Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μόνο σε dolphin δουλεύει, ούτε καν στον μαμά. Δοκίμασε τον dolphin νομίζω είναι το ίδιο καλός με τον boat.

 

Σε ευχαριστώ φίλε! Εντάξει όλα καλά μια χαρά λειτουργεί!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας,το galaxy s4 black edition εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις με το κανονικο?ρωταω εαν ταιριαζουν οι θηκες απο το κανονικο στο black edition,εαν το εχει καποιος ας μ πει,ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,το galaxy s4 black edition εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις με το κανονικο?ρωταω εαν ταιριαζουν οι θηκες απο το κανονικο στο black edition,εαν το εχει καποιος ας μ πει,ευχαριστω.

 

 

Το ιδιο τηλεφωνο ειναι αδερφε, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω. Έχει ο αδερφός μου το s4 την γαλλική έκδοση έχουμε κάνα νεότερο πότε θα βγει η 4.4.2 στην συγκεκριμένη έκδοση γιατί δεν βλέπω φως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω. Έχει ο αδερφός μου το s4 την γαλλική έκδοση έχουμε κάνα νεότερο πότε θα βγει η 4.4.2 στην συγκεκριμένη έκδοση γιατί δεν βλέπω φως.

Έχει χιλιορωτηθεί φίλε μου. Είμαστε όλοι οι γαλλόφιλοι στην αναμονή:(

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω το εργαλείο,για πείτε μου θέλει ροοτ κ costum Rom για να δουλέψει σωστά?θέλω να πω ότι ισχύει αυτό που λένε ότι η Samsung τουχει βάλει βαριά προγράμματα κ lagarei?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω το εργαλείο,για πείτε μου θέλει ροοτ κ costum Rom για να δουλέψει σωστά?θέλω να πω ότι ισχύει αυτό που λένε ότι η Samsung τουχει βάλει βαριά προγράμματα κ lagarei?

 

Με την έλευση της KITKAT το κινητό πετάει και δεν χρειάζεται τίποτα.Το root θα το χρειαστείς μόνο για να βάλεις εφαρμογές που μπορεί να χρειαστεί να τρέχουν με άδεια root.

 

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οι διαφημίσεις στις εφαρμογές μετά από τόσα χρόνια με το Galaxy S με root,τώρα μου κακοφαίνεται.:O

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ωωω κακιά φάση οι διαφημίσεις...

Από φωτος κ βίντεο σκίζει?έχω το desire hd που έχει αρκετά καλές φωτος κ βίντεο...

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω το εργαλείο,για πείτε μου θέλει ροοτ κ costum Rom για να δουλέψει σωστά?θέλω να πω ότι ισχύει αυτό που λένε ότι η Samsung τουχει βάλει βαριά προγράμματα κ lagarei?

 

Με την έλευση της KITKAT το κινητό πετάει και δεν χρειάζεται τίποτα.Το root θα το χρειαστείς μόνο για να βάλεις εφαρμογές που μπορεί να χρειαστεί να τρέχουν με άδεια root.

 

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οι διαφημίσεις στις εφαρμογές μετά από τόσα χρόνια με το Galaxy S με root,τώρα μου κακοφαίνεται.:O

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα θα πω εγώ...

 

Όλοι οι φίλοι μου έχουν S4 μαζί και εγώ. Ο ένας με 4.4.2 γερμανική, ο άλλος 4.4.2 ελληνική και τελευταίος με 4.3 MKF. Εγώ πάντα ήμουν ο μόνος με root από την αρχή(παλιό bootloader) και πολλές TW roms αλλά πλέον AOSP.

Οπότε έχω βάσιμες συγκρίσεις εμπειρίας χρήστη και όχι benchmarks ή άλλα λοιπά.

 

Α) Η βελτίωση από 4.3 σε 4.4.2 είναι εμφανής δια γυμνού οφθαλμού σε όλα τα προγράμματα και λειτουργίες του στοκ κινητού.

Β) Το lag όμως παραμένει, ανεκτό από κάποιους(δείτε πως ξεκινάω το ποστ), το κινητό είναι υπερφορτωμένο με ότι βλακεία-μπούρδα μπορεί να φανταστεί κανείς. Σε ένα τέτοιο κινητό το root είναι από τα must για να κάνεις debloat.

Το lag έχει βελτιωθεί αλλά δεν έχει χαθεί. Ειδικά δε φαίνεται ξεκάθαρα τόσο σε σύγκριση με διάφορες TW based roms(Omega, FH, Echoe), αλλά εκεί που φυσικά και αναμενόμενα βέβαια ξεφεύγει πέρα από κάθε λογική είναι με AOSP. Εκεί πραγματικά νομίζεις ότι κρατάς άλλο τηλέφωνο και δεν είμαι ο μόνος που το λέω αλλά το παραδέχονται και οι φίλοι μου.

 

Ωστόσο όλοι τους έχουν knox οπότε για custom ούτε συζήτηση δεν μπορεί να γίνει καθώς θα πρέπει να χάσουν την εγγύηση για πάντα!!!! Και με απλό root δεν θα δείς καμία διαφορά πέρα από την αφαίρεση των εφαρμογών που δεν θες, και εφαρμογών τύπου AdBlock για αφαίρεση των διαφημίσεων.

Αλλά θα το ξαναπώ! Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Το τι θέλει ένα κινητό είναι καθαρά υποκειμενικό! Εγώ προερχόμενος στο S4 από Galaxy Nexus! απογοητεύτηκα... Σε όλες τι κατηγορίες το κινητό είναι χειρότερο, μιλάω για την αίσθηση του user interface και όχι στα χαρτιά ή στην κάμερα που προφανώς 2 έτη μετά, λογικό είναι να είναι καλύτερη.

Βελτίωση μπαταρίας max 10%(στοκ S4) ενώ η μπαταρία αγγίζει το 50% σε μεγαλύτερη χωρητικότητα. Το δε lag??? Εκεί απλά βάζεις τα γέλια γιατί θεωρώ απαράδεκτο κινητό με τέσσερις πυρήνες, καλύτερη GPU, μνήμη 2GB δεν δικαιολογεί το ελάχιστο lag. Άποψη μου φυσικά. Αλλά στο Galaxy Nexus δεν ήξερα τι πάει να πει lag.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλι σε ενα φιλο με lg nexus 4 και το τελευταιο android 4.4.2 και εχει περισσοτερο λαγκ απο το δικο μου s4 με android 4.3 και τα εχουμε βαλει και διπλα - διπλα.

 

Οποτε το τι εχει δει ο καθε ενας δεν ειναι και κανονας αφου παιζει τεραστιο ρολο τι εχεις εγκαταστησει στο κινητο και τι χρηση του κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλι σε ενα φιλο με lg nexus 4 και το τελευταιο android 4.4.2 και εχει περισσοτερο λαγκ απο το δικο μου s4 με android 4.3 και τα εχουμε βαλει και διπλα - διπλα.

 

Οποτε το τι εχει δει ο καθε ενας δεν ειναι και κανονας αφου παιζει τεραστιο ρολο τι εχεις εγκαταστησει στο κινητο και τι χρηση του κανεις.

 

Εννοείται αυτό που λες. Αλλά δεν επικεντρώθηκα στην διαφορά με το Nexus που είχα... Όσο με τη διαφορά του ίδιου κινητού! Με το ίδιο setup ρυθμίσεων και εφαρμογών. Είτε με custom TW based είτε ειδικά με AOSP το κινητό είναι πιο γρήγορο, πιο smooth, butter feeling, και έχει και καλύτερη αυτονομία... Αυτό το έβλεπα σε σύγκριση με το δικό μου, αλλά για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι το placebo που νιώθουμε καμιά φορά με καινούριο φλασάρισμα, καθαρή εγκατάσταση, ή η σκέψη ότι βάλαμε κάτι καινούριο, τα έχω δει δίπλα δίπλα και μιλάμε για διαφορές που φαίνονται στο μάτι! Και πάντα από cold start για να δεις ακριβώς τι γίνεται. Τέσπα ξεφεύγει το θέμα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι κανόνας. Για μένα το root είναι κανόνας, για άλλον όχι. Το μόνο που μπορούμε να θέσουμε σαν κανόνα είναι ότι το TW είναι αρκετά βαρύ και φορτωμένο με πράγματα που ακόμα και ο advanced χρήστης δεν τα χρησιμοποιεί στην καθημερινότητα του. Τώρα για κάποιον μία μικρή καθυστέρηση, δεν την θεωρεί καν lag, εγώ την θεωρώ.

 

Εντελώς προσωπικά δεν θα ξανα αγόραζα το S4... Σε καμία περίπτωση!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απορω ρε παιδια, που μιλατε για lag στο S4, ειλικρινα απορω...

Κι εγω μολις το παρω, root θα κανω.

Αλλα μιλατε για lag?

Εχετε δει, το skate που εχω, με 1 πυρηνα, cpu Arm6(!!!!!), και 800mhz μονο? (να μην πως περι μνημης ή γραφικων...)

Εχοντας βιωσει τον ΄ορισμό' του lag με το zte skate, αδυνατω να πιστεψω οτι στο s4, μετα το root και την αφαιρεση του bloatware, οτι μπορει να παραπονεθω για lag.

Σαν αχαριστια μου ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

Απορω ρε παιδια, που μιλατε για lag στο S4, ειλικρινα απορω...

Κι εγω μολις το παρω, root θα κανω.

Αλλα μιλατε για lag?

Εχετε δει, το skate που εχω, με 1 πυρηνα, cpu Arm6(!!!!!), και 800mhz μονο? (να μην πως περι μνημης ή γραφικων...)

Εχοντας βιωσει τον ΄ορισμό' του lag με το zte skate, αδυνατω να πιστεψω οτι στο s4, μετα το root και την αφαιρεση του bloatware, οτι μπορει να παραπονεθω για lag.

Σαν αχαριστια μου ακουγεται...

 

Το S4 είναι μια άριστη συσκευή χωρίς lag. Συγκριτικά με το note 3 είναι κάτι άλλο, καθώς το smothness του note 3 δεν το έχω ξαναδεί σε άλλη συσκευή αλλά το S4 παραμένει μια πολύ καλή επιλογή χωρίς κολλήματα, άριστη απόδοση, χωρίς να με έχει απογοητεύσει ποτέ τους 8 μήνες που το έχω. Ειδικά με κιτκατ, το να μιλάμε για lag, το θεωρώ το λιγότερο αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ απορώ τέτοια συσκευή κ μιλάμε για lag?

Εγώ είμαι στο τσακ να πατήσω αγορά από birdphone με 330 ευρώ...αλλά με φρεναρατε...

Αλλιώς θα πήγαινα στο LG g2 αλλά τι να τα κάνω τα 16 gb?θέλω υποδοχή sdcard...καλή κάμερα,γρήγορο 3g internet κ πίστευα ότι το s4 με υπερκαλύπτει όμως εσείς μιλάτε για lag...

Τι να πω...δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αυτό που λες. Αλλά δεν επικεντρώθηκα στην διαφορά με το Nexus που είχα... Όσο με τη διαφορά του ίδιου κινητού! Με το ίδιο setup ρυθμίσεων και εφαρμογών. Είτε με custom TW based είτε ειδικά με AOSP το κινητό είναι πιο γρήγορο, πιο smooth, butter feeling, και έχει και καλύτερη αυτονομία... Αυτό το έβλεπα σε σύγκριση με το δικό μου, αλλά για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι το placebo που νιώθουμε καμιά φορά με καινούριο φλασάρισμα, καθαρή εγκατάσταση, ή η σκέψη ότι βάλαμε κάτι καινούριο, τα έχω δει δίπλα δίπλα και μιλάμε για διαφορές που φαίνονται στο μάτι! Και πάντα από cold start για να δεις ακριβώς τι γίνεται. Τέσπα ξεφεύγει το θέμα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι κανόνας. Για μένα το root είναι κανόνας, για άλλον όχι. Το μόνο που μπορούμε να θέσουμε σαν κανόνα είναι ότι το TW είναι αρκετά βαρύ και φορτωμένο με πράγματα που ακόμα και ο advanced χρήστης δεν τα χρησιμοποιεί στην καθημερινότητα του. Τώρα για κάποιον μία μικρή καθυστέρηση, δεν την θεωρεί καν lag, εγώ την θεωρώ.

 

Εντελώς προσωπικά δεν θα ξανα αγόραζα το S4... Σε καμία περίπτωση!

Λογικο ειναι η οποιαδηποτε aosp εκδοση να ειναι καλυτερη απο την οποιαδηποτε της καθε εταιρια αφου η rom καθε εταιριας εχει μπολικο bloatware απο προγραμματα που κανουν το κινητο να ειναι ποιο αργο απ' οτι με την αρχικη μαμα εκδοση android χωρις καθολου bloatware προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το αρθρο του myphone για το S5 και τις δυνατοτητες του σχετικα με το ....νερο, και ειπα να ρωτησω εδω αν κατι απο αυτα τα καλουδια του S5, πχ water resistant, το εχει και το S4...
Link to comment
Share on other sites

Δλδ με αλλά λόγια μου λέτε ότι το s4 με την μαμά ρομ είναι για κλωτσιες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβαζω το αρθρο του myphone για το S5 και τις δυνατοτητες του σχετικα με το ....νερο, και ειπα να ρωτησω εδω αν κατι απο αυτα τα καλουδια του S5, πχ water resistant, το εχει και το S4...

 

Το s4 active έχει water resistant...

Link to comment
Share on other sites

@Tolakos, το χω 8 μήνες απείραχτο. Είναι άψογο. Απο κει και πέρα διάβασε και κρίνε μόνος σου. Αλλος λέει για lag, εγω είμαι τυφλός και δεν το βλέπω, τι να πω.
Link to comment
Share on other sites

Lag?μα που το βλεπει ο φιλος παραπανω?Ουτε καν δηλαδη

Stock στα παντα του το εχω,φορτωμενο,ουτε root ουτε τιποτα και απλα παει σφαιρατο

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υπαρχει lag στο s4...κ ειδικα τωρα με την 4.4!!εσεις που βλεπεται lag κανετε σωστα την προετοιμασια πριν την εγκατασταση?factory reset!!!7 μηνες δεν εχω δει κανενα κολλημα!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

lag υπάρχει κακά τα ψέματα.. απλά δεν είναι τεράστιο το πρόβλημα να πεις έτσι όπως κάνει θα το πετάξω στον τοίχο να ξεκολλήσει..

ας πούμε αν μετά από ώρες αποφασίσω να μπω στις ρυθμίσεις δεν θα ανοίξει ακαριαία, θα καθυστερήσει μισό δευτερόλεπτο..

ναι δεν είναι πρόβλημα, αλλά για κάποιον που έχει υψηλές απαιτήσεις από ένα high end κινητό είναι εκνευριστικό..

και αν προηγουμένως έρχεσαι από μια συσκευή που όντως σου έβγαζε την ψυχή με τα κολλήματα πολύ πιθανό να μην το καταλάβεις καν

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο δεν το εχω δει!!μηπως εχεις εφαρμογες που τρεχουν την ram στο maximum?πχ skype, viber.ειναι οτι χειροτερο εχουν βγαλει
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

lag υπάρχει κακά τα ψέματα.. απλά δεν είναι τεράστιο το πρόβλημα να πεις έτσι όπως κάνει θα το πετάξω στον τοίχο να ξεκολλήσει..

ας πούμε αν μετά από ώρες αποφασίσω να μπω στις ρυθμίσεις δεν θα ανοίξει ακαριαία, θα καθυστερήσει μισό δευτερόλεπτο..

ναι δεν είναι πρόβλημα, αλλά για κάποιον που έχει υψηλές απαιτήσεις από ένα high end κινητό είναι εκνευριστικό..

και αν προηγουμένως έρχεσαι από μια συσκευή που όντως σου έβγαζε την ψυχή με τα κολλήματα πολύ πιθανό να μην το καταλάβεις καν

 

Το να έχεις να μπεις 5 ώρες στις ρυθμίσεις και όταν μπεις να κάνει τον τραγικό(!) χρόνο του μισού δευτερολέπτου να ανοίξει, ναι είναι lag και μέγα πρόβλημα :lol: Παιδιά έχουμε χάσει το νόημα μου φαίνεται. Lag είναι να τρώει σκαλώματα η συσκευή κατα την περιήγηση σε αυτήν κι οχι αν δεν ανοίγει ακαριαία κάτι. Μη δραματοποιείτε τα πράγματα και να θέλετε συνεχώς να βρίσκετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις να μπεις 5 ώρες στις ρυθμίσεις και όταν μπεις να κάνει τον τραγικό(!) χρόνο του μισού δευτερολέπτου να ανοίξει, ναι είναι lag και μέγα πρόβλημα :lol: Παιδιά έχουμε χάσει το νόημα μου φαίνεται. Lag είναι να τρώει σκαλώματα η συσκευή κατα την περιήγηση σε αυτήν κι οχι αν δεν ανοίγει ακαριαία κάτι. Μη δραματοποιείτε τα πράγματα και να θέλετε συνεχώς να βρίσκετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

To αυτό!:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις να μπεις 5 ώρες στις ρυθμίσεις και όταν μπεις να κάνει τον τραγικό(!) χρόνο του μισού δευτερολέπτου να ανοίξει, ναι είναι lag και μέγα πρόβλημα :lol: Παιδιά έχουμε χάσει το νόημα μου φαίνεται. Lag είναι να τρώει σκαλώματα η συσκευή κατα την περιήγηση σε αυτήν κι οχι αν δεν ανοίγει ακαριαία κάτι. Μη δραματοποιείτε τα πράγματα και να θέλετε συνεχώς να βρίσκετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

 

ειναι πολυ απλο,για απολυτα πετυχημενες συσκευες οπως το s4 πρεπει τα διαφορα δηθεν tech sites να βρουν κατι να πουν.στην περιπτωση αυτη λενε οτι ειναι πλαστικο και εχει lag.ξεχνουν οτι οι αντιστοιχες ναυαρχιδες απο lg και htc σου λενε κοψε το λαιμο σου με την μπαταρια που δεν αλλαζει ο ενας,τα 9 γιγα μνημης ελευθερα απο τα 16 και αν σου αρεσει ο αλλος και να μη μιλησω για τις γκουμουτσες της sony.το μισο δευτερολεπτο που κανουν να ανοιξουν οι ρυθμισεις τους πειραξε.

δε λεω αλλα,η συνεχεια αυριο που θα το παραλαβω και εγω:lol:

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...