Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο βιντεο στο you tube που ειδα αλλαζει μονο το τζαμι αλλα ειναι λεπτη διαδικασια και επιφοβη για να σπασει η οθονη.Επειδη δεν εχω τιποτα να χασω σκεφτομαι να το δοκιμασω.

Το τζαμακι και η κολλα κοστισαν 3 ευρω.Αν δε κατσει θα αλλαξω και οθονη .Επειδη οσοι αλλαξαν οθονη σε λιγους ετυχε καλη οθονη γι αυτο δεν θελω σε πρωτη φαση να την αλλαξω.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες γιατι για να κατσω να διαβασω τα προηγουμενα ποστ ηθελε πολυ χρονο.Παντως παρολο που ειναι δυο χρονων τηλ σε εντυπωσιαζει με τα ωραια χρωματα και την αμεσοτητα του.Τρωει βεβαια καποια κολληματακια πχ οταν εχει αρκετα ανοικτα παραθυρα αργει να φορτωσει καμμια φορα αλλα αυτο ισως αλλαξει με την εξαρα που ειπατε.:)ισως φταιει που ειναι και πολυ φορτωμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα δεις παρα πολυ μεγαλη διαφορα με την 6αρα αλλα μη ξεχνας οτι το κινητο ειναι και 4 χρονων σχεδον...τωρα για το τζαμακι καλη τυχη γιατι οντως απεξω αν παρεις οθονη δυσκολα θα τυχεις σε καλη και για να πας σε αντιπροσωπεια δε το συζητω...καλυτερα παρε καινουργιο...
Link to comment
Share on other sites

θα δεις παρα πολυ μεγαλη διαφορα με την 6αρα αλλα μη ξεχνας οτι το κινητο ειναι και 4 χρονων σχεδον...τωρα για το τζαμακι καλη τυχη γιατι οντως απεξω αν παρεις οθονη δυσκολα θα τυχεις σε καλη και για να πας σε αντιπροσωπεια δε το συζητω...καλυτερα παρε καινουργιο...

 

Ναι δεν το συζηταω ειναι παλια συσκευη αλλα ανταποκρινεται σε ολα αψογα.:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει ευχαριστώ. Αύριο θα δοκιμασω την ρομ γιατί σήμερα προσπαθησα να αλλαξω το ρικοβερυ και ενω εδςιχνε το λαπτοπ οτι περασε τελικα αυτό δεν έγινε. Αναθεμα τα 8 άρια μου. Αύριο σε ενος φιλου με 7 θα προσπαθησω.

Μόλις έρθει το τζαμακι θα ενημερώσω για οποιον ενδιαφέρεται να κάνει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την Ρομ που μου προτεινατε έχω άλλο τηλέφωνο καμμιά σχέση με πριν πολύ καλύτερο. Έχω Έμα πρόβλημα μόνο όταν κάνω κλήσεις μαυρίζει η οθόνη και δεν ξανααναβει .Μάλλον επηρεάστηκε κάπως ο αισθητήρας που ανιχνεύει οτι το εχεις κοντά στο αυτί για να σβήσει .Ακόμα και αν τελειώσει η κλήση δεν ξανά ανάβει οποτε αναγκαστικά αφαιρω μπαταρία.Υπάρχει καμμία λύση για το πρόβλημα; Μία αλλη πιθανότητα είναι απο τα ραγισματα που έχει η οθόνη (και δεν είναι λίγα) να επηρεάζεται ο αισθητήρας.Καμμία βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

αν θες δοκιμασε να παρεις το πιστολακι που στεγνωνουμε τα μαλλια και να φυσηξεις κρυο αερα μεσα στο πανω ηχειο στη μπροστινη οθονα...διπλα απο το ηχειο βρισκεται και ο αισθητηρας..ισως εχει μαζεψει σκονη...το χα βρει καπου στο ιντερνετ παλια...να σου πω την αληθεια βοηθησε οταν το κανα..η τουλαχιστον ετσι μου φανηκε...παντως τωρα που αλλαξα οθονη δυστηχως το κανει συνεχεια εμενα και δε νομιζω οτι μπορω να κανω και πολλα γιαυτο...

 

ποια ρομ περασες? την 6αρα aosp? κραταω μια πισινη οτι ισως να φταιει και αυτη αλλα χλωμο..εφοσον και εσενα εχει γρατζουνιες λογικα αυτο θα ναι...σκεφτομαι να περασω μια touchwiz rom αυτες τις μερες ετσι για αλλαγη...οταν τη περασω θα ενημερωσω πως ρολαρει και μπας και εχει φτιαξει και μενα αυτο το προβλημα..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την Ρομ που μου προτεινατε έχω άλλο τηλέφωνο καμμιά σχέση με πριν πολύ καλύτερο. Έχω Έμα πρόβλημα μόνο όταν κάνω κλήσεις μαυρίζει η οθόνη και δεν ξανααναβει .Μάλλον επηρεάστηκε κάπως ο αισθητήρας που ανιχνεύει οτι το εχεις κοντά στο αυτί για να σβήσει .Ακόμα και αν τελειώσει η κλήση δεν ξανά ανάβει οποτε αναγκαστικά αφαιρω μπαταρία.Υπάρχει καμμία λύση για το πρόβλημα; Μία αλλη πιθανότητα είναι απο τα ραγισματα που έχει η οθόνη (και δεν είναι λίγα) να επηρεάζεται ο αισθητήρας.Καμμία βοήθεια;

 

αν θες δοκιμασε να παρεις το πιστολακι που στεγνωνουμε τα μαλλια και να φυσηξεις κρυο αερα μεσα στο πανω ηχειο στη μπροστινη οθονα...διπλα απο το ηχειο βρισκεται και ο αισθητηρας..ισως εχει μαζεψει σκονη...το χα βρει καπου στο ιντερνετ παλια...να σου πω την αληθεια βοηθησε οταν το κανα..η τουλαχιστον ετσι μου φανηκε...παντως τωρα που αλλαξα οθονη δυστηχως το κανει συνεχεια εμενα και δε νομιζω οτι μπορω να κανω και πολλα γιαυτο...

 

ποια ρομ περασες? την 6αρα aosp? κραταω μια πισινη οτι ισως να φταιει και αυτη αλλα χλωμο..εφοσον και εσενα εχει γρατζουνιες λογικα αυτο θα ναι...σκεφτομαι να περασω μια touchwiz rom αυτες τις μερες ετσι για αλλαγη...οταν τη περασω θα ενημερωσω πως ρολαρει και μπας και εχει φτιαξει και μενα αυτο το προβλημα..:happy:

 

Είναι μια πιθανότητα όντως.

Το καλύτερο σημείο όμως να φυσήξεις είναι στη θύρα των ακουστικών :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα δοκιμαζω αν και υπαρχει μια πιθανοτητα να ναι απο την ρομ.Οταν αλλαξω τζαμακι λογικα θα στρωσει .Καλα το τι βιντεακια ειδα στο ιντερνετ για να βρω λυση δεν λεγεται.:lol:

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Την εξαρα εβαλα πολυ καλη ρομ χωρις περιτα σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα

Εχω το samsung s4 i9505 και θελω να το βαλω την εκδοση android 6....Οσο και να προσπαθησα παντα κολαει στην αρχικη οθονη εγκαταστασης,

π.χ. Cyanogenmod και κολαει στην αρχικη οθονη...

Υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει να το βαλει εκδοση 6???

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και 7.1.1 ποιό είναι το πρόβλημα σου; Ποιά TWRP χρησιμοποιείς εγώ με 3.0.2 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και 7.1.1 ποιό είναι το πρόβλημα σου; Ποιά TWRP χρησιμοποιείς εγώ με 3.0.2 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω το Philz touch 6 και cwm base 6.0.4.5

Εαν θες δωσε τα φωτα σου!

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

χμμμ απο cyanogen δε ξερω τι πρεεπει να κανεις για να ξαναβαλεις cyanogen...εγω μεσω twrp recovery εβαζα συνεχεια aosp rom με τη μια...με τα γνωστα wipes που πρεπει να κανεις...η διαδικασια για τις cyanogen ειναι διαφορετικη?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε οτι και να βαλω κολαει στην αρχικη

Εβαλα crdroid, cm-13, ενα αλλο που δεν το θυμαμαι και δεν γινοταν τιποτα...ενω εαν βαλω custom android 4 τοτε ολα ειναι οκ:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την TWRP 3.0.2 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με καμία ρομ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την TWRP 3.0.2 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με καμία ρομ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ok θα το δοκιμασω

 

---------------------------

Τελικα δεν γινεται τιποτα.... παω να του περασει official αλλα παλι τιποτα...το Odi βγαζει fail.

Πως μπορω να περασω το TWRP χωρις να μπω στο λογισμικο android?

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα ηθελα να ρωτησω και αν μπορω να κανω κατι εγω, γιατι το συγκεκριμενο μοντελο οταν το ανοιγω και δουλευει κανονικα μετα απο λιγο κλεινει μονο του και δεν ξανα ανοιγει πρεπει εγω να το ενργοποιησω παλι, μηπως ξερει κανενας τι μπορει να συμβαινει ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Εχω το samsung s4 i9505 και θελω να το βαλω την εκδοση android 6....Οσο και να προσπαθησα παντα κολαει στην αρχικη οθονη εγκαταστασης,

π.χ. Cyanogenmod και κολαει στην αρχικη οθονη...

Υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει να το βαλει εκδοση 6???

 

Τελικα δεν βρηκα καμια λυση στο προβλημα μου....

Ισως εαν δωσω περισσοτερα στοιχεια να βρεθει καποιος να με βοηθησει καθως το "κινητο" το χρειαζομαι στη δουλεια μου.

Ειναι Demo i9505χ και του ειχα περασει μεσα custom 4.2.2 και τωρα λογο καποιας εφαρμογης που ζηταει android 6 προσπαθησα να του περασω παλι custom αλλα δεν εγινε απολυτος τιποτα...ισα ισα μαλιστα πλεον ΔΕΝ μπορω να εγκαταστησω καμια custom ή μη εκδοση ... οτι και να βαλω κολαει στην αρχικη οθονη επι ωρες και ωρες.... στο Odin παλι εκει βγαζει failed.... εχω δοκιμασει οτι βρηκα στο youtube αλλα τιποτα!!

Βοηθηστε με εαν ξερετε:worry: :(

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την επισημη ρομ απο sammobile και περασε την μεσω odin...και οταν το ξανααστησεις απο την αρχη τοτε παλι ρουτ και μετα ρομ απο το 0...
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την επισημη ρομ απο sammobile και περασε την μεσω odin...και οταν το ξανααστησεις απο την αρχη τοτε παλι ρουτ και μετα ρομ απο το 0...

 

Ελα που ειναι το i9505x και δεν υπαρχει επισημη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις χτες βρήκα χρονο και εκατσα και αλλαξα το digitizer.Αγορά απο ebay 2 ευρώ μαζί με αυτοκόλλητο διπλής όψεως στις διαστάσεις του κινητού.Το πιο δύσκολο ηταν να καθαρίζω την οθόνη απο τις κόλλες. Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό ,το τηλέφωνο ανταποκρίνεται άψογα.

Αν κάποιος ομοιοπαθης θέλει να δοκιμάσει δεν έχει να χάσει τίποτα αν δε του αρέσει αλλάζει οθόνη κομπλε με 30 ευρώ απο aliexpress. Σήμερα εκανα το ίδιο σε note 3 και τα πήγα πολύ καλυτερα αν έχετε καμμία ερώτηση πολύ ευχαρίστως να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...