Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπέρα σημερα παρελαβα το κινητο από το minideal και ενώ μου ειπαν στο mail ότι μου περασαν τα ελληνικα δεν εχει ξερετε τι πρεπει να κανω?

εβαλα την εφαρμογή morelocale2 και ουτε με αυτην αλλαζει!!

 

Παρέλαβα και εγώ σήμερα και έχω το ίδιο πρόβλημα, Ελληνικά πουθενά.:(

 

Μετά από τρεις μέρες χρήσης μπορώ να πω ότι το κινητό τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Τα Ελληνικά ως γλώσσα γραφής υπάρχουν, δεν μπορώ όμως να την βρω για τα μενού.

Έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν άμεσα, πέρασα το αρχείο που μου έστειλαν, όμως το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κάποιος καμία ιδέα; Μήπως δεν έχω κάνει κάτι σωστά;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι σου έστειλαν ακριβώς;

Το παρακάτω

 

 

link:

http://pan.baidu.com/share/link?shareid=2413744764&uk=3157684314&qq-pf-to=pcqq.c2c

please try this software,hope it can help.

have a nice day

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

ενδιαφέρομαι και γω για την αγορά του Lenovo S820.

Έχει κανείς εμπειρία με MIUI;

Γενικά τα ελληνικά και στο μενού αλλά και ως input παίζουν καλά;

Γιατί κάτι διάβασα ότι πχ στην αγγλική γλώσσα μένουν κάτι κινέζικα "υπολείματα"...

 

Ισχύει το ίδιο και στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

ενδιαφέρομαι και γω για την αγορά του Lenovo S820.

Έχει κανείς εμπειρία με MIUI;

Γενικά τα ελληνικά και στο μενού αλλά και ως input παίζουν καλά;

Γιατί κάτι διάβασα ότι πχ στην αγγλική γλώσσα μένουν κάτι κινέζικα "υπολείματα"...

 

Ισχύει το ίδιο και στα ελληνικά;

 

διάβασε λιγο πισω γραφεί ενα παλικάρι για την miui

Link to comment
Share on other sites

διάβασε λιγο πισω γραφεί ενα παλικάρι για την miui

Ναι αυτή είναι η v5 που από όσο έχω διαβάσει είναι ανεπίσημη για το S820.

H επίσημη είναι η 3.11.22

https://xiaomi-miui.gr/forums/downloads/index.php?page=Category&categoryID=201

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι διάβασα ότι πχ στην αγγλική γλώσσα μένουν κάτι κινέζικα "υπολείματα"...

Ισχύει το ίδιο και στα ελληνικά;

Εγώ κινέζικα "υπολείματα" δεν έχω δει πουθενά

Edited by johnevd
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,υπαρχουν οδηγιες για φλασαρισμα και εγκατασταση νεας rom στο s820?

πηρα το κινητο απο ebay,εχουν περασει ελληνικα αλλα δεν ειναι και οπως πρεπει,αλλου βγαινουν ελληνικα αλλου κινεζικα,επισης δεν μου διαβαζει τις επαφες απο sim ουτε μπορω να στειλω sms.

ΣΥΡΟΣ:

ΚΑΙ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΑΛΒΑΔΟΠΙΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα,υπαρχουν οδηγιες για φλασαρισμα και εγκατασταση νεας rom στο s820?

πηρα το κινητο απο ebay,εχουν περασει ελληνικα αλλα δεν ειναι και οπως πρεπει,αλλου βγαινουν ελληνικα αλλου κινεζικα,επισης δεν μου διαβαζει τις επαφες απο sim ουτε μπορω να στειλω sms.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την εγγυηση τι παιζει; σου δίνουν εναν χρόνο και τι το στέλνεις πίσω και καλά!!! Γιατί εδω στην lenovo δεν μπορείς να τα πας εφόσον δεν υπάρχει το συγκεκριμένο κιν στην Ελλάδα, αλλά και γενικότερα έχει υποστηριξη εδω για κινητά:confused:. ???
Link to comment
Share on other sites

Τα smartphones της lenovo δεν εχουν διεθνη εγγυηση. Ειχα διαβασει ενα αρθρο οτι απο την επομενη χρονια παιζει να τα φερουν εδω επισημα, αλλα και παλι δε νομιζω να ισχυει εγγυηση για εμας.

Οποτε μονο ο ενας χρονος των site.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά θέλω πρώτα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

-Η κάμερα είναι καλή? είναι όντως 13MP και αν όχι με ποιό κινητό που κυκλοφορεί εδώ είναι παρόμοια?

-Από ποιότητα κατασκευής πως είναι? στιβαρό η σκέτο πλαστικό όπως τα Samsung?

-Έχει Missed call LED notification? γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από τα διάφορα site, σε άλλα λέει ναι σε άλλα όχι.

-Το Gps του κλειδώνει γρήγορα? και γενικά δουλεύει καλά μέσα σε πόλεις?

 

Και τέλος επειδή δεν έχω χρόνο για να ασχολούμαι με άλλες ROM και με root θα ήθελα να μου πείτε αν γίνετε από που μπορώ να το αγοράσω για να έρθει έτοιμο όπως πρέπει με ελληνικά,root, και ότι άλλο χρειάζεται για να λειτουργεί απροβλημάτιστα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Minideal και to2c το εχουν σε ασπρο.

 

@fotis_lyk Φιλε, led εχει. Μια μικρη γραμμη αναμεσα απο το κεντρικο κουμπι και απο τη θυρα φορτισης. Αναβει (σε διαφορα χρωματα) οταν φορτιζει, οταν σε παιρνουν τηλεφωνο και οταν εχεις καποιο μηνυμα ή αναπαντητη. Για τα υπολοιπα δες απο την 3η σελιδα και μετα του τοπικ. Εχουν κανει αρκετοι κατοχοι μινι reviews. Εγω εχω λιγες μερες το κινητο και δεν εχω πειραματιστει πολυ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ LENOVO S820 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ MINIDEAL.ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ? ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ROOT(NEED) NA TO ΕΠΙΛΕΞΩ? ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ? :)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΩ...ΠΟΙΟ SITE ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟ ΤΟ2C Η ΤΟ MINIDEAL?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΩ...ΠΟΙΟ SITE ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟ ΤΟ2C Η ΤΟ MINIDEAL?

 

Εχουμε ξεχωριστό θεμα για τέτοιες συζητήσεις... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Το θέμα του gps λύνεται μόνομε τη MIUI rom και το full gapps ή υπάρχει και πιο απλός τρόπος; φοβάμαι να μπλέξω με roms κλπ..
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο εμενα.Εχω να κανω μια ερωτηση!!Ειμαι κατοχος ενος alcatel x pop και θελω να το δωσω και ειμαι αναμεσα στο thl w11 και στο lenovo s820.Τι λετε?

Ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια καλησπερα και απο εμενα.Εχω να κανω μια ερωτηση!!Ειμαι κατοχος ενος alcatel x pop και θελω να το δωσω και ειμαι αναμεσα στο thl w11 και στο lenovo s820.Τι λετε?

Ευχαριστω πολυ....

 

Γράφεις σε λάθος θεμα, απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Με ενδιαφέρει πολύ η άμεση αγορά του συγκεκριμένου κινητού αλλά θα ήθελα κάποιος που το έχει ήδη να μου πει 2-3 πραγματάκια για να σιγουρευτώ. Δυστυχώς δουλεύω όλη μέρα και δεν έχω χρόνο να κάτσω να διαβάσω όλα όσα λέτε. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν το κινητό αυτό αξίζει τα λεφτά ή να κατευθυνθώ προς κάποιο brand της Ελλάδος. Από ηχείο και μουσική πως τα πάει? Το βασικότερο, Ελληνικά έχει? Πρέπει να το παραγγείλω από κάποιο συγκεκριμένο sait για να έχει και Ελληνικά? Από κάμερα και βίντεο είναι καλά ή μέτριες λήψεις? Η οθόνη του από χρώματα, αντίθεση στον ήλιο και ανταπόκριση στην αφή πως είναι? Από μπαταρία?Πόσες μέρες βγάζει με άνεση και με φυσιολογική χρήση?Στα μηνύματα μπορεί να στείλει κανονικά με 160 χαρακτήρες? Και τελευταίο, από προβλήματα έχει βγάλει μέχρι τώρα κανένα σοβαρό που να είναι λόγος να απομακρυνθώ από αυτό? Σας ζητώ συγνώμη με το πλήθος των ερωτήσεων αλλά θα με βοηθούσατε πολύ αν απαντούσατε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου ήρθε χθες. Το παρήγγειλα από minideal στις 31/11 και ήρθε χθες 19/12 με speedpost (+23$, δικιά μου επιλογή για να έρθει γρηγορότερα λόγω γιορτών και φόρτου ταχυδρομείων).

Τους είχα στείλει ένα email να μου περάσουν ελληνικά, αλλά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχουν μια multilanguage rom που έχει και ελληνικά μέσα, γιατί εχει πολλές γλώσσες.

Χθες λογικό, από το πρωί σκάλιζα το κινητό...

 

Με τα ελληνικά όλα κομπλέ και στο μενού αλλά και στα μηνύματα εκτός από δυο πράγματα.

Υπάρχει το θέμα 70 χαρακτήρων (κωδικοποίηση ελληνικών). Λύνεται με την εγκατάσταση του GoSMS ή κάποιου αντίστοιχου.

Δεν παίζει ελληνικό spell check, λύνεται με την εγκατάσταση ενός keyboard GoKeyboard πχ...

 

Είναι γρήγορο, πολύ ωραία οθόνη με ωραία χρωματάκια, αρκετά ευαίσθητη θα έλεγα (όχι να προκαλεί προβλήματα δλδ).

Του έχω φορτώσει αρκετές εφαρμογές (Facebook, Outlook, Viber, Skype κτλ κτλ ακόμη και Nova Launcher) και δεν δείχνει να κολάει πουθενά, ούτε να καθυστερεί.

 

Το εκνευριστικό είναι ότι το 697-κάτι και το +30697-κάτι τα βλέπει σαν διαφορετικά νούμερα με συνέπεια αν έναν αριθμό τον έχω αποθηκευμένο χωρίς το +30 μπροστά, δεν μου βγάζει όνομα. Εύκολο να το αλλάξω (search/replace σε ένα vcf) αλλά και πάλι μετά αν πληκτρολογήσω έναν αριθμό χωρίς το +30 μπροστά, που τον έχω αποθηκευμένο με +30 μπροστά, θα καλέσει αλλά πάλι δεν θα μου βγάλει όνομα. Δεν ξέρω αν κανείς έχει καμιά λύση σε αυτό...

 

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό.

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το GPS κλειδώνει γρήγορα (3-4) δευτερόλεπτα. Εγκατέστησα το Sygic, γιατί το Navigon που χρησιμοποιούσα με την προηγούμενη συσκευή, δεν δουλεύει στο Lenovo, και από ότι έψαξα λιγάκι υπάρχει θέμα με το Navigon και με αρκετές δίκαρτες συσκευές.

 

Στο call log, είτε σε εισερχόμενες, εξερχόμενες είτε αναπάντητες, εμφανίζονται κάτι ακαταλαβίστικα κάτω από τους αριθμούς.

 

Πχ έχω μια εισερχομενη, 211-κάτι, και από κάτω εμφανίζει κάτι κινέζικα...

Σε μια εξερχόμενη εμφανίζει "Unknown city"

Σε 2 αναπάντητες κάτω από τους αριθμούς, στον ένα γράφει "Unknown city Ring5 s" και στην άλλη 2 κινέζικα σύμβολα και Ring5 s

Οι αναπάντητες είναι από τον ίδιο αριθμό αλλά μία στην μία SIM και η άλλη στη 2η SIM... Η αναπάντητη στην 1η σιμ βγαίνει με +30 μπροστά και στη δεύτερη χωρίς...

Αυτά... λίγο κουλή η συμπεριφορά αλλά ντάξει...

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου ήρθε χθες. Το παρήγγειλα από minideal στις 31/11 και ήρθε χθες 19/12 με speedpost (+23$, δικιά μου επιλογή για να έρθει γρηγορότερα λόγω γιορτών και φόρτου ταχυδρομείων).

Τους είχα στείλει ένα email να μου περάσουν ελληνικά, αλλά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχουν μια multilanguage rom που έχει και ελληνικά μέσα, γιατί εχει πολλές γλώσσες.

Χθες λογικό, από το πρωί σκάλιζα το κινητό...

 

Με τα ελληνικά όλα κομπλέ και στο μενού αλλά και στα μηνύματα εκτός από δυο πράγματα.

Υπάρχει το θέμα 70 χαρακτήρων (κωδικοποίηση ελληνικών). Λύνεται με την εγκατάσταση του GoSMS ή κάποιου αντίστοιχου.

Δεν παίζει ελληνικό spell check, λύνεται με την εγκατάσταση ενός keyboard GoKeyboard πχ...

 

Είναι γρήγορο, πολύ ωραία οθόνη με ωραία χρωματάκια, αρκετά ευαίσθητη θα έλεγα (όχι να προκαλεί προβλήματα δλδ).

Του έχω φορτώσει αρκετές εφαρμογές (Facebook, Outlook, Viber, Skype κτλ κτλ ακόμη και Nova Launcher) και δεν δείχνει να κολάει πουθενά, ούτε να καθυστερεί.

 

Το εκνευριστικό είναι ότι το 697-κάτι και το +30697-κάτι τα βλέπει σαν διαφορετικά νούμερα με συνέπεια αν έναν αριθμό τον έχω αποθηκευμένο χωρίς το +30 μπροστά, δεν μου βγάζει όνομα. Εύκολο να το αλλάξω (search/replace σε ένα vcf) αλλά και πάλι μετά αν πληκτρολογήσω έναν αριθμό χωρίς το +30 μπροστά, που τον έχω αποθηκευμένο με +30 μπροστά, θα καλέσει αλλά πάλι δεν θα μου βγάλει όνομα. Δεν ξέρω αν κανείς έχει καμιά λύση σε αυτό...

 

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όσο για το θέμα με τους αριθμούς των τηλεφώνων και το +30 μπροστά ή όχι και αν το διαβάζει υπάρχει σε όλους? Λύνεται? Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα? Γιατί με ενδιαφέρει πολύ το κιν αλλά αν είναι έτσι με κάνει να το ξανά σκεφτώ. Από χαρακτηριστικά είμαι οκ, αν λύνεται και αυτό το θεματάκι, το τσιμπάω. Όταν το παραγγείλω πρέπει να τους πω οπωσδήποτε να μου περάσουν Ελληνικά η έχει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Το θέμα του gps λύνεται μόνομε τη MIUI rom και το full gapps ή υπάρχει και πιο απλός τρόπος; φοβάμαι να μπλέξω με roms κλπ..

 

το δικό μου δεν έχει κανένα θέμα με το GPS

 

Stock rom

Εκδοση βασικού φάσματος: S820.V12, 2013/04/23 15:09

Αριθμός έκδοσης: S820_S129_130513

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όσο για το θέμα με τους αριθμούς των τηλεφώνων και το +30 μπροστά ή όχι και αν το διαβάζει υπάρχει σε όλους? Λύνεται? Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα? Γιατί με ενδιαφέρει πολύ το κιν αλλά αν είναι έτσι με κάνει να το ξανά σκεφτώ. Από χαρακτηριστικά είμαι οκ, αν λύνεται και αυτό το θεματάκι, το τσιμπάω. Όταν το παραγγείλω πρέπει να τους πω οπωσδήποτε να μου περάσουν Ελληνικά η έχει μέσα?

 

Και με MIUI λένε έχει το θέμα αυτό με το +30...Βασικά δεν με πολυχαλάει, κάνεις ένα export τις επαφές σου σε vcf, το ανοίγεις με ένα text editor και κάνεις search/replace...

Άν το παραγγείλεις πες τους για καλο και για κακό να σου βάλουν ελληνικά

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...