Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πρώτα 2 επίσημα OTH

 

http://shop.jolla.com/cat-the-other-half.html

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν το προέβλεψα αυτό με τα χρώματα; Θα πω ψέματα.. :lol:

 

Τελικά τι γίνεται με τη συσκευή; Την έχουν παραλάβει όλοι; Πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι εγώ προσωπικά. Στο tmo έχει δυο.

Ένα qwerty της πλάκας που κάνει το κινητό 10 πόντους και θα κάνει 100€

Και ενα ηλιακό πάνελ η κάτι τέτοιο που φαίνεται πως δεν θα φορτίζει σχεδόν καθόλου.

Υπάρχει κάτι άλλο; Γενικά βλέπω ένα ενδιαφέρον λιγότερο και από το ν9 στην κοινότητα και απογοητεύτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι άλλο; Γενικά βλέπω ένα ενδιαφέρον λιγότερο και από το ν9 στην κοινότητα και απογοητεύτηκα..

 

Είναι νωρίς ακόμα. Θέλει τον χρόνο του. Ασε που οι περισσότεροι πλέον ασχολούνται με το Android. Σαν λειτουργικό περιμένουμε να δούμε χαρά γιατί σαν συσκευή ουτε εγω περιμένω καμιά κορυφαία.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Και ένα για wireless charging, οδηγούμενο από άνθρωπο που δουλεύει στη Jolla.

 

Προσωπικά αυτά τα αντιλαμβάνομαι σαν proof-of-concept projects, που επιδεικνύουν τις δυνατότητες της πλατφόρμας... Σίγουρα πρέπει να μπουν και τρίτοι "σοβαροί" κατασκευαστές στο παιχνίδι για να δούμε κάτι πιο αξιόλογο και σε λογικότερη τιμή!

By the way το qwerty other half έχει ήδη κάμποσες προπαραγγελίες ακόμα και σε αυτή την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

By the way το qwerty other half έχει ήδη κάμποσες προπαραγγελίες ακόμα και σε αυτή την τιμή!

 

60! Το βίντεο εδώ για όσους θέλουν να το δούνε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

The Wait is Over: ‪#‎Jolla‬ Releases ‪#‎SailfishOS‬ 1.0 and is Now Ready to Scale up Globally

Sailfish OS soon available also for download to devices running ‪#‎Android‬ OS

https://www.facebook.com/JollaMobile/posts/806239712723202:0

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

The Wait is Over: ‪#‎Jolla‬ Releases ‪#‎SailfishOS‬ 1.0 and is Now Ready to Scale up Globally

Sailfish OS soon available also for download to devices running ‪#‎Android‬ OS

https://www.facebook.com/JollaMobile/posts/806239712723202:0

 

Σιγά σιγά λέει πως θα βγει για όλες τις android συσκευές. Αν έρθει και στο P6 θα μετράει φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είναι το πρώτο OS που θα μπορούμε να το εγκαταστησουμε όπου θέλουμε? Θα ήταν πολύ καλό. Και επιτέλους να μπορέσουμε να το βάλουμε ΣΩΣΤΑ στο N9

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά αδύνατον αυτό. Δε νομίζω όλοι οι κατασκευαστές εξαρτημάτων και chipsets να δώσουν drivers για sailfish. Και δύσκολο και χρονοβόρο να υποστηριχτούν όλα, ακομη κι αν υπήρχαν τα sources για port
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μη λες ποτέ... περιμένω τον android launcher

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ε δε θα έχει; Δε μπορεί... Ελπίζω :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά αδύνατον αυτό. Δε νομίζω όλοι οι κατασκευαστές εξαρτημάτων και chipsets να δώσουν drivers για sailfish. Και δύσκολο και χρονοβόρο να υποστηριχτούν όλα, ακομη κι αν υπήρχαν τα sources για port

 

Αν γινει πχ για έχουν qualcomm τότε μιλάμε για πάρα πολλές συσκευές. Και δεν μιλάμε για υποστήριξη αλλά ios ή wp αλλα στυλ android οπου υπεύθυνος θα είναι ο κατασκευαστης και οχι η εταιρία.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά αδύνατον αυτό. Δε νομίζω όλοι οι κατασκευαστές εξαρτημάτων και chipsets να δώσουν drivers για sailfish. Και δύσκολο και χρονοβόρο να υποστηριχτούν όλα, ακομη κι αν υπήρχαν τα sources για port

 

Δεν μας ενδιαφέρει για όλους. Για το Ν9 καιγόμαστε....:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν γινει πχ για έχουν qualcomm τότε μιλάμε για πάρα πολλές συσκευές. Και δεν μιλάμε για υποστήριξη αλλά ios ή wp αλλα στυλ android οπου υπεύθυνος θα είναι ο κατασκευαστης και οχι η εταιρία.

 

Ακροβατείς μεταξύ σκλαβιάς και ελευθερίας....χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! με ενδιαφέρει να δω το λειτουργικό οπως έκανα άλλωστε και με το firefox OS το τρεχω στο pc μου σε simulator, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αναλογο με το Sailfish os? βρήκα αυτά εδώ https://sailfishos.org/develop-installation-article.html είναι το περιβαλλον ανάπτυξης εφαρμοργών, άρα λογικά θα υπάρχει και εξομοίωση όπως γίνεται και με το android sdk/eclipse/android studio. :) Αν το έχει δοκιμασει κανεις ήθελα να δω πως ειναι η εικονα του εξομειωτη αν μου κανει, να μην πεδευομαι τσαμπα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! με ενδιαφέρει να δω το λειτουργικό οπως έκανα άλλωστε και με το firefox OS το τρεχω στο pc μου σε simulator, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αναλογο με το Sailfish os? βρήκα αυτά εδώ https://sailfishos.org/develop-installation-article.html είναι το περιβαλλον ανάπτυξης εφαρμοργών, άρα λογικά θα υπάρχει και εξομοίωση όπως γίνεται και με το android sdk/eclipse/android studio. :) Αν το έχει δοκιμασει κανεις ήθελα να δω πως ειναι η εικονα του εξομειωτη αν μου κανει, να μην πεδευομαι τσαμπα.

 

Στην σελίδα που έβαλες λέει πως έχει emulator (και όχι simulator αλλά μας κάνει) που είναι ουσιαστικά VM!

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις Linux ;)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

μόνο με linux δουλεύω έτσι κι αλλιώς. Ναι είπα simulator γιατί έτσι το λέει στο firefox os : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/Screenshot_zpsa7ec7125.png Thanks anyway....θα δοκιμάσω. :) ερωτηση επειδη το ειδα και μπερδευτηκα το nokia N9 Sailfish εχει? δεν τα ξερω καλα αυτα με τα λειτουργικα της nokia, εχω μεινει σε symbian και windows mobile. Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

μόνο με linux δουλεύω έτσι κι αλλιώς. Ναι είπα simulator γιατί έτσι το λέει στο firefox os : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/Screenshot_zpsa7ec7125.png Thanks anyway....θα δοκιμάσω. :) ερωτηση επειδη το ειδα και μπερδευτηκα το nokia N9 Sailfish εχει? δεν τα ξερω καλα αυτα με τα λειτουργικα της nokia, εχω μεινει σε symbian και windows mobile.

 

ΟΧΙ! Έχει MeeGo και συγκεκριμένα την έκδοση της Nokia που λέγετε Harmattan (μείναμε στην 1,3 έκδοση).

Θα μπορούσες να πεις ότι είναι ο διάδοχός του μια και είναι οι ίδιοι συντελεστές. Το SailFish βασίζεται περισσότερο, νομίζω, στο MER Project

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Thanks! αν και δεν καταλαβα πολλα....πραγματικα εχω μπερδευτει. Τα λεει καπου μαζεμενα αυτα να ριξουμε κανα διαβασμα πως εγιναν ολα αυτα?
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ! Έχει MeeGo και συγκεκριμένα την έκδοση της Nokia που λέγετε Harmattan (μείναμε στην 1,3 έκδοση).

Θα μπορούσες να πεις ότι είναι ο διάδοχός του μια και είναι οι ίδιοι συντελεστές. Το SailFish βασίζεται περισσότερο, νομίζω, στο MER Project

 

Mια μικρή διόρθωση!

Έχουμε μείνει στην έκδοση 1.2 Harmattan με PR 1.3

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Thanks! αν και δεν καταλαβα πολλα....πραγματικα εχω μπερδευτει. Τα λεει καπου μαζεμενα αυτα να ριξουμε κανα διαβασμα πως εγιναν ολα αυτα?

 

Φαντάσου το Meego (Mer) και τα flavors του.

Το Meego είναι ελεύθερο και Open Source.

 

H Νοκια το πήρε το παραμετροποίησε του άλλαξε τον κωδικα και το ονόμασε Meego Harmattan

Η Jolla το πήρε, το παραμετροποίσησε και αυτή και το ονόμασε Sailfish

 

Sailfish & Harmattan είναι Meego στον "πυρήνα" τους όμως μεταξύ τους δεν είναι συμβατά (εφαρμογές κλπ)

---

 

Θυμάσαι τα Symbian S60 και S90; ή ακόμα και το Symbian UIQ;

Symbian είναι όλα αυτά όμως διαφορετικές εκδόσεις. Παράλληλες.

 

Ασύμβατες μεταξύ τους και με τεράστιες οπτικές και λειτουργικές διαφορές.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

1.3 έκδοση είναι το harmattan. To meego όντως είναι 1.2 αλλά δεν περίμενα να αλλαζε ποτέ αυτο.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! θα δοκιμασω το emulator στο pc https://sailfishos.org/develop-installation-article.html :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...