Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 720


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

200€ παραπάνω από το 520. Απαράδεκτη τιμολόγηση.

 

Όπως έγραψα και εκεί.. "Να το κρατήσει για την πάρτη της!Είναι πολύ καλή συσκευή αλλά είχε ανακοινωθεί στα 249€. Δηλ. οι φόροι κλπ είναι 150€;

306 έπρεπε να χει άντε και 4€ μεταφορικά, άντεεε και κανα 30€ κέρδος 340€ το πολύ!"

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπομονή παιδιά. Σε κάνα μήνα θα έχει πέσει κάτω από τα 300 ευρώ.

 

Ήδη εδώ πήγε στα 288 (χθες ήταν 295!) με free shipping.

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις είδα δελτίο τύπου για την κυκλοφορία του 720 από τα καταστήματα Wind στα 400 ευρώ ή με επιδότηση στο πρόγραμμα W, Σούπερ μου φαίνεται

http://www.madfortech.com/2013/06/nokia-lumia-720-wind/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανάκριβο είναι και δεν αξίζει για τόσα χρήματά.

Ψήνομαι να το πάρω για δεύτερη συσκευή να δω τι λένε τώρα τα wp αλλά όχι σε αυτά τα λεφτά η στα 325 του skroutz.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβο είναι και δεν αξίζει για τόσα χρήματά.

Ψήνομαι να το πάρω για δεύτερη συσκευή να δω τι λένε τώρα τα wp αλλά όχι σε αυτά τα λεφτά η στα 325 του skroutz.

 

Αυτή τη στιγμή στο skroutz είναι στα 289.

Εγώ πάντως το παρήγγειλα από ebay στα 265 τελική και το περιμένω.

Ζήτησα από τον πωλητή να το δηλώσει ως δώρο και με χαμηλή αξία...

Αν θες το λινκ πες μου...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει κανεις γιατι το 720 ειναι πιο ακριβο απο το 820 ενω ειναι σαφως κατωτερο σε specs??

μου διαφευγει κατι??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου διαφεύγει κάτι, απλα ανηκουν στην ίδια κατηγορία (mid range) και τα δυο αλλά το 720 ανακοινώθηκε 6 μήνες αργότερα!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει κανεις γιατι το 720 ειναι πιο ακριβο απο το 820 ενω ειναι σαφως κατωτερο σε specs??

μου διαφευγει κατι??

 

Σε καταστήματα εκτός skroutz είναι πιο ακριβό το 820, όπως το έχει τιμολογήσει η nokia.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει κανεις γιατι το 720 ειναι πιο ακριβο απο το 820 ενω ειναι σαφως κατωτερο σε specs??

μου διαφευγει κατι??

 

Ένας λόγος είναι αυτός που ήδη αναφέρθηκε από ένα φίλο πιο πάνω ότι κυκλοφόρησε μετά από πολύ καιρό, άρα καινούριο=ακριβό

και άλλος είναι ότι το 720 αν το δεις προσεκτικά θα καταλάβεις ότι είναι πιο ισορροπημένο κινητό, έχει καλύτερη μπαταρία και κάμερα (προσωπικά και εμφάνηση)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς στείλε μου το σε παρακαλώ... :)

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=271216080405&ssPageName=ADME:X:eRTM:US:1123

 

Τώρα λέει "This listing has ended". Περίεργο...

Υπάρχουν όμως και άλλες αγγελίες, στην ίδια τιμή πάνω-κάτω (κυρίως από Hong Kong)...

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=271216080405&ssPageName=ADME:X:eRTM:US:1123

 

Τώρα λέει "This listing has ended". Περίεργο...

Υπάρχουν όμως και άλλες αγγελίες, στην ίδια τιμή πάνω-κάτω (κυρίως από Hong Kong)...

 

ΟΚ, ευχαριστώ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Επειδη ενδιαφερομαι για το 720, ειναι καλο? Δλδ αν και εχει λιγη μνημη δουλευει καλα? Η καμερα πως ειναι? Το ηχειο ειναι δυνατο? Η οθονη ειναι ανθεκτικη? Σκεφτομαι αυτο κ το 920 απλα το 920 ειναι πολυ ακριβο.

Ευχαριστω για οποια απαντηση.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο skroutz κατώτερη τιμή 274€! Γράψετε κανένα review οι κάτοχοι να μας πείτε τισ εντυπώσεις σας.

Ευχαριστώ

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο skroutz κατώτερη τιμή 274€! Γράψετε κανένα review οι κάτοχοι να μας πείτε τισ εντυπώσεις σας.

Ευχαριστώ

Επειδη ενδιαφερομαι για το 720, ειναι καλο? Δλδ αν και εχει λιγη μνημη δουλευει καλα? Η καμερα πως ειναι? Το ηχειο ειναι δυνατο? Η οθονη ειναι ανθεκτικη? Σκεφτομαι αυτο κ το 920 απλα το 920 ειναι πολυ ακριβο.

Ευχαριστω για οποια απαντηση.

 

Καμια απαντηση εδω? και κατι ακομη ... πως λυνεται το θεμα της μη υπαρξης file manager? πως βλεπουμε τα αρχεια που υπαρχουν στην καρτα του κινητου?

Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καμια απαντηση εδω? και κατι ακομη ... πως λυνεται το θεμα της μη υπαρξης file manager? πως βλεπουμε τα αρχεια που υπαρχουν στην καρτα του κινητου?

 

Δεν είμαι κάτοχος, επειδή όμως έχω wp8 με 512 RAM στο συγκεκριμμένο τομέα δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με τη γενικότερη λειτουργία του κινητού, όλα δουλεύουν ρολόι. Οι μόνες εμφανείς διαφορές είναι πρώτον στον explorer που μετά τη δεύτερη σελίδα όσες ανοίξεις από εκεί και πέρα θα ξαναφορτώνουν και δεύτερον λόγο μικρής μνήμης κάποια βαριά παιχνίδια δε λειτουργούν όπως Batman, Nova 3 κλπ

Όσον αφορά τον file manager, τα αρχεία που έχεις στην κάρτα μνήμης εμφανίζονται στην αντίστοιχη εφαρμογή απευθείας, δηλαδή οι φωτογραφίες στις φωτογραφίες, τα μουσικά αρχεία στη μουσική κλπ

Αν σε απασχολεί πάντως το θέμα με τη RAM υπάρχει και το 820 που τώρα πια παίζει στην ίδια τιμή στο skroutz στα 280 και στα κανονικά καταστήματα στα 400 ευρώ. Έχει καλύτερο επεξεργαστή, 1GB RAM και στα χαρτιά καλύτερη κάμερα 8mp με full hd εγγραφή βίντεο.

Για τα υπόλοιπα θα μας διαφωτίσει όποιος το αγοράσει, πάντως για την κάμερα έχω διαβάσει καλά λόγια ειδικά στις βραδυνές φωτογραφίες, από βίντεο τραβάει 720p.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και 2 βδομάδες και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Στα θετικά, μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση το gps / navigation της Nokia. Βρίσκει δορυφόρο σχεδόν αμέσως, ακόμα και σε κλειστό χώρο (!), και το στίγμα είναι αρκετά ακριβές. Σε συνδυασμό με το πολύ πρακτικό HERE City Lens, η εύρεση του προορισμού και η πλοήγηση (HERE Drive) γίνονται παιχνιδάκι.

Οι φωτογραφίες είναι σε καλό επίπεδο, ιδιαίτερα οι βραδυνές. Η ποιότητά τους σε σχέση με συσκευές των 5 mp είναι σίγουρα ένα κλικ καλύτερες.

Η οθόνη, παρά τη μικρή της ανάλυση δείχνει τέλεια, με ζωντανά / έντονα χρώματα. Έχει απίστευτη απόκριση στο δάχτυλο και πολύ ομαλό ρολάρισμα (όπως π.χ. στο iphone). Ούτε η μικρή ram φαίνεται να επηρεάζει την απόδοση, οι εφαρμογές ανοίγουν αρκετά γρήγορα. Ίσως τα απαιτητικά παιχνίδια να έχουν πρόβλημα όμως...

Επίσης η μπαταρία είναι πολύ δυνατή. Με βαριά χρήση βγάζει άνετα 2 ημέρες.

 

Στα λίγα αρνητικά που έχει αυτό το κινητό (δηλ. τα WP8) είναι η απουσία κάποιου file manager, όπως προαναφέρθηκε. Π.χ. δεν μπορώ να αντιγράψω / μεταφέρω αρχεία από κάποιον φάκελο σε έναν άλλον, ή από τη μνήμη της συσκευής στην κάρτα SD. Και τα αρχεία του Office πρέπει να βρίσκονται μόνο στον φάκελο Documents της μνήμης του τηλεφώνου και μάλιστα χύμα (όχι σε υποφακέλους), αλλιώς δεν τα βλέπει. Επίσης, η εφαρμογή Plex που χρησιμοποιώ συχνά για να παίζω media αρχεία από το pc στο κινητό, δυσκολεύεται να ανοίξει τους κοινόχρηστους φακέλους και πολλές φορές κρασάρει.

 

Γενικά, για 260 ευρώ (από ebay) το κινητό είναι φοβερό value for money.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από συμβίωση 2 εβδομάδων με το 720 θα σας γράψω την άποψή μου.Λοιπών το κινητό δεν κολλάει δεν σκαλώνει έχει καλή οθόνη με αρκετά ικανοποιητική ανάλυση για τον μέσο χρήστη,ικανοποιητική κάμερα σε συνθήκες μέρας και ελαφρώς χαμηλού φωτισμού,τα αρνητικά που εγώ σαν μέσος χρήστης παρατήρησα(δεν είμαι πολύ απαιτητικός),λόγω μικρής ram αργεί να ανοίξει βαριές εφαρμογές χωρίς όμως να είναι πολύ εκνευριστικό,και κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ζουμ στο βίντεο(στην λήψη)υποψιάζομαι ότι θα υπάρχει κάποια εφαρμογή στο store αλλά δεν την έχω ανακαλύψει ακόμη,και στο viber δεν έχει την επιλογή μεταφοράς της κλήσης στο pc κάτι που στο iphone 5 μου έχει!!!!αλλά αυτό νομίζω ότι αφορά όλα τα windows8 τηλέφωνα!

 

 

υγ.αν κάποιος γνωρίζει κάποια εφαρμογή του store για το Video ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συμβίωση 2 εβδομάδων με το 720 θα σας γράψω την άποψή μου.Λοιπών το κινητό δεν κολλάει δεν σκαλώνει έχει καλή οθόνη με αρκετά ικανοποιητική ανάλυση για τον μέσο χρήστη,ικανοποιητική κάμερα σε συνθήκες μέρας και ελαφρώς χαμηλού φωτισμού,τα αρνητικά που εγώ σαν μέσος χρήστης παρατήρησα(δεν είμαι πολύ απαιτητικός),λόγω μικρής ram αργεί να ανοίξει βαριές εφαρμογές χωρίς όμως να είναι πολύ εκνευριστικό,και κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ζουμ στο βίντεο(στην λήψη)υποψιάζομαι ότι θα υπάρχει κάποια εφαρμογή στο store αλλά δεν την έχω ανακαλύψει ακόμη,και στο viber δεν έχει την επιλογή μεταφοράς της κλήσης στο pc κάτι που στο iphone 5 μου έχει!!!!αλλά αυτό νομίζω ότι αφορά όλα τα windows8 τηλέφωνα!

 

 

υγ.αν κάποιος γνωρίζει κάποια εφαρμογή του store για το Video ας μου πει!

 

Πριν ξεκινησεις την εγγραφη, pinch to zoom :) Αλλα μετα δεν εχεις δυνατοτητα να κανεις ξεζουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινησεις την εγγραφη, pinch to zoom :) Αλλα μετα δεν εχεις δυνατοτητα να κανεις ξεζουμ.

 

να φανταστώ ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις συσκευές με wp;

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

να φανταστώ ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις συσκευές με wp;

 

Ναι, δυστυχώς.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα, πριν 3 μερες ημουν αναμεσα σε 720 και 920, διαβασα αρκετα reviews και τελικα λογω του βαρους του 920 αποφασισα να αγορασω το 720 το οποιο και προμοταρεται στο εξωτερικο σαν το μικροτερο αδερφακι του 920, κατι σαν το galaxy mini σαν ταμπελα marketing. Αναλυω 2 εξαντλητικες μερες συμβιωσης

 

Ανω του μετριου καμερα, τα apps της Νοκια για την καμερα ειναι απλα απιστευτα. Βιντεο δεν εχω τραβηξει ακομα αλλα οι βραδυνες εχουν μεγαλη διαφορα ποιοτητας απο το iphone 4 που ειχα. Στο ματι του μεσου χρηστη το πιξελιασμα οθονης δεν φαινεται (εγω παντως δεν το καταλαβαινω) και μονο σε κειμενα στο ιντερνετ το εχω παρει χαμπαρι, αν θελετε ακομα καλυτερη οθονη τοτε προχωρηστε σε πιο ακριβα μοντελα πχ 920 - 1020. Το store μου φαινεται λειψο σε συγκριση με ios κ android αλλα θεωρω οτι θα εμπλουτιστει, τις βασικες εφαρμογες παντως τις βρισκει καποιος. Καταπληκτικο σημα, σε σημεια που με το μηλο απλα δεν μπορουσα να σταυρωσω κληση οχι απλα ιντερνετ, νομιζα οτι εφταιγε η κοσμοτε, εως ενα βαθμο ναι φταιει αλλα ειχα το ιδιο προβλημα και με iphone 4 αλλα και galaxy s2 ενω με το lumia 720 απλα κορυφη.

 

Στα αρνητικα η μεχρι στιγμης ελλειψη θηκης-ζελατινας στο εμποριο (δεν μπαινω ebay για να σας προλαβω) καθοτι φρεσκαδουρι το κινητο, το fm-radio δεν υπαρχει ακομα αλλα με το update της Νοκια θα ειναι επιτευκτο. Δεν εχω βρει κατι ακομα που να με ξενιζει στο κινητο, ισως η μεταβαση απο ios-android σε windows phone μπορει να φανει πολυ πολυ απλη σε καποιον που ειχε συνιθησει τα πολλα widgets των αλλων δυο λειτουργικων.

Edited by geobila
ξεχαστηκα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όσοι ενδιαφερόμενοι για το Lumia 720 θέλετε να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες της πανέμορφης συσκευή υπάρχει ένα αναλυτικό video review και unboxing για αυτό:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα κι απο μένα!

Το έχω εδω και μια εβδομάδα...αν εξαιρέσετε τις 2-3 πρωτες μέρες που και το έλιωνα,συνεχεια παιχνιδια Online και ψάξιμο...(μεχρι να στρωσει και η μπαταρια) κατα τα άλλα η μπαταρία θα βγάλει άνετα 1 μέρα, 1μιση μερα πιστευω την έχει...με πιο χαλαρη χρήση και 2 μέρες!

Θα δείξει βέβαια,καθώς μπορεί να με εκπλήξει στο μέλλον αφου εχω ακουσει καλα λογια για τη μπαταρία.

Εφαρμογες βρισκει κανεις(πχ το κενο του instagram καλυπτεται με το 6tag,οπου είναι ακριβως το ίδιο,με τον ιδιο λογαριασμο μπαινεις)

Το μονο αρνητικο ειναι η ram(512) οπου φυσικά ρολάρει μια χαρα το κινητο (δεν θελω να σκεφτω πως θα ηταν κινητο android με 512 Ram...ισως λογω της ραμ και επειδη μπαινοβγαινα σε εφαρμογες του ιντερνετ και ανοιγοκλεινα ανα δευτερολεπτα την οθονη,κολλησε η οθονη και εδειχνε μαυρο(ενω φωτιζονταν τα πληκτρα) και αναγκάστηκα να κανω επανεκκινηση

(Γίνεται με: Το κουμπί ενεργοποιησης/απενεργοποίησης + το πανω πληκτρο εντασης)

 

Κατα τα άλλα μια χαρά!

 

Υ.Γ: Το Lumia 820 εχει καλυτερο επεξεργαστη και Ραμ αλλα χειροτερη μπαταρια(στυλ iphone,μπορει να μη βγαλει και μερα) και ειναι λιγο πιο χοντρο

Edited by moboy
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...