Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Σκέφτομαι να το παραγγείλω αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς κυρίως για το μέγεθος και το πόσο βολικό θα είναι , για το αν είναι αξιόπιστο το minideal.net (μιας και δεν έχω παραγγείλει ποτέ από το συγκεκριμένο site) και για το αν πάθει κάτι το κινητό ( :X ) τι κάνω;; Μου άρεσε πολύ και το lenovo s750 αλλά το s820 έχει καλύτερη ανάλυση οθόνης και κάμερα και δν μ αρέσει κ το χρώμα... Κάποιος που να το έχει το κινητό πως είναι σε κόκκινο χρώμα; Σκέφτομαι να το πάρω σε κόκκινο με μαύρη θήκη, γιατί το άσπρο δεν μ αρέσει σε κινητά, αλλά δεν ξέρω γιατί το κόκκινο σε μερικές φώτο μοιάζει προς το πορτοκαλί και δεν μ αρέσει σαν χρώμα. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 εβδομάδες με το κινητό λέω να γράψω κάποια πράγματα - που απαντάνε σε κάποιες ερωτήσεις.

Καταρχάς να πω ότι το πήρα σε λευκό με rom marking CN (υπάρχει και σε marking ROW που ειναι για τις αγορές εκτός Κίνας, αλλά η μετατροπή από το ένα marking στο άλλο είναι εύκολη υπόθεση.) Εξωτερικά είναι πολύ προσεγμένο και αρκετά λεπτό. Από μέγεθος, είναι πολύ παρόμοιο με Galaxy S3 και S4. Στην αρχή το ένιωθα λίγο μεγάλο στο χέρι, αλλά μετά από λίγο συνήθισα και τώρα όταν πιάνω άλλα κινητά μου φαίνονται μικρά. Το πίσω μέρος είναι πλαστικό αλλά δε δείχνει φτηνιάρικο, τουλάχιστον στο λευκό που το χω, γυαλίζει και σα να λαμπιρίζει όταν πέφτει φως. Το μείον, η κάμερα ψιλοεξέχει οπότε όταν το ακουμπάς σε τραπέζι δεν έιναι κι ό,τι καλύτερο.

 

Με το που το πήρα έβαλα τη MIUI v5 ( οδηγίες εδώ: http://www.indragunawan.com/2013/09/installing-miui-v5-rom-on-lenovo-s820.html ). Το κακό είναι δεν έμεινα κθόλου με τη μαμίσια ROM για να μπορώ να συγκρίνω (η μαμίσια παρότι στα Αγγλικά είχε πολλές κινεζιές και με τσαντίζανε), οπότε ότι αναφέρω μπορεί να είναι χαρακτηριστικά της MIUI. Έχω 3 προβληματα:

1. Όταν με καλεί κάποιος και τον έχω αποθηκευμένο με τον κωδικό της χώρας (πχ +30..), δεν δείχνει το όνομα, αλλά το νούμερο χωρίς τον κωδικό της χώρας. Λύνεται αν αλλάξω όλες τις επαφές μου και τους βγάλω τον κωδικό όμως δε το θέλω.

2. Αντί για ονόματα των πάροχων πάνω αριστερά, δείχνει κάτι νούμερα. Μικρό το κακό.

3. Έστω ότι τρέχω μια εφαρμογή και κλειδώνω το κινητό. Ξεκλειδώνοντας, η εφαρμογή αργεί να ανταποκριθεί (το καλύτερα είναι να πατήσω το home και μετά να πάω στην εφαρμογή μέσω task manager).

 

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σαν τηλέφωνο μια χαρά και οι 2 SIM. Σαν κάμερα πολύ καλή ποιότητα και έχεις πολλές ρυθμίσεις να παιχνιδίσεις. GPS κλειδώνει πολύ γρήγορα (προσοχή, βάζοντας τα full gapps, όπως λέει και στο link πιο πάνω). Πυξίδα δεν έχει παρεπιπτόντως. Το δίκτυο σχεδόν πάντα H+ ή H οπότε μια χαρά. Μπαταρία εντυπωσιακή, 2+ μέρες (το κλέινω τη νύχτα), έχοντας πάντα WiFi ή data και χρήση κανονική, λίγο μουσική με ακουστικά (αυτά που είχε μέσα δεν ήταν και τίποτα της προκοπής αλλά με δικά μου), internet, whatsapp, viber κτλ. Του χω βάλει και 32GB κάρτα, έχω και το Link2SD για να στέλνει τις εφαρμογές στο ext2 partition της SD, κανένα πρόβλημα. Γενική αίσθηση είναι ότι πετάει, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω παιχνίδια που είναι πιο απαιτητικά (παρεπιπτόντως καμμιά πρόταση να τεστάρω κάποιο "βαρύ" πρόγραμμα/παιχνίδι;)

 

Αν έχετε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση ίσως μπορέσω να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψάχνω για ένα Lenovo κινητό και ενώ στην αρχή έλεγα για το Α820 κατέληξα στο S820 λόγω ομορφιάς, καλύτερων χαρακτηριστικών κλπ. Σκέφτηκα και το S920 αλλά γρήγορα άλλαξα γνώμη.

 

Ήθελα να ρωτήσω, επειδή πολλοί και διάφοροι με προέτρεψαν και για άλλα κινητά πχ Thl, ZTE κλπ απο την στιγμή που έχουν το ίδιο chipset και γενικά πάνω κάτω τα ίδια σπεκς που εντοπίζονται οι διαφορές; Δεν λέω για εξωτερική εμφάνιση.

Πχ το S820 λέει πως έχει Gorilla Glass αλλά δεν το είδα σε κάποια επίσημη σελίδα;

 

Σε σχέση με ένα παλιό android πχ Nexus S και Galaxy S που θα δω διαφορά; Φαντάζομαι λόγω μνήμης (1GB).

 

Βλέπω οτι όλοι είστε ευχαριστημένοι αν και ελάχιστοι. Γενικά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τα κινέζικα λέω να κάνω το βήμα λόγω εμφάνισης και ονόματος Lenovo.

 

Και κάτι τελευταίο. Οι κινέζικες εφαρμογές βγαίνουν; Φαντάζομαι Cyanogen Κλπ τα ξεχνάω ε;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

...Σκέφτηκα και το S920 αλλά γρήγορα άλλαξα γνώμη.

 

Για ποιο λογο απερριψες τοσο ευκολα το s920 ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο απερριψες τοσο ευκολα το s920 ? :worry:

 

Λόγω διαστάσεων, βάρους και κυρίως οθόνης. Επίσης, είδα ελάχιστα σχόλια γενικά. Μου άρεσε η γραμμή των S αλλά το 820 μου άρεσε περισσότερο απο το 920. Το ιδανικό για μένα θα ήταν κάτι σε 4,5 :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά μήπως ξέρει κάποιος γιατί στις επαφές παίρνει μέχρι 6 χαρακτήρες και πως λύνεται;

 

Τις επαφές τις βάζεις στη sim ή στη συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην sim τα βάζω όπως και σε κάθε κινητό μου έως τώρα. Αλλά συνήθως παίρνουν τουλάχιστον 8

 

Εν έτη 2013 και τις βάζεις στην SIM μέγα λάθος. Ανέβασε τες στο gmail σου και θα τις έχεις σε όποιο κινητό θες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εν έτη 2013 και τις βάζεις στην SIM μέγα λάθος. Ανέβασε τες στο gmail σου και θα τις έχεις σε όποιο κινητό θες.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, δεν υπαρχει πλέον κανένας λόγος να προσπαθεί κάποιος σήμερα να προσαρμοστεί στις απαρχαιωμένες δυνατότητες της sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ασχετος με αυτο που αναφερετε(αποθηκευση επαφων στο google), μια ερωτηση που μαλλον εχουν ολοι οι ασχετοι με το θεμα. Οι επαφες ειναι διαθεσιμες και χωρις συνδεση στο ιντερνετ? :O
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φυσικά και είναι κανονικά διαθέσιμες, απλά όταν θα ενημερώνεις τις επαφές σου στο τηλέφωνο, όταν θα έχεις Internet θα ενημερώνονται και στον google account σου και αντίστροφα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Toν "συγχρονισμο" εννοεις δηλαδη.

Νομιζα οτι εχεις αποθηκευμενες τις επαφες μονο διαδικτυακα σε καποια εφαρμογη του google. :lol:

Απο βδομαδα περιμενω το s820 οποτε θα τα ψαξω καλυτερα ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι, οι επαφές σου ειναι κανονικά στη συσκευή σου, απλά όπως κατάλαβες συγχρονίζονται με τον google account σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Toν "συγχρονισμο" εννοεις δηλαδη.

Νομιζα οτι εχεις αποθηκευμενες τις επαφες μονο διαδικτυακα σε καποια εφαρμογη του google. :lol:

Απο βδομαδα περιμενω το s820 οποτε θα τα ψαξω καλυτερα ολα αυτα.

 

Ξεκινά από τώρα, κάνε εξαγωγή από το τηλέφωνο που έχεις τωρα τις επαφές και μετά εισαγωγή στο gmail σου. Όταν σου έρθει το καινούργιο τηλέφωνο απλά με το που του βάλεις το gmail για να συνδεθείς στο πχ στο Google play οι επαφέςσου θα συγχρονίσουν αυτόματα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σημερα παρελαβα το κινητο από το minideal και ενώ μου ειπαν στο mail ότι μου περασαν τα ελληνικα δεν εχει ξερετε τι πρεπει να κανω?

εβαλα την εφαρμογή morelocale2 και ουτε με αυτην αλλαζει!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επικοινώνησε μαζι τούς το καλύτερο που έχεις να κανείς!!!!!!!!! ;)

 

...και αυτοί θα σου στείλουν την multilang rom που περιέχει και τα ελληνικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...