Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! θα δοκιμασω το emulator στο pc https://sailfishos.org/develop-installation-article.html :)

Μετά από αρκετό διάβασμα, τελικά με τρώει να το δοκιμάσω το κινητό. Άμα βρεθεί η άκρη εδώ που είμαι, μάλλον θα το χτυπήσω. Προς το παρόν φαίνεται δύσκολάκι γιατί ακόμα και ebay δεν στέλνουν.

Τελικά το έχει κάποιος από εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό διάβασμα, τελικά με τρώει να το δοκιμάσω το κινητό. Άμα βρεθεί η άκρη εδώ που είμαι, μάλλον θα το χτυπήσω. Προς το παρόν φαίνεται δύσκολάκι γιατί ακόμα και ebay δεν στέλνουν.

Τελικά το έχει κάποιος από εδώ?

 

Εγώ είχα την ευκαιρία να το πάρω με 310 ευρώ (με μεταφορικά) από ebay μεταχειρισμένο. Αλλά από την άλλη σκέφτηκα, αφού με επίσημη δήλωση της εταιρίας θα το πάρει το xiaomi mi3 σε λίγο καιρό, γιατί να μην πάρω με τα ίδια χρήματα μια συσκευή με πολύ καλύτερα specs, και αργότερα την επιλογή για sailfish λογισμικό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχος αν τρέχουν κανονικά οι android εφαρμογές; Αν κρασαρουν ή έχουν αλλά προβλήματα. Αν η μπαταρία κρατάει αρκετά.αν έχει βγει από κοινότητα ελληνικό πληκτρολόγιο.

Και γενικά ποια τα θετικά και ποια τα αρνητικά του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα το Sailfish θα κάτσει τέλεια σε συσκευές με εικονικά πλήκτρα.

Μακάρι να το πάρει το GNexus μου!

Εκτός των άλλων θα γίνει και η οθόνη full 4.65''

 

Πιστεύω μπορεί να το σηκώσει.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω σύντομα το Jolla.

Απλά, σκέφτομαι μήξπως πάρω το Geeksphone Revolution να βάλω εκεί το Sailfish να έχω Dualboot, ή και triple-boot με Firefox!

Παίζει?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά όχι με την ίδια εμπειρία, φαντάζομαι..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το Jolla και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές ατέλειες, μέχρι και ξαφνικά reboot κάνει μόνο του!

Λέω να το αναβάλω λιγάκι.

 

Ποιός το έχει εδώ μήπως αποκτήσω καλύτερη, πληρέστερη εικόνα?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει ένα παλικάρι πιο πάνω. Είπαμε θέλει ακόμα δουλειά. Το καλό είναι πως υπάρχει όρεξη. Έχουμε αναλύσει πολλές φορές για την αγορά του. Όπως και με το Ν9 έτσι και εδώ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το Jolla και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές ατέλειες, μέχρι και ξαφνικά reboot κάνει μόνο του!

Λέω να το αναβάλω λιγάκι.

 

Ποιός το έχει εδώ μήπως αποκτήσω καλύτερη, πληρέστερη εικόνα?

 

λόγω νεότητας σίγουρα θα έχει τα θεματακια του. Το θέμα είναι ποσο σημαντικά ειναι αυτά

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω αυτό το θέμα με τη sim, δε χάνει τις επαφές, η ίδια η συσκευή χάνει τη sim και ορισμένες φορές χρειάζεται επανεκκίνηση για να δουλέψει. Εδώ συζητείται το θέμα.

Το έχεις αγοράσει φαίνεται!

Τι προβλήματα αντιμετωπίζεις? Πως σου φαίνεται γενικά? Το έχεις για πρώτο?

 

Μήπως είσαι Αθήνα να έρθω του ρίξω μια ματιά?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα στο SDK με simulator και πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον! όποιος θελει να το δοκιμασει χωρίς να έχει αγοράσει το κινητό μπορει να κατεβασει το SDK απο εδώ : https://sailfishos.org/develop.html ορίστε το δικό μου : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/SailfishOSSDK1_zps16f9a176.png εχει δικο του προγραμμα SDK και υποστηρίζει όλα τα λειτουργικά συστήματα. (linux, mac, win). Παντως πολυ ομορφο κινητα αλλα ακριβο πολυ για το H/W που εχει, κριμα....ελπιζω να πεσει η τιμη του, αλλιως θα αρκεστω στον simulator του Sailfish OS. :) δεν ξερω τι γινεται απο υποστηριξη, απο που βαζουμε εφαρμογες κτλ δεν εχω βρει ακομα...παντως σαν λειτουργικο ειναι κατι διαφορετικο και πολυ ομορφο, επισης το περιβαλλον του SDK ειναι πολυ λειτουργικο, γρηγορο και μου αρεσει περισσοτερο απο του android. Μόνο αυτο το μοντελο υπαρχει προς το παρον? http://shop.jolla.com/cat-jolla/jolla-1.html Ελληνικα δεν εχει? υποστηρίζει εφαρμογες android, να φανταστω ο μονος τροπος ειναι να περασεις τα apk για να κανεις εγκατασταση σωστα? παντως δεν πρεπει να υποστηριζονται ολες πρεπει να εχει διαφορες, ηδη διαβασα οτι δεν παιζουν ολες και εξαλου εχει διαφορες το SDK δεν ειναι σε ολα σαν του android, οποτε λογικο και οι εφαρμογες να μην παιζουν ολες, καποιες θα θελουν τροποποιήσεις απο τους developers τους. Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Οι emulator στα sdk ειναι για να δοκιμαζεις τις εφαρμογες αμεσα. Και παλι χρειαζεσαι συσκευη για σωστο testing.

Δεν τρεχουν οπως θα τρεχει μια συσκευη που φοραει το λειτουργικο.

Στο λεω γιατι τελευταια εχεις παρει σβαρνα ολα τα θεματα με τα νεα ος και λες για τα sdk :p

 

no empathy at all :)

Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα κανω και τα λεω γιατι πολυς κοσμος δεν τα ξερει....εννοειτε παντα και φυσικα οτι δεν ειναι οπως μια συσκευη αλλα εγω δοκιμαζω ΟΛΑ τα λειτουργικα κινητων, αλλιως θα επρεπε να αγοραζω απο ενα κινητο με καθε λειτουργικο, γινεται αυτο? δε νομιζω...θα επρεπε εκτος android που εχω ηδη, να εχω firefox os, blackberry, nokia X, sailfish OS, Tizen, ubuntu touch κτλ, IoS ειχα ευχαριστω δεν θα παρω....:)

ωραιο το Jolla mobile αλλα 400 ευρω για αυτο το H/W δεν τα εδινα, προτιμω καλη μαρκα κινεζικο android οπως και εχω με τα μισα χρηματα και πολυ καλυτερο H/W. Οποτε πως να δω το λειτουργικο? μονο με SDK + emulator γινεται. Εγω τα συμπαθω και προσπαθω ολο και κατι να μαθαινω αλλα παντα προτιμω το android για προγραμματισμο. Φιλικά πάντα ;)

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει μονο αυτο το κινητο? http://shop.jolla.com/cat-jolla/jolla-1.html επισης δεν το πουλανε αλλου σε χαμηλοτερη τιμη? σε ebay πχ δεν υπαρχει τπτ απολυτως! πανεμορφο ειναι ομως το ατιμο ε? :)
Link to comment
Share on other sites

Εσένα νόμιζα σου αρέσουν τα Sony :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο το ΙΟΝ θα αγόραζα από Sony... Tα άλλα απλά μου αρέσει να τα κοιτάω.

Βασικά το ΙΟΝ εκτός από μεταλική κατασκευή έχει τις καλύτερες γωνίες θέασης και χρώματα από όλα τα άλλα Sony.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με συγκινεί σαν σχέδιο, αλλά το λειτουργικό μου αρέσει.

Χαζομάρα το εντελώς κάθετο σχέδιο στο λειτουργικό (ειδικά το multitasking screen με χάλασε απίστευτα) αλλά θα το αγόραζα αν το έβρισκα φθηνά. 400€ σε αυτό το hardware πάντως δεν θα δώσω.

Τον διάδοχο πολύ θα ήθελα να τον δω, αλλά μάλλον θα αργήσει αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολλά τα χρήματα που ζητάνε και ναι.. με χαλάει και εμένα αυτός ο vertical τρόπος λειτουργίας. Το αντίθετο με το Harmattan δηλαδή.

Επίσης προτιμώ στο Harmattan που όταν κάνεις swipe μετακινείται όλη η καρτέλα και δεν κάνει fade out όπως στο Sailfish.

 

Πάντως εντύπωση μου κάνει που δεν έχουν ρίξει έστω και λίγο την τιμή. Ακόμη 399;

Βάλτο στα 349 έστω ρε αδερφέ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

1) Και εκει δε πειραζουν τα bezel που τθχαινει να εχουν οθονη; :p

2) Δε μπορουν να το ριξουν κιολας... Σε κανα 2-3μηνο πιστευω θα πεσει 50+€ αλλα ακομα ειναι πολυ πολυ νωρις, σκοτωνεις τους early-adopters

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Ευτυχής κάτοχος του Jolla εδω και ένα μήνα, ας αναφέρω κάποια πράγματα που ίσως ενδιαφέρουν. Το κινητό είναι πάρα πολύ καλό σε γενικές γραμμές, με αρκετά όμως bugs στο λειτουργικό του. Ήδη βγήκε από τη φάση beta και από βδομάδα αναβαθμίζεται στην έκδοση 1.0 που είναι πια η official. Έχω έχω παρατηρήσει διάφορα προβληματάκια, με το σημαντικότερο και πιο ενοχλητικό την αδυναμία ομαλής μετάβασης από wi-fi σε 3g δίκτυο.

Κάποιες φορές γίνεται τέλεια όπως σε όλα τα κινητά, αλλά πολλές φορές κολλάει το κινητό σε σημείο να θέλει reboot. Φυσικά το έχουμε επισημάνει πολλοί χρήστες στο together.jolla.com και μάλλον στο επερχόμενο update θα διορθωθεί. Οι android εφαρμογές επίσης δεν είναι ότι πιο σταθερό υπάρχει στο λειτουργικό, με μεγάλο μειονέκτημα ότι εάν ανοίξεις 2-3 android εφαρμογές ταυτόχρονα και πχ κλείσεις την μία, αυτόματα κλείνουν και οι άλλες. Και αυτό είναι υπό διόρθωση, μαθαίνουμε.

Τώρα η μπαταρία μετά την ενημέρωση για το nfc bug είναι εξαιρετική. Με τρελή χρήση, όλα ανοιχτά και το κινητό να δουλεύει υπερωρίες βγάζει ανετότατα 1.5 μέρα. Πιο χαλαρα άνετα 2 ίσως και παραπάνω.

Εξαιρετικό multitasking, ανοίγεις πχ youtube βιντεο, παίζει στο Background και ταυτόχρονα κάνεις χίλια 2 άλλα πράγματα.

Κάμερα μια χαρά εκτός και άν ψάχνετε ανταγωνιστή μιας dslr.

Προσωπικά εάν δεν είστε εξαρτημένοι από κάποιες εφαρμογές, το κινητό είναι πολύ δυνατό. Σίγουρα είναι κάτι το διαφορετικό για τους χρήστες android και ios κινητών αλλά πολύ γρήγορα εκτιμείς την απλότητα και την ευχρηστία σε σχέση με άλλα λειτουργικά.

Επίσης τουλάχιστον στα δικά μάτια είναι πανέμορφο σαν συνδυασμός κινητό(minimal σχεδιασμός)+sailfish os

Οι χρήστες Nokia N9 κινητών και όχι μόνο φυσικά και πρέπει να το δοκιμάσουν έστω σαν λειτουργικό, καθώς φαίνεται ότι η ίδια η Jolla θα το υποστήριξει και δεν θα το παρατήσει...όπως έγινε με τα δύσμιρα maemo, meego.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε φιλέ για την ενημέρωση. Πόσο περιμένες για να το παραλαβεις; με εγγύηση τι γίνεται; αν ω μη γεναιτω ερθει προβληματικό ή βγάλει κάποιο θέμα πχ μετά απο ενα μήνα στην οθόνη.

Προσωπικά περιμένω να πέσει η τιμή του και θα το "τιμησω".

Αν και έδωσα το 2012 τα ίδια λεφτά για το πεθαμένο Ν9, λέω αυτή τη φορά να κρατηθω!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με την 1.0 θα στρωσουν πολλα θεματακια που διαβαζω :) Μια ερωτηση, το Viber δουλευει;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...