Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια με τα καπιταλ κοντρολ τι γινεται ? ξαιρει κανεις αν μπορούμε να αγοράσουμε από κινα η γερμανια τωρα με χρεωστικη καρτα ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά συγνώμη που ξαναβαζω το θέμα, δεν προλαβε να απαντηθεί, ψάχνω για δικαρτο smartphone με το χαμηλότερο SAR, γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάτ, κάποιο κινητό; (σε κατηγορία τιμής πάνω από 150 € και 5.5 Inc. Οθόνη!) Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Υπενθυμίζω ότι οι συζητήσεις σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου απαγορεύονται. Όπως επίσης απαγορεύεται και το chatting.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλώ, έχω πάρει το ulefone be touch 2 τον Ιούνιο, καταπληκτικό κινητό, όμως έπεσε κάτω και σταμάτησε να δουλεύει η κάμερα. Θα το δώσω στο σύζυγο και πλέον ψάχνω για μένα κάτι αντίστοιχο έως €150.

Σκέφτομαι για ένα από τα ακόλουθα 3 και χρειάζομαι την άποψή σας: SISWOO C55, LEAGOO Elite 5 & XIAOMI RedMi Note 2.

Το Doogee F5 το έχω αποκλείσει επειδή ακούω ότι έχει πολύ ζήτηση και θα αργήσει να αποσταλεί.

Επίσης αν προτείνετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το meizu μου αρέσει πολύ και είναι πολύ καλό αυτή τη στιγμή αλλά με προβληματίζει το μη ελληνικό μενού. Το xiaomi μήπως είναι παλιό ή όχι?

 

Φίλε μου μη σε προβληματίζει αυτό, γίνεται πανεύκολα ρουτ και μετά περνάς το more locale2 και σου δίνει Ελληνικά στο 80% των μενού - και σίγουρα στα βασικά, δες λίγο στο νήμα της συσκευής :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλώ, έχω πάρει το ulefone be touch 2 τον Ιούνιο, καταπληκτικό κινητό, όμως έπεσε κάτω και σταμάτησε να δουλεύει η κάμερα. Θα το δώσω στο σύζυγο και πλέον ψάχνω για μένα κάτι αντίστοιχο έως €150.

Σκέφτομαι για ένα από τα ακόλουθα 3 και χρειάζομαι την άποψή σας: SISWOO C55, LEAGOO Elite 5 & XIAOMI RedMi Note 2.

Το Doogee F5 το έχω αποκλείσει επειδή ακούω ότι έχει πολύ ζήτηση και θα αργήσει να αποσταλεί.

Επίσης αν προτείνετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ

 

το Χιαομι ξεπερναει τα 150 που λες, Δες και το jiayu S3, απο siswoo & Leagoo σιγουρα καλυτερο. Ο μονος σοβαρος αντιπαλος του το -Χιαομι και κοστιζει γυρω στα 170-180

Link to comment
Share on other sites

το Χιαομι ξεπερναει τα 150 που λες, Δες και το jiayu S3, απο siswoo & Leagoo σιγουρα καλυτερο. Ο μονος σοβαρος αντιπαλος του το -Χιαομι και κοστιζει γυρω στα 170-180

Απο πότε κοστίζει το redmi note 2 ( το απλό ) 170-180ευρώ?

Xiaomi Redmi Note 2

XIAOMI Redmi Note 2 Vickmall

Ακόμα και το prime να ήθελε 163 είναι περίπου

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Με το Xiaomi με προβληματιζει που ακούω για Root, install και δε συμμαζεύεται. Όχι ότι δε θα μπορούσα να βρω άκρη απλά θα προτιμούσα ένα κινητό το βγάζω από το κουτί, εισάγω sim κι έτοιμο. Εκτός πια αν είναι τόσο καλό που αξίζει την ιστορία αυτή...
Link to comment
Share on other sites

Με το Xiaomi με προβληματιζει που ακούω για Root, install και δε συμμαζεύεται. Όχι ότι δε θα μπορούσα να βρω άκρη απλά θα προτιμούσα ένα κινητό το βγάζω από το κουτί, εισάγω sim κι έτοιμο. Εκτός πια αν είναι τόσο καλό που αξίζει την ιστορία αυτή...

Δεν υπάρχει Κινεζική συσκευή (για να μην πω όλα τα smartphone), που δεν χρειάζονται Root και uninstall όλων των Κινέζικων bloat εφαρμογών.

 

Ή το μαθαίνεις ή πας σε επώνυμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αγορα κινητου απο το vickmall αλλα χτες μιλησα με εναν τραπεζικο υπαλληλο απο πειραως και μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω αγορα μεσω pay pal γιατι δεν αφηνουν λεφτα να κινηθουν στο εξωτερικο και οτι αν παραγγειλω κατι θα περιμενω λιγους μηνες μεχρι να επανελθει η κατασταση για να παραλαβω αυτο που θα παρω....εχει παραγγειλει κανεις καποιο κινητο μεσω κινας με pay pal και να το εχει παραλαβει αυτες τις μερες?
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αγορα κινητου απο το vickmall αλλα χτες μιλησα με εναν τραπεζικο υπαλληλο απο πειραως και μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω αγορα μεσω pay pal γιατι δεν αφηνουν λεφτα να κινηθουν στο εξωτερικο και οτι αν παραγγειλω κατι θα περιμενω λιγους μηνες μεχρι να επανελθει η κατασταση για να παραλαβω αυτο που θα παρω....εχει παραγγειλει κανεις καποιο κινητο μεσω κινας με pay pal και να το εχει παραλαβει αυτες τις μερες?

 

Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλώ, έχω πάρει το ulefone be touch 2 τον Ιούνιο, καταπληκτικό κινητό, όμως έπεσε κάτω και σταμάτησε να δουλεύει η κάμερα. Θα το δώσω στο σύζυγο και πλέον ψάχνω για μένα κάτι αντίστοιχο έως €150.

Σκέφτομαι για ένα από τα ακόλουθα 3 και χρειάζομαι την άποψή σας: SISWOO C55, LEAGOO Elite 5 & XIAOMI RedMi Note 2.

Το Doogee F5 το έχω αποκλείσει επειδή ακούω ότι έχει πολύ ζήτηση και θα αργήσει να αποσταλεί.

Επίσης αν προτείνετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ

LEAGOO Elite 5 πανέμορφο,οικονομικό,αξιόπιστο, μεγάλη αυτονομία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=417087&page=2 :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Κινεζική συσκευή (για να μην πω όλα τα smartphone), που δεν χρειάζονται Root και uninstall όλων των Κινέζικων bloat εφαρμογών.

 

Ή το μαθαίνεις ή πας σε επώνυμα.

 

Ισα ισα,που τις πιο πολλες Κινεζιες τις εχω δει σε Xiaomi,Lenovo,Meizu,Huawei,Coolpad τις μαρκες δηλαδη που κυριαρχουν στην Κινα.Ενω οι Ulefone,Doogee,Elephone,Cubot,Blackview ειναι πεντακαθαρες.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα,που τις πιο πολλες Κινεζιες τις εχω δει σε Xiaomi,Lenovo,Meizu,Huawei,Coolpad τις μαρκες δηλαδη που κυριαρχουν στην Κινα.Ενω οι Ulefone,Doogee,Elephone,Cubot,Blackview ειναι πεντακαθαρες.

 

Huawei δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ bloat

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Κινεζική συσκευή (για να μην πω όλα τα smartphone), που δεν χρειάζονται Root και uninstall όλων των Κινέζικων bloat εφαρμογών.

 

Ή το μαθαίνεις ή πας σε επώνυμα.

Πως δεν υπάρχει; doogee X5, pro γενικότερα τα doogee και τα cubot έχουν vanilla Android με κάποιο skin και παίζουν out of the box + οτι έχουν όλες τις συχνότητες για 4G που τα καλά και καλά κινέζικα xiaomi, meizu τους λείπουν :)

Link to comment
Share on other sites

Με το Xiaomi με προβληματιζει που ακούω για Root, install και δε συμμαζεύεται. Όχι ότι δε θα μπορούσα να βρω άκρη απλά θα προτιμούσα ένα κινητό το βγάζω από το κουτί, εισάγω sim κι έτοιμο. Εκτός πια αν είναι τόσο καλό που αξίζει την ιστορία αυτή...

Το ρουτ δεν πρεπει να σε ανησυχει, ειναι για συγκεκριμενα ζητηματα που δεν επηρεαζουν την λειτουργεια του κινητου. Οσο για τα επωνυμα ας μην μιλησουμε αν θελουν ρουτ ή οχι.

Υπαρχουν κινεζικα με καθαρα android και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.

 

 

ΥΓ νωριτερα για την τιμη γραψτε λαθος, τα εβλεπα σε δολλαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που ξαναβαζω το θέμα, δεν προλαβε να απαντηθεί, ψάχνω για δικαρτο smartphone με το χαμηλότερο SAR, γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάτ, κάποιο κινητό; (σε κατηγορία τιμής πάνω από 150 € και 5.5 Inc. Οθόνη!) Ευχαριστώ!!

Το Meizu M2 Note (5.5") εχει SAR γύρω στο 0.45

Ερχεται από Κίνα με περίπου 150€ ή από Ελλάδα (με international rom) στα 220€ περίπου

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλώ, έχω πάρει το ulefone be touch 2 τον Ιούνιο, καταπληκτικό κινητό, όμως έπεσε κάτω και σταμάτησε να δουλεύει η κάμερα. Θα το δώσω στο σύζυγο και πλέον ψάχνω για μένα κάτι αντίστοιχο έως €150.

Σκέφτομαι για ένα από τα ακόλουθα 3 και χρειάζομαι την άποψή σας: SISWOO C55, LEAGOO Elite 5 & XIAOMI RedMi Note 2.

Το Doogee F5 το έχω αποκλείσει επειδή ακούω ότι έχει πολύ ζήτηση και θα αργήσει να αποσταλεί.

Επίσης αν προτείνετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ

Θα έλεγα το Lenovo K3 Note. Εντός προϋπολογισμού (οριακά), επώνυμο και πολύ καλό.

Ζητάς από το VickMall να σου το στείλουν με την επίσημη S121 rom και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Βάζεις SIM και πατάς το κουμπί να ξεκινήσει.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλώ, έχω πάρει το ulefone be touch 2 τον Ιούνιο, καταπληκτικό κινητό, όμως έπεσε κάτω και σταμάτησε να δουλεύει η κάμερα. Θα το δώσω στο σύζυγο και πλέον ψάχνω για μένα κάτι αντίστοιχο έως €150.

Σκέφτομαι για ένα από τα ακόλουθα 3 και χρειάζομαι την άποψή σας: SISWOO C55, LEAGOO Elite 5 & XIAOMI RedMi Note 2.

Το Doogee F5 το έχω αποκλείσει επειδή ακούω ότι έχει πολύ ζήτηση και θα αργήσει να αποσταλεί.

Επίσης αν προτείνετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ

 

Κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειάζεται να αλλάξεις τηλέφωνο. Θα χρειαστεί όμως να ανοίξεις την συσκευή και να αποσυνδέσεις/επανασυνδέσεις την κάμερα. Στο λέω αυτό γιατί το Ulefone Be Touch 1 της αδερφής μου έπαθε ακριβώς το ίδιο. Δεν ξέρω τι θέμα υπάρχει στο Be Touch αλλά το έχουν πάθει και κάποιοι άλλοι μετά από πτώσεις. Η επανασύνδεση της κάμερα έχει λύσει το θέμα στους περισσότερους.

 

Δες εδώ ένα επίσημο teardown βίντεο

χρειάζεται να κάνεις την διαδικασία μέχρι το 1:30 του βίντεο, και μετά να τα βάλεις όλα στη θέση τους Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

@celtic1453 ευχαριστω για την πρόταση! Το Huawei Honor 4x Che2L11 και κινηταρα είναι και δεν το είχα καν στις επιλογές μου:O. Καποια άλλη πρόταση να βασανιστω λίγο ακόμα; Το post ειναι #8521
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειάζεται να αλλάξεις τηλέφωνο. Θα χρειαστεί όμως να ανοίξεις την συσκευή και να αποσυνδέσεις/επανασυνδέσεις την κάμερα. Στο λέω αυτό γιατί το Ulefone Be Touch 1 της αδερφής μου έπαθε ακριβώς το ίδιο. Δεν ξέρω τι θέμα υπάρχει στο Be Touch αλλά το έχουν πάθει και κάποιοι άλλοι μετά από πτώσεις. Η επανασύνδεση της κάμερα έχει λύσει το θέμα στους περισσότερους.

 

Δες εδώ ένα επίσημο teardown βίντεο

χρειάζεται να κάνεις την διαδικασία μέχρι το 1:30 του βίντεο, και μετά να τα βάλεις όλα στη θέση τους

Το δοκιμάσαμε δύο φορές, ανεπιτυχώς :( Βρήκαμε ανταλλακτική κάμερα στα 34$ αλλά έχουμε δυσκολία στην πληρωμή λόγω cc..

 

Οπότε συνεχίζω την αναζήτηση συσκευής, ίσως το Xiaomi RedMi Note 2

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάσαμε δύο φορές, ανεπιτυχώς :( Βρήκαμε ανταλλακτική κάμερα στα 34$ αλλά έχουμε δυσκολία στην πληρωμή λόγω cc..

 

Οπότε συνεχίζω την αναζήτηση συσκευής, ίσως το Xiaomi RedMi Note 2

 

Α μάλιστα, άρα είσαι από τις περιπτώσεις που δεν πέτυχε αυτή η λύση..κρίμα γιατί η κάμερα του be touch είναι πολύ καλή.

 

Στο budget σου κοίτα και Meizu m2 note

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για αυτό το κινητό? http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_232107.html

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτήν την τιμή?

Δεν ξερω αν ειναι καλο ή οχι, αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο η μπαταρια του.

12 Αμπερ την ωρα;;;;; τετοιες μπαταριες οι μηχανες εχουν !!!:wacko::wacko::wacko:

και ειναι τεραστιες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...