Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy Note 3


chris_pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε τετοια αναλυση αλλα και για ποσες ιντσες μιλαμε...

Στο s4 ας πουμε οι διαφορες δεν ειναι ευκολα ορατες γιατι στις 5' τα ppi των red και blue subpixels ειναι καπου στα 312.

Οποτε στο note θα παμε κατω απ τα 300....

Τελος παντων... Ας δουμε πρωτα τι ειναι κ μετα κρινουμε.

Παντως εγω θα το θεωρω πισωγυρισμα την pentile διαταξη..

Aν και ειμαι 99% σιγουρος πως ειναι pentile.

 

Αν τελικά είναι pentile η οθόνη του Note 3, θα έχει 273 κόκκινα/μπλε subpixels ανά ίντσα και 386 πράσινα subpixels ανά ίντσα.

Η οθόνη του Note II έχει 267 subpixels ανά ίντσα (πράσινα/κόκκινα/μπλε).

Άρα δεν είναι καθόλου πισωγύρισμα. Αντιθέτως αυξάνει η πυκνότητα όλων των subpixels. Και εγώ λέω ότι θα αυξηθεί και η maximum brightness σε σχέση με το Note II.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν τελικά είναι pentile η οθόνη του Note 3, θα έχει 273 κόκκινα/μπλε subpixels ανά ίντσα και 386 πράσινα subpixels ανά ίντσα.

Η οθόνη του Note II έχει 267 subpixels ανά ίντσα (πράσινα/κόκκινα/μπλε).

Άρα δεν είναι καθόλου πισωγύρισμα. Αντιθέτως αυξάνει η πυκνότητα όλων των subpixels. Και εγώ λέω ότι θα αυξηθεί και η maximum brightness σε σχέση με το Note II.

 

Mη πιανεσαι απ τις λεξεις. Καταλαβαινεις πως το εννοω το να πηγαινεις απο RGB σε pentile. Σαν να σου δινω ενα τουμπανιασμενο ξερω γω Α9 αλλα λιγο καλυτερο απο εναν Α15 επεξεργαστη (ακραιο παραδειγμα το ξερω).

Μπορει να αυξησει τελοσπαντων τα υποπιξελ ακομα και σε pentile διαταξη αλλα οσο να ναι τα χρωματα χανουν.

Anyway εννοειται οτι μεταξυ pentile FHD και RGB HD επιλεγω το πρωτο. Η συγκριση ομως που εχω στο μυαλο μου (και ο καθενας δηλαδη) ειναι RGB FHD vs pentile FHD. Οπου εδω δεν νομιζω να επιλεγει κανεις το δευτερο!:p

Link to comment
Share on other sites

Την rgb την αποφεύγει επειδή τα μπλε χάνουν με τον καιρό την φωτεινότητά τους και γι αυτό χρειάζεσαι περισσότερα μπλε ώστε να μην λειτουργούν στην ίδια ένταση με τα υπόλοιπα και να αντέξουν περισσότερο...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την rgb την αποφεύγει επειδή τα μπλε χάνουν με τον καιρό την φωτεινότητά τους και γι αυτό χρειάζεσαι περισσότερα μπλε ώστε να μην λειτουργούν στην ίδια ένταση με τα υπόλοιπα και να αντέξουν περισσότερο...

 

Αυτο που λες (που λεει δηλαδη η samsung) ποτε δεν το καταλαβα... Ισα ισα που στην rgb εχει περισσοτερα μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Την rgb την αποφεύγει επειδή τα μπλε χάνουν με τον καιρό την φωτεινότητά τους και γι αυτό χρειάζεσαι περισσότερα μπλε ώστε να μην λειτουργούν στην ίδια ένταση με τα υπόλοιπα και να αντέξουν περισσότερο...

 

Δεν έχεις περισσότερα μπλε subpixels στην pentile, αλλά λιγότερα και πιο μεγάλα. Τα πράσινα είναι τα περισσότερα στην pentile. Αυτό με το χρόνο ζωής των μπλε subpixels ισχύει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην rgb είναι όλα ίδια σε πλήθος.

Στις pentile δεν έχουν όλα το ίδιο πλήθος.

 

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα rgb με μεγαλύτερα σε μέγεθος μπλε υποπιξελ...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην rgb είναι όλα ίδια σε πλήθος.

 

Nαι εννοουσα οτι ειναι περισσοτερα σε σχεση με τα blue subpix της pentile.

Πχ σου παραθετω για το s4

Red 312 SPPI

Green 441 SPPI

Blue 312 SPPI

 

Aν ηταν rgb θα ειχε 441 μπλε....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην rgb είναι όλα ίδια σε πλήθος.

Στις pentile δεν έχουν όλα το ίδιο πλήθος.

 

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα rgb με μεγαλύτερα σε μέγεθος μπλε υποπιξελ...

 

Αυτό που προτιμάς υπάρχει στην οθόνη του Note II. (RGB με μεγαλύτερα μπλε subpixels)

Link to comment
Share on other sites

 

Για δες εδω..Μαλλον λυθηκε:)

 

 

Αυτο που μενει να δουμε ειναι αν η οθονη ειναι rgb διαταξη και αν υπαρχει radio fm..

Παντως διαβαζω οτι και pentile να εχει...σε τετοια αναλυση δεν πολυυπαρχουν διαφορες..Εσεις τι λετε;

 

Μακάρι αλλά μάλλον δεν.... Το έχουν έντονο όλες οι συσκευές της Samsung μετά το Galaxy S2 (S3, S4, Note 1, Note 2). Στο σημείο που λες δε φαίνεται τιποτα.

Edited by iceblade
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλά μάλλον δεν.... Το έχουν έντονο όλες οι συσκευές της Samsung μετά το Galaxy S2 (S3, S4, Note 1, Note 2). Στο video δε φαίνεται τίποτα btw

 

Στο 1΄55 μου φανηκε smooth το κατεβασμα του παραθυρου..Νομιζω περισσοτερο απο οτι σε Note 2 πχ..

Γι αυτο στο εδειξα..

 

Τελος παντων , παιδια θα δουμε ..σε κανα 10-15 μερες θα ξερουμε πολλα περισσοτερα..και θα εχουν βγει ολοκληρωμενα reviews..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου πια σας αρέσει περισσότερο...

 

H δευτερη, διοτι στο λευκο λουλουδι εχει καλυτερη λεπτομερεια. και λιγο πιο ζεστα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα rgb με μεγαλύτερα σε μέγεθος μπλε υποπιξελ...

Αυτό που προτιμάς υπάρχει στην οθόνη του Note II. (RGB με μεγαλύτερα μπλε subpixels)

Σωστά τα λέει ο Prime. Για του λόγου το αληθές:

 

http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-galaxy-note-ii/prepreview/display/samsung-galaxy-note-2.jpg

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, όπως και στο ii.

Thanks. :) Μ'αρέσει πολύ σα συσκευή και κοιτώ όλες τις λεπτομέρειες αν τελικώς αλλάξω το One μου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

ποια έκδοση νομιζετε θα έχει την περισσότερη στηριξη απο τους devs ;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα είναι να επιλέξεις το μοντέλο που θα κυκλοφορήσει περισσότερο. Δηλαδή με τον snap.

 

Εξάλλου κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και με το S4, διαμαρτύρωνταν τότε οι CM οτι για τον octa οτι η samsung δεν τους έδινε κάτι στοιχεία...

 

Βέβαια αν τον octa τον αναβαθμίσουν ωστε να είναι σαν πραγματικός 8πύρηνος, εκεί ίσως αλλάξουν τα πράγματα απο θέμα ενδιαφέροντως απο devs. Προσωπική άποψη πάντα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και το ερωτευομαι απο τα βιντεο και μονο.

Βασικα οι λειτουργιες του sPen δεν παιζονται

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και το ερωτευομαι απο τα βιντεο και μονο.

Βασικα οι λειτουργιες του sPen δεν παιζονται

 

Η παρουσια του Σπεν αλλά και το multiwindow είναι άπαιχτα features .Σήμερα έβλεπα ένα τηλ που είχα σημειώσει στο SΝοτε kai ταυτόχρονα τηλεφωνούσα σε αυτό από τον dialer .

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα κανουν και εδω 100€ σε περιπτωση αγορας και των δυο.

Ηδη στο Amazon υπαρχει αυτη η προσφορα.

 

Καποια στιγμη μπορει και να γινει αυτο που λες

Αντι να κατεβασουν την τιμη να δωσουν δωρο το ''ρολοι''.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και το ερωτευομαι απο τα βιντεο και μονο.

Βασικα οι λειτουργιες του sPen δεν παιζονται

 

Λογικα η σαμυ θα τις δωσει τις περισσοτερες λειτουργιες μετα τις γιορτές και στο 2. Πχ Η αναγνώριση ενος αριθμου που γράφουμε στο S note ωστε να τον καλεσει ή να τον καταχωρησει στον καταλογο επαφων πιστευω οτι ειναι απλο με τροποποιηση του υφισταμενου S/W και αναγνωριση OCR που ηδη υπαρχει. Μια πολυ χρήσιμη λειτουργία τουλαχιστον για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η σαμυ θα τις δωσει τις περισσοτερες λειτουργιες μετα τις γιορτές και στο 2. Πχ Η αναγνώριση ενος αριθμου που γράφουμε στο S note ωστε να τον καλεσει ή να τον καταχωρησει στον καταλογο επαφων πιστευω οτι ειναι απλο με τροποποιηση του υφισταμενου S/W και αναγνωριση OCR που ηδη υπαρχει. Μια πολυ χρήσιμη λειτουργία τουλαχιστον για μενα.

 

Εγω θελω τις λειτουργίες με το πάτημα του κουμπιού το scrapbook οπως και το drag and drop στο multitasking.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...