Jump to content

myphone POLL: Ραδιόφωνο και smartphones – Μια «πονεμένη» ιστορία


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;  

848 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;

    • Πολύ σημαντική
      379
    • Αρκετά σημαντική
      286
    • Καθόλου σημαντική
      180
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

τότε υπήρχαν μουσικές της προκοπής κι άνοιγες το ράδιο. τώρα μούφες. βέβαια ίσως φταίει το ότι δεν είμαι πιτσιρικάς και δεν ακούω τα βζβζββζβζβζβζβζ (dubstep πως τα λένε) του τώρα, ή τα καλοκαιρινά μπλιμπλικια.

για ειδήσεις ούτε λόγος, τότε το χρειαζόσουν το ράδιο να τις ακούσεις, τώρα δεν χρειάζεται να ακούς κανέναν, υπάρχουν 3234234 τρόποι γι αυτό.

 

άρα πέρα από το θέμα , el classico στο ότι , ναι οκ ρε φίλε είναι ράδιο, ουσιαστικός λόγος ύπαρξης δεν... πιστεύω για τις παλιές καραβάνες τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν θα έπαιρνα ποτέ κινητό χωρίς ραδιόφωνο. Επίσης μιας και συζητάμε, τόσο δύσκολο είναι να βάλει κάποιος θερμόμετρο εξ. χώρου σε ένα κινητό; Δεν θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχε και κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα μια δικαιολογία :p για να μην ξαναπάρω samsung συσκευή και μόλις την βρήκα.Πέρα από την πλάκα αν πρέπει να επιλέξω μεταξύ fm radio (one,z) και μεταξύ αποσπώμενης μπαταρίας και εύκολου rooting επιλέγω το δεύτερο.Η samsung πέρα απο τα άθλια πλαστικά,έδωσε ακόμη μια αιτία για να την κράζουν
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα "Αρκετα σημαντικη", αν και ακουω σπανιοτατα. Θελω ομως να εχει η συσκευη μου ραδιοφωνο γιατι καποια στιγμη ισως χρειαστει. Δεν βλεπω καποιο σοβαρο λογο να αφαιρεθει και η προσφατη δικαιολογια της Samsung περι χωρου στην πλακετα του S4 μου φαινεται επιεικως γελοια...

Δεν θα ηταν η πρωτη μου σκεψη η υπαρξη ραδιοφωνου σε ενα κινητο, αλλα μην καταντησουμε και σαν τους χρηστες Apple που οτι-δεν-εχουν-δεν χρειαζεται...

Υ.Γ. Ζουμε στο Ελλαντα και το internet εξω απο το σπιτι ειναι ακομα "πολυτελεια" (=πολυ ακριβο)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά σημαντική η ύπαρξη ραδιοφώνου, αλλά θέλω και fm transmitter (το δεύτερο που μου λείπει στο note2, μετα τις υπέρυθρες.)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική για μένα για να μην μιλήσουμε για την άλλη μεγάλη πίκρα το ξυπνητήρι που είτε δεν δουλεύει σωστά αν και είναι το ποιο απλό πράγμα στον κόσμο είτε θέλει το απίστευτο να είναι το κινητό ανοιχτό για να δουλέψει.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική για μένα για να μην μιλήσουμε για την άλλη μεγάλη πίκρα το ξυπνητήρι που είτε δεν δουλεύει σωστά αν και είναι το ποιο απλό πράγμα στον κόσμο είτε θέλει το απίστευτο να είναι το κινητό ανοιχτό για να δουλέψει.

 

Σε ότι αφορά το ξυπνητήρι βάζεις το κινητό σου σε λειτουργία πτήσης και είναι σαν να είναι κλειστό σε ότι αφορά την κατανάλωση. Το ότι δεν σου λειτουργεί σωστά, μάλλον κάτι φταίει στο δικό σου κινητό μόνο. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με ξυπνητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν δεν έχει ραδιόφωνο δεν το αγοράζω και ας είναι το "καλύτερο".

Το χρησιμοποιώ σχετικά λίγο, αλλά ειλικρινά αυτό το λίγο, με έχει βοηθήσει απίστευτα κάποιες στιγμές.

Και μιάς και φαίνεται στην υπογραφή μου ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά Νόκια, ισχύει απαρέγκλιτα και για Νόκια συσκευές. π.χ. 820

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έπαιρνα ποτέ κινητό χωρίς ραδιόφωνο. Επίσης μιας και συζητάμε, τόσο δύσκολο είναι να βάλει κάποιος θερμόμετρο εξ. χώρου σε ένα κινητό; Δεν θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχε και κάτι τέτοιο;

 

Αυτό είναι και το ποιο κουλό με το S4. Ότι πρόσθεσαν θερμόμετρο και αφαίρεσαν ραδιόφωνο. :blink:

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική για μένα για να μην μιλήσουμε για την άλλη μεγάλη πίκρα το ξυπνητήρι που είτε δεν δουλεύει σωστά αν και είναι το ποιο απλό πράγμα στον κόσμο είτε θέλει το απίστευτο να είναι το κινητό ανοιχτό για να δουλέψει.

 

Ο_Ο αν δεν δουλεύει σωστά κάτι θα έχεις πειράξει :P

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ εκνευρισμενος με αυτη τη γραμμη που δειχνει οτι θα ακολουθησει η Samsung απο δω και περα. Αν κανει το ιδιο και με το Note 3 που περιμένω εχει τελειωσει για μενα και θα κοιταξω αλλού.

 

Διαβαζω ενα σωρο....μην πω απο καποιους εδω μεσα. Ποσες φορες πρέπει να απαντηθουν κάποια πράγματα για να τελειώνει το θέμα?

Τι σημαινει "ολοι εχουμε 3G?

Δεν θελω ρε φιλε να πληρωνω data για μια λαλακια που μπορω να την εχω, και την ειχα τοσα χρονια free-to-air.

Τι σημαινει "εδωσες 700 ευρω για κινητο, γιατι να μην δωσεις κατι ψιλα για παραπανω data?"

Δεν θελω να δινω 50αρια και 80αρια χαρατσι-μηνιατικο σε καμια ****εταιρια. Εχουν τελειωσει αυτα τα τζαμπα νταβατζιλικια για πολυ κοσμο. Δεν δωσαμε 700ευρω για να τα σκαμε χοντρα στις εταιριες κινητης. Οι οποιες ευκολιες και δυνατοτητες ενος τετοιου τηλεφωνου δεν συνδέονται αμεσα με το ποσα λεπτα προγραμμα και GB data πληρωνεις (τα περισσότερα αχρείαστα και πεταμενα καθε τελος του μηνα).

 

Τι παει να πει "παρε BT με ραδιοφωνο?"

Δεν εχει ανοιχτη ακροαση και γιατι να πρέπει να δωσεις +ευρω για κατι που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν προσθετει ουτε 5cent στο κοστος του κινητου να περιεχει ραδιοφωνο. Ποσοι χρησιμοποιειτε τελικα BT? Εχω να δω BT φορεμένο σε ανθρωπο χρονια και φιλο δεν εχω που να χρησιμοποιεί. Μπορει το καλωδιο του κλασικου handsfree να γινεται κουλουρα και να σπαει νευρα αλλα ειναι free και δεν εχεις καμιά έννοια να το φορτισεις καθε τοσο.

 

Τελος παντων, καποιοι large και "so 2013" τυποι θα βοηθήσουν στο να μην παρει το μηνυμα που θα επρεπε να παρει η Samsung με αυτη τη κινηση-αλλαγη κατευθυνσης.

Του χρονου θα κοψουν την συνδεση στο ίντερνετ μεσω wifi...αλλα δεν θα μας νοιαξει. "2014 ρε φιλε, δεν θα δωσεις ενα 50ρικακι extra στο παγιο για 10-20GB plan?"

Link to comment
Share on other sites

O μόνος λόγος που δεν έχω πάρει Googlophono, και ο λόγος που με το που έσπασε το ραδιόφωνο με την αναβάθμιση σε 4,1 του Motorola RAZR i το έστειλα.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ εκνευρισμενος με αυτη τη γραμμη που δειχνει οτι θα ακολουθησει η Samsung απο δω και περα. Αν κανει το ιδιο και με το Note 3 που περιμένω εχει τελειωσει για μενα και θα κοιταξω αλλού.

 

Διαβαζω ενα σωρο....μην πω απο καποιους εδω μεσα. Ποσες φορες πρέπει να απαντηθουν κάποια πράγματα για να τελειώνει το θέμα?

Τι σημαινει "ολοι εχουμε 3G?

Δεν θελω ρε φιλε να πληρωνω data για μια λαλακια που μπορω να την εχω, και την ειχα τοσα χρονια free-to-air.

Τι σημαινει "εδωσες 700 ευρω για κινητο, γιατι να μην δωσεις κατι ψιλα για παραπανω data?"

Δεν θελω να δινω 50αρια και 80αρια χαρατσι-μηνιατικο σε καμια ****εταιρια. Εχουν τελειωσει αυτα τα τζαμπα νταβατζιλικια για πολυ κοσμο. Δεν δωσαμε 700ευρω για να τα σκαμε χοντρα στις εταιριες κινητης. Οι οποιες ευκολιες και δυνατοτητες ενος τετοιου τηλεφωνου δεν συνδέονται αμεσα με το ποσα λεπτα προγραμμα και GB data πληρωνεις (τα περισσότερα αχρείαστα και πεταμενα καθε τελος του μηνα).

 

Τι παει να πει "παρε BT με ραδιοφωνο?"

Δεν εχει ανοιχτη ακροαση και γιατι να πρέπει να δωσεις +ευρω για κατι που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν προσθετει ουτε 5cent στο κοστος του κινητου να περιεχει ραδιοφωνο. Ποσοι χρησιμοποιειτε τελικα BT? Εχω να δω BT φορεμένο σε ανθρωπο χρονια και φιλο δεν εχω που να χρησιμοποιεί. Μπορει το καλωδιο του κλασικου handsfree να γινεται κουλουρα και να σπαει νευρα αλλα ειναι free και δεν εχεις καμιά έννοια να το φορτισεις καθε τοσο.

 

Τελος παντων, καποιοι large και "so 2013" τυποι θα βοηθήσουν στο να μην παρει το μηνυμα που θα επρεπε να παρει η Samsung με αυτη τη κινηση-αλλαγη κατευθυνσης.

Του χρονου θα κοψουν την συνδεση στο ίντερνετ μεσω wifi...αλλα δεν θα μας νοιαξει. "2014 ρε φιλε, δεν θα δωσεις ενα 50ρικακι extra στο παγιο για 10-20GB plan?"

 

+1000!!!!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να το θέσω απλά: δε νοοειται κινητό χωρίς ραδιόφωνο!! Ο,τι και να λέει ο καθένας! Ήταν και ο λόγος που με απέτρεψε από την αγορά του lumia620 με win8 και πήγα στο lumia 800 με win7.8 αλλά και ραδιόφωνο...
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα οτι ειναι αρκετα σημαντικη η παρουσια του.Και ας εχω Nexus.Δεν με απετρεψε ομως απο το να το παρω και οχι οτι μου λειπει κιολας.Ενας λογος ειναι το οτι ζω επαρχια.Αν ξαναγυρισω Θεσσαλονικη καποτε θα το χρειαστω σιγουρα αφου χρειαζεται στ ΜΜΜ.Απο κει και περα καπως διορθωνεται η κατασταση με apps οπως TuneIn κλπ αλλα με ασκοπη χρεωση.Χθες για να ακουσω ραδιοφωνικα το ΠΑΟΚ-Τριπολη κατεβασε ~50 mb μεσω Wifi.Με data δεν το ακουγα με τπτ.

 

P.s.Ειναι λογικο οι εταιρειες να προσανατολιζονται σε εφαρμογες για να κανουμε οτι μας φαινεται απλο και εχει αποδειχτει πολλακις.Ειτε με την έλλειψη ραδιοφωνου ειτε με την έλλειψη sd card.Ολα γινονται για να προωθησουν cloud storage και mobile data.Σε μεγαλες αγορες π.χ. ΗΠΑ ή Αγγλια οπου τα data plans συμφερουν ολα ειναι οκ...Εδω ομως...

Link to comment
Share on other sites

 

Τελος παντων, καποιοι large και "so 2013" τυποι θα βοηθήσουν στο να μην παρει το μηνυμα που θα επρεπε να παρει η Samsung με αυτη τη κινηση-αλλαγη κατευθυνσης.

Του χρονου θα κοψουν την συνδεση στο ίντερνετ μεσω wifi...αλλα δεν θα μας νοιαξει. "2014 ρε φιλε, δεν θα δωσεις ενα 50ρικακι extra στο παγιο για 10-20GB plan?"

 

Είναι αστείο και ρομαντικό που νομίζεις ότι η Samsung λαμβάνει υπόψιν την άποψη του Έλληνα χρήστη. Τα κινητά κατασκευάζονται με γνώμονα την παγκόσμια αγορά, και πίστεψέ με, αν αυτή είχε πρόβλημα με την απουσία FM, τότε στο επόμενο κιόλας μοντέλο θα είχε επανέλθει. Αλλά πολλοί το βρίσκουν περιττό, και κάποιοι άλλοι αδιάφορο, οπότε....;)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα ειναι εντελως αχρηστο το ραδιοφωνο. Ποτε μου δεν ασχοληθηκα με αυτο και ποτε μα ποτε εκτος απο ενα μικρο χρονικο διαστημα, ουτε καν στο σπιτι δεν το χρησιμοποιησα.

Αλλα επειδη μιλαμε για την ελλειψη ραδιοφωνου στην συσκευη αυτη οπως και σε πολλες αλλες, χωρις να θελω να δικαιολογησω

γι αυτο την samsung ας πουμε τα εξης απλα!

 

Πρωτον, σχεδον ολοι εχουν αυτοκινητο, αρα ακουνε ραδιοφωνο ολη την μερα η μεχρι να πανε στην δουλεια τους.

Δευτερον, ολοι εχουν ραδιοφωνο στο σπιτι, οποτε ανετα οποιος δε βλεπει τηλεοραση, μπορει να ενημερωθει μεσω αυτου.

Τριτον, ολοι πλεον εχουν smartophones, αρα σημαινει πως μπορουν να μπουν σε καποια σελιδα (πχ σκαι) να ακουν τον αγαπημενο τους ραδιοφωνικο σταθμο διαδικτυακα. Ολοι σχεδον οι σταθμοι πλεον εκπεμπουν με αυτον τον τροπο.

Τεταρτον, ολοι σχεδον εχουν απο δυο συσκευες πανω τους, αυτο σημαινει πως σιγουρα η μια θα εχει δεκτη.

 

Απο την αλλη πλευρα, ας το παμε και στο αστειο της υποθεσης.

Ποιος θελει η ποιος εχει την διαθεση την σημερον ημερα με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας και ολη αυτη την τρομοκρατια που θελουν οι δημοσιογραφοι να μας περασουν, να ακουει εκπομπες στο ραδιοφωνο?

Θελετε να ακουτε Τραγκα, Πορτοσαλτε, Πρετεντερη, Χατζηνικολαου, Καψη και το κακο συναπατημα?

 

Θα μου πει καποιος αλλος ομως, ναι αλλα θελω να ακουω μουσικη. Μουσικη περνας οση θελεις στην συσκευη σου και ακους οσο θες.

 

 

Απο τις πιο αστείες απαντήσεις που έχω διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πιο αστείες απαντήσεις που έχω διαβάσει...

 

Καλά, κι εμένα αδιάφορο μου είναι το ραδιόφωνο, αλλά η απάντηση του από πάνω είναι αστεία, όντως. Γενικά παίδες, πολύς χαμός για το τίποτα γίνεται. Όποιος θεωρεί το ραδιόφωνο βασικό χαρακτηριστικό σε ενα κινητό, ψωνίζει αναλόγως. Δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πιο αστείες απαντήσεις που έχω διαβάσει...

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Με βαση τη λογικη του ολοι εχουμε αμαξι δυο και πανω κινητα και ραδιοφωνο στο σπιτι οποτε δε χρειαζομαστε πχ στα ΜΜΜ, στη δουλεια-σχολη μας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό ραδιόφωνο αξίζει μόνο αν μένεις Αθήνα ή Θεσ/νικη κακά τα ψέμματα. Και εκεί όχι όλα αλλά έχεις τεράστια ποικιλία.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα το διαδικτυακό ραδιόφωνο αλλά τρώει πολλά mbs η ακρόασή του. Είμαι φαν του offradio.gr και θα ήθελα αγαπητή Wind να μας έδινες την δυνατότητα να αγοράζουμε περισσότερα data σε προσιτές τιμές. Αν ήμουν εξωτερικό που έχουν απεριόριστα θα ήμουν ευτυχισμένος αλλά ζούμε στο Φορολογιστάν.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα μετραει παρα πολυ η υπαρξη του και ας το χρησιμοποιω ελαχιστα.Δεν μπορω να το συγκρινω καν με στριμινγκ ραδιοφωνο λογω μακραν λιγοτερης καταναλωση μπαταριας σε σχεση με μονιμα ενεργοποιημενα τα δεδομενα.Αλλα κυριως το απαιτω απο την αποψη , γιατι να μην εχει ; Πιανει χωρο στη συσκευη ; Κοστιζει ακριβα ;

Το θεωρω λοιπον βλακωδες να μην ενσωματωνεται σε συσκευες και πιστευω πως περισσοτερος κοσμος χρησιμοποιει το ραδιοφωνο του στο κινητο του παρα το GPS.

Θα ηταν καλυτερα χωρις GPS ;

Link to comment
Share on other sites

Καθολου σημαντικη για εμενα παιδια :)

Υπαρχουν αρκετες εφαρμογες που δουλευουν περιφημα :)Δικτυα εχουμε και τα πακετα δεδομενων ειναι πλεον αρκετα μεγαλα για να μην εχεις προβλημα καταναλωσης ΜΒ :rolleyes:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσα καθόλου γιατί δεν λειτουργεί σχεδόν σε κανένα τηλέφωνο χωρίς τα ακουστικά (hands free).

Είναι απορίας άξιο γιατί απαιτείται το καλώδιο ακουστικών, ας μην είχε καλή λήψη και ας λειτουργούσε με ότι έπιανε από μόνο του και όταν βάζεις τα ακουστικά να βελτιώνεται η λήψη του.

Κανονικά θα έπρεπε να έχουν DAB και DVB όλες πλέων οι συσκευές.

Τα ράδιο FM είναι το μόνο κατάλοιπο της αναλογικής εποχής.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...