Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy Note 3


chris_pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.engadget.com/2013/09/04/samsung-galaxy-note-3-flip-cover/

 

Αυτο το εχετε προσεξει καθολου; Ειναι το sview που ειχε και το samsung s4..Πλεον προσθεθηκε και στο Νοτε 3, ακομη πιο βελτιωμενο.Παρατηρηστε οτι εχει πλεον πολλαπλες "οθονες" το παραθυρακι ,οποτε λογικα θα προστεθουν και αλλες εφαρμογες;

Θα ηταν πολυ ωραιο πχ , να εχεις το call log σε αυτο το παραθυρακι , και να καλεις κατ ευθειαν χωρις να ανοιξεις το καπακι.

 

 

Τελικα ειναι Pentile η οθονη του Note 3?

 

Η οθόνη μάλλον είναι pentile (δεν έχω δει όμως φωτογραφία από μικροσκόπιο μέχρι τώρα) και στο menu ενώ έχω ψάξει δεν έχω βρει app FM Radio, άρα μάλλον δεν έχει ράδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οθόνη μάλλον είναι pentile (δεν έχω δει όμως φωτογραφία από μικροσκόπιο μέχρι τώρα) και στο menu ενώ έχω ψάξει δεν έχω βρει app FM Radio, άρα μάλλον δεν έχει ράδιο.

 

Ήταν η lte έκδοση ε?

 

Λογικό είναι. Όπου υπάρχει lte δεν μπαίνει ραδιόφωνο γιατί το ένα κάνει παρεμβολές στο άλλο.

 

Το διάβαζα πρόσφατα. Η 8η αρμονική της περιοχής συχνοτήτων του ραδιοφώνου πέφτει ακριβώς πάνω στις συχνότητες του lte, δημιουργώντας παρεμβολές. Και το αντίστροφο.

 

Στα κινητά, το ένα θα επηρέαζε το άλλο...

 

 

700 MHz licensees (with some apparent FCC support) complain of FM interference to hypersensitive LTE gear

http://www.commlawblog.com/2013/06/articles/broadcast/harmonic-convergence-fm-interference-to-700-mhz-lte-service/

 

 

ΥΓ : να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω είναι στο καθαρά τεχνικό κομμάτι. Μετά ρόλο παίζει και το marketing της κάθε εταιρίας. On line radio, cloud μουσική κλπ, συχνά παρουσιάζονται από τις εταιρίες (Samsung, apple κ.ο.κ.) ως λόγοι μη υποστήριξης κυκλωμάτων λήψης fm εκπομπών.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν και κάπου ειχα δει οτι ειχε δέκτη, μόλις τώρα κοίταξα στο gsmarena και λεει στο ραδιόφωνο, TBC :confused:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάπου ειχα δει οτι ειχε δέκτη, μόλις τώρα κοίταξα στο gsmarena και λεει στο ραδιόφωνο, TBC :confused:

 

To be confirmed?

Μας τα χαλασε εδω η Samsung..Και στο ρωσικο review που εχει βγει , ειδα οτι ενω ο επεξεργαστης ειναι ο 4πυρηνος( απο το benchmark tool που ειχε) , δεν ειδα ραδιοφωνο app...

 

Tελικα οτι αργει να απαντηθει...συνηθως ειναι δυσαρεστο :O:lol:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η lte έκδοση ε?

 

Λογικό είναι. Όπου υπάρχει lte δεν μπαίνει ραδιόφωνο γιατί το ένα κάνει παρεμβολές στο άλλο.

 

Το διάβαζα πρόσφατα. Η 8η αρμονική της περιοχής συχνοτήτων του ραδιοφώνου πέφτει ακριβώς πάνω στις συχνότητες του lte, δημιουργώντας παρεμβολές. Και το αντίστροφο.

 

Στα κινητά, το ένα θα επηρέαζε το άλλο...

 

 

700 MHz licensees (with some apparent FCC support) complain of FM interference to hypersensitive LTE gear

http://www.commlawblog.com/2013/06/articles/broadcast/harmonic-convergence-fm-interference-to-700-mhz-lte-service/

 

 

ΥΓ : να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω είναι στο καθαρά τεχνικό κομμάτι. Μετά ρόλο παίζει και το marketing της κάθε εταιρίας. On line radio, cloud μουσική κλπ, συχνά παρουσιάζονται από τις εταιρίες (Samsung, apple κ.ο.κ.) ως λόγοι μη υποστήριξης κυκλωμάτων λήψης fm εκπομπών.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο

 

 

Aν υποθεσουμε οτι ισχυει αυτο τοτε το one πως εχει ραδιο?

Link to comment
Share on other sites

Το international HTC One νομίζω δεν υποστηρίζει την μπάντα των 700MHz LTE. Ίσως γι'αυτό.

Στην Ελλάδα τουλάχιστον (και σε κάποιες ακόμα χώρες που είχα την ευκαιρία να ελέγξω) το φάσμα που παραχωρείται για κινητή τηλεφωνία δεν είναι στα 700MHz αλλά στα >800MHz και το LTE είναι στην ευχέρεια της εταιρίας να αποφασίσει σε ποιο φάσμα συχνοτήτων (από αυτά που της έχουν παραχωρηθεί) θα το δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα τουλάχιστον (και σε κάποιες ακόμα χώρες που είχα την ευκαιρία να ελέγξω) το φάσμα που παραχωρείται για κινητή τηλεφωνία δεν είναι στα 700MHz αλλά στα >800MHz και το LTE είναι στην ευχέρεια της εταιρίας να αποφασίσει σε ποιο φάσμα συχνοτήτων (από αυτά που της έχουν παραχωρηθεί) θα το δώσει.

 

Γενικά στην Ευρώπη δεν υπάρχει μπάντα 700 MHz LTE. Στις ΗΠΑ υπάρχει κανονικά από AT&T και Verizon και στις Ιαπωνία και Αυστραλία θα είναι διαθέσιμη το 2015. Στην Ελλάδα και η Cosmote και η Vodafone το LTE το δίνουν στα 1800 MHz απ'όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η lte έκδοση ε?

 

Λογικό είναι. Όπου υπάρχει lte δεν μπαίνει ραδιόφωνο γιατί το ένα κάνει παρεμβολές στο άλλο.

 

Το διάβαζα πρόσφατα. Η 8η αρμονική της περιοχής συχνοτήτων του ραδιοφώνου πέφτει ακριβώς πάνω στις συχνότητες του lte, δημιουργώντας παρεμβολές. Και το αντίστροφο.

 

Στα κινητά, το ένα θα επηρέαζε το άλλο...

 

 

700 MHz licensees (with some apparent FCC support) complain of FM interference to hypersensitive LTE gear

http://www.commlawblog.com/2013/06/articles/broadcast/harmonic-convergence-fm-interference-to-700-mhz-lte-service/

 

 

ΥΓ : να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω είναι στο καθαρά τεχνικό κομμάτι. Μετά ρόλο παίζει και το marketing της κάθε εταιρίας. On line radio, cloud μουσική κλπ, συχνά παρουσιάζονται από τις εταιρίες (Samsung, apple κ.ο.κ.) ως λόγοι μη υποστήριξης κυκλωμάτων λήψης fm εκπομπών.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο

 

Το xperia z ultra με ιδιο επεργαστη εχει ραδιο κανονικα. Το xperia z lte και αυτο εχει ραδιο. Ο μονος που εχει προβλημα με lte και fm radio ειναι η samsung.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Το xperia z ultra με ιδιο επεργαστη εχει ραδιο κανονικα. Το xperia z lte και αυτο εχει ραδιο. Ο μονος που εχει προβλημα με lte και fm radio ειναι η samsung.

 

Επίσης και το s4 mini που είναι 4g έχει ραδιόφωνο κανονικά.

 

Επομένως το lte δεν εμποδίζει μια συσκευή να έχει ραδιόφωνο όπως επίσης έγραψε ο προλαλήσαντας φίλος μου vezyro

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Το xperia z ultra με ιδιο επεργαστη εχει ραδιο κανονικα. Το xperia z lte και αυτο εχει ραδιο. Ο μονος που εχει προβλημα με lte και fm radio ειναι η samsung.

Το ίδιο και το LG G2

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

πως να μη γυρισεις στην αθλιοτητα των υλικων της σαμμυ και τη γελοιοτητα του τραγικου tw launcher, οταν στον αντιποδα εχεις αναβαθμισεις τυπου iphone 5s (που γελανε και τα τσιμεντα)? Ο ενας κατασκευαστης χειροτερος απο τον αλλο, δυστυχως...
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα πάντως βρίσκεις ανθρώπους που προσκυνούσαν πριν τρία χρόνια την Apple και αργότερα την Samsung και ξαφνικά είναι και οι δυο γελοίες και τραγικές.
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ παραεγινες τραγικός....

Για το μήλο 5s σε δικαιολογώ οκ, αλλά τουλάχιστον στο νοτε3 η σαμμυ άλλαξε τα πάντα! Και μπορεί να λες και να ξαναλες και σε λίγο καιρό θα φιγουράρεις με το νοτε3 και θα λες πόσο ευχαριστημένος είσαι....

 

Αγαπητε μαλλον δεν διαβαζεις σωστα τα γραφομενα μου και τα μπερδευεις once again:

Μιλησα για αθλιοτητα των υλικων της σαμμυ και τη γελοιοτητα του τραγικου tw launcher,, ημουν πολυ συγκεκριμενος, τι ακριβως δεν καταλαβες? Αυτα πιστευω, αυτα λεω, δεν περιμενω να συμφωνησουν ολοι μαζι μου...

Και τι σχεση εχει με το αν θα το αγορασω? Ναι, αν ο ανταγωνισμος πεταει χαρταετο θα αγορασω το μη χειρον βελτιστον...

@Jig

Δεν καταλαβαινω, δε μπορουμε να κριτικαρουμε τις επιλογες των εταιριων? Ναι, σημερα θεωρω οτι μας κοροϊδευουν , αλλα συνεχιζουν να εχουν τα καλυτερα προϊοντα σε smartphones + tablets/phablets κατηγορια. Ετερον εκατερον...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι στο Note 3 η Samsung θα έχει διορθώσει το input lag, αν και πολύ αμφιβάλλω αφού δεν ενοχλεί τον πολύ κόσμο αλλά μόνο
, οπότε Samsung και Google απαξιούν να ασχοληθούν.
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις launcher και καθαρισες...Είναι δύσκολο? Όσον αφορά τα υλικά κατασκευής, άλλοι τα μισούν και άλλοι τα λατρεύουν.

Πως γίνεται να έχεις κάτι που δεν το γουστάρεις(γιατί θα το πάρεις είμαι σίγουρος), εγώ στην θέση σου αν ήμουν τόσο αρνητικός επ ουδενί δεν θα το αγόραζα. Ακόμη θυμάμαι τα επικά σου σχόλια για το νοτε8, και μετέπειτα το θάψιμο που του έριξες....

Εδώ θα ήμαστε όταν αγοράσεις το νοτε3 τι θα λες, και στην πορεία αλλά και μετέπειτα....

 

Μερικα facts γιατι δεν εχω χρονο να γραφω κι εδω να με διαβαζουν:

- Η αλλαγη του launcher δε λυνει το θεμα. Τα context menus παραμενουν τα ιδια και οπως και να το κανεις... δεν ειναι native

- Ξαναλεω οτι θελω μεγαλη οθονη. Οποιος μου δινει την καλυτερη συσκευη με 5.5''+ αυτο και επιλεγω. Ο Wacom digitizer μεγαλο συν, εστω και αν εχω περιορισει τη χρηση του λογω tablet pc.

- Τι παει να πει "επικα σχολια" και "μετεπειτα θαψιμο". 3 φορες αναφερθηκα στη χρηση του note 8 σαν... Filofax. Ουτε αυτο δεν εκανε σωστα. Ειναι εξαιρετικο για αυτο που ειναι, αλλα ετη φωτος πισω απο καθε σοβαρο tablet pc. Ετερον εκατερον, για ακομη μια φορα.

Καλο ειναι καποιοι να διαβαζουν σωστα σχολια και να μην πιανονται απο λεξεις. Τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα κι εγω δεν χαϊδευω αυτια. Δεν ειμαι στο νημα ενος κινητου για να το αποθεωνω διαρκως. Δε βοηθα πουθενα αυτο. Το νοτελι 3 οπως εγραψα λακωνικα ειναι το πιο ολοκληρωμενο phablet -και - για φετος. ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ και αλλο τα σχολια που κανω παραπανω.

Over and out...

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι στο Note 3 η Samsung θα έχει διορθώσει το input lag, αν και πολύ αμφιβάλλω αφού δεν ενοχλεί τον πολύ κόσμο αλλά μόνο
, οπότε Samsung και Google απαξιούν να ασχοληθούν.

 

 

Για δες εδω..Μαλλον λυθηκε:)

 

 

Αυτο που μενει να δουμε ειναι αν η οθονη ειναι rgb διαταξη και αν υπαρχει radio fm..

Παντως διαβαζω οτι και pentile να εχει...σε τετοια αναλυση δεν πολυυπαρχουν διαφορες..Εσεις τι λετε;

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

 

Για δες εδω..Μαλλον λυθηκε:)

 

 

Αυτο που μενει να δουμε ειναι αν η οθονη ειναι rgb διαταξη και αν υπαρχει radio fm..

Παντως διαβαζω οτι και pentile να εχει...σε τετοια αναλυση δεν πολυυπαρχουν διαφορες..Εσεις τι λετε;

 

Εγώ λέω να μην κολλάς στο τι είναι. Να περιμένεις να τη δεις από κοντά και αν σου αρέσει, να το πάρεις . Μην ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα . Ας είναι τεχνολογικά ότι θέλει, αρκεί να μας αρέσει και να μας ευχαριστεί στο μάτι.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

 

Για δες εδω..Μαλλον λυθηκε:)

 

 

Αυτο που μενει να δουμε ειναι αν η οθονη ειναι rgb διαταξη και αν υπαρχει radio fm..

Παντως διαβαζω οτι και pentile να εχει...σε τετοια αναλυση δεν πολυυπαρχουν διαφορες..Εσεις τι λετε;

 

Σε τετοια αναλυση αλλα και για ποσες ιντσες μιλαμε...

Στο s4 ας πουμε οι διαφορες δεν ειναι ευκολα ορατες γιατι στις 5' τα ppi των red και blue subpixels ειναι καπου στα 312.

Οποτε στο note θα παμε κατω απ τα 300....

Τελος παντων... Ας δουμε πρωτα τι ειναι κ μετα κρινουμε.

Παντως εγω θα το θεωρω πισωγυρισμα την pentile διαταξη..

Aν και ειμαι 99% σιγουρος πως ειναι pentile.

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοια αναλυση αλλα και για ποσες ιντσες μιλαμε...

Στο s4 ας πουμε οι διαφορες δεν ειναι ευκολα ορατες γιατι στις 5' τα ppi των red και blue subpixels ειναι καπου στα 312.

Οποτε στο note θα παμε κατω απ τα 300....

Τελος παντων... Ας δουμε πρωτα τι ειναι κ μετα κρινουμε.

Παντως εγω θα το θεωρω πισωγυρισμα την pentile διαταξη..

Aν και ειμαι 99% σιγουρος πως ειναι pentile.

 

Σε ένα Hands on έλεγαν ότι δεν είναι Pentile.

Τώρα σύμφωνα με αυτό εδώ είναι Pentile (στον πίνακα στο τέλος).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα Hands on έλεγαν ότι δεν είναι Pentile.

Τώρα σύμφωνα με αυτό εδώ είναι Pentile (στον πίνακα στο τέλος).

 

Θα δουμε.. Σαν πολυ δεν εχουν αργησει τα πρωτα αναλυτικα hands on?

Εν τω μεταξυ ειναι τοσο ευκολο να δει καποιος τι διαταξη εχει... Απλα με μια dslr πλησιαζει και ζουμαρει.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουμε.. Σαν πολυ δεν εχουν αργησει τα πρωτα αναλυτικα hands on?

Εν τω μεταξυ ειναι τοσο ευκολο να δει καποιος τι διαταξη εχει... Απλα με μια dslr πλησιαζει και ζουμαρει.

 

Και εγω το πιστευω...Κατι παιζεται :lol:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...