Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy Note 3


chris_pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ να πω ότι άλλο πράγμα είναι τι μπορεί να κάνει η οθόνη και αλλο πράγμα τι της ζητάει η Samsung να κάνει. Στο note 2 υπαρχουν tweaks για να κανείς πιο φωτεινή την οθονη. Επίσης κάντε ένα τεστ. Βγείτε στον ήλιο και βάλτε τη φωτεινότητα του note 2 στο τέρμα. Μετά βάλτε τη στο αυτόματο με την μπάρα όμως και πάλι στο μέγιστο. Παίξτε λίγο τικαροντας και ξετικαροντας την αυτόματη προβολή και θα δείτε ότι μέγιστο με μέγιστο έχει διαφορά. Δλδ αν βάλετε την οθόνη χειροκίνητα στο μέγιστο παίρνετε λιγότερα nits από ότι αν την βάλετε στο μέγιστο + αυτόματο. Αυτο δείχνει ότι ολα ειναι θέμα ρυθμίσεων της Samsung και όχι ικανότητας της οθόνης.

 

Αυτό γίνεται και στο Galaxy S4. (στο auto κάτω από τον ήλιο η οθόνη είναι πιο φωτεινή απ'ότι στο manual με 100% brightness)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξενέρωσα εγώ έχω θέμα με τη φωτεινότητα στον υπολογιστή την έχω φουλ θα χει δηλαδή αισθητή διαφορά με νότε 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε τώρα. Εγω φέτος το καλοκαίρι σε κάποιες περιπτώσεις είχα τρομερό πρόβλημα και με το 2. Κρίμα
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε τώρα. Εγω φέτος το καλοκαίρι σε κάποιες περιπτώσεις είχα τρομερό πρόβλημα και με το 2. Κρίμα

 

Δε θα έχει τέτοιο θέμα το 3, όπως δεν έχει και το s4, τουλάχιστον στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Το θέμα του knox όμως με έχει ξενερώσει πολύ και αν δε βρεθεί λύση με βλέπω χαλαρά να κρατήσω το 2 και να τη κάνω για άλλες πολιτείες σιγά σιγά όσο και να λατρεύω τα notes......

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει ελληνικό η άλλο ευρωπαϊκό firmware. Η έκδοση με τον Octa δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη.

Μόνο στην Κύπρο και εκεί εισαγωγή από μέση ανατολή.

Το firmware δεν είναι πρόβλημα αφού υπάρχουν τα πάντα.

Τουλάχιστον στο S4 Octa που έχω, οι Ινδοί παίρνουν πρώτοι τις αναβαθμίσεις.

 

Το προβλήματα είναι η εγγύηση για κάποιον που δεν κατοικεί στις χώρες αυτές. Δεν θα έχει εγγύηση στην Ευρώπη αλλά εκτός αυτού εκτός ΕΕ δίνεται μόνο ένας χρόνος. Τον δεύτερο τον αγοράζεις από τους τοπικούς αντιπροσώπους και κοστίζει 30-40 ευρώ.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε νομίζω να προχωρήσω σε αγορά. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το 2 που έχω οπότε δε βρίσκω το λόγο να αλλάξω. Μπορεί να είναι φτηνότερο αλλά και πάλι δεν είναι φτηνό... Οπότε μάλλον θα περιμένω το 4 ή το 5...

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Με 800 ευρώ τιμή....Μάλλον ψάχνουν για κορόιδα εκεί στη Samsung!!!

 

Κορόιδα θα είμαστε αν το πάρουμε απο πλαίσιο κλπ. :)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του knox όμως με έχει ξενερώσει πολύ

 

Επειδη δεν το εχω πολυψαξει, τι ακριβως παιζει με αυτο? Καποιο κλειδωμα ειναι απο ο,τι εχω καταλαβει αλλα μεχρι εκει. Πως θα μας επηρρεαζει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

@agiorgitis

Κακώς έκανες. Πρέπει να το περάσει ο λογιστής γιατί και αυτοί το δηλώνουν από το expansys. Επίσης είναι και έξοδα για την επιχείρησή σου.

Link to comment
Share on other sites

@agiorgitis

Κακώς έκανες. Πρέπει να το περάσει ο λογιστής γιατί και αυτοί το δηλώνουν από το expansys. Επίσης είναι και έξοδα για την επιχείρησή σου.

 

Ευχαριστώ.

Θα πάω τα χαρτιά στον λογιστή και βλέπουμε. Ήταν του προηγούμενου τριμήνου...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

πως να μη γυρισεις στην αθλιοτητα των υλικων της σαμμυ και τη γελοιοτητα του τραγικου tw launcher, οταν στον αντιποδα εχεις αναβαθμισεις τυπου iphone 5s (που γελανε και τα τσιμεντα)? Ο ενας κατασκευαστης χειροτερος απο τον αλλο, δυστυχως...

Μου τη διδει οταν ακουω θεμα ποιοτητος υλικων,(και μιλαμε για το καβουκι),για κατι σαν το τηλεφωνο,που οι ΄περισσοτεροι θα το κρατησουν συνηθως εναμισυ χρονο.Λες και θα το εχουμε για να κοπαναμε καμια προκα,αμα εχει χαλαρωσει.

Εγω πχ,που το εχω μεσα σε μια οriginal Samsung θηκη του στυλ πολυκαρμπονειτ πισω,σιλικονη γυρω γυρω,των 17€,και μια νεοπρεν φακελο απο πανω ,δια παν ενδεχομενον,και δουλευοντας τα τηλεφωνηματα, και οχι μονον με ενα BT mw1 ,το τηλεφωνο το εχω σαν καινουριο,και ας λενε μερικοι για ποιοτητες.

Oποιος το αγορασει,οψεποτε το πουλησω,θα το διαπιστωσει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μου τη διδει οταν ακουω θεμα ποιοτητος υλικων,(και μιλαμε για το καβουκι),για κατι σαν το τηλεφωνο,που οι ΄περισσοτεροι θα το κρατησουν συνηθως εναμισυ χρονο.Λες και θα το εχουμε για να κοπαναμε καμια προκα,αμα εχει χαλαρωσει.

Εγω πχ,που το εχω μεσα σε μια οriginal Samsung θηκη του στυλ πολυκαρμπονειτ πισω,σιλικονη γυρω γυρω,των 17€,και μια νεοπρεν φακελο απο πανω ,δια παν ενδεχομενον,και δουλευοντας τα τηλεφωνηματα, και οχι μονον με ενα BT mw1 ,το τηλεφωνο το εχω σαν καινουριο,και ας λενε μερικοι για ποιοτητες.

Oποιος το αγορασει,οψεποτε το πουλησω,θα το διαπιστωσει.

 

Πόσο συμφωνώ!!!Βαρέθηκα πια με τα παράπονα για τα υλικά της samsung! Οπως και να ναι μια συσκευή παντα θα υπάρχουν αυτοι που θα παραπονιούνται για μικροπράγματα..τη μια για τη φωτεινότητα στο ηλιο οπως διαβάζω(απ την στιγμη που βλέπεις κανονικά στον ήλιο με s4, θα ναι μια χαρα και στο νοτε 3), την άλλη για τα πλαστικά..θα κλαίμε εαν του χρόνου αρχίσει τα μέταλλα και η σαμσουνγκ να το θυμάστε, δε θα ανοιγει το κινητό, δε θα βγαίνει η μπαταρία, και πολλα άλλα..Γουστάρω με τρέλα τα υλικά της σαμσουνγκ οπως και οι περισσότεροι που έχουν σαμσουνγκ..Ενα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω ομως, αφου θα πάρετε μια σαμσουνγκ συσκευή και θα την ρουτάρετε αμέσως και θα αλλάξετε τον (αθλιο οπως λετε) toutchwiz, θα βγάλετε τα περισσότερα καλουδια της σαμσουνγκ που θεωρείτε αχρηστα(μα αυτα χρεωνει στην ουσία η σαμσουνγκ) και σιχαίνεστε και τα πλαστικα για ποιό λόγο πραγματικά κάνετε μια τέτοια αγορά??Δηλαδή αγοράζεις μια συσκευή που απαξιώνεις αμέσως τα υλικά της, και αλλάζεις ολο το περιβάλλον της που γι αυτο ακριβώς το περιβάλλον ειναι αρκετα ακριβη??Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα τα λεφτά είναι οι λειτουργίες της Samsung (TW σε συνδυασμό με το Spen). Έχω δοκιμάσει όλες σχεδόν τις AOSP, Probam, Paranoid κλπ. Τελικά καταλήγω σε TW based (συνήθως Swift4 ή Omega). Εκτός από τα κορυφαία χαρακτηριστικά το software κάνει τη μεγάλη διαφορά. Αλλιώς πάρε LG που είναι φθηνότερο.

Να βάλω μια rom χωρίς ράδιο (και μη μου πείτε για ιντερνετικό που θέλει data), χωρίς να δουλεύει ο MHL adapter? Για μένα αυτά είναι must.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μου τη διδει οταν ακουω θεμα ποιοτητος υλικων,(και μιλαμε για το καβουκι),για κατι σαν το τηλεφωνο,που οι ΄περισσοτεροι θα το κρατησουν συνηθως εναμισυ χρονο.Λες και θα το εχουμε για να κοπαναμε καμια προκα,αμα εχει χαλαρωσει.

Εγω πχ,που το εχω μεσα σε μια οriginal Samsung θηκη του στυλ πολυκαρμπονειτ πισω,σιλικονη γυρω γυρω,των 17€,και μια νεοπρεν φακελο απο πανω ,δια παν ενδεχομενον,και δουλευοντας τα τηλεφωνηματα, και οχι μονον με ενα BT mw1 ,το τηλεφωνο το εχω σαν καινουριο,και ας λενε μερικοι για ποιοτητες.

Oποιος το αγορασει,οψεποτε το πουλησω,θα το διαπιστωσει.

 

Μπορει να σας τη διδει, αλλα δεν παυει για καποιους να ειναι θεμα.

τη σειρα note καποιος την αγοραζει, περα απο τον αστειο tw και τα ακομα πιο αστεια υλικα και για τα κορυφαια spen και touch response (που οι αλλοι κατασκευαστες android προσπαθουν ακομα να πετυχουν) και την αυτονομια των συσκευων αυτων (+30% απο το z ultra). Εμεις που ακολουθουμε τη σειρα note απο το πρωτο δευτερολεπτο απαιτουμε αλλαγες σε αυτους του τομεις και δεν τις βλεπουμε, κατα συνεπεια θα τις παρατηρησουμε...

 

Στο θεμα μας τωρα, εχοντας και το z ultra κι εχοντας σχηματισει πληρη αποψη και για αυτο μετα απο αρκετες μερες κατοχης, απομενει να δουμε απο κοντα και το note 3 για να δουμε κατα ποσο βελτιωθηκε φετος. Ποιοι απο εδω θα το τιμησουν day 1 (την Παρασκευη δηλαδη, που θα υπαρχει στα καταστηματα - ελληνικα και ευρωπαϊκα διαδικτυακα)?

Αυτο που βλεπω ξεκαθαρα, σε σχεση με αλλες χρονιες, ειναι πως δεν υπαρχουν ουτε τα χρηματα, ουτε η δυναμικη μιας συσκευης για να παιρνουν "φωτια" τα νηματα ενος νεου release. Υποτονικο κλιμα και σε αυτο φταινε -μεταξυ αλλων- κι οι μετριοτατες υλοποιησεις των εταιριων...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βαστάει η τσεπη μου να κάνω τη μετάβαση απ το 2 στο 3 τώρα. Παρόλα αυτα θα παρακολουθώ το νήμα για εντυπώσεις απο αυτους που θα το τσιμπησουν αυτη την εβδομαδα και θα περιμενω να πεσει η τιμη του. Αν δωσει η σαμμυ και αναβαθμιση στο sw στο πενακι του 2 ουσιαστικα θα αξιζει το 2 κανα εξαμηνο ακομα, χαλαρα για μενα. Αναμενω reviews!
Link to comment
Share on other sites

Αν δωσει η σαμμυ και αναβαθμιση στο sw στο πενακι του 2 ουσιαστικα θα αξιζει το 2 κανα εξαμηνο ακομα..
Ενταξει ρε παιδια, μην απαξιωνετε ετσι απο την μια μερα στην αλλη το note 2 λες και ειναι κανενα σαραβαλο δεκαετιας ενω το αλλο ηρθε απο το διαστημα
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη η δυναμική υπάρχει.

 

Όμως λεφτά δεν υπάρχουν! Βασικά υπάρχουν, αλλά δεν σκοπεύει τόσος κόσμος να τα δώσει για ένα κινητό, όταν οι μισθοί έχουν πέσει, όταν έρχεται χειμώνας και θα πρέπει να βάλουν πετρέλαιο, ξεκινούν τα σχολεια και τα έξοδα για το παιδί αυξάνονται.

 

Εκεί εστιάζεται το πρόβλημα.

Κι εγώ αν μπορέσω θα το πάρω. Αλλά αργότερα κι αν πρώτα δεν έχω άλλες υποχρεώσεις, πιο σημαντικές.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να γίνει μία έρευνα:

Όσοι το πάρουν day 1, 'η γενικά στα 799 ευρώ από Ελλάδα, ποια είναι η οικογενειακή τους κατάσταση? Τι δουλειά κάνουν? Έχουν άλλες υποχρεώσεις? Το αγοράζουν μετρητοίς 'η με δόσεις? Το πληρώνουν από την τσέπη τους 'η τους επιδοτεί κάποια εταιρία? Έκαναν από αλλού εξοικονόμηση για να βρουν τα 799 'η όχι?

 

Δηλαδή ερωτήσεις που θα δείξουν το γιατί ένας λέει "δε μου είναι άμεσα απαραίτητο, μετά από μερικούς μήνες που θα πέσει η τιμή θα το χτυπήσω" κι ένας άλλος "θα το πάρω από την πρώτη μέρα".

 

 

ΥΓ: η διαφορά τιμής μεταξύ day 1 και 2-3 μήνες μετά υπολογίζω να είναι 150-200 ευρώ (μεταξύ 799 και φθηνότερου στο skroutz), οπότε μιλάμε για π.χ. 200 ευρώ που είναι διατεθημενος κάποιος να δώσει για να έχει την συσκευή από την πρώτη μέρα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://my2cv.gr/forum/index.php?threads/samsung-galaxy-note-3-review.967/

 

 

Μας κανουν πλακα οι ανρθωποι , που στο καλο βρισκουν την μια συσκευη μετα την αλλη :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων. Είναι και θέμα αρχής και στάσης ζωής του καθενός μας. Εγώ προσωπικά κρατάω τις συσκευές μου για πολύ καιρό και δεν τις αλλάζω όσο αυτές με εξυπηρετούν σε αυτά που θέλω να κάνω. Το Note II είναι τόσο απροβλημάτιστο και με ικανοποιεί σε όλους τους τομείς (ακόμα και στον αισθητικό τομέα, έχω πλέον ξεπεράσει τα ψυχοπαθολογικές εμμονές με τα υλικά κατασκευής), οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω. Αν το κάνω, απλά θα πάω ενάντια στις αρχές μου, γιαυτό και δεν θα το κάνω. Ίσως στο Note 4 που οι διαφορές θα είναι πολύ μεγάλες και τότε το Note ΙΙ θα έχει πλέον παλιώσει πολύ, τότε ίσως (ΙΣΩΣ) αναβαθμίσω. Μέχρι τότε όμως (ή μέχρι να χαλάσει το Note II μου) θα παραμείνω σ' αυτό.

 

Υπάρχουν πολλά και απείρως ομορφότερα και σημαντικότερα πράγματα τη ζωή από το να έχω το latest & greatest. Θα αρκεστώ λοιπόν στο δεύτερο καλύτερο phablet του κόσμου και θα εστιάσω στα ουσιαστικά της ζωής...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά συμφωνώ κι εγώ. Με την δεδομένη αναβάθμιση που θα πάρει το 2 και τα hardware specs που έχει μια χαρά είναι ακόμα.

 

Θα μπορούσε άνετα να πλασαριστεί σαν note3c :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι παιζουν πολλα.

Κι εγω ας πουμε δεν εχω σκοπο να το παρω στα 800 που ζητανε για κανενα λογο.

Αν βρω να πουλησω το 2 σε καλη τιμη και αν βρω σε επισης καλη τιμη ( κατω απο 700 ) το 3 τοτε ισως το αγορασω.

Αλλιως δεν εχει νοημα η μεταβαση.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια, μην απαξιωνετε ετσι απο την μια μερα στην αλλη το note 2 λες και ειναι κανενα σαραβαλο δεκαετιας ενω το αλλο ηρθε απο το διαστημα

 

 

 

 

 

 

 

Δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων. Είναι και θέμα αρχής και στάσης ζωής του καθενός μας. Εγώ προσωπικά κρατάω τις συσκευές μου για πολύ καιρό και δεν τις αλλάζω όσο αυτές με εξυπηρετούν σε αυτά που θέλω να κάνω. Το Note II είναι τόσο απροβλημάτιστο και με ικανοποιεί σε όλους τους τομείς (ακόμα και στον αισθητικό τομέα, έχω πλέον ξεπεράσει τα ψυχοπαθολογικές εμμονές με τα υλικά κατασκευής), οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω. Αν το κάνω, απλά θα πάω ενάντια στις αρχές μου, γιαυτό και δεν θα το κάνω. Ίσως στο Note 4 που οι διαφορές θα είναι πολύ μεγάλες και τότε το Note ΙΙ θα έχει πλέον παλιώσει πολύ, τότε ίσως (ΙΣΩΣ) αναβαθμίσω. Μέχρι τότε όμως (ή μέχρι να χαλάσει το Note II μου) θα παραμείνω σ' αυτό.

 

Υπάρχουν πολλά και απείρως ομορφότερα και σημαντικότερα πράγματα τη ζωή από το να έχω το latest & greatest. Θα αρκεστώ λοιπόν στο δεύτερο καλύτερο phablet του κόσμου και θα εστιάσω στα ουσιαστικά της ζωής...

Συμφωνώ και με τους δυο.

Δεν αμφισβητώ τις βελτιώσεις, άλλα το Note 2 θα παραμείνει με άνεση μια από τις κορυφαίες συσκευές.

Το μόνο που μπορεί να το βλάψει είναι η μετάβαση σε 4.3 που θα περιέχει όλο το software του 3.

Εγώ σαν πρώτο βήμα είμαι στην φάση της προσπάθειας να μείνω ένα χρόνο με την ίδια συσκευή smartphone και 2 με tablet.

Άλλωστε το S4 το πήρα κυρίως για την κάμερα.

:rolleyes::D

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...