Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To S-Off είναι Security-Off. Ουσιαστικά μπορείς να περάσεις ότι ROM θέλεις (official/custom/Google edition/developer edition). Μπορείς να κάνεις τη συσκευή από T-MOB101 που ήταν η δικιά μου σε WWE HTC__001.

Πάντως αν έχεις κι εσύ συσκευή Τ-ΜΟΒ101 με το S-On και το ΗΒΟΟΤ 1.54.00 που έχεις τώρα θα'χεις θέμα να το γυρίσεις στην εργοστασιακή κατάσταση, μιας και δεν υπάρχει πουθενά στο νετ RUU για τη Γερμανική T-Mobile.

Ήμουν τυχερός που είχα κάνει S-Off όσο ήμουν σε ΗΒΟΟΤ 1.44.00 και αυτό με βοήθησε να περάσω όποια RUU Rom ήθελα.

Για την εγγύηση πρέπει να'χεις LOCKED Bootloader (όχι UNLOCKED ή RELOCKED) και σωστό CID number σύμφωνα με τη στοκ ρομ που'χεις.

Για το S-Off δεν υπάρχει θέμα γιατί οι μισές συσκευές One βγήκαν στην αγορά S-Off απ'το εργοστάσιο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η δικιά μου ήταν μια Vodafone branded. Που ακριβώς μπορώ να δω τι ήταν? Επίσης μπορώ να το κάνω s-off και locked όπως ήταν εργοστασιακα? Σε περίπτωση που το πουλήσω βιαστηκα να κάνω root και πέρασα την revolution hd21 που είναι στην android 4.3 και τώρα είμαι με hboot 1.54 και s-on....

 

να μία φωτό

http://i41.tinypic.com/2dh5jc6.jpg

 

πρέπει να βρω μήπως κάποια ruu η τέλος πάντων όπως λέγεται για να φλασάρω? η δεν γίνεται τίποτα πλέον?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το CID Getter από Play Store για να δεις ακριβώς το CID της συσκευής σου. Και μετά θα πρέπει να ψάξεις RUU γι'αυτό το συγκεκριμένο CID.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το CID Getter από Play Store για να δεις ακριβώς το CID της συσκευής σου. Και μετά θα πρέπει να ψάξεις RUU γι'αυτό το συγκεκριμένο CID.

 

Vodap102 γράφει.... Δεν βλέπω τιποτα online για ruu

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Vodap102 γράφει.... Δεν βλέπω τιποτα online για ruu

 

Και γω αυτή έχω, δεν νομίζω να βρεις κάποιο RUU.

 

Μια και το έχεις ξεκλειδώσει, μπορείς να βάλεις μια custom που βασίζεται σε non modified, π.χ.

Jelly Bean & HTC Sense 5 UI build 2.24.401.8 for HTC One (codename: m7_ul)

Οι περισσότεροι αγοραστές δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου προτεινετε ακοθστικα ψειρες συμβατα με το κινιτο κ για ομιλια?τα Beats Tour control talk ειναι συμβατα?
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή σαν αυτή που ενσωματώνει το one , που απο τις φωτογραφίες συνθέτει απο μόνο του κλιμάκια με μουσική και εφέ και τα παίζει σαν βιντεακι, μαρεσει παρά πολύ σαν λειτουργία και ψάχνω κατι ανάλογο
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να να συνεχίζει να ανάβοσβήνει το led μέχρι να δεις την ειδοποίηση και να μη σταματά στα 5 λεπτά; Επίσης, γίνεται στις ειδοποιήσεις να ανάβει και η οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτή έχω, δεν νομίζω να βρεις κάποιο RUU.

 

Μια και το έχεις ξεκλειδώσει, μπορείς να βάλεις μια custom που βασίζεται σε non modified, π.χ.

Jelly Bean & HTC Sense 5 UI build 2.24.401.8 for HTC One (codename: m7_ul)

Οι περισσότεροι αγοραστές δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα με αυτό.

 

υπάρχει περίπτωση με κάποιο nandroid back up σου(αν δεν έχεις κάνει root) να την φλασαρω και να γίνει όπως ήταν? Locked και χωρίς root? (Για την εγγύηση) η απαραίτητα θέλει RUU της vodafone και δεν υπάρχει άλλος τρόπος?)Αν περάσω αυτή που λες όμως πάλι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση? Αφού λογικά δεν θα γράφει locked bootloader(μάλλον relocked θα γράφει)

 

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνω τη συσκευή μου locked bootloader (αχαχ για να βγάλω τα προγράμματα της vodafone έκανα root και να τώρα τα αποτελέσματα) για την εγγύηση αν αποφασίσω αργότερα να το αλλάξω σε note 3 λόγω οθόνης και γραφιδας που θα χρειαστώ στη δουλειά

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο ερώτημα σου Εγώ κατέβασα το popup και είναι ακριβώς αυτό που ήθελα..έχει και να κατεβαίνει σαν εφαρμογή το notifier pro που κατεβαίνει σαν μπανερ όπως στο μηλοτηλεφωνο αλλά και να σε ειδοποιεί χωρίς να βγαίνεις από οποια εφαρμογή βρίσκεσαι..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , παω να εγκαταστησω το sync manager για το one και στο τελος μου βγαζει ερρορ.... ξερει κανεις τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση με κάποιο nandroid back up σου(αν δεν έχεις κάνει root) να την φλασαρω και να γίνει όπως ήταν? Locked και χωρίς root? (Για την εγγύηση) η απαραίτητα θέλει RUU της vodafone και δεν υπάρχει άλλος τρόπος?)Αν περάσω αυτή που λες όμως πάλι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση? Αφού λογικά δεν θα γράφει locked bootloader(μάλλον relocked θα γράφει)

 

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνω τη συσκευή μου locked bootloader (αχαχ για να βγάλω τα προγράμματα της vodafone έκανα root και να τώρα τα αποτελέσματα) για την εγγύηση αν αποφασίσω αργότερα να το αλλάξω σε note 3 λόγω οθόνης και γραφιδας που θα χρειαστώ στη δουλειά

 

Όχι, δεν έχω nandroid backup, και το έχω και γω ξεκλειδώσει (bootloader unlock μέσω HTCDEV) και έχω περάσει νέα custom ROM.

 

Για το αν χάνεις την εγγύηση με το Unlocked Bootloader μέσω HTCDEV, οι απόψεις διΐστανται. Αν για παράδειγμα χαλάσει η οθόνη, δεν νομίζω ότι μπορούν εύκολα να επικαλεστούν ότι φταίει το unlocked bootloader. Για το software, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει εξαρχής καμία εγγύηση ότι θα δουλεύει σωστά.

 

Αν περάσεις την odexed μορφή της παραπάνω ROM που σου είπα, και το stock boot image, θα είναι η επίσημη εργοστασιακή ROM και θα παίρνει και OTA updates. Δεν νομίζω να κολλάει το θέμα της εγγύησης στο ότι θα λέει RELOCKED αντί LOCKED.

 

Εγώ το αγόρασα από ένα kaizer store στο κέντρο, λογικά έχει πουλήσει 10δες τέτοια, αν ρωτήσεις λίγο εδώ μέσα ίσως βρεις κάποιον να σου δώσει ένα nandroid backup του original.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω nandroid backup, και το έχω και γω ξεκλειδώσει (bootloader unlock μέσω HTCDEV) και έχω περάσει νέα custom ROM.

 

Για το αν χάνεις την εγγύηση με το Unlocked Bootloader μέσω HTCDEV, οι απόψεις διΐστανται. Αν για παράδειγμα χαλάσει η οθόνη, δεν νομίζω ότι μπορούν εύκολα να επικαλεστούν ότι φταίει το unlocked bootloader. Για το software, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει εξαρχής καμία εγγύηση ότι θα δουλεύει σωστά.

 

Αν περάσεις την odexed μορφή της παραπάνω ROM που σου είπα, και το stock boot image, θα είναι η επίσημη εργοστασιακή ROM και θα παίρνει και OTA updates. Δεν νομίζω να κολλάει το θέμα της εγγύησης στο ότι θα λέει RELOCKED αντί LOCKED.

 

Εγώ το αγόρασα από ένα kaizer store στο κέντρο, λογικά έχει πουλήσει 10δες τέτοια, αν ρωτήσεις λίγο εδώ μέσα ίσως βρεις κάποιον να σου δώσει ένα nandroid backup του original.

δηλαδή αν βρω ένα nandroid backup θα μπορέσω απλά να την φλασάρω μεσω twrp η έχει και εκεί μία διαδικασία με φλασάρισμα boot.img? είναι δηλαδή εύκολο ή έχει κάποια βήματα πριν το φλασάρισμα?

δεν με νοιάζουν τα ota updates ούτος η άλλος στην revolutionhd πάντα βγαίνει η τελευταία έκδοση με κάποιο update της rom... θα κάνω ένα nandroid backup με αυτό που έχω τώρα το σύστημα σε περίπτωση που γίνει κάτι να μπορώ να φλασάρω πάλι πίσω σε αυτήν

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα τα er240 καλά είναι αλλά ψάχνω για τα καλύτερά δυνατά,
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή σαν αυτή που ενσωματώνει το one , που απο τις φωτογραφίες συνθέτει απο μόνο του κλιμάκια με μουσική και εφέ και τα παίζει σαν βιντεακι, μαρεσει παρά πολύ σαν λειτουργία και ψάχνω κατι ανάλογο
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή σαν αυτή που ενσωματώνει το one , που απο τις φωτογραφίες συνθέτει απο μόνο του κλιμάκια με μουσική και εφέ και τα παίζει σαν βιντεακι, μαρεσει παρά πολύ σαν λειτουργία και ψάχνω κατι ανάλογο

 

Μάλλον όχι. Είναι εφαρμογή της γκαλερί του one.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι. Είναι εφαρμογή της γκαλερί του one.

 

Ναι δεν λεω να υπαρχει το ιδιο , αλλα καποιο παρομοιο.

Για pc υπαρχει κατι μηπως?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Τα dev edition θα παρουν την 4.3 αυτη την εβδομαδα :) Οποτε δεν θ αργησει και για τους υπολοιπους..

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν βρω ένα nandroid backup θα μπορέσω απλά να την φλασάρω μεσω twrp η έχει και εκεί μία διαδικασία με φλασάρισμα boot.img? είναι δηλαδή εύκολο ή έχει κάποια βήματα πριν το φλασάρισμα?

δεν με νοιάζουν τα ota updates ούτος η άλλος στην revolutionhd πάντα βγαίνει η τελευταία έκδοση με κάποιο update της rom... θα κάνω ένα nandroid backup με αυτό που έχω τώρα το σύστημα σε περίπτωση που γίνει κάτι να μπορώ να φλασάρω πάλι πίσω σε αυτήν

 

Δεν είμαι σίγουρος.

 

Από ένα χρονικό σημείο και πέρα, όλα όσα κυκλοφόρησαν έχουν HBOOT 1.54 που δεν επιτρέπει S-OFF

 

Άρα όποιος έχει βάλει custom rom, λογικά έχει ακολουθήσει την εξής διαδικασία:

 

 

1. UNLOCK μέσω HTCDEV.COM

2. BOOT CUSTOM RECOVERY (CMW, TWRP κλπ)

3. NANDROID BACKUP

4. FLASH CUSTOM RECOVERY

5. FLASH CUSTOM ROM

 

 

Τώρα, στο βήμα 3 του nandroid backup, ο bootloader είναι ήδη UNLOCKED. Οπότε δεν ξέρω αν το nandroid backup περίεχει το το boot image όπως είναι αρχικά. Πρέπει να το ψάξεις λίγο.

Link to comment
Share on other sites

μια απορία: δεν μπορουσα να αντιγράψω το nandroid backup μου με twrp στον υπολογιστή (εβγαζε σφαλμα) προσπάθησα με adb pull και πάλι απετυχε. τελικα τα καταφερα με adb pull αλλα οταν ειμουν σε recovery. τωρα για να περασω παλι το backup στο κινητο πρεπει να μπω παλι σε recovery και να κανω adb push? γιατί συμβαίνει αυτό?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θερμή παράκληση να μη κουράζουμε το παρόν θέμα με posts που αφορούν τροποποιήσεις της συσκευής καθώς υπάρχει σχετικό thread.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

μια απορία: δεν μπορουσα να αντιγράψω το nandroid backup μου με twrp στον υπολογιστή (εβγαζε σφαλμα) προσπάθησα με adb pull και πάλι απετυχε. τελικα τα καταφερα με adb pull αλλα οταν ειμουν σε recovery. τωρα για να περασω παλι το backup στο κινητο πρεπει να μπω παλι σε recovery και να κανω adb push? γιατί συμβαίνει αυτό?

 

δες μήπως μπορείς να αντιγράψεις το αρχείο στο κινητό μέσα από τα windows και μετά με restore backup μέσα από το TWRP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...