Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

Κανονικα η ερώτηση έπρεπε να είναι ποιο αγοράζω και οχι το καλυτερο . καλύτερο είναι το sony αλλα θα αγόραζα το nexus!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαλέγω XPERIA Z λόγω καλύτερων δυνατοτήτων, ομορφιάς σε σχέση με το Νεξους και water-free(oχι τελείως αλλά τουλάχιστον θα γλυτώνει κάποιος τα μικρο-εγκεφαλικά όταν γίνεται το ατύχημα και πέφτει νερό πάνω στο κινητό).

Ας δούμε και το SIV.Aν ξέφυγει από το στυλ του SIII και μοιάσει στο SII θα είναι δυνατό.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι το Sony έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και αυτό αντικατοπτρίζεται και στην τιμή του.

Όμως επιλέγω Nexus μόνο και μόνο επειδή θα τρέχει Key Lime Pie σε 2-3 μήνες. Το Sony μάλλον ποτέ :)

 

Σε ενα μηνα και κατι το Ζ θα εχει KLP... τωρα που βγαινει LTE θα δουμε οσοι προτιματε το νεξους αν ειναι καλυτερη επιλογη. ελεος δεν υπαρχει καν θεμα συγκρισης

 

ΝΙΚΗΤΗΣ το Nexus 4. Οσο νέο, γρήγορο και μοδάτο και να είναι το Sony με αυτή την ΧΑΛΙΑ ΟΘΟΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σταθεί στο LG. Το Sony το έπιασα στο χέρι μου στα Public και η οθόνη πάνω-κάτω αλλά και αριστερά-δεξιά από το κέντρο θαμπώνει και τα χρώματα ξεφτίζουν. Αμα είναι για να το κάνουν αδιάβροχο να χαλάσουν την οθόνη κακό του κεφαλιού τους, θα το πληρώσουν.

 

πραγματικα φιλε πιαστα και τα 2 στα χερια σου και ξαναγραψε εδω...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει ολα τα ποστ,μου κανει εντυπωση οτι καποιοι εκφερουν γνωμη,κατηγορηματικα κιολας,χωρις καν να ξερουν τα χαρακτηριστικα των κινητων...Τουλαχιστον οταν λες κατι υποστηριξε το και σωστα!Το ειπα και πιο πριν,εχοντας πιασει και τα δυο κινητα στα χερια (και ολα οσα ειχα μεχρι τωρα,οπως και το SIII),το Nexus 4 ειναι πραγματικα αστραπιαιο!Θα εξακολουθει να ειναι στα κορυφαια ΧΑΛΑΡΑ ΟΜΩΣ μεχρι να βγει και το επομενο Nexus!
Omnia I --> Omnia II --> Galaxy S --> HTC Desire HD --> LG Optimus 3D --> Motorola Razr --> Galaxy Nexus --> Nexus 4 --> Nexus 5 --> LG G2 --> OnePlus One --> LG G3 --> Xiaomi Mi4 --> Samsung Galaxy S6 Edge!
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας βαρεθεί να δίνω μια περιουσία σε κινητά, να τους φοράω πλάτες, να τα βάζω σε δερμάτινο pouch μην τυχόν πάθουν κάτι, να μην το δίνω σε "άσχετους" μην τυχόν και τους πέσει και χάσω την μεταπωλητική αξία και γενικά να τους συμπεριφέρομαι λες κ είναι δεν ξέρω κ εγώ τι....

 

Ψηφίζω ZzZzZz και πάω για ύπνο! :yawn:

Link to comment
Share on other sites

το xperia προφανώς έχει καλύτερα specs. Εχει όμως τόσο καλύτερα ώστε να δικαιολογεί 200+ ευρώ πάνω; Για μένα δεν προσφέρει κάτι τόσο καινοτόμο, αυτό με το αδιάβροχο αδιάφορο μ είναι χαλάει κ την ανάλυση της οθόνης απ' ότι λένε
Link to comment
Share on other sites

το xperia προφανώς έχει καλύτερα specs. Εχει όμως τόσο καλύτερα ώστε να δικαιολογεί 200+ ευρώ πάνω; Για μένα δεν προσφέρει κάτι τόσο καινοτόμο, αυτό με το αδιάβροχο αδιάφορο μ είναι χαλάει κ την ανάλυση της οθόνης απ' ότι λένε

 

το αδιαβριχο χαλαει την αναλυση της οθονης...αποτι λενε.. ε αυτο λεω λεει ο καθενας οτι ναναι..δεν υπαρχει θεμα συγκρισης

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά τους είναι πάνω απο 200€ τότε αναμφισβήτητα το nexus 4. Μπορεί στο hardware να υπερέχει το sony αλλά δεν νομίζω οτι η διαφορά θα φανεί στην καθημερινή χρήση. Και τα δύο είναι υπερ-αρκετά σε αυτό τον τομέα. Ακόμα και παιχνίδια να παίζεις ολη μέρα. Και το nexus έχει και το πλεονέκτημα των αναβαθμίσεων και του καθαρού android. Μόνο μειονέκτημα είναι φυσικά η έλλειψη SD.
Link to comment
Share on other sites

Mόνο και μόνο λόγω της διαφοράς τιμής, που κατα τη γνώμη μου δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυνατοτήτων των 2 συσκευών, θα διάλεγα Ν4.

 

Αν είχαν την ίδια τιμή, τότε Ζ με κλειστά μάτια.

Είναι αστείο να μ'ένδιαφέρει το να παίρνω λίγους μήνες νωρίτερα την τελευταία έκδοση android όταν έχω όλα κι όλα 16gb μνήμη, δεν έχω ράδιο και έχω μια μετριότατη κάμερα.

 

Φυσικά, αν στο συγκριτικό ήταν και το One θα το ψήφιζα πρώτο πανεύκολα, αφού έχει τα πάντα (πλην επέκταση μνήμης που με 32gb δεν με απασχολεί) και καλύτερη gpu απ'το Ζ, όπως και οθόνη και μάλλον και κάμερα.

Είναι και πανέμορφο, οπότε νομίζω ότι αξίζει τη διαφορά τιμής απ'το Ν4, ιδίως με βάση τις τιμές του εξωτερικού.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 ως την πιο τίμια πρόταση!Τα καλλύτερα benchmark του Z δεν έχουν καμία διαφορά σε καθημερινή χρήση και imo πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 6 μήνες πριν οι devs αρχίσουν να φτιάχνουν νέα apps/games η αναβαθμίσεις αυτών,που να εκμεταλεύονται το νέο hw.

 

Η Sony δεν θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστη ακόμα,τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να πλησιάζει το μέγεθος της google.Δεν νομίζω να επέλεγα γενικά Sony και η αδιάβροχη δυνατότητα του Ζ με αφήνει αδιάφορο,δε θα το κρύψω.Δε σκοπεύω να πετάξω το κινητό μου σε ενυδρείο ψαριών όπως στις διαφημίσεις και όσα χρόνια χρησιμοποιώ τηλέφωνο δεν είχα ποτέ ατύχημα με νερό.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα κορυφαία Android.

Μου αρέσει πολύ η σχεδίαση του και πάντα ήμουν υπέρ του να μην υπάρχουν

πλήκτρα στα κινητά. Με χαλάει η SD και απλά δεν βάζω όλη μου την συλλογή

Mp3 στο κινητό. Για 200€ διαφορά , δεν είναι καθόλου πρόβλημα :D

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας αρεσει που δεν εχει υποδοχη sd εε παρτε το 16αρι.Για νορμαλ καταστασεις ειναι κομπλε.Προχθες το ειδα απο κοντα το Ζ(σαν γυαλινο τετραγωνο τουβλακι ειναι!!!)και τα χρωματα.......πολυ ξεπλιμενα ρε ****το.Ααααααα και η τιμη:cry:

 

 

Οποτε Ν4.Το απολυτο value for money smartphone.(Και καθεται και καλυτερα στο χερι).

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το ότι είναι αδιάβροχο το Sony του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα. Δεν χρειάζεται να κάνετε μπάνιο μαζί του, αλλά αλήθεια δεν σας έχει τύχει ποτέ όλα αυτά τα χρόνια που έχετε κινητό να το έχετε σε κάποιο τραπέζι και να πέφτει κάποιο ποτήρι με νερό και να τρέχετε πανικόβλητοι να το σηκώσετε πριν βραχεί; Προσωπικά θα το επέλεγα γιατί θα ήταν το πρώτο μου καλό κινητό που δεν θα χρειαζόταν να το βάλω σε θήκη, οπότε θα το ευχαριστιόμουν και πιο πολύ και θα γλίτωνα τον extra όγκο της θήκης. Η τιμή του είναι σίγουρα υψηλή, αλλά μόλις κυκλοφόρησε. Πιστεύω πως κοντά στο καλοκαιράκι θα έχει πέσει κάπως.
Link to comment
Share on other sites

θα ήταν το πρώτο μου καλό κινητό που δεν θα χρειαζόταν να το βάλω σε θήκη, οπότε θα το ευχαριστιόμουν και πιο πολύ και θα γλίτωνα τον extra όγκο της θήκης.

+1

θα συμφωνήσωμ, αυτό το κάνει ένα καλό πλεονέκτημα. βαρέθηκα και εγώ να προσέχω αν υπάρχει νερό κοντά στο κινητό μου και να αλλάζω θήκες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το ότι είναι αδιάβροχο το Sony του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα. Δεν χρειάζεται να κάνετε μπάνιο μαζί του, αλλά αλήθεια δεν σας έχει τύχει ποτέ όλα αυτά τα χρόνια που έχετε κινητό να το έχετε σε κάποιο τραπέζι και να πέφτει κάποιο ποτήρι με νερό και να τρέχετε πανικόβλητοι να το σηκώσετε πριν βραχεί; Προσωπικά θα το επέλεγα γιατί θα ήταν το πρώτο μου καλό κινητό που δεν θα χρειαζόταν να το βάλω σε θήκη, οπότε θα το ευχαριστιόμουν και πιο πολύ και θα γλίτωνα τον extra όγκο της θήκης. Η τιμή του είναι σίγουρα υψηλή, αλλά μόλις κυκλοφόρησε. Πιστεύω πως κοντά στο καλοκαιράκι θα έχει πέσει κάπως.

 

+1

θα συμφωνήσωμ, αυτό το κάνει ένα καλό πλεονέκτημα. βαρέθηκα και εγώ να προσέχω αν υπάρχει νερό κοντά στο κινητό μου και να αλλάζω θήκες.

 

έχετε προσέξει ότι το κινητό είναι απο γυαλί έτσι? και πέρα απο τις δαχτυλιές που θα κάνει οι χαρακιές που θα αποκτήσει δεν θα περιγράφονται.. οπότε και στο αδιάβροχο θηκούλα σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

έχετε προσέξει ότι το κινητό είναι απο γυαλί έτσι? και πέρα απο τις δαχτυλιές που θα κάνει οι χαρακιές που θα αποκτήσει δεν θα περιγράφονται.. οπότε και στο αδιάβροχο θηκούλα σίγουρα..

 

Πιστεύω ότι θα υπάρχει προστατευτική ζελατίνη και για την πίσω πλευρά. Οι δαχτυλιές θα γίνονται αν το έχεις και σε θήκη τύπου pouch, όπου και πάλι θα το πιάνεις για να το βγάλεις και θα το κρατάς. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ θήκη για να προστατεύσω το κινητό μου από υγρασία, όσο γίνεται βέβαια. Όταν είμαι στην παραλία τρέμω να το βγάλω έξω, ειδικά σε παραλίες με άμμο. Πιστεύω ότι για αυτούς που φοβούνται σαν εμένα, το Sony είναι μια καλή λύση και μακάρι να αρχίσουν και άλλες εταιρίες να βγάζουν ανθεκτικές ναυαρχίδες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα υπάρχει προστατευτική ζελατίνη και για την πίσω πλευρά. Οι δαχτυλιές θα γίνονται αν το έχεις και σε θήκη τύπου pouch, όπου και πάλι θα το πιάνεις για να το βγάλεις και θα το κρατάς. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ θήκη για να προστατεύσω το κινητό μου από υγρασία, όσο γίνεται βέβαια. Όταν είμαι στην παραλία τρέμω να το βγάλω έξω, ειδικά σε παραλίες με άμμο. Πιστεύω ότι για αυτούς που φοβούνται σαν εμένα, το Sony είναι μια καλή λύση και μακάρι να αρχίσουν και άλλες εταιρίες να βγάζουν ανθεκτικές ναυαρχίδες.

 

Το προβλημα στις παραλιες δεν ειναι τοσο το νερο οσο η αμμος που αν φυσηξει μπαινει παντου.

Τεσπα, για την παραλια η υπερτστη λυση ειναι το motorola της υπογραφης μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στις παραλιες δεν ειναι τοσο το νερο οσο η αμμος που αν φυσηξει μπαινει παντου.

Τεσπα, για την παραλια η υπερτστη λυση ειναι το motorola της υπογραφης μου.

 

Συμφωνώ για την άμμο. Είναι ύπουλος εχθρός για τις ηλεκτρονικές συσκευές! Πάντως το xperia είναι ανθεκτικό στη σκόνη, άρα και στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στις παραλιες δεν ειναι τοσο το νερο οσο η αμμος που αν φυσηξει μπαινει παντου.

Τεσπα, για την παραλια η υπερτστη λυση ειναι το motorola της υπογραφης μου.

 

Για την παραλια βασικα δεν παιρνεις συσκευη με amoled.:p

 

Παιδια το γυαλι του Ζ ειναι παρα πολυ ανθεκτικο.. εγω προσωπικα δεν προκειται να βαλω θηκη και να κρυψω αυτο το κοσμημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την άμμο. Είναι ύπουλος εχθρός για τις ηλεκτρονικές συσκευές! Πάντως το xperia είναι ανθεκτικό στη σκόνη, άρα και στην άμμο.
Ναι, είναι κινητάρα το Ζ!:)

 

Για την παραλια βασικα δεν παιρνεις συσκευη με amoled.:p

Βρε, δεν λέω για το σάμσουγκ, για το μοτορόλα της υπογραφής μου λέω (tft έχει).

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Xperia Z. Για τον απλούστατο λόγο οτι το έχω ερωτευτεί αλλά θα περιμένω να πέσει κάτω από 400 μέχρι τα... Χριστούγεννα. 600αρια δεν σκάω σε καμία περίπτωση για ναυαρχίδα. Τον Ιανουάριο λήγει η σύνδεση μου αλλά με τις αστείες επιδοτήσεις και τις ληστρικές τιμές των μεγάλων καταστημάτων, θα συμφέρει να το πάρω από σκρουτζομάγαζο. Ονειρικό τηλέφωνο.

 

Και στο Nexus 4 δεν λέω όχι. :lol: Είναι η τιμή του που σίγουρα έχει σημασία αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα συγκριτικό των χαρακτηριστικών των δύο κινητών http://www.phonearena.com/phones/compare/Sony-Xperia-Z,Google-Nexus-4/phones/7539,7531
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...