Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αγορασμενο απο kaizer (skroutz)

μου την εδωσε την αναβαθμιση δεν ξερω πως και γιατι ,,,

αλλα ρε παιδες lagarei λιγο....

τι παιζει???

 

πως σου λαγκαρει δηλ?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Ρώτησα και στό θέμα για την εσωτερική μνήμη στην 4.4.2 για τα δικαιώματα write εφαρμογών σε αυτή την έκδοση.

Μπορεί κάποιος φίλος πού έκανε τήν αναβάθμιση να μάς πει εαν δουλεύουν όλα κανονικά στα μαμά προγράμματα; (file manager,touch wiz ,κτλ) και παραμένει το πρόβλημα σε εφαρμογές file explorer(solid explorer πχ) τριτων

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες ούτε στη Sumsung (Ελλάς) δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Αγόρασα προχθές το δικό μου (black edition) και μέσω ΙΜΕΙ μου είπανε (από τη Sumsung) ότι είναι Σλοβάκικο, πριν λίγο έβαλα το phoneinfo και βγάζει Αυστριακό (ATO), εδώ γελάμε χα χα χα... πάντως το τηλέφωνο ''φοράει'' 4.3 και πάει σφαίρα. Μέχρι στιγμής δε μου βγάζει αναβάθμιση σε 4.4.2 αλλά οκ!!!!! Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες ούτε στη Sumsung (Ελλάς) δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Αγόρασα προχθές το δικό μου (black edition) και μέσω ΙΜΕΙ μου είπανε (από τη Sumsung) ότι είναι Σλοβάκικο, πριν λίγο έβαλα το phoneinfo και βγάζει Αυστριακό (ATO), εδώ γελάμε χα χα χα... πάντως το τηλέφωνο ''φοράει'' 4.3 και πάει σφαίρα. Μέχρι στιγμής δε μου βγάζει αναβάθμιση σε 4.4.2 αλλά οκ!!!!!

 

Ισχύει. Γι αυτό δεν ασχολούμαι πια με τη Samsung Hellas.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και το δικο μου, ομως δεν βλεπω να εχει τις εικονες φοντου που δειχνει στο black edition, εχει τα κλασικα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τη συσκευή στα χέρια μου. Μονο το IMEI μου έδωσαν από το κατάστημα. Από τη samsung μου είπαν ότι το IMEI μόνο τη χώρα προορισμού δείχνει.

1)Να ξαναρωτήσω για το CSC ή θέλει S/N;

2)Κοίταξα στο sammobile για Ρουμανία έχει ROM(unbraned),COA(cosmote),ORO(orange),CNX(vodafone). Και τα 4 έχουν 4.4.2 Αυτό σημαίνει ότι θα πάρει σίγουρα 4.4.2;

 

Το ξαναποστάρω κυρίως για τη δεύτερη ερώτηση. Συγνώμη για την επανάληψη αλλά χρειάζομαι το κινητό για εργασία και πρέπει να τελειώνει το θέμα...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναποστάρω κυρίως για τη δεύτερη ερώτηση. Συγνώμη για την επανάληψη αλλά χρειάζομαι το κινητό για εργασία και πρέπει να τελειώνει το θέμα...

 

Ευχαριστώ

 

4.4.2 θα πάρουν όλα αφού έχει ξεκινήσει σύντομα θα το έχουν όλα. Τώρα το csc τι σε απασχολεί;

Link to comment
Share on other sites

Δε με απασχολεί το CSC, απλά για τη συγκεκριμένη δουλειά που το θέλω, πρέπει να έχει το 4.4.2. Όπως είπα σύμφωνα με το sammobile όλα τα Ρουμανικα (ROM,COA,ORO,CNX) έχουν 4.4.2. Αυτό σημαίνει ότι θα πάρει το update;

 

Θα μου πείτε βάλε custom rom και καθάρισες, κρίμα όμως να χάσω την εγγύηση...

Edited by ShadowReaper
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι θα πάρει το update ,δεν χρειαζεται να κάνεις root και να χάσεις την εγγύηση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναποστάρω κυρίως για τη δεύτερη ερώτηση. Συγνώμη για την επανάληψη αλλά χρειάζομαι το κινητό για εργασία και πρέπει να τελειώνει το θέμα...

 

Ευχαριστώ

 

imei οταν τους παιρνεις τηλ σου ζητανε,οταν ομως τους στελνεις email ζηταει s/n!το ιδιο πραγμα ειναι..εσενα σε ενδιαφερει μονο η χωρα προορισμου!!!

το κανονικο ειναι το (rom) οπως βλεπεις οχι οτι τα αλλα δεν ειναι.. αν σου πουν οτι ειναι ρουμανικο απο την samsung περνας αυτο που σου εγραψα

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω κατοχος του deep black και δεν μου εχει ερθει ακομα η κκ.

Εσεις που την εχετε βαλει τι γνωμη εχετε? Αξιζει η αναβαθμιση ?

Don't argue with idiots...they will bring you down to their level and bit you with experience....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω περασει 4.4.2 αλλα δεν αλλαξε κατι που να μου κανει εντυπωση και ειδα οτι στο site sammobile αν πατησεις να δεις ολα τα firmware για i9505 Greece(οχι vodafone και cosmote) δινουν 4.4.2 αλλα δεν ειναι τελευταια αυτη η εκδοση εχουν δηλωσει αμεσως επομενη μια 4.3

 

Εχει γινει λαθος? Ξερει κανεις?

Θελω αμα μπορω και γινεται να ξαναπερασω την 4.3 για να rootαρω χωρις να χαλασω το Know και να αφαιρεσω το bloatware, γιατι στο 4.4 προς το παρον τουλαχιστον αυτο δεν γινεται αν ρουταρεις χανεις εγγυηση.

 

Ας μου απαντησεις καποιος που ξερει

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω περασει 4.4.2 αλλα δεν αλλαξε κατι που να μου κανει εντυπωση και ειδα οτι στο site sammobile αν πατησεις να δεις ολα τα firmware για i9505 Greece(οχι vodafone και cosmote) δινουν 4.4.2 αλλα δεν ειναι τελευταια αυτη η εκδοση εχουν δηλωσει αμεσως επομενη μια 4.3

 

Εχει γινει λαθος? Ξερει κανεις?

Θελω αμα μπορω και γινεται να ξαναπερασω την 4.3 για να rootαρω χωρις να χαλασω το Know και να αφαιρεσω το bloatware, γιατι στο 4.4 προς το παρον τουλαχιστον αυτο δεν γινεται αν ρουταρεις χανεις εγγυηση.

 

Ας μου απαντησεις καποιος που ξερει

 

Ευχαριστω.

Και στη 4.3 γράφει το Knox!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω κατοχος του deep black και δεν μου εχει ερθει ακομα η κκ.

Εσεις που την εχετε βαλει τι γνωμη εχετε? Αξιζει η αναβαθμιση ?

 

Κάθε αναβάθμιση είναι για καλό.

 

καλησπερα εχω περασει 4.4.2 αλλα δεν αλλαξε κατι που να μου κανει εντυπωση και ειδα οτι στο site sammobile αν πατησεις να δεις ολα τα firmware για i9505 Greece(οχι vodafone και cosmote) δινουν 4.4.2 αλλα δεν ειναι τελευταια αυτη η εκδοση εχουν δηλωσει αμεσως επομενη μια 4.3

 

Εχει γινει λαθος? Ξερει κανεις?

Θελω αμα μπορω και γινεται να ξαναπερασω την 4.3 για να rootαρω χωρις να χαλασω το Know και να αφαιρεσω το bloatware, γιατι στο 4.4 προς το παρον τουλαχιστον αυτο δεν γινεται αν ρουταρεις χανεις εγγυηση.

 

Ας μου απαντησεις καποιος που ξερει

 

Ευχαριστω.

 

Στο αν μπορείς να περάσεις 4.3 σου απάντησαν. Αυτό που δεν απαντήθηκε είναι το λάθος που κάνεις. Μπορεί να την ανέβασαν αυτή την 4.3 μετά την 4.4.2 αλλά δεν είναι νεότερη η 4.3 από την 4.4.2!!!

Αυτό που σε ενδιαφέρει πάντα είναι το build date της κάθε έκδοσης και όχι την ημερομηνία που βγήκε online για να ξέρεις ποια είναι η πιο καινούρια! Ε λοιπόν αν δείς της 4.4.2 είναι κάπου 14/2 ενώ της 4.3 που λες είναι κάπου 27/1.

Άρα πιο καινούρια είναι αυτή της 4.4.2 που έτσι και αλλιώς δηλώνεται και από τα τελευταία γράμματα της έκδοσης τα οποία να ξέρεις δεν είναι αυθαίρετα αλλά αντικατοπτρίζουν ημερομηνία, εβδομάδα κλπ.

π.χ FNB4 προγενέστερη της FNB8 όπως μας δηλώνει το "8"

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι θα πάρει το update ,δεν χρειαζεται να κάνεις root και να χάσεις την εγγύηση .

Και εγώ αυτό σκέφτομαι απλά είδα κάτι παιδιά στο forum να λένε ότι έχουν Ρουμάνικο αλλά να μην τους έρχεται το update

Link to comment
Share on other sites

Προ 3 ημερών τάισα το S4 μου με τη σοκολάτα KitKat (4.4.2). Θα ήθελα και άλλων τις γνώμες γιατί εγω είμαι ΠΛΗΡΩΣ απογοητευμένος.

 

Μεγαλύτερη απογοήτευση φυσικά η μπαταρία. Τελειώνει πολύ πιο γρήγορα απ'οτι πριν και ειλικρινά πλέον είμαι αναγκασμένος να κουβαλάω στο αμάξι φορτιστή.

 

Επίσης παρατηρώ ελεεινά λαγκαρίσματα σε unlock screen περιπτώσεις. Καμιά φορά δεν ξεκλειδώνει και άλλες ξεκλειδώνει μετά απο 2 με 3 sec. Επίσης το ρολόι σε lock screen backround (αυτό πριν κάνεις swipe για να ξεκλειδώσεις) αργεί να ενημερωθεί με τη νέα ώρα, σε εκνευριστικό βαθμό.

 

Δεν ξέρω αν λέγεται οτι το KitKat εχει ελαφρύνει απο Jelly Bean κτλ αλλά αν όντως έχει ειπωθεί οτι οι ελάχιστες απαιτήσεις του είναι 512 RAM τότε είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Και μάλλον γι αυτο δε νομίζω να φταίει η κακομοίρα η Google, αλλά η αγαπητή Σάμμυ με το τρισκατάρατο Touchwiz.

 

Περιμένω να ακούσω και άλλων τις γνώμες επι του θέματος.

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

Προ 3 ημερών τάισα το S4 μου με τη σοκολάτα KitKat. Θα ήθελα και άλλων τις γνώμες γιατί εγω είμαι ΠΛΗΡΩΣ απογοητευμένος.

 

Μεγαλύτερη απογοήτευση φυσικά η μπαταρία. Τελειώνει πολύ πιο γρήγορα απ'οτι πριν και ειλικρινά πλέον είμαι αναγκασμένος να κουβαλάω στο αμάξι φορτιστή.

 

Επίσης παρατηρώ ελεεινά λαγκαρίσματα σε unlock screen περιπτώσεις. Καμιά φορά δεν ξεκλειδώνει και άλλες ξεκλειδώνει μετά απο 2 με 3 sec. Επίσης το ρολόι σε lock screen backround (αυτό πριν κάνεις swipe για να ξεκλειδώσεις) αργεί να ενημερωθεί με τη νέα ώρα, σε εκνευριστικό βαθμό.

 

Δεν ξέρω αν λέγεται οτι το KitKat εχει ελαφρύνει απο Jelly Bean κτλ αλλά αν όντως έχει ειπωθεί οτι οι ελάχιστες απαιτήσεις του είναι 512 RAM τότε είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Και μάλλον γι αυτο δε νομίζω να φταίει η κακομοίρα η Google, αλλά η αγαπητή Σάμμυ με το τρισκατάρατο Touchwiz.

 

Περιμένω να ακούσω και άλλων τις γνώμες επι του θέματος.

 

Εκανες factory reset πρίν και μετά το "ταισμα"?

Αν την πέρασες από πάνω από την 4.3 είναι σύνηθες φαινόμενο τα κολλήματα που σου παρουσιάζει.Συνίσταται backup των εφαρμογών και αρχείων σου και factory reset και clean install των εφαρμογών.

 

Θεωρώ την kitkat την καλύτερη αναβάθμιση που έχει πάρει μέχρι τώρα το κινητό.:)

 

edit:Χρησιμόποιώ να φανταστείς το touchwiz σαν κύριως launcher και είναι τέλειο σε απόκριση πλέον το κινητό.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προ 3 ημερών τάισα το S4 μου με τη σοκολάτα KitKat (4.4.2). Θα ήθελα και άλλων τις γνώμες γιατί εγω είμαι ΠΛΗΡΩΣ απογοητευμένος.

 

Μεγαλύτερη απογοήτευση φυσικά η μπαταρία. Τελειώνει πολύ πιο γρήγορα απ'οτι πριν και ειλικρινά πλέον είμαι αναγκασμένος να κουβαλάω στο αμάξι φορτιστή.

 

Επίσης παρατηρώ ελεεινά λαγκαρίσματα σε unlock screen περιπτώσεις. Καμιά φορά δεν ξεκλειδώνει και άλλες ξεκλειδώνει μετά απο 2 με 3 sec. Επίσης το ρολόι σε lock screen backround (αυτό πριν κάνεις swipe για να ξεκλειδώσεις) αργεί να ενημερωθεί με τη νέα ώρα, σε εκνευριστικό βαθμό.

 

Δεν ξέρω αν λέγεται οτι το KitKat εχει ελαφρύνει απο Jelly Bean κτλ αλλά αν όντως έχει ειπωθεί οτι οι ελάχιστες απαιτήσεις του είναι 512 RAM τότε είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Και μάλλον γι αυτο δε νομίζω να φταίει η κακομοίρα η Google, αλλά η αγαπητή Σάμμυ με το τρισκατάρατο Touchwiz.

 

Περιμένω να ακούσω και άλλων τις γνώμες επι του θέματος.

 

Τα δικά μου σχόλια όσων αφορά την 4.4 είναι τα εξής (πάντα στη δική μου συσκευή):

 

- Η μπαταρία κρατάει τουλάχιστον 15% περισσότερο από πριν (πάντα λαμβάνοντας υπόψιν τις ίδιες λειτουργίες)

- Το κινητό έχει καλύτερη απόκριση είτε στις εφαρμογές είτε στο λειτουργικό αυτό κάθε αυτό. Τεράστια διαφορά ταχύτητας στον dialer. Τώρα δεν έχει το παραμικρό κόλλημα.

- Το έχω παρατηρήσει κι εγώ κάποιες φορές το φαινόμενο της καθυστέρησης με την οθόνη κλειδώματος αλλά δεν ξέρω εάν φταίει το TripAdvisor ή όχι (γιατί το χρησιμοποιώ για τυχαία wallpaper κάθε φορά)

 

Αυτά έχω να παρατηρήσω προς το παρών όσων αφορά την 4.4

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστερηση της οθονης κλειδωματος και το lag μετα οφείλεται στο οτι η κιτκατ κανει απο μονη της hilbernate στα παντα.σε καθε εφαρμογη εκτος απο Τις κλησεις και μηνυματα,γι αυτο και υπάρχουν καλυτεροι χρονοι αναμονης οσον αφορα τη μπαταρια.λογικο οποτε ειναι μετα απο ξεκλειδωμα να υπαρχει lag,ολες οι εφαρμογές ανοιγουν ξανα,και στην περιπτωση μας παρα πολλες.αλλα κερδιζουμε σε μπαταρια ετσι.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου σχόλια όσων αφορά την 4.4 είναι τα εξής (πάντα στη δική μου συσκευή):

 

- Η μπαταρία κρατάει τουλάχιστον 15% περισσότερο από πριν (πάντα λαμβάνοντας υπόψιν τις ίδιες λειτουργίες)

- Το κινητό έχει καλύτερη απόκριση είτε στις εφαρμογές είτε στο λειτουργικό αυτό κάθε αυτό. Τεράστια διαφορά ταχύτητας στον dialer. Τώρα δεν έχει το παραμικρό κόλλημα.

- Το έχω παρατηρήσει κι εγώ κάποιες φορές το φαινόμενο της καθυστέρησης με την οθόνη κλειδώματος αλλά δεν ξέρω εάν φταίει το TripAdvisor ή όχι (γιατί το χρησιμοποιώ για τυχαία wallpaper κάθε φορά)

 

Αυτά έχω να παρατηρήσω προς το παρών όσων αφορά την 4.4

 

Και σε εμένα τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνουν εκτός απο την μπαταρία. (4.4.2)

Η μπαταρία με μέση χρήση καταλήγει γύρω στο 50%το βράδυ όπου και ξανά φόρτιζεται για την επόμενη μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έκανα factory reset. Θα κάνω και θα επανέλθω. Συγγνώμη που το ποσταρα και αλλού, νόμιζα οτι είχα κάνει λάθος.

 

Τωρα ομως για το θέμα της μπαταρίας δε νομίζω να διορθωθεί με ένα reset...

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...