Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η arvato μου αλλάζει για Τρίτη φορά την συσκευή και όλες είχαν το ίδιο πρόβλημα με την κάμερα. Περιμένω στο σαλόνι του service για το τρίτο κατα σειρά. Τίι να πω;;

Ok. Και η Τρίτη το ίδιο προβλημα. Ασε που εχει προβλημα στο gap. Περνώ την προηγούμενη και πάω σπίτι μου. Μωβ μωβ. Τι να κάνω? θα το φτιάχνω στο photoshop.

Edited by skoj
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πω πω...τουλάχιστον ίσως και να ειναι και θεμα σοφτ τελικά...Θα το δουμε στην πορεία.Αν με την παλιά ρομ δεν το έκανε δεν γίνεται να γυρίσετε στην παλιά?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες κάθε φορα που ξεκλειδώνω το κινητό μαυρίζει για ένα δευτερόλεπτο η οθόνη και μετά ξεκλειδώνει...Έχει τύχει σε καναν αλλον;
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Η θήκη Spigen ultra thin air crystal clear τα σπάει σα να μη φοράει θήκη το κινητό.

 

Από πού την παρήγγειλες συμφορουμίτη? Βλέπω πολλά αρνητικά reviews στο amazon για τη συγκεκριμένη θήκη (δεν κάνει καλό fit, χαμηλής ποιότητας κλπ..). Ποιά είναι η γνώμη σου?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Η arvato μου αλλάζει για Τρίτη φορά την συσκευή και όλες είχαν το ίδιο πρόβλημα με την κάμερα. Περιμένω στο σαλόνι του service για το τρίτο κατα σειρά. Τίι να πω;;

Ok. Και η Τρίτη το ίδιο προβλημα. Ασε που εχει προβλημα στο gap. Περνώ την προηγούμενη και πάω σπίτι μου. Μωβ μωβ. Τι να κάνω? θα το φτιάχνω στο photoshop.

 

Φιλε μου τα ειχαμε πει οτι ειναι θεμα λογισμικου και οτι επρεπε να περιμενεις για το update. Οπως και οτι προσεχε μη πας για μαλλι και βγεις κουρεμενος οπως κι εγινε με το gap που λες οτι βρηκες. Βρες καμια καλη συσκευη απο αποψη gaps και κρατα την κ περιμενε για το update.

 

 

 

 

 

Από πού την παρήγγειλες συμφορουμίτη? Βλέπω πολλά αρνητικά reviews στο amazon για τη συγκεκριμένη θήκη (δεν κάνει καλό fit, χαμηλής ποιότητας κλπ..). Ποιά είναι η γνώμη σου?

 

Απο το επισημο μαγαζι της spigen στο ebay.co.uk Μια χαρα φιτ κανει, τωρα αν ακουγεται κανενα κρατς κρουτς οταν τη πιεζεις λογικο ειναι διοτι ειναι πολυ λεπτη. Η ποιοτητα της ειναι πολυ καλη. Για καποιον που δεν θελει να κρυψει την ομορφια του κινητου αλλα συγχρονως να εχει και προστασια ειναι οτι το καλυτερο. Στο ασημι που εχω με τη συγκεκριμενη θηκη ειναι σα να μη φοραω καν θηκη. Δεν προκειται να κοιταξω αλλη θηκη εδω ειμαστε!!

Edited by ampalaeas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι άσχημο παντως,ετσι μπορεις να κάνεις ενα refresh στην συσκευή σου με νεα.Και μετα περιμένεις την αναβάθμιση.Η απλά παίρνεις μια νεα,την πουλάς αν ζαχαρώνεις κάποιο απο τα καινούρια και είσαι οκ...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι άσχημο παντως,ετσι μπορεις να κάνεις ενα refresh στην συσκευή σου με νεα.Και μετα περιμένεις την αναβάθμιση.Η απλά παίρνεις μια νεα,την πουλάς αν ζαχαρώνεις κάποιο απο τα καινούρια και είσαι οκ...

 

Η αλήθεια ειναι ότι μάλλον κερδισμένος βγήκα. Η πρώτη συσκευή που αγόρασα ήταν εισαγωγής. Είχε θέμα με σκιές στην κάμερα και μωβ tint. Η δεύτερη που μου έδωσαν ήταν ελληνική αλλα εκτός το μωβ στην κάμερα το επάνω ηχείο μια έπαιζε και μια όχι. Ασε που είχε ένα σκουπίδι εσωτερικά του φακού. Η Τρίτη μόνο μωβ αλλα zero gapp και η τεταρτη που μαζί με την Τρίτη τις τσεκάρω επιτόπου ειχε μεγάλο θέμα στις ενώσεις γυαλιού και αλουμινίου. Οπότε κράτησα την Τρίτη και καλύτερη. Και ελληνικής αντιπροσωπείας. :D:D:D...ελπίζω να μην βγάλει κουσούρια μετά.

Υγ..περνώντας από διάφορα καταστήματα τσεκάρα τις κάμερες και όλες είχαν θέμα. Οπότε δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο..μάλλον όλες το εχουν. Αρκεί να έχεις βγάλει έστω και μια φορά φωτογραφία με την ρύθμιση hdr. Μετά παθαίνει λαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σας δίνεται η δυνατότητα εγω θα ελεγα να το κάνετε ολοι,να τις φύγει και λιγάκι η μαγκια τις arvato. :lol:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

... Αρκεί να έχεις βγάλει έστω και μια φορά φωτογραφία με την ρύθμιση hdr. Μετά παθαίνει λαλα.

 

Αυτό που περιγράφεις με το μωβ tint μοιάζει θέμα λογισμικού, αν βάλεις μια cooked ROM με το Android 4.3 (π.χ. Android Revolution HD | Android 4.3 Jelly Bean | 3.17.502.2) πιθανόν να στο λύνει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την μπαταρια του One σε περιπτωση που καποιος εχει πειραματιστει λιγο παραπανω με αυτο το θεμα.

 

1. Ποση ωρα σας κραταει γενικοτερα το One με νορμαλ χρηση και χωρις power safe mode? Ενοωω τι screen time φτάνετε? Εγω ειμαι unrooted, stock και πιανω ενα 3ωρο screen time με μια φόρτιση καθε μερα, μεχρι να φτασει στο 10% περιπου.

 

2. Το power safe mode που δοκιμασα κανει τρελη δουλεια, αλλα επειδη δεν θελω να το εχω συνεχεια σε αυτο το mode, θα θελα να ξερω ποιο κανει τελικα την μεγαλη διαφορα? Το cpu ποu κατεβαινει? Το Wifi mode που κλεινει με screen off? Γενικά τι προτεινετε, η εχετε προσέξει, σχετικα με την καλυτερη λειτουργια του one σε θεμα αυτονομίας?

 

Επειδη εχω διαβασει δεκαδες πραγματακια στο ιντερνετ, είπα να την κανω την ερώτηση εδω μιας και 9,5/10 φορες με εχετε βοηθήσει πολύ! :O:)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι απόλυτα φυσιολογικές αν το χρησιμοποιείς πραγματικά σαν smartphone με συγχρονισμούς, GPS, κτλ.

 

Την περισσότερη μπαταρία την καταναλώνει η οθόνη. Λόγω της τεχνολογίας της έχει σχεδόν διπλάσια κατανάλωση απ'αυτήν π.χ. του S4.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς στο Power Saver να ρυθμίσεις να μην κλείνει το ασύρματο. Εγώ έτσι το έχω αν δεν κάνω λάθος.

Οι τιμές που λες είναι πάνω κάτω φυσιολογικές.

Από την εμπειρία τη δικιά μου (όχι μόνο στο One) την περισσότερη μπαταρία τρώνε η οθόνη και το 3G/σήμα τηλεφώνου ειδικά όταν είναι οριακό και το τηλέφωνο προσπαθεί συνέχεια να συνδεθεί κτλ.

Επίσης να πω την αλήθεια, ενώ στο Power Saver ρίχνει και την επεξεργαστική ισχύ, εγώ δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά στη χρήση. Δεν κολλάει, δεν λαγκάρει, τίποτα. Σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαιρομαι που το 3ωρακι screen time ειναι νορμαλ :) Κι εγω εχω προσεξει οτι η cpu τρεχει πολυ κομπλε οταν ειναι σε power safe mode, μονο σε 1-2 ιδιαιτερες στιγμες οταν την πηγα τσίτα με διαφορα apps και games παραλληλα ενιωσα καποιο κολληματακι, αλλα μπορει να ναι και ιδεα μου.

 

Για το wifi για να ειμαι ειλικρινείς εχω σκεφτει να το αφησω ετσι που το κλεινει οταν ειναι off η οθόνη, γιατι τα notficiations τα παιρνω ούτως η αλλος (με μία καθυστέρηση προφανώς).

 

Σε αυτο ομως εχω και μια ερωτηση. Ενω εχω κλικαρισμένο το sleep mode ακομα και οταν δεν ειναι σε power safe mode, νομιζω οτι δεν κλεινει ποτε τα data εντελως, ενω τον πρωτο μηνα το εκανε. Σε εσάς λειτουργεί κανονικα?

 

Γενικότερα, εχω μια εντύπωση οτι τον τελευταιο καιρο ειναι πιο "ανήσυχο" σε σχέση με τον "μήνα του μέλιτος", π.χ. στο 8ωρο που κοιμαμαι, με wifi on χανει ενα 10% περιπου. Θυμωμουν οτι παλια χαλουσε το πολυ 1 με 2% σε εντελως idle κατασταση.

 

Παντως τσεκαρα wakelocks κτλ, και τα στατιστικα ειναι αρκετα κομπλε, με deep sleep 89% τις τελευταιες 16 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν είχα Ποτέ θέμα με την κάμερα ούτε έχω κάποιο κενό μεταξύ γυαλιού και αλουμινίου. Zero gap. Ούτε κανένα άλλο θέμα. άσχετα που έχω την android 4.3 revolution και πριν στην 4.2.2 δεν είχα θέμα και έβγαζα και hdr. Μην τα παραλετε ότι όλα έχουν θέμα
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν είχα Ποτέ θέμα με την κάμερα ούτε έχω κάποιο κενό μεταξύ γυαλιού και αλουμινίου. Zero gap. Ούτε κανένα άλλο θέμα. άσχετα που έχω την android 4.3 revolution και πριν στην 4.2.2 δεν είχα θέμα και έβγαζα και hdr. Μην τα παραλετε ότι όλα έχουν θέμα

 

Να εύχεσαι να έχουν όλα θέμα γιατί αυτό θα σημαίνει ότι είναι θέμα λειτουργικού και όχι υλικού.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ άλλος ένας που έχει το πρόβλημα της κάμερας το παρατήρησα χτες βράδυ αν και δεν το είχα δει τους προηγούμενους 3 μήνες που έχω το κινητό.έχω μια υποψία οτι εμφανίστηκε μετά την 4.2 χωρίς να είμαι σίγουρος .Μιας και το κινητό δεν έχει τίποτε άλλο θα περιμένω την αναβάθμιση.σημειωτέον οτι δεν έχω πειράξει τίποτα στο κινητό.

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν είχα Ποτέ θέμα με την κάμερα ούτε έχω κάποιο κενό μεταξύ γυαλιού και αλουμινίου. Zero gap. Ούτε κανένα άλλο θέμα. άσχετα που έχω την android 4.3 revolution και πριν στην 4.2.2 δεν είχα θέμα και έβγαζα και hdr. Μην τα παραλετε ότι όλα έχουν θέμα

 

Δεν είναι ότι όλα έχουν θέμα, απλά η αναλογία αυτών των που έχουν κάποιο θέμα, μικρό ή μεγαλύτερο, φαίνεται να είναι μεγαλύτερη σε αυτή τη συσκευή, απ' ότι σε άλλες. Γιατί σε όλες τις συσκευές μπορεί να συμβαίνει να εμφανίζουν κάποιο πρόβλημα, η ουσία είναι ο ποιοτικός έλεγχος να διασφαλίζει ότι οι συσκευές με το πρόβλημα αποτελούν μικρό ποσοστό.

 

Και σίγουρα δεν είναι θέμα τεχνογνωσίας της εταιρίας, αφού μπορεί και πετυχαίνει το άριστο στις μισές συσκευές, θα μπορούσε να πετύχει το άριστο και σε μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Όταν το εργοστάσιο παράγει διαφόρες παρτίδες από τον αισθητήρα της φωτογραφικής, ή το φακό, ή οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα, η εταιρία ελέγχει δειγματοληπτικά αν το επίπεδο ποιότητας εμπίπτει στις προδιαγραφές. Σε αυτή τη συσκευή η εταιρίας φαίνεται να αποδέχτηκε παρτίδες εξαρτημάτων και συναρμογής που έχουν μεγάλα ποσοστά ελαττωμάτων.

 

Δεν είναι προφανώς ότι η εταιρία δεν το γνωρίζει, απλά επιλέγει το σημείο ισορροπίας που θεωρεί ότι έχει ένα οικονομικό νόημα για αυτήν. Η Apple για παράδειγμα που ακολουθεί μια διαφορετική πολιτική δεν θα είχε αποδεκτεί τις μισές συσκευές στα πλαίσια των προδιαγραφών που θέτει στους κατασκευαστές.

 

Το design της συγκεκριμένης συσκευής είναι κορυφαίο, είναι ταχύτατη, με ωραία οθόνη, δύσκολα την αφήνεις όταν την πιάσεις. Αλλά σε αυτό το high end επίπεδο συσκευής και τιμής, θα μπορούσε να είχε επιλέξει ένα άλλο σημείο ισορροπίας, που θα έδινε μια πιο καλή συνολική εμπειρία (χωρίς να πρέπει να επιστρέψεις 4-5 συσκευές για να πετύχεις μια άριστη), και το οποίο θα της επέτρεπε να δημιουργήσει και την προοπτική ο πελάτης να ξαναπροτιμήσει συσκευές τις εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο mod για να κάνουμε transparent το flip clock and weather widget του κινητού? Όχι αυτό που είναι στο BlinkFeed το άλλο το μεγάλο
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Έχει μπορέσει κανένας να επαναφέρει συσκευή Τ-ΜΟΒ101 στη στοκ μορφή; Προσπάθησα σήμερα αλλά δε τα κατάφερα.

 

Τα τωρινά μου δεδομένα είναι:

HBOOT 1.54.00

S-Off με SuperCID 11111111

Unlocked Bootloader

 

Διάβασα όλους τους οδηγούς στο XDA αλλά τζίφος. RUU για T-MOB101 δεν υπάρχει. Bρήκα ένα CWM Nandroid stock backup αλλά για κάποιον λόγο το CWM δε μ'άφηνε να το κάνω install.

Έβαλα μία odexed 2.24.401.1 ROM, έβαλα και CID το Τ-ΜΟΒ101, ξανακλείδωσα τον bootloader αλλά αντί για LOCKED μου'γραφε RELOCKED. Στο τέλος όμως μάλλον λόγω HBOOT 1.54.00 δε μπορούσα να το κάνω S-On.

 

Θέλω να πουλήσω τη συσκευή και δε μπορώ να την επαναφέρω στην εργοστασιακή της μορφή.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια κάτι παραπάνω από δεκτή.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

το πουλάς για το 5s; :p Πάντως δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά χωρίς το ruu το συγκεκριμένο δεν γυρνάς σε εργοστασιακή μορφή. και δυστυχώς το συγκεκριμένο ruu μονο η t-mobile μπορεί να το δώσει..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα ν'ασχολούμαι τόσες ώρες με το κινητό και να δοκιμάζω χίλιαδυο πράγματα. Θέλω να το αφήσω στην εργοστασιακή του μορφή αν τελικώς το κρατήσω.

Έχω ρίξει τόσο διάβασμα 2 μέρες τώρα στο XDA αλλά όλα είναι τόσο συγκεχυμένα!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα ν'ασχολούμαι τόσες ώρες με το κινητό και να δοκιμάζω χίλιαδυο πράγματα. Θέλω να το αφήσω στην εργοστασιακή του μορφή αν τελικώς το κρατήσω.

Έχω ρίξει τόσο διάβασμα 2 μέρες τώρα στο XDA αλλά όλα είναι τόσο συγκεχυμένα!!

 

Αυτός ήταν ο σκοπός που το διάλεξες. Χωρίς καμία δόση κακίας, κακώς το πείραξες.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

δεν θα πω κακώς το πείραξες γιατί απ ότι κατάλαβα ερχόσουν απο apple συσκευες και ήθελες να δοκιμάσεις την ελευθερία που σου προσφέρει το android. παρόλα αυτά το One ειναι μια συσκευή η οποία δε χρειάζεται customιες δουλευεί άψογα οπως είναι.. εγώ στα θετικά του One, αν το κρατήσω για καιρό ακόμα γιατί συνήθως αλλάζω γρήγορα κινητά, βαζω και το γεγονός ότι και ακόμα να σταματήσει η Htc να δίνει ενημερώσεις που για κανα χρονο ακομα αυτο δεν το βλέπω πάντα μπορώ να βάλω την google edition..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα ήταν πιο εύκολα απ'ότι το περίμενα. Ήμουν από τους τυχερούς που είχα κάνει S-Off με το HBOOT 1.44.00 και πλέον θ'αλλάξω μόνο το CID σε HTC__001, θα περάσω και την stock RUU (είναι ήδη WWE το ΜΙD της συσκευής μου) και θα έχω μια κουτάτη WWE συσκευή και με το θετικό του S-Off.

Τελικά πολύ καλύτερα τα πράγματα αφού θα μείνει και το S-Off. :)

Σκέφτομαι να το δώσω γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος με τη μπαταρία, και γιατί κατάλαβα ότι στη δουλειά μου η αλουμινένια συσκευή μόνο άγχος μου δημιουργεί, συν το γεγονός ότι θέλω γρήγορα κι εύκολα να κρατώ σημειώσεις. Το Νote 3 είναι υποψήφιο μιας και κρατώ δεκάδες σημειώσεις επί καθημερινής βάσεως για τα ραντεβού που κλείνω με τους πελάτες μου (κι έχει τα 3 παραπάνω που δε με καλύπτει το One, πλαστικό κέλυφος, 1000mAh μεγαλύτερη μπαταρία, και S-Pen).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το μετάνιωσα καθόλου που το ρούταρα. πέρασα την revolution hd 21, και όλα μια χαρά. ειδικά με το sense 5 toolbox κάνει παπάδες.

το μόνο κακό είναι ότι δεν βλέπει τις επαφές στη σιμ μου (τις πέρασα στο τηλέφωνο από άλλη sim) και δεν βρήκα κάποιο fix αλλά από ότι διάβασα θα διορθωθεί όταν βγει official η 4.3.

 

με την εγγύηση ομως θέλω να ρωτήσω τι ισχύει? θα πρέπει να γίνει επαναφορά του τηλεφώνου σε εργοστασιακή μορφή? γιατί είμαι σε s-on και hboot 1.54 (παλι δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει το s-on από το s-off εφόσον μπορείς να το ρουτάρεις και να περάσεις custom rom κανονικά)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...