Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι' αυτό και με ανησυχούν ολίγον όλες αυτές οι τεχνολογίες ταχείας φόρτισης που παρουσιάζουν όλο και περισσότεροι κατασκευαστές στα καινούρια κινητά τους...

 

Επετρεψε μου να διαφωνισω σε αυτο, καθως οι κινεζοι, περαν του oppo που εχει μια πατεντα για την φορτιση, δεν ανκοινωνουν τιποτα. Αυτα τα δημιουργουν οι chip makers - Mediatek, Qualcom και λοιποι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα όποιο και να πάρεις φίλε μου από τα δύο , τα χρήματα σου θα πιάσουν τόπο , γιατί είναι αξιόλογες συσκευές..Είσαι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές συσκευές ..

Εγώ θα πήγαινα στο meizu λόγου κάμερας και μόνο, αλλά όχι στην έκδοση με τα 16GB γιατί δεν έχει επέκταση sdcard η συσκευή..

Πέρα από χαρακτηριστικά, τι γίνεται με αναβαθμίσεις;

Η ΜΕIZU υποστηρίζει τα μοντέλα της με αρκετές αναβαθμίσεις.

Η άλλη εταιρεία τι κάνει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

off topic.

οι φορτιστές αυτοκινήτου για κινητά έχουν και αυτοί διαβαθμίσεις αμπερ η είναι μόνο μιας ισχύος;

 

Έχω δει διπλούς με 0,5Α, 1Α ή και 2Α.

Link to comment
Share on other sites

Και υπαρχει τεραστια διαφορα ποιοτητας στους φορτιστες αυτοκινητου ,αυτα που δινουν δωρο τα καταστηματα ειναι ΓΤΠΚ εντελως.
Link to comment
Share on other sites

off topic.

οι φορτιστές αυτοκινήτου για κινητά έχουν και αυτοί διαβαθμίσεις αμπερ η είναι μόνο μιας ισχύος;

Πήρα εναν nillkin έχει δύο θύρες 2,4 και 1Α και αυτος είναι καλός. Άλλοι ήταν του μηνα

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

το Ντογκι υστερει σε καμερα, αλλα το συνολο ειναι ικανοποιητικο σε αυτα τα λεφτα

το Ουλεφον απο υπολογιστικη ισχυει αφηνει πισω το ντουγκι, χωρις να ξερω τι κανει απο καμερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Ανάμεσα σε αυτά τα δυο, ποιο θα προτείνατε και γιατί.

Τις θεωρείτε αξιόπιστες σαν συσκευές-εταιρίες.

VKWORLD VK700X

http://www.banggood.com/VKWORLD-VK700X-5-inch-1GB-RAM-8GB-ROM-MTK6580A-1_5GHZ-Quad-core-Android-5_1-Smartphone-p-1009264.html

Blackview ΒV2000

http://www.vickmall.com/original-blackview-bv2000-4g-android-5-1-smartphone-mtk6735-quad-core-1-0-ghz-1gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-ips-hd.html

 

Υπάρχει βέβαια και το Doogee x5 αλλά το αφήνω σαν τρίτη επιλογή επειδή δεν μου αρέσει και πολύ.

Ευχαριστώ.

:!:
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, κινητό για γυναίκα με τα εξής στοιχεία:

  1. κάμερα.
  2. αξιοπιστία.
  3. λειτουργία out of the box
  4. μέγεθος max 5"
  5. τιμή μέχρι 120,0 $

έχω δει το Lenovo A8 A806 & ZTE Blade S6.

Εσείς τι λέτε/προτείνετε?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, κινητό για γυναίκα με τα εξής στοιχεία:

  1. κάμερα.
  2. αξιοπιστία.
  3. λειτουργία out of the box
  4. μέγεθος max 5"
  5. τιμή μέχρι 120,0 $

έχω δει το Lenovo A8 A806 & ZTE Blade S6.

Εσείς τι λέτε/προτείνετε?

 

έχω πάρει και τα δυο για γυναίκες, θα σου πρότεινα το s6, πιο καινούργιο, πιο ΄΄μουρη΄΄ , σταθερό και απροβλημάτιστο. Το Lenovo θέλει ψιλομαστοριές

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, κινητό για γυναίκα με τα εξής στοιχεία:

  1. κάμερα.
  2. αξιοπιστία.
  3. λειτουργία out of the box
  4. μέγεθος max 5"
  5. τιμή μέχρι 120,0 $

έχω δει το Lenovo A8 A806 & ZTE Blade S6.

Εσείς τι λέτε/προτείνετε?

 

Αν καταλήξεις στο blade, το έχει προσφορά το mediamarkt 199 ευρώ. Εκτός αν σε ενδιαφέρει αγορά από εξωτερικό.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις στο blade, το έχει προσφορά το mediamarkt 199 ευρώ. Εκτός αν σε ενδιαφέρει αγορά από εξωτερικό.
Τιμή μέχρι 120 δολάρια ζήτησε ο άνθρωπος, μην το πηγαίνεις στα 200 ευρώ :)
Link to comment
Share on other sites

Τιμή μέχρι 120 δολάρια ζήτησε ο άνθρωπος, μην το πηγαίνεις στα 200 ευρώ :)

 

Το είδα, αλλά το blade ο ίδιος το αναφέρει,και στα 120$ δεν το θα το βρεί πουθενά.Περισσότερο για ενημέρωση το έβαλα.;)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Ανάμεσα σε αυτά τα δυο, ποιο θα προτείνατε και γιατί.

Τις θεωρείτε αξιόπιστες σαν συσκευές-εταιρίες.

VKWORLD VK700X

http://www.banggood.com/VKWORLD-VK700X-5-inch-1GB-RAM-8GB-ROM-MTK6580A-1_5GHZ-Quad-core-Android-5_1-Smartphone-p-1009264.html

Blackview ΒV2000

http://www.vickmall.com/original-blackview-bv2000-4g-android-5-1-smartphone-mtk6735-quad-core-1-0-ghz-1gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-ips-hd.html

 

Υπάρχει βέβαια και το Doogee x5 αλλά το αφήνω σαν τρίτη επιλογή επειδή δεν μου αρέσει και πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Και οι 2 εταιρίες έχουν αρχίσει να ακούγονται σχετικά πρόσφατα (εντός του '15, θα έλεγα) και οι μέχρι τώρα εντυπώσεις και από τις 2 δε φαίνονται καθόλου κακές.

 

Το VK700X γίνεται πολύ ενδιαφέρον λόγω κατασκευής, αν αληθεύουν όλα αυτά που γράφει ο κατασκευαστής (ή έστω και τα... μισά! :p)

Αν δε σε ενδιαφέρει πάντως η όλη ανθεκτική κατασκευή (που διατείνονται ότι έχει), ο νεώτερης τεχνολογίας επεξεργαστής και η υποστήριξη 4G για μένα γέρνει τη ζυγαριά περισσότερο προς το Blackview (εδώ και ένα review).

 

ΑΝ πάντως μπορείς να ανέβεις λίγο σε budget, ρίξε μια ματιά και σε αντίστοιχες συσκευές με 2GB RAM, π.χ. το VKWorld VK6735 (και με 3000ρη μπαταρία, παρακαλώ! - φαίνεται να ξεκινάει πάνω από τα $90 όμως) ή το Doogee X5 Pro που ξεκινάει από τα $80 ή λίγο παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, κινητό για γυναίκα με τα εξής στοιχεία:

  1. κάμερα.
  2. αξιοπιστία.
  3. λειτουργία out of the box
  4. μέγεθος max 5"
  5. τιμή μέχρι 120,0 $

έχω δει το Lenovo A8 A806 & ZTE Blade S6.

Εσείς τι λέτε/προτείνετε?

ZTE Blade s6 από εμένα, λόγω του ότι το δουλεύει out of the box. Κοίτα το από το geekbuying, αυτές τις ημέρες το βγάζει συνεχώς σε προσφορά μέρα παρά μέρα, παρακολούθησε το. Το πήρα και εγώ για τη γυναίκα την προηγούμενη εβδομάδα με κουπόνι στα 119$, χτες το πουλούσε 100$. Ψάξε για κάποιο κουπόνι στο internet.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 εταιρίες έχουν αρχίσει να ακούγονται σχετικά πρόσφατα (εντός του '15, θα έλεγα) και οι μέχρι τώρα εντυπώσεις και από τις 2 δε φαίνονται καθόλου κακές.

 

Το VK700X γίνεται πολύ ενδιαφέρον λόγω κατασκευής, αν αληθεύουν όλα αυτά που γράφει ο κατασκευαστής (ή έστω και τα... μισά! :p)

Αν δε σε ενδιαφέρει πάντως η όλη ανθεκτική κατασκευή (που διατείνονται ότι έχει), ο νεώτερης τεχνολογίας επεξεργαστής και η υποστήριξη 4G για μένα γέρνει τη ζυγαριά περισσότερο προς το Blackview (εδώ και ένα review).

 

ΑΝ πάντως μπορείς να ανέβεις λίγο σε budget, ρίξε μια ματιά και σε αντίστοιχες συσκευές με 2GB RAM, π.χ. το VKWorld VK6735 (και με 3000ρη μπαταρία, παρακαλώ! - φαίνεται να ξεκινάει πάνω από τα $90 όμως) ή το Doogee X5 Pro που ξεκινάει από τα $80 ή λίγο παρακάτω.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Να ανέβω ποιο ψηλά δεν έχω λόγο, δεν κάνω καμιά τρελή χρήση, 4G δεν με νοιάζει ούτε και τα 2GB ram.

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να ψάχνω για 4,5” αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο οπότε ανέβηκα στης 5’’ αν και τα θεωρώ μεγάλα σαν κινητά ….:shock:

Να είναι αξιόπιστο θέλω ποιο πολύ και να μην έχει προβλήματα.

Το VK700X μου αρέσει ποιο πολύ θα έλεγα, αλλά με βάση αυτά που λες για Blackview είναι ενδιαφέρων.

Σκέπτομαι και από την άλλη ότι ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το VK700X, οπότε δεν ξέρουμε τίποτα για αυτό….χμ.

Το Doogee δεν μου αρέσει εμφανισιακά οπότε το απορρίπτω και το απλό και το pro, όσο καλά και αν είναι, αν και τα έχουν αγοράσει πάρα πολύ απ’ότι διαβάζω.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα αποφασίσω,......κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα 50-70€ αξιόλογο ?

:!:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Να ανέβω ποιο ψηλά δεν έχω λόγο, δεν κάνω καμιά τρελή χρήση, 4G δεν με νοιάζει ούτε και τα 2GB ram.

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να ψάχνω για 4,5” αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο οπότε ανέβηκα στης 5’’ αν και τα θεωρώ μεγάλα σαν κινητά ….:shock:

Να είναι αξιόπιστο θέλω ποιο πολύ και να μην έχει προβλήματα.

Το VK700X μου αρέσει ποιο πολύ θα έλεγα, αλλά με βάση αυτά που λες για Blackview είναι ενδιαφέρων.

Σκέπτομαι και από την άλλη ότι ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το VK700X, οπότε δεν ξέρουμε τίποτα για αυτό….χμ.

Το Doogee δεν μου αρέσει εμφανισιακά οπότε το απορρίπτω και το απλό και το pro, όσο καλά και αν είναι, αν και τα έχουν αγοράσει πάρα πολύ απ’ότι διαβάζω.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα αποφασίσω,......κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα 50-70€ αξιόλογο ?

Έχοντας και τα παραπάνω υπ' όψιν, μερικά ακόμα που μου 'ρχονται στο νου είναι

Bluboo XFire, Cubot X12, Mlais M9 (παλιότερο, αλλά 8-πύρηνο σε πολύ προσιτή τιμή), Leagoo Alfa 5

Link to comment
Share on other sites

Και τα εξι που εχουν αναφερθει πιο πανω ειναι αξιολογες συσκευες φιλε μου, με τα συν και τα πλην της καθε μιας.

Αφου ειναι για την συζυγο, δειχτης τα ενα - ενα και ας αποφασισει πλεον με μοναδικο κριτηριο το τι της χτυπαει στο ματι περισσοτερο.

Παντως στα λεφτα αυτα, ολα τα πιο πανω αξιζουν.

Μονο δωσε σημασια στο οτι αν παραγγειλεις απο εξωτερικο, λογω των ημερων, θα αργησεις λογικα να παραλαβεις.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές επιλογές ωραία, το ρίχνω στο διάβασμα το σ.κ και Δευτέρα παραγγέλλω…ελπίζω.

Να είστε καλά παιδιά

:!:
Link to comment
Share on other sites

ZTE Blade s6 από εμένα, λόγω του ότι το δουλεύει out of the box. Κοίτα το από το geekbuying, αυτές τις ημέρες το βγάζει συνεχώς σε προσφορά μέρα παρά μέρα, παρακολούθησε το. Το πήρα και εγώ για τη γυναίκα την προηγούμενη εβδομάδα με κουπόνι στα 119$, χτες το πουλούσε 100$. Ψάξε για κάποιο κουπόνι στο internet.

Ευχαριστώ, αυτό είχα δει κι εγώ. Σε αυτά τα χρήματα αξίζει να κοιτάξω κάποιο άλλο;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...