Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε Ποσο μεγάλη ζήτηση ρωτάς; :Ρ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

θα ανοίξουνε store με προιόντα είπανε . Λογικά θα υπάρχει εκεί στο μέλλον

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι σίγουρα θα υπάρξει hardware keyboard. Τεράστιο + αυτό.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αγόρασα! Το λειτουργώ εδώ και δυο μέρες και προσπαθώ να το συνηθίσω ακόμα καθ' ότι ΔΕΝ είμαι κάτοχος Ν9 όπως υποθέτουν όλοι για τους αγοραστές του Jolla ;)

 

Ελαφρύ στο χέρι και όμορφο, λόγω και έλλειψης πλήκτρων! Μέχρι στιγμής είναι πολύ αποκρίσιμο και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο κόλλημα. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι ότι η συσκευή δείχνει να χάνει τη SIM πολύ συχνά και μου ξαναζητάει το PIN - ελπίζω να οφείλεται στο γεγονός ότι έχω κομμένη-με-το-χέρι micro-SIM, προσαρμοσμένη από SIM κανονικού μεγέθους και φαίνεται ότι δεν κάνει τέλεια επαφή. Θα δοκιμάσω με καινούργια micro-SIM όταν μπορέσω, ελπίζω να είναι οκ αλλιώς τη βάψαμε :(

Επίσης o browser είναι αρκετά περιορισμένος αυτή τη στιγμή, αλλά έβαλα τον Dolphin του android και παίζει μια χαρά!

Για τις multitasking δυνατότητες δε θέλω να μιλήσω ακόμα, γιατί ακόμα μαθαίνω τι μπορώ να κάνω με το λειτουργικό. Στα σίγουρα πάντως είναι μια φρέσκια εμπειρία.

By the way η κοινότητα βρήκε ήδη ένα bug σε σχέση με το NFC και την απόδοση της μπαταρίας και περιμένουμε fix από την εταιρία μετά τις γιορτές! :respect: Να μια απάντηση για όσους ψάχνουν λόγους να αγοράσουν: Συχνές και γρήγορες ενημερώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια σου!πιστεύω να καταλαβαίνεις οτι θα σε ζαλισουμε για περαιτέρω λεπτομέρειες!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω να το παρω αλλα εχω προβλημα.με την καρτα μισθοδοσιας που εχω δεν μπορω να κανω αγορες μεσω ιντερνετ.πιστωτικες δεν εχω (δοξα τω θεο).αλλος τροπος δεν υπαρχει;π.χ. αντικαταβολη;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με κάποια χρεωστική / debit?

Τετοια καρτα εχω αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα αγορων μεσω ιντερνετ.ρωτησα και στην τραπεζα αλλα μου ειπαν δεν γινεται.να περιμενω λετε μπας και το φερει η vodafone;εχει αναφερθει κατι τετοιο;θα ειναι η μονη μου ελπιδα.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Τετοια καρτα εχω αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα αγορων μεσω ιντερνετ.ρωτησα και στην τραπεζα αλλα μου ειπαν δεν γινεται.να περιμενω λετε μπας και το φερει η vodafone;εχει αναφερθει κατι τετοιο;θα ειναι η μονη μου ελπιδα.

 

Με Eurobank debit πάντως ξέρω ότι μπορείς να κάνεις και αγορές μέσω internet... το ξέρω ότι μάλλον δε θες να μπλέξεις με άλλες τράπεζες αλλά δε το βλέπω να το φέρνει κάποιος πάροχος στο άμεσο μέλλον.. :(

Link to comment
Share on other sites

Alpha χρεωστική συνδεδεμένη με paypal και όλα οκ... Νομίζω οτι η τράπεζα σου σου λέει μαλ.. γκουχ-γκουχ

Βγάλει μια προπληρωμένη... ;)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τετοια καρτα εχω αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα αγορων μεσω ιντερνετ.ρωτησα και στην τραπεζα αλλα μου ειπαν δεν γινεται.να περιμενω λετε μπας και το φερει η vodafone;εχει αναφερθει κατι τετοιο;θα ειναι η μονη μου ελπιδα.

 

Γίνεται κανονικά με χρεωστική αρκεί να είναι visa ή mastercard. Μπες στο paypal.com φτιάξε λογαριασμό, σύνδεσε τον με τη κάρτα σου, περίμενε 2-3 μέρες να κάνει την επιβεβαίωση (παίρνει 1-2ευρώ και σου τα επιστρέφει) και είσαι έτοιμος. Στη τράπεζα σου είπαν ότι δε γίνεται επειδή θέλουν να βγάλεις πιστωτική τα μ___όπανα. Μη περιμένεις να το φέρει κάποιος πάροχος, άμεσα τουλάχιστον. Χτύπα το τώρα που το αποφάσισες:D

 

Παιδιά το αγόρασα! Το λειτουργώ εδώ και δυο μέρες και προσπαθώ να το συνηθίσω ακόμα καθ' ότι ΔΕΝ είμαι κάτοχος Ν9 όπως υποθέτουν όλοι για τους αγοραστές του Jolla

 

Περιμένουμε λεπτομέρειες, δεν ξεφεύγεις εύκολα τώρα:rolleyes:

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με paypal αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα «The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer.s customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.

Με τις προπληρωμενες τι παιζει;Δεν εχω ασχοληθει ποτε.Πως μπορω να βγαλω μια;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφει η κάρτα σου visa πάνω και χρεωστική να είναι δλδ αυτές τις μισθοδοσίας τότε μπορείς να κάνεις κανονικά αγορές αλλά θα πρέπει φυσικά να έχεις και το ανάλογο ποσό μέσα. Εχω κάνει άπειρες με τέτοια κάρτα από την alpha bank δλδ την απλή τους κάρτα που σου δίνουν όταν ανοίγεις λογαριασμό και γράφει πάνω visa.

Η καλύτερη λύση για μένα είναι να χρησιμοποιείς τέτοιες κάρτες η να βγάλεις μια κανονική πιστωτικη. Αν προσέχεις δλδ αν στο internet κάνεις αγορές μέσω paypal η μέσω amazon που έχουν τους καλύτερους και ποιο ασφαλείς server δεν θα σου πάρει κανένας τα στοιχεία. Πλέον υπάρχει και ένα άλλο layer που αν κάνεις πρώτη φορά αγορά από κάποιο site σε πετάει ξανά στο site της τράπεζας και σου ζητάει έναν επιπλέον κωδικό ασφαλείας.

οσο για τις "χρεωστικές" που έχουν οι τράπεζες για ασφαλείς αγορές στο internet όπως λένε για μένα είναι απάτη καθώς ζητάνε πάρα πολύ μεγάλη προμήθεια και στην ουσία αυτή την προστασία μπορείς να την έχεις αρκετά φτηνότερα.

Προσωπικά είμαι πάντως έτοιμος να πάρω το jolla αν και από την άλλη σκέφτομαι και για το nexus 5. Το κακό είναι ότι λόγο ότι το ξεφτίλισα στα έξοδα αυτές τις μέρες θα πάω για αγορά από τον άλλο μήνα :P Πάντως περιμένω πως και πως να μας γράφεις εντυπώσεις.

Ιδίως θέλω να μου πεις να το πρόγραμμα του android για το ebay δουλεύει στο jolla. Αν έχει χάρτες και navigator ξέρεις τέτοια καθημερινά :)

Link to comment
Share on other sites

η καρτα μου ειναι η debit της attika bank και ειναι visa αλλα δεν μπορω να κανω αγορες απο νετ.μου το ξεκοψαν απ την τραπεζα.ουτε λογαριασμο vodafone δεν μπορω να πληρωσω μ αυτην την καρτα online.τελοσπαντων θα περιμενω μεχρι να αρχισουν αποστολες με κουριερ μπας και το παρω αντικαταβολη.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε ολους και είθε το 2014 να μας φέρει ενα καλό Jolla

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

η καρτα μου ειναι η debit της attika bank και ειναι visa αλλα δεν μπορω να κανω αγορες απο νετ.μου το ξεκοψαν απ την τραπεζα.ουτε λογαριασμο vodafone δεν μπορω να πληρωσω μ αυτην την καρτα online.τελοσπαντων θα περιμενω μεχρι να αρχισουν αποστολες με κουριερ μπας και το παρω αντικαταβολη.

 

Κάνε τότε αυτό που σου είπα. Ανοιξε έναν λογαριασμό στην alpha bank και θα σου δώσουν μαζί με τον λογαριασμό σιγουρα visa που κάνεις κανονικά αγορές μέσω internet. Ο λογαριασμός δεν χρειάζετε να έχει λεφτά μέσα απλά τους βάζεις όποτε θέλεις να κάνεις αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Ιδίως θέλω να μου πεις να το πρόγραμμα του android για το ebay δουλεύει στο jolla.

 

Android εφαρμογές που έχω δοκιμάσει και δουλεύουν:

Youtube, Dolphin browser, Tunein Radio, Aptoide store, RSA Secureid, My Vodafone, Chess - Play and Learn (Chess.com), iChess free

 

Android εφαρμογές που δοκίμασα και δε δουλεύουν:

Taxibeat :(

Athensbook :(

 

(Αν και το Athensbook μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να σου βγάλει μια λίστα με τα σημεία ενδιαφέροντος και τις διευθύνσεις τους - η απεικόνιση στο χάρτη δεν παίζει καθώς και αυτό και το Taxibeat δε συνεργάζονται με τους χάρτες του Jolla αλλά βασίζονται στο Google maps και δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω!)

 

Το ebay app δεν το χρησιμοποιώ αλλά αν υπάρχει στο Aptoide στο Yandex store θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω!

Έχε υπόψη σου και αυτό το link για android εφαρμογές στο Jolla.

 

Edit: Εγκατέστησα το ebay app από το Aptoide, το browsing στις διάφορες κατηγορίες δουλεύει άπταιστα αλλά προφανώς δε δοκίμασα να αγοράσω κάτι ούτε έκανα sign in αφού δεν έχω λογαριασμό :)

 

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Edited by ignorant
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από 10 μέρες χρήσης μπορώ να πω ότι το λειτουργικό του Jolla σίγουρα αξίζει προσοχής! Το κινητό είναι αποκρίσιμο και δεν έχω παρατηρήσει κάποια καθυστέρηση σε ό,τι κάνω. Σε ό,τι αφορά την εμπειρία χρήσης: το interface με τα gestures υπερέχει σε αρκετές περιπτώσεις σε σχέση με ό,τι έχουμε συνηθίσει ως τώρα. Το σημαντικό που πρέπει να έχει κάποιος υπ' όψη του όταν δουλεύει με το Jolla είναι ότι ΟΛΗ η οθόνη χρησιμοποιείται για πλοήγηση στα διάφορα στοιχεία του interface, δε χρειάζεται να στοχεύσει κανείς σε συγκεκριμένα πλήκτρα ή να εκτείνει τα δάχτυλά του. Για παράδειγμα, για να κάνω minimize μια εφαρμογή κάνω swipe από τη δεξιά ακμή της οθόνης. Για να μετακινηθώ "πίσω" στην προηγούμενη οθόνη μιας εφαρμογής, κάνω swipe από τα αριστερά προς τα δεξιά (η ίδια κίνηση που κάνουμε πχ για να δούμε την "προηγούμενη" φωτογραφία). Για πρόσβαση στο μενού μιας εφαρμογής, πατάω οπουδήποτε πάνω στην οθόνη και τραβάω προς τα κάτω. Όλες αυτές οι κινήσεις είναι ιδιαίτερα άνετες μετά από λίγες μέρες εξοικείωσης. Βέβαια υπάρχουν και σενάρια που τα gestures δεν είναι και τόσο άνετα, π.χ. swipe από την πάνω ακμή προς τα κάτω για κλείσιμο εφαρμογής / κλείδωμα ή swipe από την κάτω ακμή προς τα πάνω για να δω τις ειδοποιήσεις - εκεί χρειάζεται να τεντώσεις λίγο τον αντίχειρα πώς να το κάνουμε! :p

Σχετικά με το multitasking, τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα / όπως ακριβώς τα περίμενα. Για να μην παρεξηγηθώ, το λειτουργικό φαίνεται ότι είναι όντως σχεδιασμένο για multitasking, δείτε για παράδειγμα το παρακάτω screenshot:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39304&stc=1&d=1388738755

Εδώ μπορώ στην ίδια οθόνη να κάνω play/pause τη μουσική μου, να κάνω refresh την εφαρμογή για τον καιρό και να δω τις οδηγίες για τη διαδρομή που έχω επιλέξει στο χάρτη! :) Πάντα με swipe gestures πάνω στα εικονίδια.

Υπάρχουν όμως καποια σενάρια όπου το multitasking με απογοήτευσε απρόσμενα! Για παράδειγμα, όταν ξεκίνησα την εφαρμογή για να πάρω το screenshot η μουσική σταμάτησε(!). Ή, όταν βλέπω ένα video από το gallery app και κάνω minimize, το video σταματά - γιατί; Κάτι τέτοια πραγματάκια χαλάνε την εμπειρία χρήσης για μένα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι αδυναμίες των εφαρμογών και ότι είναι στο χέρι των developers να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες του λειτουργικού!

Αυτά για την ώρα - σόρυ για το μακροσκελές ποστ!

 

PS. Κανάλι της Jolla στο youtube με μικρά video που εξηγούν τα βασικά του interface.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και εγώ πάω για αγορά του αρχές του άλλου μήνα. :)

 

Να κι άλλος:blink:, εμείς τι θα κάνουμε..

 

@ignorant λεπτομερέστατος;)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ignorant σ ευχαριστούμε..πέραν του λειτουργικού σαν συσκευή πως σου φαίνεται; μπαταρία, κάμερα, οθόνη;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο ignorant. Τα gestures δεν θα ξενισουν αυτους που ειχαν Ν9 αλλα σίγουρα οι υπόλοιποι θα θελουν καποιο χρονο για να εξοικειωθουν.

Περιμένουμε περισσότερα σχόλια

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Να κι άλλος:blink:, εμείς τι θα κάνουμε..

 

@ignorant λεπτομερέστατος;)

 

Ευχομαστε να το φέρει κάνα σκρουτζομαγαζο!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...