Jump to content

Jiayu G2S


kenpachi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να κάνω μια ερώτηση?κανενας δεν εχει θέμα με το σήμα ή εγώ ειμαι ο άτυχος?Έχω κανει τα παντα αλλα τπτ.Στο σπιτι δ πιανει καμια εταιρεια vodafone+cosmote κ εξω οι μπαρες στο σημα ανεβοκατεβαινουν κ χανεται συνεχεια το σημα.Το κινητο το αγορασα απο το fastcardtech και σημερα μ στειλανε μνμ κ μ ειπαν αν εχει ΙΜΕΙ η συσκευή.ΑΚΥΡΟ?Υπάρχει καμία λύση κ πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το δικο του (ενα 3.5 ιντσων κλονος HTC) ηταν το ταχυτερο (με μερικα ψιλοδευτερολεπτα)

Ειναι το W7272 (http://www.sourcinggate.com/w7272-3g-phone-android-2-3-mtk6573-support-wifi-gps-capacitive-touch-screen.html)

 

 

Μπορώ να κάνω μια ερώτηση?κανενας δεν εχει θέμα με το σήμα ή εγώ ειμαι ο άτυχος?Έχω κανει τα παντα αλλα τπτ.Στο σπιτι δ πιανει καμια εταιρεια vodafone+cosmote κ εξω οι μπαρες στο σημα ανεβοκατεβαινουν κ χανεται συνεχεια το σημα.Το κινητο το αγορασα απο το fastcardtech και σημερα μ στειλανε μνμ κ μ ειπαν αν εχει ΙΜΕΙ η συσκευή.ΑΚΥΡΟ?Υπάρχει καμία λύση κ πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την εγγύηση?

 

Για το IMEI δεν ακυρο θελουν να δουν εαν εχει ΙΜΕΙ, γιατι χωρις αυτο δεν λειτουργει ο πομποδεκτης.

Edited by atndam
Link to comment
Share on other sites

απο εδω

http://www.aliexpress.com/store/product/JIAYU-G2S-MTK6577T-4-0-OGS-IPS-SCREEN-GPS-4GB-ROM-1GB-RAM-Wcdma-3G-Dual/208802_748785569.html

 

αν και ειμαι βεβαιος οτι δεν παιζει ρολο απο που το αγορασα, αλλα τι built (ποτε φτιαχτικε) εμενα λεει 11-3-2013 η σφραγιδα του Quality Control Check και βεβαιως τι Android φοραει εμενα ειναι εργοστασιακο ΡΟΜ JB-4.1.2 (και οχι 4.2.1 που εγραψα κατα λαθος πιο πριν)

 

ποιο συγκεκριμένα, συναντήθηκα πιο νωρίς σήμερα με τον χρήστη atndam (εχει κανει ποστ στο τοπικ του G3) και μαζι με το δικο του κινητο και το δικο μου G3 μαζι με το ολοκαινουργιο G2S, τους φορτωσαμε την εφαρμογη GPS-test (απο το Android shop)

 

και τα 3 βρήκαν τους 9 δορυφορους σε αφανταστα μικρο χρονο (να'ταν 30-40 δλ κοψε-ραψε), με ουρανο λαμπικο, μεσα απο το παρπριζ ενος VW POLO, ωρα περιπου 17.30)

- το δικο του (ενα 3.5 ιντσων κλονος HTC) ηταν το ταχυτερο (με μερικα ψιλοδευτερολεπτα)

- το ολοκαινουργιο G2S δευτερο (πρωτο ψαξιμο απο Κινα)

- το δικο μου G3 το πιο αργο (ισως λογω πιο αργου επεξεργαστη)

- το δικο μου G3 (με IGO-Primo τελευταιο release), ελεγε συχνα-πυκνά ".....GPS disconnected"

- τα αλλα 2 κινητα, δεν το εχασαν ουτε μια φορα, ακλονητα

 

τι να πω ρε Γιωργη, να ειναι το JB-4.1.2, να ειναι το εργοστασιακο ΡΟΜ ?!? δεν ξερω

 

απλα σας αναφερω τι ειδαμε και οι δυο μαζι

Γαμωτο, χαλια μας εκανες, καλα ειχαμε κανει focus, τωρα πισω παλι..

:dizzy::dizzy:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ασε γιατι κι εγω ξενερωσα μεταξυ G4 και G2S !! ειναι το τελειο μεγεθος και τρεχει σφαιρα, σε συγκριση με το G3 που εχω

ασε δε την ποιοτητα εικονας-χρωματων !!! το σκιζει το G3 :wacko:

 

το μοναδικο μειονέκτημα του G2S ειναι οτι δεν εχει Gorila-Glass οθονη, ενω η αισθηση που μου δίνει η GG οθονη του G3 ειναι κατι το απιστευτο !!

να φανταστείς, δεν αφήνει σημάδια απο δαχτυλιες !!! γλιστράει το δακτυλο χωρις προβλημα, κλπ κλπ ....... ενω το G2S εχει απλη οθονη που θελει σκουπισμα καθε λιγο και λιγακι ;)

 

δεν ξερω ..... μεγαλο δίλημμα ρε φιλε .... βασικα με σκοτώνει το μεγεθος του G4 :(

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

ασε γιατι κι εγω ξενερωσα μεταξυ G4 και G2S !! ειναι το τελειο μεγεθος και τρεχει σφαιρα, σε συγκριση με το G3 που εχω

ασε δε την ποιοτητα εικονας-χρωματων !!! το σκιζει το G3 :wacko:

 

το μοναδικο μειονέκτημα του G2S ειναι οτι δεν εχει Gorila-Glass οθονη, ενω η αισθηση που μου δίνει η GG οθονη του G3 ειναι κατι το απιστευτο !!

να φανταστείς, δεν αφήνει σημάδια απο δαχτυλιες !!! γλιστράει το δακτυλο χωρις προβλημα, κλπ κλπ ....... ενω το G2S εχει απλη οθονη που θελει σκουπισμα καθε λιγο και λιγακι ;)

 

δεν ξερω ..... μεγαλο δίλημμα ρε φιλε .... βασικα με σκοτώνει το μεγεθος του G4 :(

 

Το G2S οπως και το G4 εχουν OGS (one glass) ετσι δεν ειναι? Αυτο δεν ειναι και gorilla?

Ας λερωνει, τι εγινε..

Σε σκοτωνει, τι εννοεις, σου πεφτει μεγαλο? Εγω θελω στην τσεπη να τα βαζω, οποτε το 4ρι μου πεφτει καλυτερο..Αλλα, το G4 ειναι πιο μπροστα τεχνολογικα..

4ιντσο δεν υπαρχει σε quad..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το G2S οπως και το G4 εχουν OGS (one glass) ετσι δεν ειναι? Αυτο δεν ειναι και gorilla?

Ας λερωνει, τι εγινε..

Σε σκοτωνει, τι εννοεις, σου πεφτει μεγαλο? Εγω θελω στην τσεπη να τα βαζω, οποτε το 4ρι μου πεφτει καλυτερο..Αλλα, το G4 ειναι πιο μπροστα τεχνολογικα..

4ιντσο δεν υπαρχει σε quad..

 

OGS δεν είναι gorilla, ειναι μια τεχνολογια "λέπτυνσης" του παχους του κρυστάλλου, ταυτοχρονα με "anti-scratch" επίστρωση

αυτο εννοω, οτι το gorilla δεν λερωνει και δεν γδέρνει ενω το OGS ηρθε με screen-protector κολλημένο (και ενα εξτρα στο κουτι) και λερωνει οπως ολα τα αλλα.

 

Με σκοτώνει εννοω οτι με ενοχλει το μεγεθος του G4, σαφως προτιμω το 4αρι G2S

και που να το πιασεις στα χερια σου να το δεις :rolleyes: ειναι ψιλο-στενομακρουλικο και λεπτο-λεπτο :!: αντι κατι κοντοχοντρα αλλα που ειναι σαν τοστ με ζαμπον-τυρι :lol:

 

και τωρα λιγο πιο συγκεκριμένα, μετα απο τις πρωτες εντυπωσεις .....

 

1- ΗΡΘΕ ΡΟΥΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ !!!! γιαυτο ειχε και το SUPERUSER (αμα μπει το SU δεν μπορεις να το ξαναβγαλεις)

το μονο που χρειάστηκε να του κανω ειναι να του βαλω το ClockworkMod Recovery απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2126293&highlight=jiayu

και τιποτε αλλο !! του χτύπησα ενα ξεγυρισμένο backup για να εχω το official ROM (built 20130306-143807) που θεωρείται το καλλίτερο απο οσα κυκλοφορούν (εχει βγαλει και η LeWa και η MIUI για το G2S, αλλα δεν ....)

 

2- αμα εχεις βάλει drivers για το G3 (εγω εχω βάλει PdaNet) στο PC σου, δεν χρειαζεται να βαλεις ξανα αλλους drivers, το βλεπει με τη μια

 

3- είπαμε για το GPS παει σφαίρα

 

4- camera ειναι οι γνωστη ποιοτητα των κινητων (δεν εχω απαιτησεις να γινω ο σκηνοθετης Peter Jackson (lord of the Rings)

 

5- μπαταρια αξιολογότατη, με εβγαλε κοντα 2 μερες, με ολα τα σκαλισματα-restart-βαλε-βγαλε προγραμματα, ασε δε το GPS Bluetooth και το WIFI .... το εσκισα .......Α-Ν-Ε-Τ-Α πανω απο 1,5 μερα και χωρις φουλαρισμενη φόρτιση

 

εν ολίγοις .... είμαι ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ απο το G2S (..... και το σκέπτομαι πολυ σοβαρα, να πουλήσω το G3 και να παρω κι αλλο ενα G2S)

 

αντε ..... διαλεχτε.... διαλεχτε ..... φρεσκο πραμα που σαλευει .... Jiayu G3 μολις 9 ημερων χρησιμοποιημενο, προς 155 ΕΥΡΩ...... προλαβετε :p

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

ασε γιατι κι εγω ξενερωσα μεταξυ G4 και G2S !! ειναι το τελειο μεγεθος και τρεχει σφαιρα, σε συγκριση με το G3 που εχω

ασε δε την ποιοτητα εικονας-χρωματων !!! το σκιζει το G3 :wacko:

 

το μοναδικο μειονέκτημα του G2S ειναι οτι δεν εχει Gorila-Glass οθονη, ενω η αισθηση που μου δίνει η GG οθονη του G3 ειναι κατι το απιστευτο !!

να φανταστείς, δεν αφήνει σημάδια απο δαχτυλιες !!! γλιστράει το δακτυλο χωρις προβλημα, κλπ κλπ ....... ενω το G2S εχει απλη οθονη που θελει σκουπισμα καθε λιγο και λιγακι ;)

 

δεν ξερω ..... μεγαλο δίλημμα ρε φιλε .... βασικα με σκοτώνει το μεγεθος του G4 :(

 

σκεφτόμουν και εγώ το G2s αλλά τα σχόλια σου σχετικά με το gorilla glass με βοήθησαν πολύ μιας και είναι σημαντικό για εμένα να έχει gorilla glass.

 

απλά δυο παρατηρήσεις. Το g4 είναι λίγο πιο μικρό από το g3 αν δεν κάνω λάθος?

επίσης μπορεί αργότερα να αναβαθμίσουν το g2s σε quad core αν και το gorilla glass is a must

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

ειναι και πιο κοντο και πιο στενο και πιο λεπτο

 

δεν υπαρχει περίπτωση να "αναβαθμίσουν" ενα 4ιντσο σε quad, ολα τα quad θα ειναι τουλαχιστον απο 4.3-4.5 και πανω ιντσες

 

και ναι, οντως, η GG ειναι μια απόλαυση στην αφή

 

και κατι χαλασα απο το GPS και δεν βρισκει τιποτα :(... μετα απο 10-12 λεπτα βρηκε 2 δορ. ..... λες να φταιει η συνεφια ?!

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

ειναι και πιο κοντο και πιο στενο και πιο λεπτο

 

δεν υπαρχει περίπτωση να "αναβαθμίσουν" ενα 4ιντσο σε quad, ολα τα quad θα ειναι τουλαχιστον απο 4.3-4.5 και πανω ιντσες

 

και ναι, οντως, η GG ειναι μια απόλαυση στην αφή

 

και κατι χαλασα απο το GPS και δεν βρισκει τιποτα :(... μετα απο 10-12 λεπτα βρηκε 2 δορ. ..... λες να φταιει η συνεφια ?!

Κατι χαλασες;

Μαπα το καρπουζι...

:lol::lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

:lol::D που θα μου παει .... θα το φτιάξω το καρπουζι ;)

 

(17 λεπτά αργότερα)

 

ΤΟ ΈΦΤΙΑΞΑ.... ΤΟ ΈΦΤΙΑΞΑ ...... ;):happy::shifty: το GPS βρισκει τωρα ΑΜΕΣΩΣ 10 δορ. και κλειδωνει σε 3-5 δρλ τους 5-6 με ακριβεια που εφτασε τα 13 μετρα (και εχει και συνεφια σημερα)

Επισεις, μετα απο αυτο, ολα τα προγραμματα που χρησημοποιουν το GPS βλεπουν παντα τους 10 και κλειδωνουν τους 4 εως 7 σε χρονο dt

πως το εκανα ??? απλα ακολούθησα τις οδηγίες απο εδω http://fromchinawithtech.blogspot.gr/2013/03/mod-jiayu-g2-all-models-gps-fix.html?showComment=1365182522729#c3000766085294789848

και ολα δουλευουν σφαιρα τωρα :yahoo: ....... νιαρρρρρρ ...... γατα ο παλιος :cat:

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι αναφερεσαι στο gps του g2s. Παντως το δικο μου βρισκει σημα και ξεκινα την πλοηγηση αλλα δεν εχει ακριβεια και φτανει σε σημειο να το χανει συχνα-πυκνα. Ειναι το μονο πραγμα που με ενοχλει στο τηλεφωνο. Εχω ανοιξει "dispute" στο paypal για να το στειλω πισω. Το gps μου ειναι απαραιτητο για την δουλεια. Αν το παρουν πισω θα αγορασω lenovo p770...
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αυτα που λεει στο link μου, θα διορθωθεί το προβλημα σου.

 

σε εχω δει που γραφεις στο forum των xda-developrers και θεώρησα οτι εχεις λυσει το προβλημα, γιατι εχεις καιρο να γραψεις κατι εκει !!

 

υπαρχει σαφως hardware προβλημα με το G2S, ενω το G3 ειναι πραγματικα ταχυτατο με το gps του, ομως με αυτη τη λυση που γραφει στο link, απλα τελειωσε το προβλημα

 

δοκιμασε το πριν μπλεξεις με dispute

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αυτα που λεει στο link μου, θα διορθωθεί το προβλημα σου.

 

σε εχω δει που γραφεις στο forum των xda-developrers και θεώρησα οτι εχεις λυσει το προβλημα, γιατι εχεις καιρο να γραψεις κατι εκει !!

 

υπαρχει σαφως hardware προβλημα με το G2S, ενω το G3 ειναι πραγματικα ταχυτατο με το gps του, ομως με αυτη τη λυση που γραφει στο link, απλα τελειωσε το προβλημα

 

δοκιμασε το πριν μπλεξεις με dispute

 

Φίλε Gavel,

σε ευχαριστώ πολύ για το link που παράθεσες. Η αλήθεια είναι οτι παρακολουθώ με προσοχή και το xda αλλά ακόμα δεν έχω βρει οριστική λύση. Για την ώρα πειραματίζομαι με αυτά που γράφονται εδώ. Έχω δοκιμάσει τα πάντα (εκτός από ultrex) αλλά το snr παραμένει χαμηλό. Αυτός πιστεύω πως είναι και ο κύριος λόγος που δεν υπάρχει ικανοποιητική πλοήγηση μέσα στο αυτοκίνητο. Η ισχύς του σήματος είναι χαμηλή και έτσι δεν έχουμε ακρίβεια κατά την μετακίνηση. Όταν δεν υπάρχει ακρίβεια, το πρόγραμμα πλοήγησης μπορεί να σε δείχνει σε διπλανό δρόμο από αυτόν που πραγματικά είσαι ή με λάθος φορά όταν σταματάς ή να δείχνει οτι ακολουθείς ένα δρόμο ενώ εσύ έχεις στρίψει σε κάθετο στενό. Έχω την εντύπωση πως το faster gps και το gps helper κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Το faster gps το είχα ήδη εγκατεστημένο και μου δίνει την εξής εικόνα από το μπαλκόνι του σπιτιού μου

[ATTACH]31500[/ATTACH]

 

Μετά την εγκατάσταση του gps helper έχω την ακόλουθη εικόνα

[ATTACH]31501[/ATTACH]

 

Όπως βλέπεις η κατάσταση είναι πάνω-κάτω η ίδια και εξακολουθώ να έχω χαμηλό snr. Κατά την ταπεινή μου γνώμη (μπορεί να έχω λάθος) το πρόβλημα είναι καθαρά hardware και μάλλον δεν μπορεί να διορθωθεί (είτε δεν υπάρχει άλλος ισχυρότερος δέκτης σε αυτό το μέγεθος είτε η θέση του είναι σε λάθος σημείο και δεν μπορεί να δουλέψει σωστά αν π.χ. ενοχλεί το μεταλλικό περίβλημα). Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε από κοντά για να κάνουμε τεστ και με το δικό μου κινητό. Μακάρι να βρεθεί λύση γιατί κατά τα άλλα το κινητό είναι "αστέρι".

:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο το προβλημα σου !!

 

εδω μολις προ ολιγου εβρεξε (7/4 ωρα 17:15), βγηκα στο μπαλκονι, αναψα το GPS Test και απο τους 10 που εχει πλεον "σεταρει" στην μνημη του, κλειδωσε τους 5. Περιμενα 2-3 λεπτα να "κατασταλαξει" η ακρίβεια στο 18 μετρα

 

κλεινω το GPS Test και ανοιγω IGO Primo, ξανα κλειδωνει τους 5 και μολις πρασινισανε (high accuracy) γυρισα στον χαρτι να δω που με δειχνει ..... ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που πρεπει να ειμαι (το σπιτι μου ειναι σε γωνια και ειναι ευκολο να το βεβαιωσω) και ουτε καν στην λαθος μερια της γωνιας (το κανονικο μου GPS-only-tablet με δειχνει καμια φορα στην αλλη πλευρα της γωνιας) :wacko:

 

καταλαβαινω οτι ολα αυτα δεν σημαινουν τιποτα, αν δεν βαλεις μεσα στο αυτοκινητο το κινητο-GPS και το δοκιμασεις εν κινησει, ομως επειδή ξερω πως δουλευει το GPS-only-tablet, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα εχει παρα πολυ καλη ακριβεια.

 

τωρα, αν οντως εχεις την ατυχία να εχεις ελαττωματικό GPS (οσον αφορα το s/n ratio) τοτε εγω θα εκανα το εξής τεστ (για επιβεβαιωση ολων των παραπανω) :

 

1- υποθετω οτι εχεις βαλει το GPS Test και το Faster GPS (απο το Google shop) το Faster GPS πρακτικα σου διορθωνει το αρχειο gps.conf που ειναι μεσα στο (root)/system/etc ωστε να μην ψαχνει Κινεζικους δορυφορους, αλλα Ελληνικους συγκεκριμενα

2- απο το λινκ που εβαλα παραπανω αλλα και απο αυτο που ψαχνεις εσυ (το ιδιο αρχειο gps.conf θα φτιάξεις τελικα) βεβαιωσου οτι το αρχειο gps.conf εχει τις παρακατω 5 γραμμες :

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org (αυτη τη γραμμη θα την εχει φτιαξει ιδη το Faster GPS) το gr μετα το = αφορα τη χωρα που βρισκεσαι (πχ Germany=de, Italy=it, Greece=gr)

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

αν θες βαλε κι αυτη στο τελος (αλλα δεν επηρεάζει τιποτα, ειναι μονο για secure port)

SUPL_PORT=7275

 

3- σβήσε το αρχειο που λενε στο λινκ (Go to root/data/misc delete the file mtkgps.dat)

(εγω δεν το εσβυσα, αλλα το εκανα rename σε mtkgps.dat.org)

4- αυτο που λενε για engeneering mode μπορεις να τα κανεις ολα με το Mobile Uncle tools απο Google shop (και αγνοησε αυτα που γραφει με τα *#12345#*#* και δεν συμμαζεύεται)

5- reboot

6- δοκιμές

 

αν μετα απο αυτα, δεν βρίσκει τους 10+ δορυφ. και αν μετα δεν κλειδωνει οσους φαινονται εκεινη την ωρα, τοτε φιλε μου εχεις οντως hardware προβλημα

 

το ROM που φοράω ειναι το εργοστασιακό rel 20130306-143807 δες εσυ τι εχεις, γιατι παιζει ρολο

 

καλη τύχη-επιτυχία

(αλήθεια, πιο πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιεις στο κινητό ?? εγω φόρτωσα το IGO Primo οπως εχω και στο GPS-only-tablet μου Κινεζος κι αυτο :))

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμάσω αύριο. Τις γραμμές μπορώ να τις συμπληρώσω και μέσα από το FasterGPS. Η ROM που έχω είναι 20130108. Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να κάνεις μία διαδρομή με πλοήγηση για 5 περίπου χλμ και να δεις πως συμπεριφέρεται... Στατικά απ'ότι θα είδες έχω ακρίβεια 8 μέτρα, οπότε δεν τίθεται θέμα. Εγώ χρησιμοποιώ Sygic το οποίο βρίσκω αρκετά καλό.

Το βήμα 3 πως το έκανες? Δεν βρίσκω κάποιο φάκελο root :O:O:O

Το βήμα 4 μήπως μπορείς να το αναλύσεις λίγο? Είναι απαραίτητο να γίνει?

Edited by arkas5
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

το root ειναι το HOME ή το / αναλογα με ποιο file manager-viewer εχεις. Ειναι η αρχη-αρχη της μνήμης (για να το πω βαρβαριστί) ειναι εκει που βρισκεται το /data το /system κλπ

 

στο λινκ λεει

1. Go to root/data/misc

2. Delete the file mtkgps.dat

3. Delete gps.conf if any

4. Restart phone

5. Activate all the GPS help options (EPO and A-GPS)

6. Open engineering mode *#*#3646633#*#* or *#15963# and enter Location

7. Location based service

8. Update the EPO

9. Back to Location

10. YGPS and start the fixing

 

εσυ θα αγνοησεις τα διαφορα *#*#3646633#*#* or *#15963# απο το 6 και θα το κανεις με το Mobile Uncle tools που εχει ετοιμο engineering mode

απο εκει θα κανεις-αλλαξεις οτι λενε απο το 5 μεχρι το 10 (και το enter Location απο το 6)

 

αν δεν εχεις το Mobile Uncle tools, τοτε θεωρώ οτι δεν εχει νόημα να συνεχίσεις να τυραννιέσαι, γιατι ειναι απο τα πιο απαραιτητα προγραμματα σε ενα "σκαλισμενο" κινητο.

ασε που χωρις αυτο δεν κανεις update recovery.img κλπ κλπ

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζομαι κάποιον άλλο file manager γιατί με es βλέπω μόνο την κάρτα... Έχω κάνει όλα τα υπόλοιπα. Αν μπορείς πες μου τι βλέπεις όταν κάνεις αληθινή πλοήγηση μέσα σε αυτοκίνητο για κανένα 10λεπτο. Θα με βοηθήσει αφάνταστα...
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

εφ οσον εχεις το es (θεωρω οτι εχεις το υπαρχον rel και οχι το rel3-beta) τοτε ειναι αυτο το πλήκτρο που εχει το σήμα /

 

στο rel3-beta, ειναι πανω-πανω-αριστερα

 

οσο για αληθινή πλοήγηση, θα πρεπει να περιμενεις μεχρι αυριο, γιατι βαριεμαι να κανω test-drive τωρα :lol:

 

αν και δεν εχει νοημα ..... αν δεν κανεις τις αλλαγες, οτι και να σου πω, δεν αλλαζει σε εσενα κατι !!! συνεχίζεις να εχεις την αμφιβολία του hardware or software problem :confused:

 

κανε πρωτα τις αλλαγές, δοκιμασε και μετα τα ξαναλεμε

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι που το λέω αλλά το G2S πήρε το δρόμο του πάλι για Κίνα... :O:O:O

Το GPS όσο είσαι εκτός αυτοκινήτου είχε σήμα και ακρίβεια αλλά μέσα στο αυτοκίνητο δεν μπορούσες να πας πουθενά. Θαυμάζω το παλιό μου LG P500 που ακόμα και μέσα στο καντράν του αυτοκινήτου ή στην τσέπη της φόρμας μου όταν ποδηλατώ έχει απίστευτο σήμα. Δεν χάνει ποτέ την σύνδεση άσχετα αν έχει καλό καιρό, βροχή, συννεφιά, κλπ. Επιπρόσθετα, η κατά τα άλλα υπέροχη οθόνη, είχε ένα καμμένο pixel που φαινόταν στο Start-up του τηλεφώνου :(:(:(

Κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ η μπαταρία του, η ταχύτητά του και η απόκριση της οθόνης.

Έχω την εντύπωση οτι οι "μικρές" εταιρείες έχουν πολύ ανεπαρκές quality control και ρίχνεις ζαριά όταν παραγγέλνεις τηλέφωνο. Το σίγουρο είναι οτι η Jiayu σήκωσε ψιλά τον πήχη με το G3, την "πάτησε" στην αρχή με την οθόνη και τώρα τα έκανε μαντάρα και με το G2S σε ότι αφορά το "jumping screen" και το GPS. Μάλλον και το G4 κάτι θα βγάλει. Μην βιαστείτε να το αγοράσετε....;)

:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση. Δεν έχουν καθόλου quality control και test. Οι μαγαζάτορες που μας τα στέλνουν κάνουν έναν υποτυπώδη έλεγχο ότι η συσκευή δουλεύει
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση. Δεν έχουν καθόλου quality control και test. Οι μαγαζάτορες που μας τα στέλνουν κάνουν έναν υποτυπώδη έλεγχο ότι η συσκευή δουλεύει

 

Όντως έτσι ειναι. Ομως οπως λεει και ο αρχαίος φιλόσοφος "Μόλις ξεχαστεί η φτηνή τιμή, θυμόμαστε τα ελαττώματα" ;)

 

εμεις οι νεωτεροι-φιλοσοφοι το λεμε, οτι πληρώνεις παιρνεις ..... μην συγκρίνεις λοιπον το Jiayu των 160Ευρω με το LG που δεν θελω να ξερω ποσο το πληρωσες και μην μου αρχισετε τα σχετικα ".... μα ειχα επιδότηση και μου στοίχισε 100Ευρω..."

 

Εφ οσον πηρες την αρχικη αποφαση οτι δεν θες να πληρωσεις τουλαχιστον 400-και-βαλε-ΕΥΡΩ για ενα κινητο (και συμφωνω απόλυτα) και διαλεξες Κινεζουμπα, τοτε πρεπει να εισαι αποφασισμενος να ανεχθεις τα παντα, απο scam του καταστηματος, καθυστερηση στην παραδωση, λαθος προιον, χαλασμενο προιον, μικρη εγγύηση, καμια υποστήριξη, εξοδα επιστροφης στο εργοστασιο, κλπ, κλπ

 

Παλι καλα, να λες, που υπαρχουν και τα forum για να μπορει καποιος να ενημερωνεται πριν παρει καποιο αποφαση.

 

Ειναι λυπηρό το οτι το εστειλες πισω (αληθεια, τι ζητας?, να σου στειλουν αλλο ??) αλλα πως θα σου φαινόταν η λυση να το πουλησεις σε καποιον που δεν τον πολυ-ενδιαφερει το GPS (π.χ. τις περισσότερες γυναίκες)

Οχι μονο δεν θα εμπαινες σε εξοδα μεταφορικα, αλλα ισως και να εβγαζες και καμια 50αρια Ευρο κερδος ..... λεω τωρα ;)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λυπηρό το οτι το εστειλες πισω (αληθεια, τι ζητας?, να σου στειλουν αλλο ??) αλλα πως θα σου φαινόταν η λυση να το πουλησεις σε καποιον που δεν τον πολυ-ενδιαφερει το GPS (π.χ. τις περισσότερες γυναίκες)

Οχι μονο δεν θα εμπαινες σε εξοδα μεταφορικα, αλλα ισως και να εβγαζες και καμια 50αρια Ευρο κερδος ..... λεω τωρα ;)

 

Αν δεν χρειάζονται οι γυναίκες το GPS τότε ποιός ?? :p

Link to comment
Share on other sites

οι πιο πολλες γυναικες οδηγοι που ξερω, εχουν το εξελιγμένο GPS φωνητικού τυπου "απο-γωνια-σε-γωνια" ..... ειναι αυτο που σου λεει (εσενα που εισαι διπλα στο αυτοκινητο της κυριας) "... καλε κυριε, μήπως ξέρετε που ειναι η οδος Τρεχαγυρευοπουλου ?" :lol::p

 

και οταν την ρωτας (εσυ ο τεχνοκρατης) "μα... καλα ... το GPS δεν σου έδειχνε ?!?" σου απανταει φυσικότατα ... "ελα μωρε τωρα .... καθε φορα που το αναβω, ολο λαθος μου τα δειχνει...... αφου ειναι χαλασμενο, δεν το δουλευω...."

 

τοτε ομως που το πρωτοηθελε, εκανε σαν παλαβη για να της δείξεις πως λειτουργει, μετα....... βαριόμαστε

 

παρ' τ' αυγο και κουρευτο :wacko:

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι ειναι. Ομως οπως λεει και ο αρχαίος φιλόσοφος "Μόλις ξεχαστεί η φτηνή τιμή, θυμόμαστε τα ελαττώματα" ;)

 

εμεις οι νεωτεροι-φιλοσοφοι το λεμε, οτι πληρώνεις παιρνεις ..... μην συγκρίνεις λοιπον το Jiayu των 160Ευρω με το LG που δεν θελω να ξερω ποσο το πληρωσες και μην μου αρχισετε τα σχετικα ".... μα ειχα επιδότηση και μου στοίχισε 100Ευρω..."

 

Εφ οσον πηρες την αρχικη αποφαση οτι δεν θες να πληρωσεις τουλαχιστον 400-και-βαλε-ΕΥΡΩ για ενα κινητο (και συμφωνω απόλυτα) και διαλεξες Κινεζουμπα, τοτε πρεπει να εισαι αποφασισμενος να ανεχθεις τα παντα, απο scam του καταστηματος, καθυστερηση στην παραδωση, λαθος προιον, χαλασμενο προιον, μικρη εγγύηση, καμια υποστήριξη, εξοδα επιστροφης στο εργοστασιο, κλπ, κλπ

 

Παλι καλα, να λες, που υπαρχουν και τα forum για να μπορει καποιος να ενημερωνεται πριν παρει καποιο αποφαση.

 

Ειναι λυπηρό το οτι το εστειλες πισω (αληθεια, τι ζητας?, να σου στειλουν αλλο ??) αλλα πως θα σου φαινόταν η λυση να το πουλησεις σε καποιον που δεν τον πολυ-ενδιαφερει το GPS (π.χ. τις περισσότερες γυναίκες)

Οχι μονο δεν θα εμπαινες σε εξοδα μεταφορικα, αλλα ισως και να εβγαζες και καμια 50αρια Ευρο κερδος ..... λεω τωρα ;)

 

1) Η αλήθεια είναι οτι το LG το αγόρασα σφραγισμένο από αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία με 120 Euro. Είναι βέβαια πολύ χειρότερο σε χαρακτηριστικά από το Jiayu αλλά κάνει αυτά που λέει οτι πρέπει να κάνει.

2) Δεν συμφωνώ μαζί σου (πάντα φιλικά μιλώντας) πως όταν αγοράζουμε κινέζικο πρέπει να τα ανεχόμαστε όλα (εξάλλου όλα στην Κίνα φτιάχνονται :lol:). Θα ανεχτώ την αργοπορημένη παράδοση, θα ανεχτώ την χαμηλή ποιότητα κατασκευής, θα ανεχτώ την μικρή ή καθόλου εγγύηση αλλά δεν θα ανεχτώ το προϊόν να μην ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά που διαφημίζουν οτι έχει. Αυτός είναι και ο λόγος που πλήρωσα με Paypal για να έχω την εγγύηση οτι δεν θα χάσω τα λεφτά μου.

3) Προσπάθησα να πω οτι το πουλάω μέσα από το forum πριν φτάσει στα χέρια μου (αμέσως μόλις πληροφορήθηκα οτι το gps έχει πρόβλημα) σφραγισμένο όπως θα ερχόταν από τα ΕΛΤΑ. Όμως παρόλο που ενημέρωνα για το "πρόβλημα" και ζήταγα όσο ακριβώς είχα πληρώσει, θεώρησαν οι admin οτι έπρεπε να διαγράψουν το post γιατί έχουν αναφερθεί πολλές απάτες. Σωστό κατά την γνώμη μου...

4) Αυτό που ζητάω από την minideal.net είναι να πληρώσω την διαφορά και να αγοράσω το Lenovo P770. Δεν μπορώ να πω οτι μου αρέσει περισσότερο από το G2S (το συμπάθησα όσο το είχα το σκασμένο :rolleyes:) αλλά θέλω κάτι που να ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά που αναφέρει οτι έχει. Εννοείται πως θα σας ενημερώσω για να ξέρετε πως συμπεριφέρονται ως κατάστημα.:geek::geek::geek:

Edited by arkas5
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...