Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα πρόσφατα το s4 ..απο skroutz..ειναι από Σλοβενία. Model: GT-I9505

Model name: GALAXY S4 LTE

Country: Slovenia

Version: Android 4.4.2

Changelist: 481100

Build date: Fri, 14 Feb 2014 03:15:30 +0000

Product Code: SIO

PDA: I9505XXUFNB9

CSC: I9505OXXFNB2

MODEM: I9505XXUFNB9

 

Μπορώ να περάσω άλλο firm..;;η δεν υπάρχει λόγος;;πως μπορώ να ξερω απο ποιο πάροχο της σλοβενιας ειναι;;η και αυτο δεν έχει σημασία;;

 

Που μπορώ να βρω το official firm για την παραπάνω συσκευή ;;;

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο κωδικός SIO δεν δηλώνει ότι το κινητό είναι σε κάποιον σλοβένικο πάροχο αλλά ότι είναι σλοβένικο. Αυτό το firmware είναι το τελευταίο που έχει βγάλει η Samsung για την Σλοβενία αλλά και παγκοσμίως. Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις, έχεις το πιο καινούργιο.
Link to comment
Share on other sites

αυτές είναι συντομεύσεις...σβήσε τις και βάλε τις ξανά.δεν εμφανίζει τα εικονίδια γιατί άλλαξες διαδρομή στις εφαρμογες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μάλλον προσπαθούν να δουν τι λάθη υπάρχουν και να τα διορθώσουν ούτως ώστε να μην έχουν θέμα οι branded.....σας προσέχουν και εσύ την κακολογεις???

 

Μακαρι να ειναι για αυτον τον λογο αν και πιστευω οτι δεν ειναι για αυτον τον λογο.

 

Και όμως, πολύ πιθανό να συμβαίνει. Τουλάχιστον ως αναφορά την 4.3 που έδωσε η Κοτε, ήταν πολύ αργοπορημένη αλλά σχεδόν άψογη ρομ στην λειτουργία της. Μπαγκ κανένα, Απλά κάποια μικρο-λαγκακια σε 2-3 σημεία.

 

Και ελπίζω έτσι να το κάνει και τωρα, γιατί θα είναι πραγματικά κρίμα να αποκτήσουμε προβλήματα εκεί που δεν εχουμε! :rolleyes:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός SIO δεν δηλώνει ότι το κινητό είναι σε κάποιον σλοβένικο πάροχο αλλά ότι είναι σλοβένικο. Αυτό το firmware είναι το τελευταίο που έχει βγάλει η Samsung για την Σλοβενία αλλά και παγκοσμίως. Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις, έχεις το πιο καινούργιο.

Σε ευχαριστώ πολύ. . Να σε ρωτήσω και πάλι κάτι;; να αλλάξω και να περάσω ελληνικό η γερμανικό;; η δεν έχει νόημα;; γιατί η αλήθεια είναι ότι με 3g&LTE χρήση το κινητό ψιλό ζεσταίνεται.. Αλλά όχι συχνά..

Διαβαζω στο forum ότι αλλάζουν, περνάνε ελληνικές η γερμανικές και δεν μπορώ να συλλάβω το όφελος..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. . Να σε ρωτήσω και πάλι κάτι;; να αλλάξω και να περάσω ελληνικό η γερμανικό;; η δεν έχει νόημα;; γιατί η αλήθεια είναι ότι με 3g&LTE χρήση το κινητό ψιλό ζεσταίνεται.. Αλλά όχι συχνά..

Διαβαζω στο forum ότι αλλάζουν, περνάνε ελληνικές η γερμανικές και δεν μπορώ να συλλάβω το όφελος..

Ευχαριστώ

 

Άμα βάλεις firmware άλλης χώρας από αυτή που πρέπει να φοράει το κινητό βάση IMEI,serial τότε αυτομάτως δεν έχεις εγγύηση. Το ότι τα αλλάζουν, το κάνουν από ανυπομονησία να περιμένουν να βγάλει η χώρα τους έκδοση, και όταν βγάλει την βάζουν και ξαναέχουν εγγύηση.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκτός από το πρόβλημα με το "μη αξιόπιστο wifi", μου χάνει και το σήμα που και που, βγάζοντας το μήνυμα "no service" και πρέπει να διαλέξω χειροκίνητα τον παροχέα.

Ωραίο kit kat μας έδωσε η Samsung

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάνω την αναβάθμιση μέσω odin, με το αρχείο που έχει στην πρώτη σελίδα του άρθρου, θα είμαι οκ? Ή τζάμπα θα σβήσω όλα μου τα πράγματα? Ρωτάω γιατί την αναβάθμιση την έκανα OTA, αν παίζει ρόλο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και τα σκοπια βγαλανε και η Γαλλια πουθενα wtf

το καλό πράγμα αργεί να βγει.:D:D:D

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μου ηρθε η συσκευη σημερα απο skroutzoμαγαζο εχει firm

pda XXUEMKF

PHONE XXUEMKF

CSC XXEMK3

Απο ποια χωρα ειναι ? στο kies βαζοντας το product number που ειναι κατω απο την μπαταρια δεν μου το διαβαζει

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μου ηρθε η συσκευη σημερα απο skroutzoμαγαζο εχει firm

pda XXUEMKF

PHONE XXUEMKF

CSC XXEMK3

Απο ποια χωρα ειναι ? στο kies βαζοντας το product number που ειναι κατω απο την μπαταρια δεν μου το διαβαζει

 

Επειδή είμαι νεουδι στα Samsung. ..τι είναι το Kies? Και πως θα δω από που είναι το δικό μου?πίσω απ την μπαταρία λέει Vietnam. ..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νεουδι στα Samsung. ..τι είναι το Kies? Και πως θα δω από που είναι το δικό μου?πίσω απ την μπαταρία λέει Vietnam. ..

 

Κατέβασε το phone info για να δείς την προέλευση της συσκευής σου. Οσο για το kies, google it και διάβασε. Σπάνια θα το χρησιμοποιήσεις πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μου ηρθε η συσκευη σημερα απο skroutzoμαγαζο εχει firm

pda XXUEMKF

PHONE XXUEMKF

CSC XXEMK3

Απο ποια χωρα ειναι ? στο kies βαζοντας το product number που ειναι κατω απο την μπαταρια δεν μου το διαβαζει

 

Ισχύει επίσης το ίδιο. Κατέβασε το phone info. Θα τα μάθεις όλα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

****Σημείωση για το Phone info. Κάνει την δουλειά του σωστά μόνο σε τηλέφωνα που δεν έχουν πειραχτεί στο ελάχιστο.

 

Αν το έχετε πάρει μεταχειρισμένο τότε ίσως δεν σας έχει το σωστό csc αν ο άλλος είχε βάλει έστω και μια custom πάνω έστω και για μια στιγμή. Καθώς παρά πολύ πιθανόν να είχε αλλάξει και το csc έτσι και όταν του ξαναβάλει στοκ το csc δεν ξανάγινε αυτό που έπρεπε να έχει το κινητό.

 

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ 100% τρόπος, είναι με τηλέφωνο στην Sammy και με το IMEI να σας πουν τι πρέπει να είναι!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος του s4... είναι ρουμανικό... αλλά ενώ στο sammmobile λέει στο ROM ROMANIA πως έχει την 4.4.2 δεν μου αναβαθμίζει; γιατί;;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος του s4... είναι ρουμανικό... αλλά ενώ στο sammmobile λέει στο ROM ROMANIA πως έχει την 4.4.2 δεν μου αναβαθμίζει; γιατί;;;

 

Και το δικό μου ρουμανικό είναι φίλε μου αλλά "coa" δηλαδή cosmote Ρουμανίας. Επειδή το έχω πολύ καιρό το κινητό σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε, και υπήρχε κάποια στιγμή η δυνατότητα (που τώρα δεν υπάρχει) να δώσεις σειριακό αριθμό στο kies και να σου πει ακριβώς για που προορίζονταν το κινητό. Τότε με αυτή την διαδικασία είχα μάθει ότι είναι coa. Πριν λίγο καιρό επικοινώνησα με Samsung και δίνοντας το imei μου είπε ότι είναι ρουμανικό. Λέω ναι αλλά ρουμανικό cosmote, Vodafone, unbranded? Και μου απάντησε ότι από την βάση δεδομένων που έχουν δείχνει ρουμανικό. Τίποτα άλλο. Τα γράφω αυτά αναφερόμενος και στα παιδιά παραπάνω, να ξέρουν ότι η βάση δεδομένων δείχνει μόνο χώρα και όχι αν είναι σε κάποιον παροχο η όχι.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου ρουμανικό είναι φίλε μου αλλά "coa" δηλαδή cosmote Ρουμανίας. Επειδή το έχω πολύ καιρό το κινητό σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε, και υπήρχε κάποια στιγμή η δυνατότητα (που τώρα δεν υπάρχει) να δώσεις σειριακό αριθμό στο kies και να σου πει ακριβώς για που προορίζονταν το κινητό. Τότε με αυτή την διαδικασία είχα μάθει ότι είναι coa. Πριν λίγο καιρό επικοινώνησα με Samsung και δίνοντας το imei μου είπε ότι είναι ρουμανικό. Λέω ναι αλλά ρουμανικό cosmote, Vodafone, unbranded? Και μου απάντησε ότι από την βάση δεδομένων που έχουν δείχνει ρουμανικό. Τίποτα άλλο. Τα γράφω αυτά αναφερόμενος και στα παιδιά παραπάνω, να ξέρουν ότι η βάση δεδομένων δείχνει μόνο χώρα και όχι αν είναι σε κάποιον παροχο η όχι.

 

Τους είπες να σου δώσουν το CSC που τους βγάζει? Αποκλείεται να μην ξέρουν με IMEI,serial τι csc πρέπει να έχεις... Αλλιώς δεν θα μιλάγαμε και για απώλεια εγγύησης αν βάλεις άλλο firmware.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και οκ περνάμε μια ρομ της αρεσκείας μας... Μετά αν χρειασθεί να πάει στο σέρβις τι ρομ θα του περάσουμε για να ισχύει η εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Τους είπες να σου δώσουν το CSC που τους βγάζει? Αποκλείεται να μην ξέρουν με IMEI,serial τι csc πρέπει να έχεις... Αλλιώς δεν θα μιλάγαμε και για απώλεια εγγύησης αν βάλεις άλλο firmware.

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ για την εγγύηση. Όχι δεν τους είπα για csc, μόνο ρώτησα τι Ρουμανίας είναι, cosmote, Vodafone κτλ. Και μου λέει μόνο Ρουμανία μας δείχνει. Τώρα αν ζητούσα csc μπορεί να μου το έδιναν δεν ξέρω. Ούτε ήξερα ότι μπορώ να το ζητήσω. Αλλιώς θα έλεγα πείτε μου το csc και όχι τι προέλευσης είναι.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ για την εγγύηση. Όχι δεν τους είπα για csc, μόνο ρώτησα τι Ρουμανίας είναι, cosmote, Vodafone κτλ. Και μου λέει μόνο Ρουμανία μας δείχνει. Τώρα αν ζητούσα csc μπορεί να μου το έδιναν δεν ξέρω. Ούτε ήξερα ότι μπορώ να το ζητήσω. Αλλιώς θα έλεγα πείτε μου το csc και όχι τι προέλευσης είναι.

 

Από την στιγμή που λένε ότι οποιοδήποτε άλλο firmware έχεις από αυτό που πρέπει δεν έχεις εγγύηση, τότε θα πρέπει να βλέπουν τι csc πρέπει να έχεις. Για να μην το πάω παραπέρα και σου πω ότι δεν τους βγάζει χώρα στο σύστημα αλλά το csc και αυτοί στο μετατρέπουν άμεσα και σου λένε την χώρα που ανήκει αυτό με τον Πίνακα που έχουμε και εμείς εδώ.

 

Με το phone INFO Samsung βγάζει κάποια στοιχεία... αλλά δεν καταλαβαίνω πολλά...

 

Κάπου θα λέει csc. Αυτό σε ενδιαφέρει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

****Σημείωση για το Phone info. Κάνει την δουλειά του σωστά μόνο σε τηλέφωνα που δεν έχουν πειραχτεί στο ελάχιστο.

 

Αν το έχετε πάρει μεταχειρισμένο τότε ίσως δεν σας έχει το σωστό csc αν ο άλλος είχε βάλει έστω και μια custom πάνω έστω και για μια στιγμή. Καθώς παρά πολύ πιθανόν να είχε αλλάξει και το csc έτσι και όταν του ξαναβάλει στοκ το csc δεν ξανάγινε αυτό που έπρεπε να έχει το κινητό.

 

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ 100% τρόπος, είναι με τηλέφωνο στην Sammy και με το IMEI να σας πουν τι πρέπει να είναι!

 

Ε Ναι, βεβαια! Είναι αυτονόητο ότι μιλάμε για τηλέφωνα που είναι μαμά ακόμη. Αν εχουν πειραχτεί, ακόμη και άλλη στοκ να έχει μπει πάνω από την απειραχτη δικιά του, αλλης χώρας, τότε. ... Άντε γειά!

Φυσικά το σκέτο απλό ρουταρισμα, χωρίς τπτ παραπανω, δεν επηρεάζει.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ε Ναι, βεβαια! Είναι αυτονόητο ότι μιλάμε για τηλέφωνα που είναι μαμά ακόμη. Αν εχουν πειραχτεί, ακόμη και άλλη στοκ να έχει μπει πάνω από την απειραχτη δικιά του, αλλης χώρας, τότε. ... Άντε γειά!

Φυσικά το σκέτο απλό ρουταρισμα, χωρίς τπτ παραπανω, δεν επηρεάζει.

 

Καλό είναι να αναφέρεται ξανά και ξανά καθώς πολλοί που βλέπω τελευταία έχουν κάνει ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί ξανα και ξανά και δεν έχουν διαβάσει καθόλου προφανώς το θέμα... Και επειδή βλέπω ξαφνικά αρκετούς καινούριους, είπα να το πω για να είναι ενήμεροι όλοι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά εκανες! ;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου djkostas20 μου απαντησες στο αλλο θεμα στις τροποποιησεις εστω και offtopic οτι αν περασω απο 4,3 official γαλλικη σε 4,4,2 γερμανικη official μεσω odin δεν χτυπαει το knox . Ολα καλα μεχρι εδω . Αλλα αν θελω να ξαναγυρισω σε γαλλικη ρομ (official παντα)

θα εχω το csc της γερμανικης ρομ ? Και αν ναι υπαρχει θεμα στην εγγυηση με το αν εχεις αλλο csc ? γιατι για να αλλαξει το csc πρεπει να εχεις root κ με root xtypaei το knox

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...