Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα. Έχει η μητέρα μου ένα s4 mini και κάνει κάτι περίεργα, δεν κλείνουν εφαρμογές κ.Α

Το πήγε σε γνωστή αλυσίδα" Γ" και της είπαν θέλει αναβάθμιση και ζητάνε 25€. Είναι κάτι που μπορώ να το κάνω, είναι κάποιο update firmware; Μια βοήθεια παίδες.

Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο λογισμικό φοραει τωρα?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ειναι 4.4.2

Μέχρι ποιο λογισμικό έχει πάει το s4 mini;

Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εδω εισαι στο τοπικ του σ4, οχι του σ4 μινι.

 

Δοκίμασε να κανεις μια επαναφορα ρυθμίσεων. Λύνει αρκετά προβλήματα.

Κρατησε μπακ απ πρωτα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

....δεν το βάζω στην κωλότσεπη, αλλά μιας και είχα γεμάτα χέρια με σακούλες, έκανα την πατάτα... :(

 

Οθόνη θρύψαλλα (ήταν ήδη σπασμένη και θα έδινα την επόμενη εβδομάδα ένα 50ρικο για αλλαγή τζαμάκι ).....

 

...και το σασί έγινε μισοφέγγαρο...και η Anker το ίδιο σχήμα...

 

....όμως το σύνδεσα και μπούταρε κανονικά....

 

Οπότε μετά από αγορά οθόνης (mid-frame,καπάκι είχα, καλώδιο κεραίας και usb pcb λειτουργούσαν), ζεί και πάλι....περιμένω καλή μπαταρία και θα μπεί custom rom... :p

 

 

αγορα οθονης απο που εκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια!! εχω το s4 δυο χρονια και θελω να του αλλαξω μπαταρια γιατι δεν μου κραταει πολυ! οι μπαταριες που ειναι στα μαγαζια σκρουτζ που εμφανιζονται σαν μπαταριες samsung bulk ειναι γνησιες η μου προτεινετε να παω απο την αντιπροσωπεια να την αγορασω?εχουν διαφορα? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

skroutzare ανετα...και εγω πριιν 2 μηνες απο σκρουτζ τη πηρα...γνησιες ειναι δεν εχεις να φοβασαι κατι...:)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα εξάμηνο έβγαλε πάντως, πάλι έφτασα 2 ώρες οθόνη ξαφνικά... :/

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

skroutzare ανετα...και εγω πριιν 2 μηνες απο σκρουτζ τη πηρα...γνησιες ειναι δεν εχεις να φοβασαι κατι...:)

 

Ευχαριστω να εισαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

....δεν το βάζω στην κωλότσεπη, αλλά μιας και είχα γεμάτα χέρια με σακούλες, έκανα την πατάτα... :(

 

Οθόνη θρύψαλλα (ήταν ήδη σπασμένη και θα έδινα την επόμενη εβδομάδα ένα 50ρικο για αλλαγή τζαμάκι ).....

 

...και το σασί έγινε μισοφέγγαρο...και η Anker το ίδιο σχήμα...

 

....όμως το σύνδεσα και μπούταρε κανονικά....

 

Οπότε μετά από αγορά οθόνης (mid-frame,καπάκι είχα, καλώδιο κεραίας και usb pcb λειτουργούσαν), ζεί και πάλι....περιμένω καλή μπαταρία και θα μπεί custom rom... :p

 

καλη μπαταρια ακουω :P

ποια εχεις κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλη μπαταρια ακουω :P

ποια εχεις κατα νου?

 

Την ANKER έχω πάρει, είναι η δεύτερη που παίρνω καθώς την πρώτη την έκανα καμπύλη, όταν έκατσα πάνω στο κινητό και το έσπασα.

 

Η πρώτη που είχα πρίν τη σπάσω, ήταν με το μαμά καπάκι κράταγε σημαντικά περισσότερο από την αρχική εργοστασιακή μπαταρία, αλλά αυτή ήταν και 2ετίας όταν άλλαξα.

 

Πλέον έχω το καπάκι με τον ενσωματωμένο Wireless Charger, αλλά έχω διαπιστώσει ότι πέφτει πιο γρήγορα (φοράω και θήκη, ενδεχομένως σε συνδυασμό με το S-charger καπάκι επηρεάζει το σήμα και χεριάζεται περισσότερη ισχύ, τι να πώ ?)

 

Θα τη βρείς στο Amazon.de /co.uk και δυστυχώς όταν παρείγγειλα δεν έστελναν Ελλάδα, αν έχεις κάποιον να στη στείλει από έξω, καλώς.

 

 

Κάτι άλλο που είδα είναι ότι με ένα NFC tag που έχω δεν λειτουργεί πλέον η NFC λειτουργία του, αλλά να πώ την αλήθεια δεν το δοκίμασα και με άλλα tags, ούτε το είχα δοκιμάσει με την μαμά μπαταρία ή με την πρώτη ANKER. Η μπαταρία πάντως είναι NFC και ίσως (κακώς) να φταίει το S-charger, που κανονικά υποστηρίζει το NFC pass-through.

 

Αυτά από μένα.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αγορα οθονης απο που εκανες?

 

Με συγχωρείς για την καθυστέρηση, όταν απάντησα στο προηγούμενο δεν κατάλαβα ότι υπήρχε κι άλλο μήνυμα προς εμένα.

 

Aπό το e-matrix.gr την αγόρασα στην Aγία Παρασκευή.

 

Έχω και την Anker, πήρα και το S-charger καπάκι με ενσωματωμένο wireless charger, του πηρα και μια θήκη από το e-matrix που χώραγε και το λίγο πιο παχύ καπάκι (ελάχιστα, ίσα να προστατεύει το φακό της κάμερας) και τώρα ετοιμάζομαι να κάνω ένα factory reset....ξανάνιωσε το κινητάκι....

 

Έχει και την τελευταία PK2 έκδοση σε update μέσω του Smart Switch... θα τη δοκιμάσω μετά το reset.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

δε πειραζει να σαι καλα..εγω πηρα απο ebay στα 60 ευρω και δυστηχως τα χρωματα δεν ειναι ιδια...ουτε και η φωτεινοτητα..αλλα δε πειραζει...τη γλυτωσα με 60 ευρω μονο οποτε παλι καλα να λεω:p
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι απλη lcd αυτη και οχι amoled (κοινως ιμιτασιον). Εχε κατα νου πως φτιαχνουν και τη δικη σου με 50€ σε καποιο καταστημα στο κεντρο (μου διαφευγει αυτη τη στιγμη αλλα μπορω να το βρω αν θες) σε πσριπτωση που εχεις κρατησει την παλια σου σπασμενη.

 

Ειχα κανονισει να το κανω κι εγω αλλα εσπασε περα απο το σημειο επισκευης.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε αυτή τη τιμή λογικά είναι Μεταχειρισμένη

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι θα με ενδιεφερε αμα φτιαξουν τη παλια δικη μου...την εχω κρατησει..

 

 

οσο για το μεταχειρισμενη δε νομιζω παιδες εγραφε ξεκαθαρα new και ηρθε σε πολυ καλη κατασταση και χωρις να'ναι ξυσμενο το logo της σαμσουνγκ...βεβαια και να ταν δε με πειραζει..σε αυτη τη τιμη δε περιμενα πολλα ουτως η αλλως...

Link to comment
Share on other sites

Ας λέει New, όλες οι μεταχειρισμένες New γράφουν στη σελίδα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλα πολυ πιθανο αλλα αυτο δε με πειραζει..με πειραξε που εν τελη ηταν ιμιτασιον....τι να κανεις...καποια στιγμη θα τον αλλαξω τον γερολυκο...
Link to comment
Share on other sites

Να πω και την κακία μου τώρα...

Είδαμε και τις ορίτζιναλ τι καλές που ήταν...

Το μεγαλύτερο φιάσκο μετά την μπαταρία του Note 7, ήταν με τις μπαταρίες του S4.

Link to comment
Share on other sites

ναι κατι ειχα διαβασει για μπαταριες που φουσκωνανε αλλα δε ξερω αν ειχε γινει τοσο μεγαλη ειδηση..εμενα ευτυχως δεν ειχε τιποτα...ειχε η μητρικη βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....με ταλαιπωρησε η συσκευη σε γενικες γραμμες....αλλα ας ειναι καλα το xda....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;

 

Μια χαρά έβγαλε τρεις μήνες η αυθεντική που του πήρα :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθε στα χέρια μου ένα s4 με σπασμένο digitizer και θέλω να το αλλάξω έχω παραγγείλει ήδη τζαμι και αυτοκόλλητο από ebay το χει κάνει κανείς σας; Θα προσπαθήσω και ότι γίνει στην τελική θα αλλαξω οθόνη.

Επίσης μόλις τ ανοιξα έκανε αναβάθμιση σε 5.0.1.

Εσείς τι έκδοση εχετε;καμμια ρομ που να πηγαινει καλύτερα υπάρχει ή να το αφήσω όπως είναι.;;

Link to comment
Share on other sites

χμμ αν δε κανω λαθος οταν πηγα στην αντιπροσωπεια μου παν οτι πρεπει να αλλαχτει και το τζαμι αλλα και η οθονη..αυτα πανε μαζι...μιας και δεν ειμαι ειδικος δε ξερω αν γινεται να αλλαξεις μονο το digitizer σκετο..ψαξτο καλου κακου γιατι ισως και να τα πηρες τσαμπα...και παλι δεν ειμαι σιγουρος απλα ψαξτο καλα....οσο αφορα τις ρομ ναι εγω προσωπικα εχω αυτην...

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-orig-develop/jdcteam-android-source-project-mra58v-t3251663

 

 

ειναι 6αρα aosp....εχουν βγαλει και 7αρα aosp αλλα μια και ειναι πολυ φρεσκια η stable εκδοση δεν ειναι τοσο σφαιρατη οσο η 6αρα και επισης εχει καποια μικρα bugs..την δοκιμασα για 2μερες και ξαναεβαλα την 6αρα που ειναι στην 9 εκδοση stable και ειναι παρα μα παρα πολυ σταθερη...

Link to comment
Share on other sites

95%, αν όχι 99%, η αλλαγή μόνο του τζαμιού σε νέα κινητά είναι σχεδόν αδύνατη, θέλει περίπλοκη και δύσκολη διαδικασία που μπορεί εύκολη να κάνει ζημιά στην οθόνη

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...