Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλο το panel... μου ήρθε και μένα χθές ενα μηνα εκανε ακριβώς απο minideal, όλα οκ. Μπορεί να μου κάποιος guru γιατί έχετε γράψει πάρα πολλά, εμένα έχει την κινέζικη rom, ποία θα πρέπει να βάλω να γίνει οκ, βάλτε κάποιο λινκ και επισης για να κάνω ρουταρισμα θα πρεπει να του εχω πάρει και sd? ας βοηθήσει καποιος guru να μας και σε μας τους ασχετους, ποια ειναι τα συνολικα βήματα πρέπει να κανει καποιος που θέλει να το ρουταρει και να ειναι ολα οκ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλο το panel... μου ήρθε και μένα χθές ενα μηνα εκανε ακριβώς απο minideal, όλα οκ. Μπορεί να μου κάποιος guru γιατί έχετε γράψει πάρα πολλά, εμένα έχει την κινέζικη rom, ποία θα πρέπει να βάλω να γίνει οκ, βάλτε κάποιο λινκ και επισης για να κάνω ρουταρισμα θα πρεπει να του εχω πάρει και sd? ας βοηθήσει καποιος guru να μας και σε μας τους ασχετους, ποια ειναι τα συνολικα βήματα πρέπει να κανει καποιος που θέλει να το ρουταρει και να ειναι ολα οκ...

 

αν το πηρες απο το minideal και ειχες τσεκαρει να στο κανουν root τοτε θα ειναι ηδη...τσεκαρε αν εχει εικονιδιο superuser στα apps ...αν εχει ειναι ηδη root

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σελίδες πίσω εάν διάβαζες θα έβρισκες αυτό:

 

Κατεβασε αυτη τη ρομ

http://www.needrom.com/mobile/rom-lenovo-s820-row/

και το Flashtool.

Κανε αυτη τη διαδικασια και εισαι ετοιμος.

 

ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΟ FLASH TOOL

ΚΛΙΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟ DA DL ALL WITH CHECK SUM

ΑΠΟ ΤΑ OPTIONS ΚΛΙΚΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

DA DOWNLOAD ALL-->SPEED-->dont switch speed

SCATTER-LOADING ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΡΟΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ που ειναι μεσα στην ρομ

MT6589_Android_scatter_emmc

ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ

ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΕΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΜ μεσα στο flashtool

ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

ΠΑΤΑΜΕ FIRMWARE UPGRADE ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΟ USB. ΑΝ ΤΟ ΔΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ FLASHTOOL ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΕ ΜΟΒ ΧΡΩΜΑ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΗ.

ΑΝ ΤΟ ΔΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΤΟ USB Η ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΘΥΡΑ ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΛΑ ΟΙ DRIVERS ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΘΥΡΑΣ USB.

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ USB ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ.

 

ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ FLASHTOOL ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙς ΤΟΥς DRIVERS ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΣΤΟ PC.

 

Δες εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2180436

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια!Ξερει κανενας που μπορω να βρω τις παλιοτερες εκδοσεις του ContactManager σε apk?εχω κανει update και εχω την τελευταια εκδοση αλλα θελω την προηγουμενη.:worry:
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση και απο μενα... ROW (Rest Of World) ROM που προτεινε ο Raven, και εχει αναλυτικη παρουσιαση στο xda ή τη rom που προτεινε ο SIMPLEFBB και εχει αναλυτικο οδηγο που εφτιαξε ο ιδιος?

 

μπορει καποιος ή καποιοι που χρησιμοποιησαν και τις 2, να γραψουν επιγραμματικα τις διαφορες τους και τα συν-πλυν τους?

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν η sd καρτα πρεπει να φορμαριστει σε συγκεκριμενη μορφη (fat32, ext κτλ)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αν το πηρες απο το minideal και ειχες τσεκαρει να στο κανουν root τοτε θα ειναι ηδη...τσεκαρε αν εχει εικονιδιο superuser στα apps ...αν εχει ειναι ηδη root

 

ναι αλλά εχει τα κινεζικα.. δεν ειναι καλυτερα να βάλω την ευρωπαικη rom? αν κανω αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2576898 ειμαι κομπλε?? αλλα πρεπει να εχω microsd απο 4gb και πάνω???

Edited by nicks
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις την παλαιότερη έκδοση που είχες και να το πάρεις από εκεί.

 

απο που μπορω να την κατεβασω?εχεις καποιο link?:confused:

Link to comment
Share on other sites

επειδή σκοπεύω να το παραγγείλω, αλλά έχω μπερδευτεί με τις εκδόσεις που αναφέρετε (κινέζικη-ευρωπαική), υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις hardware του κινητού ή απλά διαφορετικές εκδόσεις firmware που μπορούμε να τις αλλάξουμε εάν θέλουμε; Γιατί με τους κινέζουςε ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου στείλουν... Έχουν αναφερθεί προβλήματα με το σήμα , αντιμετώπισε κανείς τέτοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

επειδή σκοπεύω να το παραγγείλω, αλλά έχω μπερδευτεί με τις εκδόσεις που αναφέρετε (κινέζικη-ευρωπαική), υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις hardware του κινητού ή απλά διαφορετικές εκδόσεις firmware που μπορούμε να τις αλλάξουμε εάν θέλουμε; Γιατί με τους κινέζουςε ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου στείλουν... Έχουν αναφερθεί προβλήματα με το σήμα , αντιμετώπισε κανείς τέτοιο πρόβλημα;

 

Διαφορετικες εκδοσεις firmware και τις αλλαζεις κανονικα και χωρις κανενα προβλημα.κανενα προβλημα με σημα. Παρτο αφοβα.:D

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εχει τα κινεζικα.. δεν ειναι καλυτερα να βάλω την ευρωπαικη rom? αν κανω αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2576898 ειμαι κομπλε?? αλλα πρεπει να εχω microsd απο 4gb και πάνω???

 

αν σε βολευει η κινεζικη αστο..αν οχι βαλε τη row ...η διαδικασια ειναι ακριβως αυτη που περιγραφεται στο λινκ που εδωσες...απλα η row δεν εχει ελληνικο μενου...θα τη δουλεψεις με αγγλικο μενου (εννοειται μηνυματα κτλ θα μπορεις να στελνεις στα ελληνικα οπως και τωρα με την κινεζικη).

Root εχει ηδη οποτε κανε τη διαδικασια οπως τη βλεπεις στο λινκ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγώ κάτοχος του κινητού 2 μήνες περίπου.Ζήτησα από minideal να μου δώσουν link να κατεβάσω την ROM που φοράει το τηλ για να την έχω.Μου εδωσαν link από baidu για την ROM S108_ROW αλλά δεν κατεβαίνει.Μπορώ να την βρω από αλλού?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγώ κάτοχος του κινητού 2 μήνες περίπου.Ζήτησα από minideal να μου δώσουν link να κατεβάσω την ROM που φοράει το τηλ για να την έχω.Μου εδωσαν link από baidu για την ROM S108_ROW αλλά δεν κατεβαίνει.Μπορώ να την βρω από αλλού?

 

δε ξερω αν μπορω να σηκωσω το λινκ εδω οποτε σου εστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν μπορω να σηκωσω το λινκ εδω οποτε σου εστειλα pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Την κατέβασα.Εγώ στο τηλ μου έχω την S820_S129_130513.Αυτήν μπορώ να την βρω κάπου?Ο λόγος που την θέλω είναι οτι θέλω να βάλω την ROW κ αν γίνει κάτι στραβά να την έχω να την ξαναβάλω.Για παράδειγμα έχω κ ένα lenovo A706.Έβαλα πάνω μια ROW κ όταν άνοιξα το κινητό δεν είχα σήμα στις sim.Το έφτιαξα με το να ξαναπεράσω την κινέζικη ROM κ από πάνω πέρασα την ROW που ήθελα.Μόνο με την ROW δεν δούλευαν οι sim στο συγκεκριμένο τηλ

Edited by ntinos_g7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Την κατέβασα.Εγώ στο τηλ μου έχω την S820_S129_130513.Αυτήν μπορώ να την βρω κάπου?Ο λόγος που την θέλω είναι οτι θέλω να βάλω την ROW κ αν γίνει κάτι στραβά να την έχω να την ξαναβάλω.Για παράδειγμα έχω κ ένα lenovo A706.Έβαλα πάνω μια ROW κ όταν άνοιξα το κινητό δεν είχα σήμα στις sim.Το έφτιαξα με το να ξαναπεράσω την κινέζικη ROM κ από πάνω πέρασα την ROW που ήθελα.Μόνο με την ROW δεν δούλευαν οι sim στο συγκεκριμένο τηλ

 

για το Α706 ισως βοηθησει αυτο : http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=45475249&postcount=169

 

για τη rom που λες τσεκαρε εδω: http://pan.baidu.com/wap/link?uk=4281618024&shareid=1228278410&third=1

(πατα το δεξι μπλε)

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ εδώ και 2 μέρες του S820.Προερχόμενη από Iphone 4s ειναι η πρωτη φορα που εχω στα χέρια μου android κινητο. Εχω ενα θέμα με το email.Ενώ κανω σωστα τις ρυθμισεις για POP ή IMAP μου πεταει συνεχεια το μηνυμα "unfortunately email has stopped"

φορτωνει κανονικα ολα τα email αλλα με το που παταω σε οποιοδηποτε mail δειχνει αυτο το μηνυμα και με πεταει εξω.

Το αγορασα απο minideal και δεν το εχω πειραξει καθολου.Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση πανω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω που είναι το πρόβλημα, θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις από το Play Store κάποιον mail client. Στο Lenovo Α660 που έχω δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ την stock εφαρμογή για τα emails και είχα εγκαταστήσει το K-@ Mail Pro - email evolved (υπάρχει και η δωρεάν έκδοση) που δουλεύει άψογα...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω που είναι το πρόβλημα, θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις από το Play Store κάποιον mail client. Στο Lenovo Α660 που έχω δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ την stock εφαρμογή για τα emails και είχα εγκαταστήσει το K-@ Mail Pro - email evolved (υπάρχει και η δωρεάν έκδοση) που δουλεύει άψογα...

 

Ευχαριστώ πάρα πολυ.Το εγκατέστησα και δουλευει τελεια. :D

Link to comment
Share on other sites

κανε μια συγκριση σε σχεση με το 4s....τι αίσθηση σου αφηνει? :)

 

Καταρχήν αντικατέστησα το iphone 4s με το S820 λόγω μεγαλύτερης αυτονομίας στη μπαταρία και λόγω των περιορισμών που έχει το 4s στο να μπορείς να στέλνεις και να δέχεσαι αρχεία μέσω bluetooth.

To 4s έχει καλύτερη και πιο στιβαρή κατασκευή από το s820 αλλά δέχεται μια sim . To s820 υπερέχει σε ταχύτητα και δεν κολλάει εύκολα.Τα λειτουργικά τους συστήματα είναι πάνω κάτω τα ίδια σε εμφάνιση. Βρίσκεις εύκολα τις ίδιες εφαρμογές.

Σε σχέση ποιότητας κατασκευής και τιμής συν λειτουργιών ....θα πουλούσα το iphone για να πάρω άλλα δυο S820 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενδιαμεσα στο S820 και το Red rice ! Ποιο είναι κατά την γνώμη σας το καλύτερο ? (με ενδιαφερει η ποιότητα κατασκευής - ποιοτητα οθονης - σήμα wifi και 3g) ??? Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ? μεχρι 170 ευρω δινω και μεχρι 5 ιντσες οθονη
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...