Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είναι η πρώτη φορά που το κάνω συγχωρήστε με, ίσως να μην τα εξηγώ κσλά. Πήρα το κινητο από minideal και πριν του φλασάρω μία custom ROM θέλω να κάνω backup αυτή που φοράει τώρα. Γι' αυτό παιδεύομαι αρχικά και προσπσθώ να βγάλω άκρη. Ο υπολογιστής που τρέχω το SP Flash tool τρέχει Windows Vista. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; Λέω να δοκιμάσω σε έναν πιο παλιό που του έβαλα Windows 7 να δω μήπως δω προκοπή. Φίλε RAVEN σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για τον κόπο σου και για τη ROM που θα μου στείλεις.

 

Ναι και γω αυτό ήθελα να κάνω πριν δοκιμάσω άλλη ρομ, μπορείς με DroidTools αλλά οταν προσπάθησα να επαναφέρω το backup μπρίκαρα το κινητό... και χάθηκαν τα ΙΜΕΙ... το έφτιαξα όμως.

Δεν έχει νόημα πιστεύω από τη στιγμή που υπάρχει η ρομ με τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μια ερωτηση να κανω σε οποιον ξερει, με την miui τα κινεζικα υπολειμματα οπως στις επαφες χανονται? τωρα μπαινω στον κοσμο του φλασαρισματος και θελω να δω αν αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση να κανω σε οποιον ξερει, με την miui τα κινεζικα υπολειμματα οπως στις επαφες χανονται? τωρα μπαινω στον κοσμο του φλασαρισματος και θελω να δω αν αξιζει.

 

Δεν έχω δοκιμάσει miui... κάποιος άλλος ίσως να σου πει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχει παρουσιαστεί αυτό το θέμα με τις κλήσεις, τους αριθμούς και το ότι δεν εμφανίζει τα ονόματα αναλόγως αν έχει +30 μπροστά ή όχι και σε άλλους? Αν ναι πως λύνεται παραμένοντας όμως σε ελληνικά. Το κιν αν δεν περαστεί κάποια άλλη rom είναι καλό ή πρέπει οπωσδήποτε να περάσουμε? Δεν γνωρίζω από αυτά και για αυτό ρωτάω. Από κάμερα πως πάει? Επειδή πολλές φορές στην δουλειά μου χρειάζομαι φώτο ικανοποιητικές και δεν έχω μαζί μου μηχανή θα ήθελα να ήξερα αν τραβάει ικανοποιητικές φώτο.Και από μπαταρία? Κρατάει μια μέρα καλής χρήσης ή όχι? Το ηχείο του και στην αναπαραγωγή μουσικής και στην συνομιλία με άλλους είναι καλό και δυνατό?(όσο μπορεί να είναι)Επειδή θέλω ένα κινητό που να κρατήσει και να έχει καλά χαρακτηριστικά γενικότερα αξίζει η αγορά του ή έχει παρουσιάσει προβληματάκια και να κατευθυνθώ αλλού? Edited by wabs
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα παιχνίδια πως τα πάει?

Το 1GB στην εσωτερική δεν είναι πολύ λίγο?

 

Έχω το Galaxy S Advance και θέλω να αλλάξω και σκέφτομαι μήπως πάρω αυτό.

 

Επίσης εδώ έχω βρει ένα παλικάρι από τα Ιωάννινα, για δείτε κι εσείς...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=49186670

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το κιν τελικά αλλά επειδή θα γίνει αγορά 4 κινητών για εταιρία θέλω να είμαι σίγουρος για τις sim και αν λειτουργούν απροβλημάτιστα και οι 2 χωρίς θέμα με τις αναγνωρίσεις , αν μείνουμε με την rom που θα μας έρθει. Αν μείνουμε με την ίδια θα έχουμε κάποιο θέμα γενικότερα? Αλήθεια έχει led ειδοποιήσεων? Από ότι είδα από μπαταρία πάει καλά και από κάμερα,οπότε μόνο αυτό μας ενδιαφέρει και αν όλα είναι οκ ή λύνονται κάπως τότε τα έχουμε χτυπήσει ακόμα και σήμερα. ΑΑ θέλουμε να έχουμε ελληνικά με οποιαδήποτε rom και αν δεν χρειαστεί να αλλάξουμε ακόμα καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το κιν τελικά αλλά επειδή θα γίνει αγορά 4 κινητών για εταιρία θέλω να είμαι σίγουρος για τις sim και αν λειτουργούν απροβλημάτιστα και οι 2 χωρίς θέμα με τις αναγνωρίσεις , αν μείνουμε με την rom που θα μας έρθει. Αν μείνουμε με την ίδια θα έχουμε κάποιο θέμα γενικότερα? Αλήθεια έχει led ειδοποιήσεων? Από ότι είδα από μπαταρία πάει καλά και από κάμερα,οπότε μόνο αυτό μας ενδιαφέρει και αν όλα είναι οκ ή λύνονται κάπως τότε τα έχουμε χτυπήσει ακόμα και σήμερα. ΑΑ θέλουμε να έχουμε ελληνικά με οποιαδήποτε rom και αν δεν χρειαστεί να αλλάξουμε ακόμα καλύτερα.

 

Για να σου εμφανίζει όνομα με την ρομ που θα έρθει, θα πρέπει το αποθηκευμένο νούμερο να είναι αποθηκευμένο ακριβώς όπως το εμφανίζει το δίκτυό σου... δλδ αν στην εισερχόμενη κλήση βλέπεις +30 μπροστά, θα πρέπει να το έχεις αποθηκευμένο με το +30...

Εμένα πάντως δεν με βόλεψε καθόλου, και προτίμησα να βάλω την ROW (Rest Of World) rom (που δεν έχει αυτό το θέμα) και να μην κρατήσω την κινέζικη με την οποία έρχεται...ελληνικά θα έχεις σε μηνύματα κτλ αλλά όχι ελληνικό μενού...

 

LED ειδοποιήσεων έχει (μηνύματα αναπάντητες...), είναι η κόκκινη γραμμή πάνω από το home button

http://lenovomobile.com.ph/wp-content/themes/lenovomobile/images/mobile/s820.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα έκλεισα το lenovo και δεν ξανά ανοίγει το βάζω να φορτώσει και δεν φορτώνει δεν ανάβει λαμπάκι κόκκινο.. αυτό το έπαθα όταν επέλεξα εντοπισμός σφαλμάτων στις επιλογές προγραμματιστεί το έκλεισα και δεν ξανά ανοίγει :(

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα χθες το κινητό και έκανα την εγκατάσταση της ROW rom σύμφωνα με τις οδηγίες που έδωσε ο φίλος Raven (οι οποίες ήταν πολύ βοηθητικές και ευχαριστώ! :) ). Έχω όμως κολλήσει στο τελευταίο βήμα όπου πρέπει να αλλάξω το modem και δεν ξέρω πώς να το κάνω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν βγάζω άκρη με τα ρώσικα βήματα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω ένα Lenovo S820 αγορασμένο τέλη Δεκεμβρίου 2013 και έχω φορέσει την ευρωπαική ρομ ROW και το κινητό δουλεύει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Απλά δεν έχει ελληνικό μενού. Η μπαταρία με Full χρήση με βγάζει 2 μέρες. GPS γρήγορο - WIFI κομπλέ. Η οθόνη πάααρα πολύ καλή. Είναι πολύ καλό το κινητό. Πολύ γρήγορο. Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με επαφές ούτε με αναγνώριση. Απλά θέλω να πάρω ένα με μεγαλύτερη οθόνη οπότε αυτό το δίνω σε όποιον ενδιαφέρεται. Μπορείτε να PM για λεπτομέρειες.

 

Για τον φίλο που έχει πρόβλημα με το αρχείο του modem.

Κατεβάζεις το root explorer και ακολουθείς τις οδηγίες. Σαν να έκανες το ίδιο πράγμα στο PC σου. Βάζεις το αρχείο που θες στην κάρτα μνήμης και μετά μέσα από το κινητό μέσω root explorer το πας (move) στον φάκελο που αναφέρουν οι οδηγίες. Μόλις το κάνεις πατάς πάνω στο αρχείο συνεχόμενα και από το υπομενού επιλέγεις Permission και εκεί τσεκάρεις ότι σου λένε οι οδηγίες.

Απλά για να παίξει σωστά θα πρέπει την ώρα που ανοίγεις το φάκελο που θες να το βάλεις να είναι Read/Write οπότε την ώρα που κάνεις "επικόλληση" paste σου λέει ότι είναι φάκελος/αρχείο συστήματος να το κάνω read/write (mount as read/write)? Επιλέγεις Ναι και συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγο το πηρα και εγω απο Minideal δωρο για την γυναικα μου(λόγω καμερας)

Ελπιζω να της αρεσει και να βγαζει καλες φωτος γιατι το θελει να βγαζει την νεογέννητη κορη μας.

Δεν το ειχα δει φιλε οτι το εδινες αλλιως θα μιλουσαμε σε πμ. Λογικα τωρα δεν μπορω να ακυρωσω την παραγγελία...:wacko:

 

Υ.Γ Ευχαριστω τα παιδια που τους εστειλα πμ και μου απαντησαν για το κινητο και μου εστειλαν και φωτογραφιες.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω ένα Lenovo S820 αγορασμένο τέλη Δεκεμβρίου 2013 και έχω φορέσει την ευρωπαική ρομ ROW και το κινητό δουλεύει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Απλά δεν έχει ελληνικό μενού. Η μπαταρία με Full χρήση με βγάζει 2 μέρες. GPS γρήγορο - WIFI κομπλέ. Η οθόνη πάααρα πολύ καλή. Είναι πολύ καλό το κινητό. Πολύ γρήγορο. Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με επαφές ούτε με αναγνώριση. Απλά θέλω να πάρω ένα με μεγαλύτερη οθόνη οπότε αυτό το δίνω σε όποιον ενδιαφέρεται. Μπορείτε να PM για λεπτομέρειες.

 

Για τον φίλο που έχει πρόβλημα με το αρχείο του modem.

Κατεβάζεις το root explorer και ακολουθείς τις οδηγίες. Σαν να έκανες το ίδιο πράγμα στο PC σου. Βάζεις το αρχείο που θες στην κάρτα μνήμης και μετά μέσα από το κινητό μέσω root explorer το πας (move) στον φάκελο που αναφέρουν οι οδηγίες. Μόλις το κάνεις πατάς πάνω στο αρχείο συνεχόμενα και από το υπομενού επιλέγεις Permission και εκεί τσεκάρεις ότι σου λένε οι οδηγίες.

Απλά για να παίξει σωστά θα πρέπει την ώρα που ανοίγεις το φάκελο που θες να το βάλεις να είναι Read/Write οπότε την ώρα που κάνεις "επικόλληση" paste σου λέει ότι είναι φάκελος/αρχείο συστήματος να το κάνω read/write (mount as read/write)? Επιλέγεις Ναι και συνεχίζεις.

Όταν πατήσεις το κουμπάκι Paste, το mount σε read/write το κάνει αυτόματα (μάλιστα σε ρωτάει κιόλας)

το directory είναι το /etc/firmware

 

παιδιά έχω πρόβλημα έκλεισα το lenovo και δεν ξανά ανοίγει το βάζω να φορτώσει και δεν φορτώνει δεν ανάβει λαμπάκι κόκκινο.. αυτό το έπαθα όταν επέλεξα εντοπισμός σφαλμάτων στις επιλογές προγραμματιστεί το έκλεισα και δεν ξανά ανοίγει :(

 

Περίεργο, η μπαταρία πατάει καλά;

Δοκίμασες μήπως να το φλασάρεις;

Edited by Raven6681
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το λενοβο εχει 2gb εσωτερικη και αλλα 2 εξωτερικη και για πειτε μου πως βαζω ενα παιχνιδι οπως το need for speed που ζηταει 2 κατι gb? υπαρχει λυση?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το λενοβο εχει 2gb εσωτερικη και αλλα 2 εξωτερικη και για πειτε μου πως βαζω ενα παιχνιδι οπως το need for speed που ζηταει 2 κατι gb? υπαρχει λυση?

 

Ναι. Αγοραζεις καρτα micro sd.:)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν τα περναει στην sd...

 

Αν βαλεις καρτα μςετα πας στο storage του κινητου και επιλεγεις thn sd για αποθυκευση και μετα τα αρχεια των παιχννιδιων τα περναει εκει.οχι το apk αλλα το data.(τα 2 γιγα πχ του παιχνιδιου που λες)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις καρτα μςετα πας στο storage του κινητου και επιλεγεις thn sd για αποθυκευση και μετα τα αρχεια των παιχννιδιων τα περναει εκει.οχι το apk αλλα το data.(τα 2 γιγα πχ του παιχνιδιου που λες)

 

ηταν τοσο απλο τελικα!:D:D ευχαριστω πολυ! αν και εχασα τις εφαρμογες που ειχα αλλα οκ ηταν 5 λεπτα υποθεση να τις ξανα βαλω!

Link to comment
Share on other sites

@ Raven6681 Περίεργο, η μπαταρία πατάει καλά;

Δοκίμασες μήπως να το φλασάρεις;

Δεν είναι θέμα μπαταρίας, είναι θέμα rom γιατί πρόσεξα ότι το κάνει στο reboot και στη λειτουργία recovery εκεί κολλάει το κινητό και άμα δεν ανοίξει όταν βγάλεις την μπαταρία την αφήνεις για κανένα 15 έξω από το κινητό να κρυώσει και μετά ανοίγει το κινητό (να ναι καλα ο Chryssostomos)..Από εκεί που το πήρα τους είπα να μου στείλουν την rom που έχει με τα ελληνικά να την ξανά περάσω και τι διαπίστωσα; Ότι περνάνε rom από το Α820 (τελικά άκυρο μου έστειλε λάθος link με την Α820) χαχαχα πάλι καλά που το πρόσεξα και δεν την πέρασα τώρα μου έστειλε το σωστό.. Δεν την πέρασα ακόμα άλλα την έχω καβατζα..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις την official MIUI για το κινητο? Κανει update κανονικα εχει Ελληνικα πληρες και γενικα δουλευει καλα το κινητο??

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με το θέμα των 70 χαρακτήρων τι κάνατε? γιατι βαζω το go sms και γραφω με go keyboard και στην αρχή ήταν μια χαρά άλλα μετά από λίγα μηνύματα ξανά έχει μόνο 70...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα "παιδιά" του φόρουμ. Είπα να αγοράσω και εγώ κινεζιά αλλά όπως όλοι μας στην αρχή υπάρχουν αμφιβολίες. Το budget μου μπορεί να φτάσει τα 200 ευρώ. Είδα αρκετά κινητά αλλά τελικά κατέληξα στο Lenovo S820, για αρκετούς λόγους που ήδη έχουν αναφερθεί παραπάνω. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν μιας και διάβασα όλα τα πόστ σας την άποψη σας για την μέχρι τώρα χρήση του κινητού. Πως σας φαίνεται, αν είστε ικανοποιημένοι απο την ποιότητα του και γενικά αν αντιμετωπίζετε προβλήματα τα οποία δεν έχετε βρει λύση ακόμη. Θα είναι το πρώτο μου smartphone οπότε για αυτό και το ψάχνω λιγάκι παραπάνω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις και τα σχόλια!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει φώτο τραβηγμένες νύχτα από το S820; να δουμε την ποιότητα της κάμερας... Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το κινητό. Εντυπωσιακά ποιοτικό σαν πρώτη εντύπωση.

 

Διάβασα όλες τις σελίδες και δεν κατάλαβα. Υπάρχει ή όχι ROM που να λύνει το θέμα με το +30 και να έχει Ελληνικό μενού;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...