Jump to content

myphone POLL: Ραδιόφωνο και smartphones – Μια «πονεμένη» ιστορία


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;  

848 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;

    • Πολύ σημαντική
      379
    • Αρκετά σημαντική
      286
    • Καθόλου σημαντική
      180
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

για μενα δεν ειναι σημαντικο, δεν ειναι και ρολος για να διαλεξβ ενα τηλεφωνο, αλλα και να ειχε δεν με χαλαγε οτι + καλο ειναι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα είναι πολύ σοβαρός λόγος απόρριψης κινητού τηλεφώνου. Και το καλύτερο μάλιστα θα ήταν το ψηφιακό ραδιόφωνο (DAB) όταν και άν επιτέλους υλοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Στα μη σμαρτφον βεβαίως θα με χάλαγε αν έλειπε το ραδιόφωνο.

Αλλά το 2013 με mobile data στο 95% των smartphone και να το κάνουμε θέμα αν υπάρχει ράδιο στο τηλέφωνο; :lol:

βάζεις στο μπρόζερ αναζήτης "ράδιο τάδε" ή μια εφαρμογή σαν το tunein και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις πατε καλα ? Με μια μερα internet radio εχεις φαει ολο το πακετο δεδομενων του μηνα
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Κλαιν μαιν, δεν ακουω σχεδον ποτε ραδιοφωνο. Καθολου σημαντικο το ραδιοφωνο στο κινητο.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Παρ`ολο που στο αυτοκινητο ακουω συνεχεια ραδιοφωνο,στο κινητο μου ειναι εντελως αδιαφορο αν υπαρχει η οχι και σχεδον ποτε δεν το χρησιμοποιησα.Μαλον με απετρεπε το οτι για να δουλεψει πρεπει να κουβαλαω μαζι και την καλουμπα του handsfree,οποτε,δεν...!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη πλευρα, ας το παμε και στο αστειο της υποθεσης.

Ποιος θελει η ποιος εχει την διαθεση την σημερον ημερα με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας και ολη αυτη την τρομοκρατια που θελουν οι δημοσιογραφοι να μας περασουν, να ακουει εκπομπες στο ραδιοφωνο?

Θελετε να ακουτε Τραγκα, Πορτοσαλτε, Πρετεντερη, Χατζηνικολαου, Καψη και το κακο συναπατημα?

 

Σε αντίθεση με την τηλεόραση, στο ράδιο μπορείς να ακούσεις και την αντίθετη πλευρά. Ψάξ'το λίγο ;)

 

Στο θέμα μας, για μένα η έλλειψη ραδιόφωνου είναι λόγος μη αγοράς μιας συσκευής. Από το 2003 και το Nokia 6510 διαλέγω μόνο κινητά με ραδιόφωνο. Η έλλειψή του από μια συσκευή, πόσο μάλλον όταν έχει της Παναγιάς τα μάτια και κοστίζει 740 ευρώ είναι απαράδεκτη, διότι:

-Το ραδιόφωνο ως hardware δεν κοστίζει τίποτα. Υπάρχει και σε κινητά των 20 ευρώ.

-Το να ακούσεις ραδιόφωνο δεν σου κοστίζει τίποτα (σε αντίθεση με το 3G που αν εχεις dataplan 60 MB θα πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου).

-Το ράδιο πιάνει παντού (για το 3G εδώ γελάμε).

-Το ράδιο καίει ελάχιστη μπαταρία σε σχέση με το 3G.

 

Απλώς φαίνεται ότι και η Samsung, μαζί με την Apple, τα έκαναν πλακάκια με τους παροχείς για να καταναλώνονται data με το ζόρι. Γενικώς απογοητεύομαι που αντί η Apple να αντιγράφει τους υπόλοιπους, οι υπόλοιποι ακολουθούν τελευταία το κακό παράδειγμά της και βλέπουμε τελευταία να κάνουν τις συσκευές τους πιο κλειστές, με έλλειψη microsd, μη αποσπώμενες μπαταρίες, έλλειψη ραδιόφωνου κλπ.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ σημαντικό. Ειδικά στην Ελλάδα όπου η κάλυψη 3G κλπ δεν είναι τόσο καλή εκτός μεγάλων αστικών κέντρων και σε εσωτερικούς χώρους, το online radio έχει δρόμο ακόμα. Χώρια την κατανάλωση της μπαταρίας. Άρα μέχρι τότε κλασικό ραδιάκι.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι φανατικός του ραδιοφώνου, σπάνια θα ακούσω από το κινητό. Πρέπει να υπάρχει όμως, ειδικά σε ακριβές συσκευές. Εδώ έχουν τα κινητά των 15 και 20 ευρώ, οι ναυαρχίδες δεν θα έχουν;;; :X

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά σημαντικό για εμένα, μ'αρέσει να έχω επιλογές. ειδικά όταν αγοράζω κορυφαίο smartphone δεν θέλω κανένα περιορισμό και καμία έλλειψη (γιαυτό πήρα το Note 2)
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

για όσους θέλουν ράδιο μια καλή-αναγκαστική λύση είναι αυτό: http://www.skroutz.gr/s/258697/Sony-Ericsson-MW600.html

 

;)

Αυτό έχω και γω, φαντάσου όμως ότι δεν έχω καν χρησιμοποιήσει το radio του, όπως και πολύ σπανια χρησιμοποιώ το radio του Note II.

 

Ομως, σαν BT device ειναι πραγματικά πολύ καλό.

Αρκετά σημαντικό για εμένα, μ'αρέσει να έχω επιλογές. ειδικά όταν αγοράζω κορυφαίο smartphone δεν θέλω κανένα περιορισμό και καμία έλλειψη (γιαυτό πήρα το Note 2)

Προσωπική άποψη εκφράζοντας, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα απέρριπτα μια συσκευή όπως το Note II επειδή... δεν είχε radio (!).
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη εκφράζοντας, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα απέρριπτα μια συσκευή όπως το Note II επειδή... δεν είχε radio (!).

Και εγώ το ίδιο, απλά λέω ότι μια συσκευή που θέλει να λέγεται κορυφαία δεν έχει συμβιβασμούς και ελλείψεις.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

το ραδιοφωνο ειναι απαραιτητο, οχι μονο για τους ποδοσφαιροφιλους, αλλά και για καποιον που θελει να ακουσει 1) μια ευχάριστη πρωινη εκπομπη, 2) ειδήσεις, και 3) μουσικη (οταν ειναι στο λεωφορειο/στο δρομο). Εγω προσωπικά κουραστηκα να 'βγαζω τα ματια μου' στο ιντερνετ, διαβαζοντας ειδησεις στη μικρη οθονη (τσαμπα εχω το λαπτοπ; ). Ασε που γλυτωνω 5ευρα/μηνα για πακετα ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Σημαντική η ύπαρξή του. Το ιδανικό είναι να λειτουργεί και χωρίς συνδεμένα τα ακουστικά, όπως το τωρινό μου Lenovo P770.

Πολλοί έχουν αυτοκίνητο όπως γράφτηκε παραπάνω αλλά άλλοι τόσοι έχουν μοτοσυκλέτα και ποδήλατο

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα ειναι εντελως αχρηστο το ραδιοφωνο. Ποτε μου δεν ασχοληθηκα με αυτο και ποτε μα ποτε εκτος απο ενα μικρο χρονικο διαστημα, ουτε καν στο σπιτι δεν το χρησιμοποιησα.

Αλλα επειδη μιλαμε για την ελλειψη ραδιοφωνου στην συσκευη αυτη οπως και σε πολλες αλλες, χωρις να θελω να δικαιολογησω

γι αυτο την samsung ας πουμε τα εξης απλα!

 

Πρωτον, σχεδον ολοι εχουν αυτοκινητο, αρα ακουνε ραδιοφωνο ολη την μερα η μεχρι να πανε στην δουλεια τους.

Δευτερον, ολοι εχουν ραδιοφωνο στο σπιτι, οποτε ανετα οποιος δε βλεπει τηλεοραση, μπορει να ενημερωθει μεσω αυτου.

Τριτον, ολοι πλεον εχουν smartophones, αρα σημαινει πως μπορουν να μπουν σε καποια σελιδα (πχ σκαι) να ακουν τον αγαπημενο τους ραδιοφωνικο σταθμο διαδικτυακα. Ολοι σχεδον οι σταθμοι πλεον εκπεμπουν με αυτον τον τροπο.

Τεταρτον, ολοι σχεδον εχουν απο δυο συσκευες πανω τους, αυτο σημαινει πως σιγουρα η μια θα εχει δεκτη.

 

Απο την αλλη πλευρα, ας το παμε και στο αστειο της υποθεσης.

Ποιος θελει η ποιος εχει την διαθεση την σημερον ημερα με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας και ολη αυτη την τρομοκρατια που θελουν οι δημοσιογραφοι να μας περασουν, να ακουει εκπομπες στο ραδιοφωνο?

Θελετε να ακουτε Τραγκα, Πορτοσαλτε, Πρετεντερη, Χατζηνικολαου, Καψη και το κακο συναπατημα?

 

Θα μου πει καποιος αλλος ομως, ναι αλλα θελω να ακουω μουσικη. Μουσικη περνας οση θελεις στην συσκευη σου και ακους οσο θες.

 

Σεβαστή η άποψη σου για την μη χρήση από εσένα ραδιοφώνου, απλά μην προσπαθείς να φτιάξεις επιχειρήματα για το σύνολο του κόσμου με βάση τα δικά σου κριτήρια.

 

1) Πολύς κόσμος έχει αυτοκίνητο αλλά όχι όλοι, αλλά και πολλοί από αυτούς που έχουν δεν το χρησιμοποιούν απαραιτήτως για να πάνε στην δουλειά τους, υπάρχουν ΜΜΜ κτλ.

2) Το ραδιόφωνο δεν είναι για να το ακούς μόνο στο σπίτι, αλλά για όποια στιγμή εσύ νοιώσεις. Με την ίδια λογική, αφού έχεις και τηλέφωνο στο σπίτι, ποιος ο ο λόγος να έχεις κινητό; Περίμενε να πας σπίτι για να κάνεις τα τηλεφωνήματά σου όπως τον παλαιό καλό καιρό! :)

3) Όλοι έχουν smartphones; Και για πες μου για αυτούς που έχουν τι είναι ποιο εύκολο, να ανοίξω το ραδιόφωνο με ένα κλικ ή να μπω σε ολόκληρη ιστοσελίδα για να βρω που και αν έχει internet radio? Θα μου πεις οτι υπάρχουν και εφαρμογές για internet radio, αλλά τι γίνεται αν είμαι κάπου που δεν έχω 3G; Και αν θέλω να πάω στο εξωτερικό και να έχω κλειστά τα data γιατί να μην μπορώ να δω τι έχουν οι ξένοι σταθμοί;

4) Είσαι σίγουρος οτι όλοι κουβαλάνε δύο συσκευές από τις οποίες η μια ΣΙΓΟΥΡΑ έχει ράδιο; Υποτίθεται οτι οι πολυσυσκευές smartphones μας κάνουν την ζωή ποιο απλή. Εδώ βγαίνουν και καλές δίκαρτες συσκευές για αυτούς που χρειάζονται δύο νούμερα και δεν θέλουν να έχουν δύο συσκευές μαζί τους. Σε αυτούς θα του πεις να πάρουν και μια δεύτερη παλαιά για να έχουν ράδιο;

 

Από εκεί και πέρα η Samsung που φημίζεται για τις υπερπλήρης συσκευές της, μου βγάζει έρευνες αλλά apple. Εδώ η Sony μέχρι στο Tablet Z έβαλε ραδιόφωνο (πιθανόν το πρώτο tablet με radio) και κάποιοι άλλοι το αφαιρούν!

 

P.S. Πάντως σε μια κατάσταση ανάγκης χώρας, το ραδιόφωνο μπορεί να καταστεί σωτήριο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω και γω, φαντάσου όμως ότι δεν έχω καν χρησιμοποιήσει το radio του, όπως και πολύ σπανια χρησιμοποιώ το radio του Note II.

 

Ομως, σαν BT device ειναι πραγματικά πολύ καλό.

Προσωπική άποψη εκφράζοντας, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα απέρριπτα μια συσκευή όπως το Note II επειδή... δεν είχε radio (!).

Να φανταστεις οτι δεν πηρα το Note 2 LTE,αλλα μονον το απλο,επειδη δεν ειχε ραδιο.

Και μαλιστα,ειχα βαλει μια ερωτηση εδω για το αν το ΒΤ,μπορει να αντικαταστησει το ραδιο του κινητου,αλλα επειδη δεν πηρα απαντηση,αναγκαστηκα να παρω το απλο.

Οταν πηρα το MW1,διαπιστωσα οτι μπορει,αλλα το ειχα ηδη αγορασει.

Πιστευω οτι,αν μεχρι να βγει το Note 3,πρωτον,υπαρχω,(πρωτα ο Θεος που λενε),και μετα,μπορω,αν δεν μας παρει ο διαολος συνολικα πα να πει,θα το παρω με LTE,εχει δεν εχει ραδιο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα αρκετα σημαντικη καθως ακουω ραδιοφωνο στο smartphone αν και θα προτιμουσα να υπηρχε μια ακομα επιλογη στη δημοσκοπηση πχ λιγο σημαντικη αναμεσα στο αρκετα σημαντικη και καθολου σημαντικη
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παρα-παρα-παρα πολυ σημαντικη η υπαρξη ραδιοφώνου!!!

εχω απορρίψει συσκευες λόγω μη υπαρξης του!

εντελώς φάουλ οι δικαιολογίες των εταιριών!

οσο η τεχνολογια προχωραει, τοσο περισσοτερα πραγματα απαιτουμε απο τις συσκευες μας!

ακομα κι αν δεν χρησιμοποιουμε το ραδιοφωνο συχνα, αυτη την μια φορα που θα γουσταρουμε να ακουσουμε θα αισθανθουμε πολυ μ@κ@κες που δωσαμε ενα σκασμο λεφτα για ενα τετοιο κινητο, οταν κινητα των 50€ το εχουν!

 

σε όλα τα smartphones υπαρχουν δυνατοτητες που τις θεωρουμε ψιλοαχρηστες, αλλα εκεινητην μια φορα που θα θελησουμε την βοηθεια τους ανακουφιζομαστε που την εχουμε!!!

σαν παραδειγμα αναφερω την αριθμομηχανη...

θα μπορουσα να αναφερω πολλες αλλες, οπως ξυπνητηρι (ολοι εχουμε ξυπνητηρι στο σπιτι μας!!!), ημερολογιο (επισης ολοι εχουμε και στο σπιτι και στο γραφειο), και αλλες...

 

εν τελει, αυτη δεν ειναι η αξια μιας φορητης συσκευης?

να συγκεντρωνει οσες περισσοτερες δυνατοτητες γινεται, προκειμενου να τις εχουμε παντου και παντα μαζι μας!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!Πονεμένη ιστορία...Για τους κατόχους WP και iOS,ίσως!!Όχι για όλους όμως;!Αν και βλέπω οτι και η Samsung στα χνάρια τους βαδίζει...Τέλος πάντων.Θεωρώ οτι είναι σημαντικό το ραδιόφωνο γιατί πάντα είναι χρήσιμο...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουν πει αρκετοι πιο πανω , οταν σκας 600+ για κινητο πρεπει να τα εχει ολα και να μην μπορει να του βγει κοντρα πχ. ενα αλκατελ των 25 ευρω. Απλα.

 

Το μονο που εξαιρούμε βεβαια ειναι η μπαταρια εκει χανουν ολα τα smartphone εναντιων των απλων κινητων...

 

.

Link to comment
Share on other sites

αρκετα σημαντικη ψηφισα και εγω...αν και αγοραζοντας το n4 λεω ενταξει σιγα θα ζησω χωρις ραδιοφωνο που ετσι και αλλιως το χρησιμοποιουσα 1φορα το μηνα και αν,θα εχω το 3g να ακουω live οτι θελω...

 

ε καποιες φορες που ηθελα λοιπον να ακουσω κατι συγκεκριμενο,τη μια θα κοβεται το σημα του 3g και θα θελει 2-3sec να φορτωσει παλι τον σταθμο(σπαστικο),ειτε δεν θα εχει καθολου σημα,ειτε δεν θα εχω mb :p

 

οποτε καλο θα ηταν να υπηρχε και ας το χρησιμοποιουσαμε μια στις τοσες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...