Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ήταν τιμολογημένο χαμηλότερα, κι γώ θα το σκεφτόμουν...

 

Αye!

 

Και εγώ το ίδιο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να αδυνατούν να χαμηλώσουν τη τιμή, θα έπρεπε να αφουγκραστούν καλύτερα την ηχώ της εμπειρίας των χρηστών που φωνάζουν κι όχι αυτών που απλά αντέχουν.

Καταλαβαίνω πως νοιώθουμε κομμάτι από κάτι διαφορετικό, κι αυτό είναι αποτέλεσμα της καλής προώθησης πριν τη κυκλοφορία.

Πλέον, δεν υπάρχει προώθηση και πολλαπλά προβλήματα που έχει η συσκευή και το OS έχουν καταλάβει όλο το χρόνο του πολύ μικρού δυναμικού που έχει αυτή η μικρή εταιρεία.

 

Χτες, ήταν η δεύτερη φορά που δεν πήρα δύο σημαντικά SMS, και για ένα τηλέφωνο που το χρησιμοποιείς για πρώτο και κύριο, δε δικαιολογείται.

Όσο υπήρχαν τα μηνιαία update, σε γλύκαιναν.

Τώρα, σκέφτομαι όλο και πιο πολύ να γυρίσω στο Ν9. αλλά....μπαααα! :rolleyes:

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, επειδή είναι μικρή εταιρία πρέπει να εφαρμόσει πολιτικές ώστε να τραβήξει κόσμο. Ποιος θα πάει να πάρει το jolla αν δεν έχει ψαχτεί φουλ με λειτουργικά προηγουμένως, ειδικά όταν αυτό κάνει 400ε + μεταφορικά? Στην αρχή πρέπει να μάθεις να κρατάς τον πελάτη: χαμηλό κόστος, ώστε ίσα ίσα να καλύπτεις τα έξοδά σου και να βγάζεις κι ένα μικρό κέρδος ώστε ο κόσμος να μάθει πόσο τέλεια εμπειρία του προσφέρεις. Αλλιώς όλοι θα αδιαφορήσουν.
Link to comment
Share on other sites

όσο και να έχει ψαχτεί κάποιος και να παρακολουθεί , δεν παύει να έχει αρκετό ρίσκο η αγορά ,εφόσον δεν υπάρχει παλιότερη εμπειρία

για το λειτουργικό σε άλλη συσκευή και δεν υπάρχει και φυσική παρουσία σε καταστήματα(λογικό) ώστε να υπάρχει μια πρώτη επαφή για όποιον ενδιαφέτεραι...

 

τιμή ώστε να έχουν τα μεγαλύτερα δυνατά έσοδα, είναι κάτι που ίσχυε στην αρχή όταν βγήκε η συσκευή και μπορούσε να τραβήξει κόσμο που θα πλήρωνε αυτό που ζητούσε η εταιρία, για να το αποκτήσει...

όσο περνάει ο καιρός, το θέμα είναι με τι ρυθμούς πουλάει τώρα...και βάσει αυτού προσαρμόζεσαι...

καλύτερα λιγότερο αλλά πιο πιθανό κέρδος , παρά μεγάλυτερο σε μικρότερη κλιμακα και όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο αμφίβολο..

υποθέσεις βέβαια όλα αυτά όταν είμαστε στην απ εξω, αλλά σα καταναλωτές έτσι πάει..

 

άλλωστε δε νομίζω οτι και φοβερή τιμή να είχε τώρα, θα έπεφτε όλος ο κόσμος να το αγοράσει και θα δημιουργούσε ασύμφορη ζήτηση και παραγωγή για τη συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το καινούριο update 1.0.7.16 (Saapunki)

Με highlight την ενεργοποίηση του 4G!

 

Τις λίγες ώρες που το έχω παρατηρώ πολύ καλύτερη συμπεριφορά όταν αλλάζει από wifi σε 3g (4g πλέον!) και ανάποδα.

Το update φέρνει πολλά καλά ακόμα: https://together.jolla.com/question/45064/release-notes-software-version-10716-saapunki/#45064-whats-new

 

Τέλος για όποιον ενδιαφέρεται η επίσημη τιμή είναι πλέον 349€ και κυκλοφορεί εκπτωτικό κουπόνι των 10€ για τελική 339€. Προλάβετε! :D

Link to comment
Share on other sites

:lol: Γουσταρω ονοματα, αν και υπηρχαν πολυ καλυτερα...

 

Ποσες ωρες οθονη βγαζεις περιπου; :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φάκελοι!

καλό Update, βοήθησε πολύ.

Άρχισαν τα όργανα να ξαναμπουν τα patches ΚΑΙ σ'αυτή την έκδοση.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

:lol: Γουσταρω ονοματα, αν και υπηρχαν πολυ καλυτερα...

 

Ποσες ωρες οθονη βγαζεις περιπου; :)

 

Τα ονόματα των Update ανήκουν σε φιλανδικές λίμνες. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές ;)

 

Το τηλέφωνο δεν τα πήγαινε πολύ καλά με το wifi της δουλειάς και είχε πολύ συχνά συνδέσεις και αποσυνδέσεις. Οπότε ρούφαγε τη μπαταρία ανάλογα με τα γούστα του. Γενικά πάντως έβγαζε μία μέρα γεμάτη αν και καμιά φορά με χρήση 3g ζεσταινόταν πολύ και άδειαζε τη μπαταρία.

Μετά το update τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Το έχω σε "prefer 4g" mode, δεν μου έχει ζεσταθεί, είναι πολύ πιο σταθερές οι συνδέσεις wi-fi και η μπαταρία αντέχει πιο πολύ. Δεν ξέρω αν είναι μόνο το wifi/mobile internet ή αν έγιναν βελτιώσεις και σε άλλους τομείς σχετικά με την αυτονομία. Χθες πάντως, δηλαδή μία μέρα μετά το update, το έβαλα να φορτίζει το βράδυ ήταν στο 60% μετά από 18 ώρες χωρίς φόρτιση και νορμάλ χρήση. Μακάρι να συνεχίσει έτσι

Link to comment
Share on other sites

τα μισα Patches δε μου δουλεύουν πια.

Ξέρει κανείς τι κάνεις για ενεργοποίηση όλων? Γίνεται?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!! Βρήκα μεταχειρισμένο ενός μήνα το jolla στα 240ε. Πιστεύετε πως αξίζει ή καλύτερα να περιμένω για την 2η συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!! Βρήκα μεταχειρισμένο ενός μήνα το jolla στα 240ε. Πιστεύετε πως αξίζει ή καλύτερα να περιμένω για την 2η συσκευή;

 

Που το πετυχες βρε θηριο? :rolleyes:

Για εμενα παρε το οπως ειναι. Τσεκαρε το φυσικα πρωτα, αλλα αν ειναι οντως ενος μηνα, παρε το με κλειστα τα ματια.

Η τιμη ειναι πολυ καλη. Σκεψου οτι το 2ο θα βγει το 2015 και η τιμη του θα ειναι αρκετα αλμυρη, αν κρινουμε απο την τιμη του 1ου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!! Βρήκα μεταχειρισμένο ενός μήνα το jolla στα 240ε. Πιστεύετε πως αξίζει ή καλύτερα να περιμένω για την 2η συσκευή;

 

απ έξω; τσεκαρε το όσο γίνεται αν έχει κάτι η συσκευή...

η τιμή είναι πολύ καλή...να φτάσει κοντά σε αυτά τα επίπεδα καινούργιο είναι μάλλον αδύνατο...και για 2η συσκευή είναι πολύ αοριστο ακομα και δεν ξέρεις τι και πότε θα βγεί..

ισως το πήρε κάποιος και τελικά δεν του άρεσε ή δεν τον βολεψε απλά...οπότε μια χαρά ευκαιρία είναι αν είναι ενταξει η συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

Που το πετυχες βρε θηριο? :rolleyes:

Για εμενα παρε το οπως ειναι. Τσεκαρε το φυσικα πρωτα, αλλα αν ειναι οντως ενος μηνα, παρε το με κλειστα τα ματια.

Η τιμη ειναι πολυ καλη. Σκεψου οτι το 2ο θα βγει το 2015 και η τιμη του θα ειναι αρκετα αλμυρη, αν κρινουμε απο την τιμη του 1ου.

 

Μένω Λονδίνο και το πουλάει και το βρήκα σε ένα site με πωλήσεις διάφορων αντικειμένων..! Εννοείται θα το τσεκάρω στα πάντα, αλλά κυρίως στο άμα έχει απόδειξη για την εγγύηση... Ειδικά επειδή η συναλλαγή γίνεται χέρι με χέρι, πρέπει να το κάνω πολύ προσεχτικά μάλιστα! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έπαιρνα, αν ήταν ΟΚ.

Δες το αν και πως δουλεύει, όμως.

Πολύ πιθανπο είναι να μη τον βόλεψε, πάντως το τηλέφωνο.

Εϊναι λίγο περίεργο και θέλει υπομονή κι επιμονή για να το αντέξεις!

:X

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έπαιρνα, αν ήταν ΟΚ.

Δες το αν και πως δουλεύει, όμως.

Πολύ πιθανπο είναι να μη τον βόλεψε, πάντως το τηλέφωνο.

Εϊναι λίγο περίεργο και θέλει υπομονή κι επιμονή για να το αντέξεις!

:X

 

Πιο πολυ για να το μαθεις θα ελεγα, κι οχι για να το αντεξεις. Παντως ειναι ευχαριστο και διαφορετικο λειτουργικο.

Το εχω περασει στο Ν9 μου κι εχω παρει μια πρωτη γευση. Και μου αρεσει! :D

Συμφωνω, το πιθανοτερο ειναι να μην του αρεσε και γι αυτο το σκοτωνει τωρα.

purpendicular κανε ολους τους απαραιτητους ελεγχους και αν το παρεις, περιμενουμε νεα :)

Edited by boulbasar
ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Αμην :):):)

 

4.3+... Ευτυχως ερχεται στο G η 4.4 :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ για να το μαθεις θα ελεγα, κι οχι για να το αντεξεις. Παντως ειναι ευχαριστο και διαφορετικο λειτουργικο.

Το εχω περασει στο Ν9 μου κι εχω παρει μια πρωτη γευση. Και μου αρεσει! :D

Συμφωνω, το πιθανοτερο ειναι να μην του αρεσε και γι αυτο το σκοτωνει τωρα.

purpendicular κανε ολους τους απαραιτητους ελεγχους και αν το παρεις, περιμενουμε νεα :)

 

Ίσως να το έχει δώσει, 3η μέρα κι ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση... :( :(

Link to comment
Share on other sites

Thank you for your purchase!

 

Your order # is: 500000389.:D:D

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Thank you for your purchase!

 

Your order # is: 500000389.:D:D

 

Ωωω! Μεγιές μεγιές:)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηρθε και το update 1.8 σήμερα :p http://www.jollausers.com/2014/07/jolla-system-update-version-1-8-19-tahkalampi-is-now-available/

 

Στα του κινητού το κρατάω 2 μέρες στα χέρια μου.Το λειτουργικό είναι τόσο όμορφο και smooth τα ξέρετε άλλωστε.Λίγες εφαρμογές λείπουν να το κάνουν τέλειο όπως facebook skype.

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...