναρωτήθηκα τι έγινε, αν πρόκειται για τη γνωστή Sharp ή για καμία copycat κινεζιά,

και αν αυτή είναι όντως η Sharp, τι έγινε, είπαν να δοκιμάσουν και αυτοί την τύχη τους σε αυτό το segment της αγοράς...;

Και μετά είδα στις φωτογραφίες το "LeEco inside" που γράφει από πίσω.

 

Απ' ό,τι φαίνεται, η Sharp βρήκε αυτόν το γρήγορο τρόπο για να δοκιμάσει να "χωθεί' και αυτή στην αγορά...!

 

Το βρήκα ενδιαφέρον (σαν εξέλιξη στο χώρο γενικότερα) και είπα να σας το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυαγαπημένο Coolpad F1 σιγά σιγά οδεύει προς αντικατάσταση μιας και η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μια μέρα και αρχίζει τα κολλήματα (δεν είναι τραγικά αλλά βαριέμαι τις αλλαγές των rom).

Κοιτάω προς LETV LE MAX 2 4GB με τιμή τα 215€ από ευρωπαϊκή αποθήκη.

Στα ίδια λεφτά έχετε κάτι άλλο αξιόλογο (4GB RAM τουλάχιστον, max 5.7” ) υπ΄ όψιν σας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το πολυαγαπημένο Coolpad F1 σιγά σιγά οδεύει προς αντικατάσταση μιας και η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μια μέρα και αρχίζει τα κολλήματα (δεν είναι τραγικά αλλά βαριέμαι τις αλλαγές των rom).

Κοιτάω προς LETV LE MAX 2 4GB με τιμή τα 215€ από ευρωπαϊκή αποθήκη.

Στα ίδια λεφτά έχετε κάτι άλλο αξιόλογο (4GB RAM τουλάχιστον, max 5.7” ) υπ΄ όψιν σας;

Ευχαριστώ

 

Πρώην κάτοχος coolpadf1 μέχρι και πριν ένα μήνα. Πλέον το έχω δεύτερο και τη θέση του πήρε επάξια το letv le Max 2(x829). Στο προτείνω ανεπιφύλακτα και ειδικά αν είχες F1 που ήταν και μεγάλο σχολείο σε αλλαγή Ρομ, δεν θα έχεις κανένα θέμα, το φόρουμ του είναι πολύ κραταιό.

 

Προσπάθησε να πάρεις το χ820 με την 800 μπάντα, αν και ανεβαίνεις λίγο στη τιμή. Αλλιώς δες σα και μένα το χ829 σε τιμή χώμα (172 το πήρα εγώ).

 

Αν έχεις να ρωτήσεις κατι, ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος coolpadf1 μέχρι και πριν ένα μήνα. Πλέον το έχω δεύτερο και τη θέση του πήρε επάξια το letv le Max 2(x829). Στο προτείνω ανεπιφύλακτα και ειδικά αν είχες F1 που ήταν και μεγάλο σχολείο σε αλλαγή Ρομ, δεν θα έχεις κανένα θέμα, το φόρουμ του είναι πολύ κραταιό.

 

Προσπάθησε να πάρεις το χ820 με την 800 μπάντα, αν και ανεβαίνεις λίγο στη τιμή. Αλλιώς δες σα και μένα το χ829 σε τιμή χώμα (172 το πήρα εγώ).

 

Αν έχεις να ρωτήσεις κατι, ελεύθερα.

Καλησπέρα Νίκο, ευχαριστώ για την απάντηση.

Από που το πήρες 172€;

Το 820 το βρήκα στο efox 215€

Το coolpad, παρεμπιπτόντως έκλεισε τα 3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...